Pistevo POS AFTO TO 8EMA AFORA OLOUS(IDIOS TOUS KIPRIOUS)Pistevete pos i kipros ine e

  • Δημιουργός θέματος andrikkos9
  • Ημερομηνία έναρξης

πιστεύετε πως η Κυπρος είναι Ελληνική


  • Σύνολο ψηφοφόρων
    34
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser

Guest
Pistevo POS AFTO TO 8EMA AFORA OLOUS(IDIOS TOUS KIPRIOUS)
Pistevete pos i kipros ine elliniki?pistevete pos oi kiprioi prepi na 8eorounte ellines?? tin apopsi sas parakalo? opios exi kati na pi as to pi. ta panta PERI TOU 8EMATOS ine efprosdekta
 

DeletedUser

Guest
Η Κύπρος είναι ελληνική, οι Κύπριοι αδέρφια μας και μάλιστα πονεμένα, γιατί δεν μας επιτρέπουν οι "Μεγάλοι" να είμαστε ένα!
Η γλώσσα, η θρησκεία, τα ήθη και τα έθιμα, ο πολιτισμός, όλα κοινά!!!
Μακεδόνες, Πόντιοι, Κρητικοί, Κύπριοι, Μωραίτες, Μικρασιάτες, Θράκες, Ηπειρώτες, Ρουμελιώτες, Θεσσαλοί, Αιγαιοπελαγίτες, Ιόνιοι είναι το μικρό μας και ΕΛΛΗΝΕΣ το επίθετό μας!:cool:


Άσχετο:Αντρίκο εσύ Κύπριος είσαι;;
 

DeletedUser

Guest
φίλε μου τσαν! οι ελληνες δεν χωράνε στην ελλάδα γιατί απλούστατα στην ελλάδα έχουν έρθει όλοι οι άλλοι. αν το πάρουμε με αριθμό, 11 εκατομύρια έλληνες υπάρχουν έξω από τη χώρα σε άλλες περιοχές(χωρίς την κύπρο) και αμφιβάλλω αν στην πατρίδα μέσα στην ελλάδα υπάρχουν τόσοι.
 

DeletedUser

Guest
Η Κύπρος είναι ελληνική, οι Κύπριοι αδέρφια μας και μάλιστα πονεμένα, γιατί δεν μας επιτρέπουν οι "Μεγάλοι" να είμαστε ένα!
Η γλώσσα, η θρησκεία, τα ήθη και τα έθιμα, ο πολιτισμός, όλα κοινά!!!
Μακεδόνες, Πόντιοι, Κρητικοί, Κύπριοι, Μωραίτες, Μικρασιάτες, Θράκες, Ηπειρώτες, Ρουμελιώτες, Θεσσαλοί, Αιγαιοπελαγίτες, Ιόνιοι είναι το μικρό μας και ΕΛΛΗΝΕΣ το επίθετό μας!:cool:


Άσχετο:Αντρίκο εσύ Κύπριος είσαι;;

+1 korifi pantos !
 

DeletedUser

Guest
φίλε μου τσαν! οι ελληνες δεν χωράνε στην ελλάδα γιατί απλούστατα στην ελλάδα έχουν έρθει όλοι οι άλλοι. αν το πάρουμε με αριθμό, 11 εκατομύρια έλληνες υπάρχουν έξω από τη χώρα σε άλλες περιοχές(χωρίς την κύπρο) και αμφιβάλλω αν στην πατρίδα μέσα στην ελλάδα υπάρχουν τόσοι.

δεν είμαι ρατσιστής απέναντι στους μετανάστες, συμφωνω πάντως ότι έχουμε μαζευτεί πολλοί, αλλά ας μην συνεχίσουμε εδώ αυτή τη συζήτηση!:)
 

DeletedUser

Guest
cy & gr 4ever

ime apo kypro kai ne!!!gia mena afto ine 3eka8aro...H KYPROS INE ELLINIKH!!!:D:D:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Η Κύπρος είναι ελληνική, οι Κύπριοι αδέρφια μας και μάλιστα πονεμένα, γιατί δεν μας επιτρέπουν οι "Μεγάλοι" να είμαστε ένα!
Η γλώσσα, η θρησκεία, τα ήθη και τα έθιμα, ο πολιτισμός, όλα κοινά!!!
Μακεδόνες, Πόντιοι, Κρητικοί, Κύπριοι, Μωραίτες, Μικρασιάτες, Θράκες, Ηπειρώτες, Ρουμελιώτες, Θεσσαλοί, Αιγαιοπελαγίτες, Ιόνιοι είναι το μικρό μας και ΕΛΛΗΝΕΣ το επίθετό μας!:cool:


Άσχετο:Αντρίκο εσύ Κύπριος είσαι;;
vazo pente ***** kai an 8elete kai deka...osa 8elete ftani na ine TOP!
 

DeletedUser

Guest
sevastes i apopsis sas filoi,alla tin anti8eti apopsi den tin exo akousi apo kanena. dn leo pos ime kata alla iparxoun 2 psifi ''oxi''. mpori kapoios o opios exi psifisi oxi na pi ton tropo skepsis tou parakalo:)
 

DeletedUser280

Guest
εγω ειμαι απο κρητη και δεν γουσταρω καθολου να ειμαι έλληνας, προτιμώ να λεω πως ειμαι ανθρωπος.

και αυτη παιδια μου ειναι μια παρα πολυ φιλοσοφημενη κουβεντα.

ευχαριστω προκαταβολικα για το κραξιμο που θα φαω
 

DeletedUser

Guest
χχμ.. μήπως είναι ρουμάνικη ?

aplos file iparxoun kiprioi pou istevoun pos ine KIPRIOI ke oxi ellinokiprioi. afto ine to provlima. ine gnosto afto to 8ema stin kipro. kapioi ipostirizoun pos imaste ellines ke kapioi oxi. I8ela apla na do tin gnomi kapion ke na katalavo ton tropo skepsis tou. os tora kanis pou apantise ''oxi dn exi e3igisi gt to pistevi ke den katalamveno to logo:(:(. afto to thread ine gia na akoustun i apopsis tis ka8e plevras
 

DeletedUser1003

Guest
Και τι δουλειά έχει αυτό που λες με το West ?
 

DeletedUser

Guest
να ένα όχι από εμένα.η κύπρος στην αρχαιότητα ήταν δικό της βασίλειο που απλά εμπορεύονταν με τα ελληνικά.αρκετά αργότερα στο μεσαίωνα ήταν μια από τις περιοχές της ανατολικής ρωμαικής αυτοκρατορίας (βυζαντιο για όποιον δεν κατάλαβε).αφού πέρασε την ενετοκρατία και απελευθερώθηκε έφτασε να είναι αυτό είναι σήμερα.χωρίς να παραλύψουμε την εισβολή του αττήλα.οχι λοιπόν η κύπρος είναι ένα ομόνιμο κράτος που απλά μιλάει ελληνικά (τα οποία μάλιστα είναι πιο κοντά στα αρχαία από τα δικά μας και μπράβο της) όπω κάθε άλλη περιοχή του βυζαντίου κάποτε.και σε όσους κύπριους λένε ότι η κύπρος είναι ελληνική έχω να πω,"προσέξτε μην χάσετε την ταυτότητά σας".

τα πάντα είναι θέμα ιστορίας.
 

DeletedUser

Guest
εγώ απάντησα ναι, γιατί ως γνωστόν αν το πάρουμε χρονολογικά η κύπρος σπάνια έπεφτε στην εξουσία άλλων εθνών, παρά των ελλήνων των αρχικών και του βυζαντίου. οι τούρκοι ήρθαν μετά και χώρισαν τη χωρα στην οποία κατοικούσαν ελληνες. και δεν ήταν τούρκοι, αλλά οθωμανοί. η τουρκία ήταν υποδουλωμένες περιοχές των οθωμανων στη μ.ασία που μετά κατέλεβαν και τα παράλια. εκτός από αυτό, στην κυπρο ο ελληνικός πληθυσμός ήθη και έθιμα κυριαρχεί ενώ άλλων εθνών βρίσκεις σπάνια. ειχα και έχω φίλους κύπριους που λέγονται έτσι λόγω περιοχής. εγώ τους φωνάζω ελληνες και το προτιμούν. γιατί ξέρουν και ιστορικά τα γεγονότα, και πολοτιστικά όπως και ανθρώπινα. το θέμα είναι ξεκάθαρο αν και το λεγόμενο κυπριακό ζήτημα θεωρείται δύσκολο ως προς τη λύση του. απλά δεν θέλουν να λυθεί γιατι συμφέρει τους ευρωπαίους, να μείνουν οι ελληνες χώρια χωρίς ενότητα αν και δεν βλέπουν πως αυτή η ενότητα όλο και μεγαλώνει γρήγορα γρήγορα.
 

DeletedUser

Guest
ναι απλά καμιά ιστορική πηγή δεν λέει ότι η κύπρος πρωτοαποικίθηκε από έλληνες.γι'αυτό και δεν είναι έλληνες.τουλάχιστον δεν ήταν.και έχω και εγώ συγγενείς από την κύπρο.
 

DeletedUser

Guest
κοίτα στον πρώτο και δεύτερο αποικισμό. λέει σε ένα κείμενο(που είδα σε βιβλίο) πως στον πρώτο αποικισμο: δεν είδαμε άλλους κατοίκους στην χώρα ετούτη(κύπρος) κοντά στις ακτές μα μακριά από τους ανθρώποις.

για να μην πολυλογώ επειδή το κείμενο έχει μεγάλο έυρος και βαριέμαι να μεταφράζω ό,τι λέει(ήδη σε μετάφραση ελληνιστικών) μιλάει ξεκάθαρα πως δεν είδαν άλλους ανθρώπους στην κύπρο όταν προωτοαποίκησαν εκεί. αν και οι άνθρωποι στις ακτές με τις οποίες έκαναν εμπόριο την ήξεραν κανείς δεν ήθελε να την αποικίσει. ετσι οι ελληνες έκαναν τη διαφορά.
 

DeletedUser

Guest
τι να σου πω.μπορεί.πάντως οι κύπριοι έχουν διαφορές με του έλληνες τις οποίες φοβάμαι πως θα χάσουν αν ταυτίζονται με εμάς.
 

DeletedUser

Guest
δεν χρειάζεται να ταυτιστούν! γιατί έχεις δει τους κρήτες να έχουν προσηλυτιστεί σε όλα με τους υπόλοιπους; απλά η κάθε περιοχή έχει ιδιαιτερότητες και η κύπρος αν ενωθεί με την ελλάδα, θα χωριστεί σε 4 νομούς για περαιτέρω προφυλάξεις και θα κρατήσει ό,τι έχει και τώρα. απλά θα έχουμε ένα κράτος αντί για 2.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή