Halloween bug

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser

Guest
ναι, μπορουν. σε κοσμο που δεν το ειχα παρει πηρα και την ικανοτητα και το δρεπανι.

Εμείς σας λέμε τι πρέπει να κάνετε για να πάρετε τα προβλεπόμενα. Οτίδηποτε άλλο πάρετε το οποίο κανονικά δεν θα έπρεπε, θα σας αφαιρεθεί και πιθανότατα να πάρετε και απευθείας πόντους ποινής εαν εκμεταλεύεστε πρόβλημα του συστήματος. Κανόνες παιχνιδιού. §5)
 

melenmaria

Μέλος
Εμείς σας λέμε τι πρέπει να κάνετε για να πάρετε τα προβλεπόμενα. Οτίδηποτε άλλο πάρετε το οποίο κανονικά δεν θα έπρεπε, θα σας αφαιρεθεί και πιθανότατα να πάρετε και απευθείας πόντους ποινής εαν εκμεταλεύεστε πρόβλημα του συστήματος. Κανόνες παιχνιδιού. §5)

Την εκανα το απογευμα και εφοσον ειχε διορθωθει το προβλημα.
Με το που πηρα το δρεπανι μου ανοιξε και η αλλη με την ιδιοτητα
οπως και στους υπολοιπους παιχτες που το ειχαν απο περυσι.
 

DeletedUser3436

Guest
εσυ θα πρεπει να κανεις αιτηση στην υποστηριξη στον σερβερ που παίζεις.

δυστηχως στον συγκεκριμενο σερβερ αν και ειναι international επικρατει ρωσσοκρατεια και εκμεταλευση της ομοεθνιας τους.αν και οι λογοι μου ηταν λογικοι αυτοι εξακολουθουν απλα να απαντουν με προτασεις 3-5 λεξεων χωρις καν να εχουν διαβασει τι λεω.Δεν μπορω να συννενοειθω μαζι τους και δυστηχως δεν ξερω τι να κανω παραπανω για ιση μεταχειρηση.Και ας λενε οτι θελουν οι αλλοι στον ελληνικο σερβερ επικρατει πολυ καλυτερη υποστηριξη και υπαρχει η κοινη λογικη που τελικα δεν ειναι τοσο κοινη...
 

dimitrisCh

Μέλος
Εμείς σας λέμε τι πρέπει να κάνετε για να πάρετε τα προβλεπόμενα. Οτίδηποτε άλλο πάρετε το οποίο κανονικά δεν θα έπρεπε, θα σας αφαιρεθεί και πιθανότατα να πάρετε και απευθείας πόντους ποινής εαν εκμεταλεύεστε πρόβλημα του συστήματος. Κανόνες παιχνιδιού. §5)

Κι εμένα σε 2 ξένους κόσμους δεν είχα πάρει το δρεπάνι και αφού ολοκλήρωσα την αποστολή που μου έδωσε το δρεπάνι, μου έδωσε κανονικά την άλλη αποστολή και πήρα και τον ένα πόντο ικανότητας.

Πληροφοριακά:
Σε αναφορές σε φόρα από ξένους κόσμους, γράφεται ότι όταν ανακάλυψαν το bug, προσπάθησαν να το διορθώσουν και προέκυψε νέο bug και στο τέλος το άφησαν έτσι και αφού κάποιος ολοκληρώσει την αποστολή να μπορεί να κάνει και την επόμενη.

Στις επόμενες ημέρες με χρήση κάποιου script θα αφαιρεθούν τυχόν αμοιβές από όσους έκαναν κατάχρηση του bug και θα δοθούν κάποιες χρονικές ποινές σε όσους έκαναν χρήση bugusing, οι οποίες δεν έχουν προσδιοριστεί ακόμη.

Αντί να μας ζητήσουν συγνώμη για την ταλαιπωρία που έχουμε υποστεί, θέλουν να βάλουν και ποινές, για ένα διπλό λάθος της εταιρίας!

δυστηχως στον συγκεκριμενο σερβερ αν και ειναι international επικρατει ρωσσοκρατεια και εκμεταλευση της ομοεθνιας τους.αν και οι λογοι μου ηταν λογικοι αυτοι εξακολουθουν απλα να απαντουν με προτασεις 3-5 λεξεων χωρις καν να εχουν διαβασει τι λεω.Δεν μπορω να συννενοειθω μαζι τους και δυστηχως δεν ξερω τι να κανω παραπανω για ιση μεταχειρηση.Και ας λενε οτι θελουν οι αλλοι στον ελληνικο σερβερ επικρατει πολυ καλυτερη υποστηριξη και υπαρχει η κοινη λογικη που τελικα δεν ειναι τοσο κοινη...
Αφού σου απάντησαν έστω και σε ρώσικα, πάλι καλά! Εμένα που σε κάποιον γερμανικό κόσμο όπου υπέβαλα αίτηση υποστήριξης λίγο μετά τις 1 ώρα Ελλάδος το βράδυ του Σαββάτου, με το ερώτημα, αν θα έπρεπε να πάω στην πόλη φάντασμα να συνεχίσω την αποστολή, δεν μου απάντησαν ακόμη. Και σε μερικές χιλιάδες ακόμη που υπέβαλαν αίτημα υποστήριξης, ακόμη δεν έχουν απαντήσει!
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser3057

Guest
Αν δεν υπηρχε προειδοποιηση στο φορουμ η δεν ξερω και εγω που δεν υπαρχει λογος να φαει κανεις μπαν ουτε να αφαιρεθει τιποτα.Εφοσον εκαναν ενα λαθος ας προειδοποιουσαν γιαυτο.Αν δεν το εκαναν σημαινει οτι ο καθενας αποφασιζει το τι θα κανει με το bug αυτο.Στο west.net που παιζω βγηκε το bug προειδοποιησαν στο φορουμ και ολα οκ.Δεν υπαρχουν παρεξηγησεις.
 

DeletedUser

Guest
Όταν κάνεις μια αποστολή παραπάνω απο μια φορές ξέρεις ότι είναι bug και αυτό απαγορεύεται απο τους κανόνες. Δεν χρειάζεται να βγει κανείς και να σας το υπενθυμίσει! Και μπορεί κάποιος να μην το κατάλαβε την πρώτη φορά, την δεύτερη, την τρίτη...Πιστεύω πως κάποιος που έκανε την αποστολή 100 φορές δεν έχει δικαιολογία πως δεν το κατάλαβε!

 

dimitrisCh

Μέλος
Όταν κάνεις μια αποστολή παραπάνω απο μια φορές ξέρεις ότι είναι bug και αυτό απαγορεύεται απο τους κανόνες. Δεν χρειάζεται να βγει κανείς και να σας το υπενθυμίσει! Και μπορεί κάποιος να μην το κατάλαβε την πρώτη φορά, την δεύτερη, την τρίτη...Πιστεύω πως κάποιος που έκανε την αποστολή 100 φορές δεν έχει δικαιολογία πως δεν το κατάλαβε!


Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.
Δεν επρόκειτο για την ίδια αποστολή, τα ID των αποστολών ήταν διαφορετικά.
Και μπορώ να σου αναφέρω και ένα σωρό λόγους για τους οποίους κάποιος δικαιολογημένα, δεν μπορεί να είναι σε θέση να το εκλάβει ως bug.

Επίσης γιατί έγινε με τόση χρονική καθυστέρηση 8 ωρών μια επίσημη απάντηση σε αυτό εδώ το θέμα ενώ το γνωρίζατε;

Η αλήθεια είναι ότι η αποστολή θα έβγαινε μια φορά και θα έδινε 10XP και δεν θα εμφανιζόταν. όταν έγινε αντιληπτό το σφάλμα, η Inno προσπάθησε να διορθώσει και προέκυψε το νέο σφάλμα και εξακολουθούσε να εμφανίζει αποστολές οι οποίες δεν μπορούσαν να ολοκληρωθούν και νέο bug.

ΟΦΕΙΛΑΤΕ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΕΠΙΣΗΜΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΚΤΕΣ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΑΤΕ, ΕΝΩ ΓΝΩΡΙΖΑΤΕ!

Τουλάχιστον κάποιος θα πρέπει να ζητήσει μια συγνώμη για τον χρόνο που έχασαν οι παίκτες ταξιδεύοντας από την μια άκρη του χάρτη στην άλλη, στην πόλη φάντασμα, στον δότη Η ηλικιωμένη κυρία (ενδεχομένως και κάποιοι να ξόδεψαν και σβόλους), όπου δεν εμφάνιζε αποστολή, κάποιοι ακόμη ψάχνουν για το σκίτσο του φαντομά, κάνοντας ατελείωτες ώρες εξερεύνηση, χάνοντας πολύτιμο χρόνο στο παιχνίδι.

Επεξεργασία: Προς πληροφόρηση
Ανακοινώθηκαν οι ποινές από την Innogames:

Οι ποινές προβλέπονται ανά 1000XP 1 ημέρα αποκλεισμός
Όσοι πήραν από 1-999 XP δεν θα αποκλειστούν
Όσοι πήραν από 1000-1999XP 1 ημέρα αποκλεισμός
Όσοι πήραν από 2000-2999XP 2 ημέρες αποκλεισμός κοκ

Οι πόντοι και τα επιτεύγματα θα αφαιρεθούν, και τυχόν επίπεδα που πήραν οι παίκτες από την εμπειρία που έλαβαν.

Αναμένουμε την επίσημη επιβεβαίωση των παραπάνω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser3436

Guest
φιλε δημητρη μπορεις να μου δωσεις το λινκ που αναφερονται αυτα?διοτι εχω ηδη 3 μερες αποκλεισμενος και δεν μου απαντανε πια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser3436

Guest
δεν ξερω ποσο ακριβως πηρα αλλα το θεμα ειναι οτι δεν μου απαντανε καθολου εδω και 29 ωρες
 

DeletedUser

Guest
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.
Δεν επρόκειτο για την ίδια αποστολή, τα ID των αποστολών ήταν διαφορετικά.
Τι ακριβώς εννοείς τα ID ήταν διαφορετικά?? Και το κείμενο? Και οι ανταμοιβές? Και οι προϋποθέσεις?? Δηλαδή κάποιος έκανε την ίδια αποστολή,με το ίδιο κείμενο, με τις ίδιες απαιτήσεις (αν υπήρχαν) 100 φορές γιατι παρατήρησε ότι τα ID ήταν διαφορετικά? Και εφόσον νόμιζε ότι ήταν διαφορετική αποστολή γιατι δεν περίμενε να την κάνει και την επόμενη ημέρα? Πάρα μόνο να την ολοκληρώσει πολλές πολλές φορές την ίδια στιγμή..
Νομίζω κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλο μας...

Επίσης γιατί έγινε με τόση χρονική καθυστέρηση 8 ωρών μια επίσημη απάντηση σε αυτό εδώ το θέμα ενώ το γνωρίζατε;
Την στιγμή που έγινε γνωστό το πρόβλημα και λάβαμε ενημέρωση έγινε ανακοίνωση απο τον coma. Οπως θα γίνει και επόμενη σχετική ανακοίνωση όταν υπάρχει κάτι καινούριο.
 

dimitrisCh

Μέλος
30-10-11, 15:16
ο coma σε τσατ ειπε οτι ειναι bug και να μην την κανουμε...
http://forum.the-west.gr/showpost.php?p=108443&postcount=4

Σε ένα κάποιο chat, σε κάποιον κόσμο και στο οποίο chat, έχουν πρόσβαση ελάχιστοι και όσοι φυσικά, έτυχε εκείνη την ώρα να είναι online, ο coma είπε ότι είναι bug
Εδώ σημειώνω ότι, περίπου λίγο πριν τις 00:45-01:00 το βράδυ είχα προσωπική πληροφόρηση σε κάποιον άλλο κόσμο, όχι στον Κ1 ότι ο cord έγραφε στο chat στον K1 στον οποίο δεν έχω πρόσβαση, ότι είναι bug και να μην την επαναλάβουν. Αυτό με προστάτευσε ώστε να μην την επαναλάβω σε πολλούς από τους κόσμους που παίζω. Οι περισσότεροι όμως δεν είχαν αυτήν την πολυτέλεια της πληροφόρησης. Γιατί λοιπόν δεν βγήκε μια γενική ανακοίνωση;

30-10-11, 20:45
Υπήρξε μια επίσημη ανακοίνωση σχετικά με το bug
http://forum.the-west.gr/showpost.php?p=108465&postcount=13

δηλαδη ποσο εξπι πηρες??? :blk κατι σαν το τραβα το χαρτι? :p
Καποιοι πήραν μερικές χιλιάδες XP γιατί στην επόμενη αποστολή στην πόλη φάντασμα, μπορούσες να πατήσεις άλλες 99 φορές δηλαδή 99x50, στην επόμενη άλλες 99x20 και συνέχιζε... Κάποιοι μάλιστα σε κάποιους κόσμους πήραν και δεύτερο δρεπάνι, σε τι θα τους χρησίμευε δεν μπορώ να το καταλάβω, πλην των 8700$ :p
Πριν από την προσπάθεια να διορθωθεί το bug, μπορούσε κάποιος να την ολοκληρώσει για δεύτερη φορά την αποστολή. Μερικοί σε κάποιους κόσμους το κατάφεραν :wk

@Sakiz105 Είναι στα Γερμανικά, και το script θα τρέξει σήμερα, δεν αναφέρει όμως αν θα είναι μόνο για τους γερμανικούς κόσμους, ή για όλους τους κόσμους. Υποθέτω ότι θα ισχύσει για όλους τους κόσμους
http://forum.the-west.de/showpost.php?p=616131&postcount=3

@joahna
Η νέα αποστολή είναι αυτή:
http://tw-db.info/?strana=quest&serie=qs_96
Αν και απ΄ότι βλέπω ο abedy μάλλον την έχει προσθέσει λανθασμένα. Τα ID των αποστολών είναι διαφορετικά και είναι όπως αυτά των ημερήσιων αποστολών, αφού ξεκινούν με 20600
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser

Guest
Δεν ανέφερες όμως dimitrisch αυτόν τον κανόνα:

§5) Bugs

Ο κάθε παίκτης είναι υποχρεωμένος να αναφέρει bugs που έχει βρει στο κέντρο υποστήριξης. Η εκμετάλλευση προβλημάτων που τυχών έχεις βρει στο παιχνίδι οδηγεί σε μόνιμο αποκλεισμό. Παραδείγματα:

Αν δεις ότι ένας χαρακτήρας έχει περισσότερες ικανότητες από ότι συνήθως πρέπει να το αναφέρεις.
Αν δεις ένα Error στο παιχνίδι πρέπει να το αναφέρεις.

Και πραγματικά δεν πιστεύω ότι παίχτης που έκανε 99+ φορές την ίδια αποστολή δεν κατάλαβε πως πρόκειται περί προβλήματος. Τα ID των αποστολών που αναφέρονται σε μη επίσημα site του παιχνιδιού δεν αποτελούν δικαιολογία για κανένα. Παίχτες που έκαναν την αποστολή τόσες πολλές φορές επίσης δεν έχουν δικαιολογία καμία. Παίχτες που συνέχισαν να κάνουν την αποστολή και εκμετάλλευση του προβλήματος επειτα από την επίσημη ανακοίνωση επίσης δεν έχουν δικαιολογία καμία.
Ακόμα και αν οι ποινές που θα δοθούν στο γερμανικό σέρβερ σύμφωνα με το λινκ που έδωσες ισχύσουν και στον ελληνικό θα δεις ότι σκοπός δεν είναι να τιμωρηθούν όσοι καταλάθος έκαναν την αποστολή ξανά, αλλά όσοι την έκαναν εκ πρόθεσης πολλές πολλές φορές. Οπότε στην ουσία λέμε το ίδιο πράγμα. Όσοι το έκαναν κατα λάθος δεν πρόκειται να τιμωρηθούν και όσοι το έκαναν επίτηδες ναι. Σε παρακαλώ όμως μην προσπαθείς να μειώσεις την νοημοσύνη όλων μας θεωρώντας οτι 99+ φορές είναι καταλάθος.
 

dimitrisCh

Μέλος
Δεν χρειάζεται να δει κάποιος τα ID των αποστολών από κάποια μη επίσημη ιστοσελίδα. Τα βλέπει στο ίδιο το The West, αν δεν το γνωρίζεις :D
 

DeletedUser

Guest
:) ευχαριστώ αλλα το γνωρίζω ήδη:p.

Το ανέφερα μόνο και μόνο διότι έδωσες ένα λινκ και διότι θεωρείς ότι το διαφορερικό ID το οποίο λίγοι μόνο παίχτες προσέχουν θα μπορούσε να τους οδηγήσει στο συμπέρασμα πως πρόκειται για διαφορετικές αποστολές ενώ οτιδήποτε άλλο είναι κοινό.
 

dimitrisCh

Μέλος
Μα επρόκειτο για δύο διαφορετικές αποστολές.
Όσοι είχαν ολοκληρώσει την αποστολή τον προηγούμενο χρόνο, είχαν την δυνατότητα να ολοκληρώσουν την νέα αποστολή, (η οποία σειρά αποστολών θα αποτελούσε μέρος των ημερήσιων αποστολών) και θα έπαιρναν κάποια νέα ανταμοιβή. Προφανώς τον 1 πόντο ικανότητας ή μόνο τα 10XP.
Κάποιο λάθος από τους προγραμματιστές στον κώδικα, είχε σαν αποτέλεσμα, να εμφανίζεται η αποστολή εκ νέου και να μπορούν να επαναλάβουν κάθε αποστολή μέχρι 99 φορές.
Η Innogames προσπάθησε να το διορθώσει αυτό και προέκυψε νέο σφάλμα με αποτέλεσμα να εμφανίζονται πολλές αποστολές οι οποίες δεν μπορούν να ολοκληρωθούν.

Για το φαινόμενο της επαναλαμβανόμενης ολοκλήρωσης:

Μπαίνει κάποιος και βλέπει μια αποστολή, κάνει αποδοχή, πατάει ολοκλήρωση, βλέπει πως εμφανίζεται εκ νέου, σκέφτεται ότι μ άλλον δεν πάτησα σωστά ή πάτησε κατά λάθος ακύρωση, την επαναλαμβάνει και βλέπει ότι λαμβάνει ένα επίτευγμα ότι ολοκλήρωσε 2 ημερήσιες αποστολές. Σκέφτεται ότι Halloween είναι, η Innogames θέλει να του δώσει και σε αυτόν την ευκαιρία να πάρει κάτι και την επαναλαμβάνει. Ίσως και να σκέφτεται το κείμενο μπορεί να είναι λάθος.
Μπορεί να σταθεί αυτός ο ισχυρισμός; Γιατί όχι; Μπορεί! Και κάνει χωρίς να έχει πρόθεση bugusing

Μπορώ να σου αναφέρω και ένα σωρό άλλα παρόμοια σενάρια.

Βλέπεις λοιπόν ότι δεν προσπαθώ να μειώσω την νοημοσύνη κανενός. Ίσως κατάλαβες λάθος.

Όσοι το έκαναν κατα λάθος δεν πρόκειται να τιμωρηθούν και όσοι το έκαναν επίτηδες ναι.

Φυσικά το script δεν είναι σε θέση να γνωρίζει ποιος το έκανε κατά λάθος ή όχι.
Δεν διαφωνώ με την αφαίρεση αυτών που αποκτήθηκαν από τους παίκτες από το bug, Αυτά ας τα αφαιρέσει το script.
Διαφωνώ όμως με την αυστηρότητα από πλευράς Innogames να τιμωρήσει τους παίκτες, χωρίς να ζητήσει έστω μια κάποια συγνώμη για το διπλό bug
 

DeletedUser3436

Guest
εγω το μονο που ξερω ειναι οτι τωρα επειδη εχω δικιο δεν μου απανταν καν στα τικετς..
 

DeletedUser

Guest
το να βρεις καποιο bug μετα απο ψαξιμο και να κλεψεις στο παιχνιδι, τοτε ναι να παρεις ποντους ποινης.αυτο το bug ηταν ενα καθαρο λαθος της εταιριας και ηταν φανερο σε ολους.ειναι σαν να βαζει η εταιρεια ξαφνικα μια επιλογη, με την οποια δεν θα χανεις ζωη σε μονομαχια και να μου λετε οτι οι παικτες δεν θα την χρησιμοποιησουν.....εδω δεν εχουν δοθει μπαν σε τοοοοσες στημενες μονομαχιες που εχουν γινει και σε τοοοοσες στημενες αγορες που εχουν γινει.αφου θα τα παρετε πισω τα ξπ, ζητηστε ενα συγγνωμη αντι να δωσετε και ποντους ποινης γιατι το λαθος ειναι του παιχνιδιου.και να σας πω κατι για μενα?δεν περιμενα οτι ηταν bug γιατι ηταν πολυ χαζο, ειχα ακουσει οτι για να παρεις το μεταφορικο μεσο "στρουθοκαμηλος" στο παιχνιδι χρειαζεται να κανεις 1.000 ημερισιες αποστολες.παρατηρησα λοιπον οτι αυτα τα 10 ξπ ΗΤΑΝ σαν να εκτελουσες ημερισιες αποστολες (πηρα και μεταλλιο γιαυτο το καταλαβα) ετσι λοιπον σκεφτηκα πως ισως η εταιρια το κανει πιο ευκολο να βρεις την στρουθοκαμηλο με αυτο τον τροπο.οσοι δηλαδη ειχαν ηδη ολοκληρωσει την αποστολη περυσι οτι θα τους δινοταν αυτη η ευκαιρια να εκτελεσουν πολλες ημερισιες αποστολες ευκολα.πραγματικα ειναι γελοιο αυτο που λετε για τις τιμωριες.....ειναι σαν να δινετε μαχαιρι σε καποιον,να τον σπρωχνετε να μαχαιρωσει καποιον και μετα να τον κατηγορειτε για φονο.....
 

dimitrisCh

Μέλος
Κι εγώ κάπως έτσι την είδα καταρχάς Balthier :D
Αλλά και ακόμη να έδινε την στρουθοκάμηλο, δεν θα καθόμουν ποτέ να πατήσω 1000 φορές :grr

Πάντως τελευταία οι προγραμματιστές της Innogames κάνουν πολλά λάθη στον προγραμματισμό των αποστολών. Βλέπε Wasteland, Halloween, και στην νέα που προστίθεται, ήδη εντοπίστηκε το πρώτο bug :blk
 

DeletedUser3436

Guest
Κι εγώ κάπως έτσι την είδα καταρχάς Balthier :D
Αλλά και ακόμη να έδινε την στρουθοκάμηλο, δεν θα καθόμουν ποτέ να πατήσω 1000 φορές :grr
εγω παλι ημουν πεπεισμενος οτι ηταν για τον στρουθοκαμηλο για αυτο και πατησα μεχρι να βγουν...
Πάντως τελευταία οι προγραμματιστές της Innogames κάνουν πολλά λάθη στον προγραμματισμό των αποστολών. Βλέπε Wasteland, Halloween, και στην νέα που προστίθεται, ήδη εντοπίστηκε το πρώτο bug :blk

εδιωξαν τους παλιους και πηραν ινδους για προγραμματιστες.φθηνα εργατικα χερια..
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή