Ανάπτυξη τυχοδιώκτη

DeletedUser

Guest
ναι το μπορεί, άμα θέλετε(για τους τυχοδιώκτες) λεφτά η κατάλληλη δουλειά είναι η κατασκευή φέρετρων
βάλτε λίγες ικανότητες στην επιδιόρθωση και δείτε τι ρούχα έχω τώρα στο παχνίδι


προτείνω να βάλουν στο εμπόριο και 30κάτι lvl θα έχουν την εξόρυξη ασημιού 76% χρήματα
 

DeletedUser

Guest
ναι πολύ καλή δουλειά αυτή(από άποψη χρήματος)
επίσης η κάθαρση δάσους είναι καλή
 

DeletedUser184

Guest
αυτά??

παιδία εγώ θέλω και λεφτά,εμπειρία και αντικέιμενα ποίες είναι οι καλύτερες δουλιές για αυτά τα 3?
 

DeletedUser

Guest
ναι πολύ καλή δουλειά αυτή(από άποψη χρήματος)
επίσης η κάθαρση δάσους είναι καλή

η εξόρυξη ασημιού είναι ασύγκριτα καλύτερη.
προσφέρει στην πραγματικότητα διπλάσια χρήματα από την κάθαρση δάσους.
 

DeletedUser

Guest
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου *********. Θέλω να προσθέσω και κάτι ακόμα. Ο τυχοδιώκτης επωφελείται πάρα πολύ από δύο set. το ένα είναι τού ινδιάνου και το άλλο τού τσαρλατάνου (εξαρτάται πάντα από το πώς αναπτύσσεις τον χαρακτήρα σου) Εγώ προς το παρόν ακολουθώ τις αποστολές μαζεύοντας χρήματα ταυτόχρονα για το σετ του ινδιάνου. Έτσι υπολογίζω ότι στο 37 lvl (33 τώρα)θα έχω ανοίξει το εμπόριο με ινδιάνους και από εκεί και πέρα full παγίδες και κρύψιμο. Έτσι κι αλλιώς η αποστολή κλειδί του τυχοδιώκτη είναι τα μαύρα βουνά. Από εκεί και μετά οι περισσότερες αποστολές είναι λίγο πολύ προαιρετικές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Skillzzzzz

Ανάπτυξη τυχοδιώκτη

Θα προσπαθήσω να αναπτύξω κάποιες τακτικές όσον αφορά την ανάπτυξη/εξέλιξη ενός Τυχοδιώκτη.

Βασικό μέλημα κάποιου πρέπει να είναι στο πως ακριβώς θέλει να παίξει το παιχνίδι.
Και πριν απ' όλα να κοιτάξει το http://gr.weststats.com/
Εκεί υπάρχουν ΟΛΑ τα αντικείμενα/ρούχα/δουλειές/αποστολές και γενικά ΤΑ ΠΑΝΤΑ όσον αφορά το παιχνίδι.

1) Αν θέλει να επικεντρωθεί στις αποστολές, τότε ο διαμοιρασμός των skills είναι μονόδρομος.
Θα πρέπει να βάζει τα skills του με γνώμονα τις δουλειές που απαιτούνται για την εκπλήρωση των αποστολών.
Από την πείρα μου στον κόσμο 4 του αγγλικού, αυτό θέλει πολύ υπομονή.

2) Εφόσον τον ενδιαφέρει να είναι στην κορυφή της κατάταξης όσον αφορά την εμπειρία, τότε οι καλύτερες ικανότητες είναι:
α) "Επιδεξιότητα" και "στήσιμο παγίδων" ,
β) "Κινητικότητα" και "κρύψιμο".
Εκεί θα πρέπει να βάζει ΟΛΟΥΣ τους πόντους του, ώστε να ξεκλειδώσει πολύ νωρίς δουλειές που θα του δίνουν μεγάλη εμπειρία, όπως τις "προστασία αποίκων" (60%), "κυνήγι λύκων" (63%), "κυνήγι φαιάς αρκούδας" (78%).

3) Εφόσον τον ενδιαφέρει να κερδίζει πολλά χρήματα και να βρίσκει καλά αντικείμενα, τότε θα πρέπει να βάζει ΟΛΟΥΣ τους πόντους του στη "Χαρισματικότητα" και στο "Εμπόριο".
Με τον τρόπο αυτό θα ξεκλειδώσει πολύ γρήγορα δουλειές που δίνουν μεγάλη τύχη και πολλά χρήματα.
Περίπου στο lvl 17, με μερικά καλά ρούχα, ανοίγει "εμπόριο με ινδιάνους" (63% τύχη) και σε 2 το
πολύ lvl θα ανοίξει και η "εξόρυξη ασημιού" (76% χρήματα).
Από κει και πέρα, θα υπάρχει ίσως πρόβλημα στο να ανέβει lvl, επειδή δεν θα μπορεί να κάνει δουλειές με μεγάλη εμπειρία.
Αυτό όμως αντισταθμίζεται με τα κατάλληλα ρούχα και με το να σταματήσει να ανεβάζει "εμπόριο" και να αρχίσει να ρίχνει όλους τους πόντους του στην "Ηγεσία".
Σε 15 το πολύ lvl (δηλαδή στο 32), θα μπορεί να κάνει "προστασία αποίκων" (60% εμπειρία) και "κτίσιμο οχυρού" (71% εμπειρία).
Ή να αρχίζει να ανεβάζει μόνο "επιδεξιότητα" και "παγίδες", με τις οποίες ανοίγουν μερικές καλές δουλειές με εμπειρία, όπως "κυνήγι λύκων".

Σε γενικές γραμμές, εφόσον κάποιος δεν ακολουθεί τον δρόμο των αποστολών, θα πρέπει να βάζει έτσι τα skills του, ώστε να μπορεί κάνει όσο το δυνατόν γρηγορότερα 3-4 πολύ καλές διαφορετικές δουλειές, που να του δίνουν μεγάλη τύχη/εμπειρία/χρήματα.
Θα μπορεί να τις κάνει πάντα εναλλακτικά και το "κίνητρο" θα είναι πάντα ψηλά.

Κοιτάξτε το http://gr.weststats.com/ , βάλτε στόχο ποιες δουλειές θέλετε και πρέπει να κάνετε και ανέβαστε ανάλογα τα skills σας.
Το site αυτό είναι το Α και το Ω για να παίξει κάποιος το παιχνίδι.
Έχει σχεδόν ΤΑ ΠΑΝΤΑ, μάθετε να το χρησιμοποιείτε (είναι πανεύκολο) και θα γίνει η ζωή σας απίστευτα εύκολη.

Sooooory που ξεθαψω το θεμα αυτο αλλα θελω να ρωτησω ενα πραγμα. Σε ενα σημειο γραφει πως για εμπειρια πρεπει να βαζεις στησιμο παγιδων και κρυψιμο.. η ερωτηση ειναι: πρεπει να βαζεις και τα δυο μαζι η μονο οποιο σου κανει κεφι?;)
 

DeletedUser

Guest
και τα 2 δίνουν καλά
ποιο πολύ οι παγίδες όμως
τώρα τι θες εσύ να διαλέξεις
δικό σου θέμα.
 

DeletedUser

Guest
αμα 8ελισ για εμπιρια να ανεβενεις γριγορα μπορισ αντι για κατιγορια τοιχοδιοκτη τα διαλεχις εργατη γιατι τα μπονουσ του εργατι περιλαμπανι ακι +5% εμπιρια σε κα8ε δουλια:d:d:d:d
 

DeletedUser

Guest
αμα 8ελισ για εμπιρια να ανεβενεις γριγορα μπορισ αντι για κατιγορια τοιχοδιοκτη τα διαλεχις εργατη γιατι τα μπονουσ του εργατι περιλαμπανι ακι +5% εμπιρια σε κα8ε δουλια:d:d:d:d


δεν ειμαι σιγουρος αλλα μαλλον δεν ειναι για ολες τις δουλειες αλλα μονο για την κατασκευη κτιριων

οφφτοπικ,βαλε κανενα μεταφραστη και γραφε...θα σε διευκολυνει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
δεν ειμαι σιγουρος αλλα μαλλον δεν ειναι για ολες τις δουλειες αλλα μονο για την κατασκευη κτιριων

οφφτοπικ,βαλε κανενα μεταφραστη και γραφε...θα σε διευκολυνει



Οι κερδισμένοι πόντοι εμπειρίας για μια δουλειά αυξάνονται κατά 5%

Για όλες τις δουλειές είναι όχι μόνο
για την κατασκευή κτηρίων!!!:eek::p:D
 

DeletedUser

Guest
λοιπον... εχω εμπορα επιπεδο 25, με κατι κουλικα ρουχα, κανω εξωρηξη ασημιου, πωληση οπλων στους ιδνιανους, εμποριο με αυτους, επισκευη καλυμμενου βαγονιου κτλ κτλ.
για στοχο εχω τα παρα κατω:
τωρα κανω εξωρηξη, πωληση οπλων και 1 μονομαχια την ημερα εναν τυχοδιωκτη, οπως εγω, για τουλαχιστον 100 εξπι. για 1 λεβελ ακομα θα βαζω εμποριο ωστε να περασω τα 30 lp στην πωληση οπλων μιας και εφτασα τα 27.
οταν το κανω αυτο θα αρχισω να βαζω στην εμφανιση για 7 επιπεδα ωστε στον ευαγγελισμο να περασω (μαζι με 2 ρουχαλακια που εχω) τα 30 lp. μετα θα κανω ευαγγελισμο, πωληση οπλων, θα αυξησω στις 3 μονομαχιες για 100 εξπι την ημερα = 300 εξπι κτλ κτλ, θα βαζω ηγεσια και λογικα σε 16 λεβελ θα εχω ξεκλειδωσει και προστασια αποικων και κατασκευη αρχοντικου αρχοντικου. απο 'κει και περα βλεπουμε :d
λετε να πετυχει;
 

DeletedUser184

Guest
μπορεί να πετύχει...αν τα βάζεις όλα χαρισματικότητα θα υπάρχουν ήδη πόντοι σε εμφάνιση,ηγεσία έτσι θα είναι ευκολότερο...
 

DeletedUser

Guest
Κατι τετοιο κανω εγω στον κ2.Εβαζα εμποριο συνεχεια,αφου ξεκλειδωσα πωληση οπλων εξορυξη και εμποριο με ινδιανους,εβαλα εμφανιση και με τα ρουχα ξεκλειδωσα ευαγγελισμο.Στην συνεχεια μπορεις να συνεχισεις εμφανιση ή να βαλεις σημαδι,και περνωντας και 3 κομματια απο το σετ να κανεις Τσαρλατανο.Τωρα εδινα ηγεσια και μαζι με τα 3 κομματια απο το σετ κυριου εχω φτασει σε καλα επιπεδα,για εμπειρια εχω:
Κυνήγι βούβαλου-62%
Ευαγγελισμός-61%
Προστασία αποίκων-60%
Τσαρλατάνος-50%
Δεν θα συνεχισω να βαζω ηγεσια για το αρχοντικο,απλως θα περιμενω να παρω και τα φανταχτερα παπουτσια για το υπολοιπο σετ του κυριου.

Τωρα ειναι το καλυτερο...
Συμφωνα με το West Stats,για τον τυμβωρυχο εχω -235 ποντους εργασιας.Με τα καλυτερα σχεδον ρουχα φτανω τους -110.Αυτο σημαινει οτι για 13 επιπεδα πρεπει να βαζω μονο επιδεξιοτητα/εξαιρετικες κινητικες ικανοτητες.Ομως,θα αλλαξω με την βοηθεια του Σαμανου το εμποριο σε εξαιρετικες κινητικες ικανοτητες.Τωρα που εχω παρει και καλυτερα ρουχα για καθε δουλεια δεν εχω τοσο εμποριο αναγκη.Οχι ολο το εμποριο ομως,θα το κρατησω περιπου στο 80.Και κανοντας το εξαιρετικες κινητικες ικανοτητες,σε 7 επιπεδα (δλδ στα 47) θα κανω τυμβωρυχο με 1-2 ποντους.
 

DeletedUser

Guest
αχα.... ηδη εχω 2 κομματια, το καπελο και το καφε πως-το-λενε :p
θα μπορουσα να παρω και παπιγιον ομως εχω μια πολη να συντηρισω και δεν γινεται!
 

DeletedUser

Guest
λοιπον ακουστε εναν οδηγο αναπτυξης για τυχοδιωκτη απο εμενα να ξετρελαθειτε:d!!!

καταρχας απο το 1λεβελ βαζεις συνεχεια χαρησματικοτητα και ηγεσια(μονο ηγεσια οχι κατι αλλο)

αν πανε ολα καλα θα εχεις ξεκλειδωσει τα εξης(χωρις κανενα ρουχο):

στο 24 λεβελ προστασια αποικων(60% εμπειρια)
στα 28 λεβελ κατασκευη αρχοντικου(71% εμπειρια)
στα 44 λεβελ οδηγηση ποταμοπλοιου(82% λεφτα)
στα 51-52 λεβελ φυλαξη προπονητη(77% εμπειρια)

και απο εκει και περα κανει ο καθενας οτι θελει αν και δε νομιζω να μπορει να κανει κατι αλλο:p
 

DeletedUser1514

Guest
μαχες.... δεν κανει κανεις σας???
σφαλιαροεισπρακτορες ολοι???
...γουστα ειναι αυτα.
 

DeletedUser

Guest
κανω πως δεν κανω μαχες...αυτα τα λεω για το μελλον μου στον κ2:d;);)
 

DeletedUser1514

Guest
φιλε μου σορρυ...αλλα
αν τα κανεις αυτα δεν εχεις μελλον.
(πες μου αν παιζεις με το ιδιο νικ:rolleyes:)
βεβαια μπορεις να σαι χωρις πολη
με καποιους γνωστους... να αφηνεις ενα ποσο
+ να ψωνιζεις οτι θες.
η ...να σαι συνεχεια ξαπλα απο μαχες + να κανεις
τις δουλειες σου με την ησυχια σου μεχρι την
επομενη φορα που θα σαφησει καποιος αλλος ξαπλα.
(παραδειχματα στο παιχνιδι πολλα)
αν το μελλον σου ειναι η πρωτη θεση....αιντα
να πω μπραβο σου + με το καλο.
αλλα ...ο τυχοδιωκτης
δεν ειναι μονο αυτο...γνωμη μου.
 

DeletedUser184

Guest
λοιπον ακουστε εναν οδηγο αναπτυξης για τυχοδιωκτη απο εμενα να ξετρελαθειτε:d!!!

καταρχας απο το 1λεβελ βαζεις συνεχεια χαρησματικοτητα και ηγεσια(μονο ηγεσια οχι κατι αλλο)

αν πανε ολα καλα θα εχεις ξεκλειδωσει τα εξης(χωρις κανενα ρουχο):

στο 24 λεβελ προστασια αποικων(60% εμπειρια)
στα 28 λεβελ κατασκευη αρχοντικου(71% εμπειρια)
στα 44 λεβελ οδηγηση ποταμοπλοιου(82% λεφτα)
στα 51-52 λεβελ φυλαξη προπονητη(77% εμπειρια)

και απο εκει και περα κανει ο καθενας οτι θελει αν και δε νομιζω να μπορει να κανει κατι αλλο:p

Αυτο κάνω και εγώ αλλα δεν είναι ακιβώς έτσι...Αν πάρεις την γρι γραβάτα(820$) έχεις 11 ηγεσία,κίτρινό ημίψυλο καπέλο(1900$) ή γκρί(πιο φτηνό),παπούτσια τα μαυρά τραχία ή του προσκηνυτή και αν πάρεις το πιο απλό Μαύρα ρούχα(425$) ή πάρεις το μαυρό δερμάτινο σακάκι(5000$)..Τοτε έχεις με μόνο 3145$ μπονους 29 ηγεσία...Εγώ τις έχω ανοίξω όλες αφού πήρα το μαύρο δερμάτιο σακάκι τώρα που είμαι lvl40...Το επόμενο βήμα είναι να ανοίξεις το σκάβεις για πετρέλαιο και μετά βάζεις εμφάνιση,τακτικές και σημάδι για να ανοίξεις και άλλες δουλείες αφου ήδη υπάρχουν απο αυτά που βάζεις ηγεσία...
 
Κορυφή