westcalc.info - υπολογιστής εργασιών και ρούχων μάχης οχυρών.

DeletedUser482

Guest
πρέπει να έχετε όλα τα αντικείμενα συμπληρωμένα εκτός του όπλου οχυρού.
 

DeletedUser

Guest
εμενα δεν μου κανει τετοια. ανοιγω τα αποθεματα κ κατευθειαν δουλευει :dr:hh
 

DeletedUser3473

Guest
θα γινει αναβαθμιση στο προγραμματακι για να συμβαδιζει με την 1,30?
και αν ναι...ποτε το περιμενουμε?
 

DeletedUser482

Guest
Το λογισμικό δεν ανήκει στην Innogames οπότε είναι δύσκολη η απάντηση.
 

DeletedUser3473

Guest
το ξερω, ρωτησα αυτον που εφτιαξε το θεμα και που απ οτι ειδα
μπανει που και που και απανταει...
θα το δει και μας πει καποια στιγμη :wk
 

DeletedUser

Guest
θα γινει αναβαθμιση στο προγραμματακι για να συμβαδιζει με την 1,30?
και αν ναι...ποτε το περιμενουμε?

Eχω να παιξω απο τον ιουνιο περιπου και γιαυτο δεν εχει αναβαθμιστει τιποτε ακομα.Τωρα που μπηκα ειδα οτι χρειαζονται πολλες αλλαγες.Αν αναβαθμισω τιποτε θα σας ενημερωσω απο εδω.
 

DeletedUser

Guest
Εβαλα τις καινουργιες δουλειες,παντελονια,ζωνες κλπ.Η ρουκετα πρεπει να περιλαμβανετε τωρα.Δεν εχω βαλει ακομα το φαιρφαιτερ σετ,το γκρηνχορν σετ και το γκολντεν σετ,η οπως αλειως λεγονται.Για τα οχυρα παντως δεν πρεπει να αλλαζει κατι με αυτα τα 3 σετ.Αν ειναι κατι ακομα για να προστεθει πειτε μου να το σημειωσω.Δεν εχω παιχτη της προκοπης οποτε δεν μπορεσα να το δοκιμασω οσο θα θελα,αλλα απο οσα ειδα πρεπει να ειναι οκ στο σημειο αυτο.
 

DeletedUser

Guest
Θα συγκρίνω με άλλα scripts και θα σου πω. Πάντως ρε φίλε χαρά στο κουράγιο σου.
Αυτό που θέλει πάντα προσοχή (κατά την γνώμη βέβαια) είναι ο υπολογισμός για την μάχη οχυρών. Για να μην ψάχνω που είναι ο τύπος;;;;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
L^0.4+Skill1^0.4+Skill2^0.4+(25 ή 10 αναλογα για shoot ή dodge) αυτος ειναι ο βασικος τυπος,τωρα αν λες που και πως υλοποιηται με κοδικα,ειναι καμποσες συναρτησεις που τον υπολογιζουν οποτε πες μου παλι.

δεν προσθετει το bonus κτηριων και το bonus τομεα μιας και εξαρτιονται απο την θεση και οχι απο τα ρουχα οποτε δεν χρειαζετε για την εκλογη ρουχων.Δεν υπολιγιζονται ακομα τα μπονους στρατιωτη και εργατη(καμινγκ σουν).
 

DeletedUser

Guest
Εννοώ τις τρεις (3) (ή 2 δεν θυμάμαι καλά λόγω ηλικίας) που υπολογίζουν το range για αποφυγή, κτύπημα κλπ. Δηλαδή αν είσαι αποφυγή μεταξύ 200-210 για να ανέβεις επίπεδο και έχεις 208 πόντους, αν μπορεί να μπει εναλλακτικά αντικείμενο με πόντους υγείας (αν είναι π.χ. να πας στο 202 δεν χρειάζεται να φορέσεις το maximum). Είναι μια συζήτηση που έκανες στο forum του net. Αυτό το θυμάμαι
 

DeletedUser

Guest
Δεν περιλαμβάνεται το δρεπάνι του χάρου σε υπολογισμούς εργασιών. +5 σε όποια εργασία
 

DeletedUser

Guest
Εννοώ τις τρεις (3) (ή 2 δεν θυμάμαι καλά λόγω ηλικίας) που υπολογίζουν το range για αποφυγή, κτύπημα κλπ. Δηλαδή αν είσαι αποφυγή μεταξύ 200-210 για να ανέβεις επίπεδο και έχεις 208 πόντους, αν μπορεί να μπει εναλλακτικά αντικείμενο με πόντους υγείας (αν είναι π.χ. να πας στο 202 δεν χρειάζεται να φορέσεις το maximum). Είναι μια συζήτηση που έκανες στο forum του net. Αυτό το θυμάμαι

Την υπολογιζει την υγεια με μεγαλυτερη βαρυτητα σε τετοιες περιπτωσεις.Για να διαλεξει ποιος συνδιασμος ειναι καλυτερος δεν προσθετει απλα τα μπονους που βγαινουνε με τον βασικοτυπο.Κανει κατι υπολογισμους που ενδεχετε να θυσιασουν λιγο μπονους αν το κερδος σε ζωη ειναι σημαντικο.Εξαρταται απο τον εξεταζομενο συνδιασμο

Τωρα αυτο που δεν ξερω ειναι αν στην εκδοδη αυτη τα μπονους παραμενουν δεκαδικα η στογυλοποιουνται με βαση τον πινακα ακαιραιων,

http://wiki.the-west.net/wiki/Fort_Battles#Bonuses_Formula

εδω λεει οτι : Skill bonuses are determined by the number of skill points to the power of 0.4 (and rounded to the nearest whole number) [i.e. n^0.4]

εφοσων στρογγυλοποιουνται,πρεπει να κανω αλλαγη και να το ρυθμισω οπως στην αρχη-αρχη,που τα θεωρουσα ακεραια.Και το nearest number ποιο θα ειναι?το πανω η το κατω νεαρεστ?

------------------------------------------
για το δρεπανι που λες δεν μπορω να κανω και πολλα μιας και ο παιχτης μου ειναι νοομπ και δεν εχει αντικειμενα για να δω τι παιζει απο πρωτο χερι.Θα προσπαθησω να το διορθωσω ομως.Δηλαδη αν το βαλεις απο μονος σου το δρεπανι σου δινει ποιο πολλους ποντους σε δουλειες ετσι?
 

DeletedUser

Guest
Tςρα καταλαβα για το δρεπανι,ειναι οπλο οχυρου.Εχεις δικο τοτε.Προστεθηκε στην λιστα αλλαγων
 

DeletedUser

Guest
Προσοχή με το δρεπάνι στους υπολογισμούς μαχών οχυρού. Δεν πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν. Ελεύθερη επιλογή του παίχτη είναι τι θα πάρει μαζί του
 

DeletedUser

Guest
Φίλε μου... δες λίγο αυτόν τον πίνακα:

Skill bonuses

* +1 bonus with one point and up
* +2 bonus with 3 points and up
* +3 bonus with 10 points and up
* +4 bonus with 23 points and up
* +5 bonus with 43 points and up
* +6 bonus with 71 points and up
* +7 bonus with 108 points and up
* +8 bonus with 155 points and up
* +9 bonus with 211 points and up

Είναι τα μπόνους που παίρνεις στην στόχευση και την αποφυγή ανάλογα με τους πόντους ηγεσίας και κρυψίματος ή αντοχής που έχεις...
Όπως βλέπεις είτε 47 είχες στην ηγεσία είτε 56, πάλι +5 θα έπαιρνες...

Το πρόγραμμα λαμβάνει ΚΑΙ αυτόν τον πίνακα υπόψη σ' αυτά που προτείνει...
Τώρα για το % ευστοχίας που λες... παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο, όπως η απόσταση και τα στατιστικά των αντιπάλων...

Η δική μου προσωπική εμπειρία μου έδειξε ότι στο script δουλεύει άψογα σ' αυτά που προτείνει για τα οχυρά (αν και εγώ είχα παραξενευτεί στην αρχή)

Αυτόν το πίνακα λέω (και συγγνώμη για την επιμονή μου). Επίσης αν μπορεί κάποιος να απαντήσει αναφορικά με το σετ τύχης (Bonuses with 7 items
+52% luck) τι σημαίνει;;;;; συν 52% να βρει κάποιος αντικείμενο ή να βρει αντικείμενο μεγαλύτερης αξίας από το προβλεπόμενο (π.χ. 1580-4052$ ή ανώτερο)
Ίσως και αυτό θα πρέπει να περιλαμβάνει το script......
 

DeletedUser

Guest
Και πάλι συγγνώμη για το μπουρουμπουρου αλλά προσπαθούμε να βοηθήσουμε όσο μπορούμε σ'ενα καλό εργαλείο υπολογισμού εργασιών και άλλων...γιατί όπως μου απάντησε και ο Cord το The-West Pro 1.30 είναι επιρρεπές σε phissing και γω δεν ξέρω τι άλλο....
 

DeletedUser

Guest
Εχεις δικιο για το δρεπανι,πρεπει να το αφισω καπως στην ακρη.
ο πινακας αυτος στην ουσια δεν ισχυε ποτε ετσι ακριβως.Αυτο νομιζαμε ολοι στην αρχη,αλλα ο Zet,ενας ο developer των μαχων οχυρου,ειπε 2-3 μηνες μετα την εναρξη των μαχων οτι τα bonus einai δεκαδικα.Οποτε απο κει και περα τα υπολογιζα με βαση το δεκαδικο και επειδη ο τυπος τοτε δεν ηταν ακριβως γνωστος,το μπονους αυξανε γραμμικα απο βαθμιδα σε βασμιδα.Πραγμα που ηταν μια καλη προσεγγυση του τυπου,αν και μπορουσε να υπολογιστει και με πολυονυμο,τεσ πα.Τωρα στην βοηθεια εμφανιζεται παλι η στρογγυλοποιηση.Πριν ηταν λαθος,ισως ειναι και τωρα.Στον νετ,απο οσο ειδα θεωρουν οτι ειναι ακομα δεκαδικα.Το script ειναι μπορει να αλλαξει τον τροπο υπολογισμου μεσα σε λιγα λεπτα,αρκρι να ξερουμε ποιος ειναι ο πραγματικος τροπος υπολογισμου.Τωρα αναγκαστικα παμε με το ρευμα.(Με ακεραια μπονους παντως θα ηταν πολυ πιο χρησιμο)
Πριν τα παρατησω η τυχη επαιζε ρολο μονο στην αξια του αντικειμενου και οχι στην συχνοτητα.Τωρα δεν ξερω αλλα μαλον ειναι το ιδιο.
 

DeletedUser3473

Guest
Εβαλα τις καινουργιες δουλειες,παντελονια,ζωνες κλπ.Η ρουκετα πρεπει να περιλαμβανετε τωρα.Δεν εχω βαλει ακομα το φαιρφαιτερ σετ,το γκρηνχορν σετ και το γκολντεν σετ,η οπως αλειως λεγονται.Για τα οχυρα παντως δεν πρεπει να αλλαζει κατι με αυτα τα 3 σετ.Αν ειναι κατι ακομα για να προστεθει πειτε μου να το σημειωσω.Δεν εχω παιχτη της προκοπης οποτε δεν μπορεσα να το δοκιμασω οσο θα θελα,αλλα απο οσα ειδα πρεπει να ειναι οκ στο σημειο αυτο.

το χρυσο σετ αποτελειτε απο χρυσο οπλο οχυρου
golden_rifle.png


το χρυσο colt
golden_gun.png


και το χρυσο σπαθι
goldensable.png


το οπλο οχυρου και το ενα απ τα δυο αλλα οπλα κανουν το χρυσο σετ που δινει καλο μπονους και στα οχυρα,
Μπόνους με 2 Αντικείμενα

γενικα μπονους
+10 Πόντοι Υγείας
+20% ταχυτητα
+25 lp Όλες οι εργασίες

το οπλο οχυρου εκτος απο
+2 δυναμη
+2 κινητικοτητα
+2 επιδεξιοτητα
+2 χαρισματικοτητα
δινει και
+3 αμυνα
+3 επιθεση
+15 ζημια στην μαχη
 
Κορυφή