Χάρτης μεγάλων Οχυρών

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser305
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser305

Guest
Η αλλαγή με την προσχώρηση του Οχυρού: Sex en the city, στην Υπερσυμμαχία που έχει πλέον 14 οχυρά....

attachment.php
 

Συνημμένα

  • Χάρτης Υπερσυμμαχιών.jpg
    Χάρτης Υπερσυμμαχιών.jpg
    83,2 KB · Προβολές: 193

DeletedUser305

Guest
Δηλαδή μου λες ότι αυτοί είναι με τη συμμαχία των CCP-GU-DLR κ.λ.π....Οκ...θα τα φτιάξω σε λίγο...φίλε Woren...Σε ευχαριστώ...
 

DeletedUser

Guest
Ρε συ, ακόμα δεν κατάλαβες ότι DLR σημαίνει dollar???? Όποιο από τα δύο και να πεις το ίδιο είναι... άρα ένα χρώμα!!!!
 

DeletedUser305

Guest
Λοιπόν παιδιά...Έχω φτιάξει ένα καινούργιο με όλα τα οχυρά...
Αν δεν αρέσει να γυρίσουμε στο παλιό....Απλά αυτός τα έχει όλα μέσα...
Μόνο βοηθήστε αν θέλετε να βάζω χρωματισμούς σε οχυρά που ανήκουν σε υπερσυμμαχίες και δεν τα έχω βάλει....

attachment.php
 

Συνημμένα

  • Χάρτης Οχυρών.jpg
    Χάρτης Οχυρών.jpg
    99,4 KB · Προβολές: 172

DeletedUser184

Guest
ο προηγούμενος ήταν καλύτερος..εδώ δεν καταλαβαίνεις τίποτα..μπραβό για την καλή δουλειά που κάνεις..
 

DeletedUser305

Guest
ξέρετε τι γίνεται υπάρχει πρόβλημα...είναι δύσκολο να μπούν όλα και τα 120 οχυρά σε μια προβολή και να είναι και ευδιάκριτα....
 

DeletedUser

Guest
αν σε βολευει θα μπορουσες να φτιαξεις 3 οπως αυτα που εκανες για τα μεγαλα
 

DeletedUser305

Guest
αν σε βολευει θα μπορουσες να φτιαξεις 3 οπως αυτα που εκανες για τα μεγαλα

είναι σωστό αυτό που λες φίλε...οπότε αν είναι θα κάνω άλλους δύο με μεσαία και μικρά...απλά θα ήταν καλύτερο να είναι όλα σε ένα......έχεις καλύτερη αντίληψη...
 

DeletedUser

Guest
Νομιζω αν θες την γνώμη μου πως ο χαρτης ήταν καλύτερος όταν είχες διαφορετικά χρώματα για καθε συμμαχία και όχι μόνο 2 χρώματα για τις 2 αντιμαχόμενες πλευρές.Σε αυτήν την περιπτωση γίνονται γενικευσεις που δεν ειναι σκοπιμες.

Πχ οι fg παλιότερα βοηθούσαν την πλευρά των ccp-gu κτλ αλλά πλεον παιζουν περισσότερο στο ουδέτερο.Πχ οι death approaches παλιότερα βοηθούσαν τους hd-dm πλεον ειναι περισσότερο στο ουδετεροι.Γενικά να ξερεις ότι στην διπλωματία μεταξύ συμμαχιών δεν υπάρχει μονο το ασπρο και το μαυρο δηλαδή τους βαζουμε όλους σε ενα απο τα 2 τσουβαλια και καθαρίσαμε.Παρα πολλες πόλεις-συμμαχίες κινούνται στο ενδιαμεσο τμήμα και πολλές φορές αλλάζουν στρατοπεδο αναλογα με τις καταστάσεις.(μην με βαλεις να αραδιασω παραδειγματα γιατι δεν θα τελειώσω ουτε αυριο και εχω και εξεταστική)
Γενικά πάντως όσο περισσότερες γενικεύσεις κανεις τόσο περισσότερα τα λαθη .

Προτυνω να επαναφέρεις τον χαρτη στην αρχικη κατασταση ..κατε με ειναι πιο διαφωτιστικός και να το βαλεις ολοκληρομενο στην πρώτη νσελιδα για να μην αναγκαζεται όποιος θελει να τον δει να ψαχνει μεσα στις σελιδες του θεματος
 

DeletedUser305

Guest
νομιζω αν θες την γνώμη μου πως ο χαρτης ήταν καλύτερος όταν είχες διαφορετικά χρώματα για καθε συμμαχία και όχι μόνο 2 χρώματα για τις 2 αντιμαχόμενες πλευρές.σε αυτήν την περιπτωση γίνονται γενικευσεις που δεν ειναι σκοπιμες.

πχ οι fg παλιότερα βοηθούσαν την πλευρά των ccp-gu κτλ αλλά πλεον παιζουν περισσότερο στο ουδέτερο.πχ οι death approaches παλιότερα βοηθούσαν τους hd-dm πλεον ειναι περισσότερο στο ουδετεροι.γενικά να ξερεις ότι στην διπλωματία μεταξύ συμμαχιών δεν υπάρχει μονο το ασπρο και το μαυρο δηλαδή τους βαζουμε όλους σε ενα απο τα 2 τσουβαλια και καθαρίσαμε.παρα πολλες πόλεις-συμμαχίες κινούνται στο ενδιαμεσο τμήμα και πολλές φορές αλλάζουν στρατοπεδο αναλογα με τις καταστάσεις.(μην με βαλεις να αραδιασω παραδειγματα γιατι δεν θα τελειώσω ουτε αυριο και εχω και εξεταστική)
γενικά πάντως όσο περισσότερες γενικεύσεις κανεις τόσο περισσότερα τα λαθη .

προτυνω να επαναφέρεις τον χαρτη στην αρχικη κατασταση ..κατε με ειναι πιο διαφωτιστικός και να το βαλεις ολοκληρομενο στην πρώτη νσελιδα για να μην αναγκαζεται όποιος θελει να τον δει να ψαχνει μεσα στις σελιδες του θεματος
αν είναι έτσι έχεις δίκιο...θα το γυρίσω στην κατάσταση που μου είχες πει τότε εσύ..
αλλά ποιά εννοείς πρώτη σελίδα...? που δηλαδή να βάζω το χάρτη...?
αυτός ούτως η άλλως θα πρέπει να άλλαζει συνεχώς...δηλαδή αν κάποιά συμμαχία πάρει ένα ξένο οχυρό τότε θα πρέπει να ενημερώνεται, αρά που αλλου θα πρέπει να μπεί ο χάρτης...?
 

DeletedUser

Guest
Κατά την γνώμη μου στις 2 συμμαχίες είναι οι εξής πόλεις-συμμαχίες
ccp-gu-fg-dollar-gustaro-mexico-undertaker-amigos vs
dead man-τζαμπατζηδες-dalton-sex and the city-hell dorados(hd)-αθάνατηαδελφότητα(aa)-death aproaches(da) δηλαδή και Ρέθυμνο-vigilantes-villa-ran tan plan

Τεράστια γενικευση με πολλα σφαλματα.

βιτζιλαντες δεν ανοικουν στους da
villa αυτονομη πολη ...δεν ανοικει κάπου
αmigos πολλες φορες βαρανε gu
τζαμπατζηδες επιτεθηκαν σε οχυρο των da
vigilantes εχουν επιτεθει σε οχυρό της Kozanis city Που ειναι φιλική πολη με sex and the city

Με το ιδιο τροπο γενικευσης η wwu ειναι φιλικα προσκείμενη με την gu και επομένως ειναι και αυτην στο ενα μετοπο της μαχης ...βεβαια παρόλα αυτα δεν συμμετεχει σε μάχες..
Γενικα αν είχες ασχοληθει καθόλου με την διπλωματία της συμμαχίας σας θα γνωριζες πως δεν υπάρχουν ασπρα και μαυρά και δεν ειναι καθορισμένες οι διπλωματικές σχέσεις των πόλεων τόσο ξεκαθαρα.

Στην ουσία για τα τωρινά δεδομένα οι συμμαχίες που βρισκονται σε πόλεμο ειναι

Α)DEAD man-hell dorados-Αθανατη Αδερφότητα-Τσαμπατζήδες-wif(western indian federation αν θυμαμαι καλα) - ran tan plan -vigilantes-goc

B)ccp-gu - dlr(dollar) - mls -βυθός μπικινι

Συμμαχίες όπως οι fg,da,sex and the city,wwu,black pirates δεν συμμετέχουν πλέον σε μάχες οχυρών είτε επειδη προσπαθούν να ουδετεροποιηθούν είτε επειδή δεν έχουν όρεξη είτε για 1002 λόγους.Οποτε αυτές οι συμμαχίες και παρα πολλες αλλες πόλεις ειναι καπου αναμεσα και σε καμια περίπτωση δεν μπαινουν στο ίδιο τσουβάλι με dead man ή ccp ή Hd ή gu
Eιναι σαν να λες ότι ρώσοι γερμανοι και άγγλοι ήταν μια συμμαχία και απο την άλλη ήταν ο ναπολέοντας πραγμα το οποιο δεν ευσταθει.Απλά ειχαν κοινό εχθρό για ενα μικρο τμήμα της ιστορίας
 

DeletedUser305

Guest
επειδή λοιπόν φίλε μου, βλέπω ότι μου τα περιγράφεις λογικά θα ανεβάσω τον χάρτη ξανά με τους παλιούς χρωματισμούς και το ξανασυζητάμε....
όχι τιπότα άλλο αλλά για να τα ξεκαθαρίσουμε....
 

DeletedUser305

Guest
Λοιπόν φίλε ikaros2..Πες μου τι λάθη υπάρχουν για να τα διορθώσουμε....

attachment.php
 

Συνημμένα

  • Μεγάλα Οχυρά.jpg
    Μεγάλα Οχυρά.jpg
    91,3 KB · Προβολές: 226

DeletedUser

Guest
τι κρίμα π δεν βγαίνει κανένας να καυγαδίσετε παρ ολες τις απελπισμένες προσπάθειες τσιγκλιματος
φαντάζομαι θα σ εχουν ζώσει τα φίδια ε?

ε, δε γίνεται να δίνουμε συνέχεια συγχαρητήρια ο ένας στον άλλο..
καταντάει λιγάκι βαρετό...!
 

DeletedUser305

Guest
καλημέρα παιδιά...
επειδή τώρα δεν είναι εφικτό, όμως το απογεύμα θα διορθώσω κάποια πράγματα, όπως τα οχυρά των ΑΑ που είναι 7 αντί για 6 που γράφω...αλλά θα πρέπει να με βοηθήσετε όμως και για τα οχυρά : Dlr & dollar, για το άν είναι αυτόνομα και ανεξάρτητα από τις πόλεις των ccp....και βέβαια να φτιάξουμε και τους ανάλογους χάρτες των μεσαίων και μικρών οχυρών....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Dlr και ccp δεν ειναι η ίδια συμμαχία.Σωστά τα έχεις βάλει στον χάρτη.Οι dlr έχουν τα 2 οχυρά που αναγράφεις.

Τωρα τα υπολλοιπα λαθη είναι ότι οι ΑΑ αριθμούν 7 μεγαλα οχυρά
και ότι δεν εχεις βαλει στο υπόμνημα και την συμμαχία mls(marshals) ου εχει και αυτή 2 μεγάλα οχυρά
 

DeletedUser

Guest
Να πουμε κι ενα μπραβο στο Gerorg για την δουλεια που κανει και το κουραγιο του να μας ακουει ολους εδω μεσα !!!
Τετοια υπομονη ρε φιλε ουτε δασκαλος δε την εχει...
 
Κορυφή