ΚΟΣΜΟΙ

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3328
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser6533

Guest
αν ηταν ετσι θα επρεπε να ανοιγουν καθε φορα καινουριοι κοσμοι για να συναγωνιζονται οι καινουριοι παικτες τους παλιους

γι' αυτον τον λογο ανοιγει ενας καινουργιος server καθε εναν χρονο περιπου
 

DeletedUser3328

Guest
αντε θα ανοιξει τελικα καινουριος κοσμος τη πεμπτη ..οπως εφυγαν βαλιτσες απο arizona ετσι θα φυγουν βαλιτσες και απο buffalo
 

DeletedUser3876

Guest
επειδή έχω καιρό να παίξω... από ότι κατάλαβα μπορείς να μεταφέρεις το χαρακτήρα σου σε άλλο κόσμο;
 

DeletedUser

Guest
εγω πιστευω οτι οι 5 πρωτοι κοσμοι πρεπει να ενωθουν !το ιδιο και ο bufallo με τον arizona !ετσι θα υπαρχουν 2 κοσμοι στους οποιους θα υπαρχει ενα σεβαστο ποσο παικτων και οχι 600 και 700 που ειναι τωρα!
 

DeletedUser6533

Guest
εγω πιστευω οτι οι 5 πρωτοι κοσμοι πρεπει να ενωθουν !το ιδιο και ο bufallo με τον arizona !ετσι θα υπαρχουν 2 κοσμοι στους οποιους θα υπαρχει ενα σεβαστο ποσο παικτων και οχι 600 και 700 που ειναι τωρα!

ο Μπουφαλο και ο Αριζονα φιλε μου ειναι μια χαρα. οι πρωτοι ειναι αυτοι που πρεπει να ενωθουν.
 

DeletedUser4530

Guest
συμφωνω κι εγω οτι θα πρεπει να ενωθουν οι απλοι κοσμοι μεταξυ τους κι οι πρεμιουμ παλι μεταξυ τους. αυτο φυσικα θα φερει σ αντιθεση παικτες που εχουν χαρακτηρες σε διαφορους κοσμους και δεν θα μπορουν να κανουν τιποτα αλλο απ το να τους χασουν! επειδη αναφερθηκε σε παλιοτερο ποστ σχετικα με το τι θα αλλαξει, σιγουρα δεν θα πρεπει να υποστηριζουν 5 + 3 (με τον νεο) κοσμους. δηλαδη δεν θα υπαρχει διλημα σε ποιον κοσμο θα γινει καποιο γεγονος αφου θα ειναι μονο δυο. ουτε παραπονα, ουτε θα τρεχουν και δεν θα φτανουν. ομως το ενδιαφερον της εταιρειας ειναι στο να ανοιξει ενας ακομα κοσμος οποτε αδιαφορει για τους υπολοιπους κοσμους που αργοπεθαινουν. κι οπως πολυ σωστα αναφερθηκε απο προλαλλησαντα, φυσικα ολοι θα τρεξουν στον νεο κοσμο και θα αργοσβηνουν οι παλιοτεροι. και μετα;... θα βγει νεα εκδοση η 3 που θα βγει νεος κοσμος και θα τρεξουν ολοι εκει. μα ειναι προφανες... νεα αρχη, νεος ανταγωνισμος, νεα εσοδα!....
το εχω ξαναδει και σ αλλο παιχνιδι του ειδους (δεν ξερω αν μπορω να το αναφερω λογο του οτι ανηκει σ αλλη εταιρεια), οποτε το ξερω το εργο... δεν ειναι τυχαιο που εχω μονο ΕΝΑΝ χαρακτηρα και δεν προκειται να φτιαξω αλλο, ασχετα με το αν εχω παρει σβολους η οχι (τουλαχιστον θα κλαιω για εναν χαρακτηρα κι οχι για παραπανω).
αυτη ειναι η ταξη πραγματων και δεν με εκπλησει. τα υπολοιπα ειναι αμπελοφιλοσοφιες για την εταιρεια. ισως θα πρεπει να κανουμε κι εμεις απ την πλευρα μας κατι. τι;... ας αναρωτηθει ο καθενας απο μονος του τι θα ειναι αυτο.
θυμηθειτε... στην αρχη γινεται εθελοντικο. μετα για τους λιγοτερους (αναποφεκτα) γινεται υποχρεωτικο ;( και φυσικα σβολους για τα παντα!...
 

DeletedUser6533

Guest
και εγω το βρισκω αδικο για τα παιδια που παιζουν σε πολλους κοσμους και ακομα πιο αδικο για αυτους που εχουν βαλει πριμιουμ σε ολλους τους κοσμους που θα ενοθουν.
 

DeletedUser3328

Guest
Να μη ξαναφτιαχτει αλλος κοσμος στο ελληνικο west..φτιαχνεται ενας..πατωνουν οι προηγουμενοι δεν ειναι λογικη αυτη

και ξαναλεω το ιδιο...αν ενδιαφερει τους ιδιοκτητες,διαχειριστες ,οπως κι αν λεγονται τελοςπαντων των ελληνικων κοσμων να το μεταφερουν σαν ιδεα..ΠΑΤΩΣΕ ΚΑΙ Ο BUFFALO στα 2000 ατομα εφτασε απο 4500 που ηταν πριν 1μιση μηνα περιπου...κανενα νομημα να ανοιγονται νεοι κοσμοι..σεβαστειτε και καποιους που χαλανε φραγκα στο παιχνιδι..ΕΙΝΑΙ ΑΙΣΧΟΣ ΑΝ ΑΝΟΙΓΟΝΤΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΝΕΟΙ ΚΟΣΜΟΙ!ο μονος αγνος κοσμος ειναι ο κ1 που κραταει 2 με 2μιση χιλιαδες ατομα..εδω και πολυ καιρο,χρονια μαλλον...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser4530

Guest
παντως να σημειωθει οτι ο αριθμος παικτων καθε καινουργιου κοσμου ειναι πλασματικος κι οχι πραγματικα ενεργος. πολλοι μπαινουν για περιεργεια η εντυπωσεις. αλλες φορες μπαινουν κατα λαθος πατωντας λαθος κουμπι για λογκιν (μου εχεισ συμβει κι εμενα). ετσι οταν καποιος μπει και στην ουσια δεν ειναι ενεργος ο χαρακτηρας δεν μπορεις να πεις οτι θεωρειται ενδεικτικο το νουμερο των παικτων. φυσικα αυτο που λεω δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν αποχωρησεις, διαγραφες, εκγαταλειψεις χαρακτηρων.
 

DeletedUser

Guest
Το κύριο ζήτημα δεν είναι η ένωση, εύκολα λέγεται. Αλλά το βασικότερο είναι πως θα το πετύχεις χωρίς να αδικήσεις κανέναν και χωρίς να αλλάξεις δραματικά τις ισορροπίες εις βάρος κάποιον παικτών.
Και σαφώς η συζήτηση που κάνετε έχει μάλλον φιλοσοφικό χαρακτήρα.. από την εμπειρία μου σε παρόμοια παιχνίδια δεν έχει γίνει ποτέ κάτι τέτοιο γιατί πρώτον δεν συμφέρει οικονομικά την εκάστοτε εταιρία, δεύτερον θα απαιτούσε πολλές αλλαγές οργανωτικές, προγραμματιστικές το οποίο πάλι μεταφράζεται σε χρόνο και έξοδα..
Απλά σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως αρχίζει ο κόσμος να βαριέται το παρατάει το account και κάποια στιγμή κλείνει ο σερβερ.
Θα θέσω όμως και ένα άλλο θέμα τώρα.. Ας γίνει μάθημα σε αρκετούς που έχουν ρίξει μια περιουσία σε τέτοιους είδους browser games.. ότι δεν έχει νόημα να είσαι στις πρώτες θέσεις αν δεν υπάρχει κόσμος για να περηφανεφτείς.. Ίσως και οι ίδιοι να αποτελούν αιτία της ερήμωσης των σέρβερ.. πως να παίξει ένας απλός παίκτης εναντίον τους? όταν δεν έχει καμία ελπίδα? σου λέει ακόμα και 120 λβλ να φτάσω μετά από κανα χρόνο.. την ίδια τύχη θα χω απέναντί τους.. ή θα επιλέξω να παρατήσω την πόλη μου και τη συμμαχία μου να πάω σ'αυτούς.. έτσι σκέφτονται οι περισσότεροι με αποτέλεσμα να μένουν 2 μεγάλες συμμαχίες στο τέλος, που όμως δεν μπορούν πλέον να στρατολογήσουν όλα τα άτομα.. Οπότε ανοίγει νέος σέρβερ και φεύγουν όλοι μπας και ξεκινώντας από την αρχή έχουν καλύτερες πιθανότητες απέναντί τους...
 

DeletedUser3157

Guest
παντως να σημειωθει οτι ο αριθμος παικτων καθε καινουργιου κοσμου ειναι πλασματικος κι οχι πραγματικα ενεργος. πολλοι μπαινουν για περιεργεια η εντυπωσεις. αλλες φορες μπαινουν κατα λαθος πατωντας λαθος κουμπι για λογκιν (μου εχεισ συμβει κι εμενα). ετσι οταν καποιος μπει και στην ουσια δεν ειναι ενεργος ο χαρακτηρας δεν μπορεις να πεις οτι θεωρειται ενδεικτικο το νουμερο των παικτων. φυσικα αυτο που λεω δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν αποχωρησεις, διαγραφες, εκγαταλειψεις χαρακτηρων.


Οι ανενεργοι παικτες διαγραφονται, ναι κι εγω μπηκα σε κοσμους για να δω κατι μια στιγμη.
Σιγουρα θα υπαρχει τροπος να μετρησουν τους ενεργους κόσμους, όπως με τα ποσα λογκιν έγιναν τον τελευταιο μήνα, και να μπει ένα όριο πχ πάνω απο 10 έιναι ενεργοί.

Ειναι πολυ σημαντικό κατα την άποψη μου να μετρηθούν πόσοι παίκτες είναι ενεργοί σε κάθε κόσμο, και μετά σε ποιούς κόσμους πάιζουν τα ίδια άτομα.

Ειμαι σίγουρος πως οι διαχειριστές ήδη τα κάνουν αυτα, και έχουν τα εργαλεία.

Οι μετακίνήσεις πρεπει να είναι προς τον κ1 και τον κ4. Υπάρχουν μικροί παικτες στον κ1 που μένουν έξω απο τις μάχες, και παιδιά στον κ4 που καίγονται για μάχες. Χρειάζεται και ένας δεύτερος μη πρέμιουμ κόσμος, ο κ1 μόνο δεν ειναι αρκετός σε καμία περίπτωση!! Η επιλογή για τους πρέμιουμ κόσμους φυσικα να ειναι ανοικτή.
 

DeletedUser4530

Guest
Οι ανενεργοι παικτες διαγραφονται, ναι κι εγω μπηκα σε κοσμους για να δω κατι μια στιγμη.
Σιγουρα θα υπαρχει τροπος να μετρησουν τους ενεργους κόσμους, όπως με τα ποσα λογκιν έγιναν τον τελευταιο μήνα, και να μπει ένα όριο πχ πάνω απο 10 έιναι ενεργοί.

Ειναι πολυ σημαντικό κατα την άποψη μου να μετρηθούν πόσοι παίκτες είναι ενεργοί σε κάθε κόσμο, και μετά σε ποιούς κόσμους πάιζουν τα ίδια άτομα.

Ειμαι σίγουρος πως οι διαχειριστές ήδη τα κάνουν αυτα, και έχουν τα εργαλεία.

Οι μετακίνήσεις πρεπει να είναι προς τον κ1 και τον κ4. Υπάρχουν μικροί παικτες στον κ1 που μένουν έξω απο τις μάχες, και παιδιά στον κ4 που καίγονται για μάχες. Χρειάζεται και ένας δεύτερος μη πρέμιουμ κόσμος, ο κ1 μόνο δεν ειναι αρκετός σε καμία περίπτωση!! Η επιλογή για τους πρέμιουμ κόσμους φυσικα να ειναι ανοικτή.

τωρα που το λες... αρχιζω να εχω τις αμφιβολιες μου σχετικα με τις μετακινησεις. πολυ το αργουνε κι αυτο δειχνει ισως να μην εχουν την διαθεση να κανουν κατι τετοιο. δεν παιζω σε πολλα παιχνιδια αλλα απ οτι ξερω δεν εχω ακουσει πουθενα να εγκαταλειπουν κοσμους η να μετακινουν παικτες! τιθονται και νομικα θεματα μιας και πεφτουν φραγκα.... δεν ξερω αλλα αρχιζω κι αμφιβαλω για τα των μετακινησεων. παει ενα 6μηνο που εχει αναφερθει αν θυμαμαι καλα και καμια εξελιξη στο θεμα απ την εταιρεια περα απο τις παμπολλες εικοσιες των παικτων.... μηπως τελικα εγκαταλειπουμε μονοι μας τους κοσμους περιμενοντας την πυλη για τον υποτιθεμενο παραδεισο;!!!!
ειδωμεν!
 

DeletedUser5555

Guest
ρε ειστε τρελοι...οι κοσμοι 2,3,4,5 εχουν καποια ιστορια...πολλα παιδια φυγαν απο εκει και πηγαν 7 και 8. για να μην κλεισουν οι 2 τελευτεοι να ξαναμπουν τα παιδια στους παλιους να κρατησουμε 5 κοσμους προτειμο 1,2,3,4,6, μονο. καντε οτι νομιζετε εγω θα παραμηνω στους μικρους γιατι χρειαζονται βοηθεια...ελατε να δειτε εκει πως ειναι κ4. ακομα ζουμε. ειναι χασιμο χρονου να παιζεις σε 8 κοσμους. οι παλοιοι κοσμοι εχουν ιστορια...ελατε να την συνεχισουμε.


ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ
 

DeletedUser3157

Guest
Δυστυχως η ιστορια καποτε εχει ενα τελος. Οσο για τα νομικα θεματα, μια χαρα μπηκαν οι μετακινησεις στον νετ και λειτουργησε.

Ο κοσμος 4 οπως λεει και ο Μαριος ειναι ένας ζωντανος κοσμος με τις μαχες και τα ολα του. Θελουμε να ερθουν ατομα εκει απο κ2, κ3 και κ5, ειναι το μονο που λειπει.

Ειναι ο κοσμος με τις περισσοτερες δραστηριοτητες και πραγματικη συμμετοχη του 90% των παικτων, και ας ειναι μονο 300. Οποιος παικτης ερχεται τον κραταμε γιατι βλέπει ποση ομαδικοτητα και αλληλοβοηθεια υπαρχει.
 

DeletedUser4356

Guest
Δυστυχως η ιστορια καποτε εχει ενα τελος. Οσο για τα νομικα θεματα, μια χαρα μπηκαν οι μετακινησεις στον νετ και λειτουργησε.

Ο κοσμος 4 οπως λεει και ο Μαριος ειναι ένας ζωντανος κοσμος με τις μαχες και τα ολα του. Θελουμε να ερθουν ατομα εκει απο κ2, κ3 και κ5, ειναι το μονο που λειπει.

Ειναι ο κοσμος με τις περισσοτερες δραστηριοτητες και πραγματικη συμμετοχη του 90% των παικτων, και ας ειναι μονο 300. Οποιος παικτης ερχεται τον κραταμε γιατι βλέπει ποση ομαδικοτητα και αλληλοβοηθεια υπαρχει.

Εισαι σιγουρος για αυτα που λες? Γιατι εγω ξερω -αν και δεν παιζω- οτι και ο κ5 ειναι ενας ζωντανος κοσμος.....οσον αφορα τον κ4 φιλε μου το ''ζωντανος κοσμος''...πως το προσδιοριζεις? Γιατι για μενα ζωντανος κοσμος ειναι πανω απ ολα να σεβεσαι και τον αντιπαλο σου, μονο ετσι θα ερθει νεα φουρνια παικτων ξεροντας οτι υπαρχει οργανωση και ταξινομηση σωστη.
Και στην τελικη ''ζωντανος κοσμος'' δεν ειναι να φτιαξει καποια συμμαχια 80 μποτ σε μια μερα ωστε να καπαρωσει τα 2/3 των οχυρων με το που μπηκε η νεα εκδοση....τα λεω σωστα? Μεχρι και τα μποτ-οχυρα τα πηρανε πισω οι CoMa για να σας αποδειξουν οτι ενας κοσμος με συμμαχιες της αρπαχτης και των μποτ δεν θα παει μπροστα ΠΟΤΕ!
Μηπως συμβηκαν ποτε αυτα στον Κ4? :wk
 

DeletedUser5555

Guest
αλκη μπηκα κοσμο 5 ουτε εγω παιζω και βλεπω στις μαχεσ συμετοχες που δεν περνανε τα 30 ατομα αντε 40 σε καθε πλευρα...μισο να ξαναδω...

επεξεργασια απο εδω και κατω...
οχι εχουν συμετοχες αλλα δεν γεμιζουν οπως κ4
 
Κορυφή