Ερωτήσεις - Απορίες

DeletedUser4356

Guest
Ώρες μαχών;

Υπάρχει η δυνατότητα να μάθουμε τι ώρα θα πέφτουν οι μάχες;
edit > Οι ωρες θα ειναι περιπου 20-21 το βραδυ, οποτε σε εμας λογω της διαφορας ωρας θα ειναι περιπου 21-22 ή/και 22-23 το βραδυ.

Είναι ένα σοβαρό κριτήριο συμμετοχής γιατί υπάρχουν και οι ξενύχτηδες, μαθητές-φοιτητές που διαβάζουν, άτομα που ξεκινούν νωρίς το πρωί την δουλειά τους κτλπ κτλπ.

Για να πιάσουμε το 95% των συμμετοχών όλοι ξέρουμε ότι θέλουμε online άτομα, οπότε το να ξέρουμε τις ώρες μαχών (με μία απόκλιση της 1-1μισης ώρας το πολύ) θα βοηθούσε πολύ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser7103

Guest
Το φιδι πιανει θεση σετ ή το βαζουμε οπως τα αλογοσελα?

edit > Το φιδι μπαινει στη θεση της σελας οποτε θα το βαλεις σε ενα απο τα 3 σετ που θα δηλωσεις (αφαιρωντας τη σελα βεβαια απο το σετ αυτο)

στην θεση της σελας??η του αλογου?
edit > Εχεις δικιο, στη θεση του αλογου μπαινει το φιδι, λαθος δικο μου !

οπως επισης μια παρατηρηση κατα την γνωμη μου παντα...ειδα στις συμμετοχες αρκετα παιδια..δεν εχουν συμπεριλαβει στα οπλα τους το χρυσο...πιστευω ολοι πρεπει να παρουν το χρυσο μαζι του...δινει πολυ καλα μπονους παιδια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

dimitrisCh

Μέλος
Επίσης όταν λένε σετ, δεν εννοούν σετ όπως τα έχουμε μάθει στο παιχνίδι, αλλά σύνολο 10 αντικειμένων, τα οποία μπορεί να είναι κομμάτια από σετ ή μεμονωμένα αντικείμενα ρουχισμού. 1 αντικείμενο για κάθε θέση από τις 10.
Φυσικά τίποτε ακόμη δεν έχει οριστικοποιηθεί, πολλά μπορεί ν' αλλάξουν. Οψόμεθα!

edit > Ειναι πιο ευκολο για αυτους που εχουν αναλαβει να εφοδιασουν με αντικειμενα τους χαρακτηρες να εχουν 3 κωδικους αντικειμενων και να τους προσθετουν στους χαρακτηρες παρα να βλεπουν ποιος ειναι τι και αναλογα να δινουν. Αλλωστε και να εχει κανεις και τα 2 οπλα μονομαχιας πχ του Ludwig δεν εγινε και τιποτα. Σκεψου επισης οτι ολη αυτη η διαδικασια θα γινει για ολες τις χωρες και χειροκινητα οποτε πρεπει να γινει γρηγορα μια και μιλαμε για πανω απο 1000 χαρακτηρες... Πιστευω δεν θα υπαρξει προβλημα σε αυτο γιατι εχω ρωτησει την υπευθυνη με το συγκεκριμενο παραδειγμα του σετ οπλων του Ludwig και μου εδωσε το οκ να ενημερωσω τον κοσμο κατα αυτο τον τροπο.
Μήπως να ξαναρωτούσες την υπεύθυνη, γιατί οι Γερμανοί χρησιμοποιούν μια φόρμα για όσους δηλώνουν και έχουν ακριβώς 3x10 θέσεις για 3 σύνολα;
Γιατί μπορεί να το λέει η υπεύθυνη ότι έτσι είναι, αλλά οι ινδοί προγραμματιστές σίγουρα θα γράψουν 1 σκριπτάκι το οποίο θα βάζει 3 αντικείμενα σε κάθε θέση, και μπορεί να μείνουμε ... με τα όπλα στο χέρι. :lf
[SPOIL]
8yJlG2X.png


Εδώ η φόρμα που έφτιαξαν για όσους δηλώνουν: http://fktext.bplaced.net/fortbattle_cs/[/SPOIL]
edit > Αυτη η εικονα ειναι για αλλο πραγμα, εδω εχουμε να κανουμε με κλωνους και οχι τους ιδιους τους παιχτες. Μην μπλεξουμε με τεχνικα θεματα, δεν θα οδηγησει πουθενα...
Παρεμπιπτόντως: Με το ίδιο όνομα χρήστης μπορεί να δηλώσει κάποιος και σε άλλες εθνικές;
edit > Οχι, δεν μπορεις να παιζεις σε δυο ομαδες/χωρες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser3157

Guest
1. Θεωρω ερασιτεχνικο να γραφουμε τα σετ που θα παρουμε στο φορουμ, και δημιουργησε και τοσα προβλημα. Θα πρεπει να μπει μια φορμα που συνδευει τα υπαρχοντα αποθεματα σου και να επιλεγεις με τους κωδικους των αντικειμενων, οπως δειχνει και ο Δημητρης. Μπορει μεχρι την μερα διεξαγωγης να εχω διαφορετικα αντικειμενα ή πιο αναβαθμισμενα. Μπορει να γραψω και ψεματα πως εχω καποιο αντικειμενο ή να ειναι στην αγορα και να τρεχετε να διευκρινησετε αν το εχω και τι να βαλετε στην θεση του.
edit > Δεν μπορει να γινει αυτο γιατι οπως ειπα και πριν μιλαμε για κλωνους χαρακτηρες σε αλλον διακομιστη και οχι στον δικο μας. Θα ηταν δυνατο ενδεχομενως αλλα κατω απο αλλες συνθηκες αλλα αυτη τη στιγμη που ο χρονος πιεζει κατι τετοιο δεν μπορει να γινει δυστυχως. Επισης, οτι αντικειμενα/σετ δηλωσουν οι παιχτες θα ελεγθουν απο την ομαδα διαχειρισης.

2. Εκτος απο τις μαχες αναφερθηκε πως θα μπορουμε να κανουμε και κραφτ, αρα θα πρεπει να μαζευουμε προιοντα. Μπορει δε να υπαρχουν και μονομαχιες. Θα πρεπει να διευκρινιστει αυτο πριν επιλεξουμε τα σετ για να ξερουμε τι θα φοραμε τις υπολοιπες ωρες. Πχ εγω παω με ενα σετ μπομπ και μπαρτ για αμυνα και επιθεση, το τριτο σετ τι να ειναι, Ινδιανου για να πηγαινω στα οχυρα γρηγορα? Παρανομου για να παιζω περιπετειες? Χορευτριας να κανω δυσκολες δουλιες? Αλλαν να βρισκω αντικειμενα?
Δυο σετ ειναι αρκετα για μαχες για αυτο ας μας πειτε πως θα παει η κατασταση για να επιλεξουμε σοφα το 3ο σετ για εκτος των μαχων.
edit > Εχουμε αντιδρασει το θεμα μονομαχιων και συνεχισουμε να το κανουμε εφοσον οι μονομαχιες θα επιτρεπονται τελικα. Κατι αλλο δεν μπορουμε να κανουμε δυστυχως.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser5285

Guest
1. Θεωρω ερασιτεχνικο να γραφουμε τα σετ που θα παρουμε στο φορουμ, και δημιουργησε και τοσα προβλημα. Θα πρεπει να μπει μια φορμα που συνδευει τα υπαρχοντα αποθεματα σου και να επιλεγεις με τους κωδικους των αντικειμενων, οπως δειχνει και ο Δημητρης. Μπορει μεχρι την μερα διεξαγωγης να εχω διαφορετικα αντικειμενα ή πιο αναβαθμισμενα. Μπορει να γραψω και ψεματα πως εχω καποιο αντικειμενο ή να ειναι στην αγορα και να τρεχετε να διευκρινησετε αν το εχω και τι να βαλετε στην θεση του.

2. Εκτος απο τις μαχες αναφερθηκε πως θα μπορουμε να κανουμε και κραφτ, αρα θα πρεπει να μαζευουμε προιοντα. Μπορει δε να υπαρχουν και μονομαχιες. Θα πρεπει να διευκρινιστει αυτο πριν επιλεξουμε τα σετ για να ξερουμε τι θα φοραμε τις υπολοιπες ωρες. Πχ εγω παω με ενα σετ μπομπ και μπαρτ για αμυνα και επιθεση, το τριτο σετ τι να ειναι, Ινδιανου για να πηγαινω στα οχυρα γρηγορα? Παρανομου για να παιζω περιπετειες? Χορευτριας να κανω δυσκολες δουλιες? Αλλαν να βρισκω αντικειμενα?
Δυο σετ ειναι αρκετα για μαχες για αυτο ας μας πειτε πως θα παει η κατασταση για να επιλεξουμε σοφα το 3ο σετ για εκτος των μαχων.






Χορευτριας καλυτερα Τακα για ευκολο και γρηγορο χρημα! Ανεργια δεν εχει το επαγγελμα...
 

dimitrisCh

Μέλος
edit > Αυτη η εικονα ειναι για αλλο πραγμα, εδω εχουμε να κανουμε με κλωνους και οχι τους ιδιους τους παιχτες. Μην μπλεξουμε με τεχνικα θεματα, δεν θα οδηγησει πουθενα...
Κάνεις λάθος, Με αυτόν τον τρόπο δηλώνουν οι Γερμανοί τους παίκτες.
Και το email χρειάζεται για να αποσταλεί ο κωδικός σύνδεσης του κλώνου στον νέο κόσμο. Έτσι έγραψε ο Γερμανός CM. Γι αυτό όσοι τυχόν δηλώσετε μποτάκια, να έχετε και πρόσβαση στο email που αντιστοιχεί στο μποτάκι σας. :p

edit > Πιθανον να εχει δωθει αυτη η δυνατοτητα μονο στους Γερμανους, σε εμας δεν δωθηκε κατι τετοιο.

Τσπ. Συ είπας! Θα δηλώσουμε τα όπλα μονομαχίας σύμφωνα με όσα λέει η υπεύθυνη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

elisavet11

Νέο Μέλος
Λογω του οτι θα επιτραπουν οι μονομαχιες εγω σκεφτομαι να αποσυρω τη συμμετοχη μου για τον εξης λογο:
Δεν ειναι δικαιο να μου κανουν μονομαχιες απο αλλες χωρες και τη ζωη που θα χανω να πρεπει να δινω περισσοτερα χρηματα απο τους παιχτες αλλων χωρων για να την αναπληρωσω. Αυτο ειναι απαραδεκτο και νομιζω πως ολοι οι παιχτες πρεπει να κανουν το ιδιο.
 

DeletedUser6152

Guest
Δεν βρισκω τον λογο της γκρινιας για τις μονομαχιες σε εναν κοσμο που ουτε το xp μεταφερετε,ουτε τα $$ ή οποια αντικειμενα παρθουν απο λοταριες.

Οποιος δεν θελει μονομαχιες την μερα της μαχης παει και αραζει στο οχυρο και περιμενει.

Κι ασε τις αλλες χωρες να μοιραζουν σβολια.:wk
 

elisavet11

Νέο Μέλος
εσυ αν εχεισ λεφτα για πεταμα και δεν σε πειραζει να σε πιανουν κοροιδο οι αλλεσ χωρεσ μπορεις να συμμετεχεις ή με την ελληνικη ομαδα ή με καποια αλλη χωρα αν δεν συμπληρωθει ο αριθμος.



και δεν ειναι ετσι οπως το λεε οτι αραζει στο οχυρο , γιατι εγω εκεινες τις ωρες που θα κοιμομουν για να μην με χτυπανε θα πηγενα να μαζεψω υλικα για ενισχυσεις.
 

DeletedUser6152

Guest
Εγω δεν παω να σμπρωξω σβολια διοτι δεν εχω..χαχαχα..αλλα και να ειχα δεν τα εβαζα εκει.

Απλα σου βρισκω λυση...Τωρα εσυ που πιανεσαι κοροιδο δεν ξερω.
Αν οι αλλες χωρες παιρνουν φθηνοτερα σβολους τοτε αστες να παρουν..εμεις θα την βγαζουμε στο οχυρο.

Ποιες ενισχυσεις???Θα καθησεις να φτασεις καποιον απο το 0 να βγαζει πανοπλιες και δυτικους??
Και αντε ο δυτικος ειναι ευκολη συνταγη..Οι πανοπλιες θελουν εμποριο..Αρα θα πρεπει να χουμε κι εναν γυρισμενο για ντροπ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

*Daredevil Begins*

Νέο Μέλος
Το να επιτραπουν οι μονομαχιες αυτοματα μας δινει μειωνεκτημα..Καποιοι ναι ισως να καθονται πανω στο οχυρο και να γλυτωσουν αλλα δεν εχουν ολοι την ιδια νοοτροπια καλως ή κακως και δεν θα ειμαστε 50 και 40 ατομα..Θα ειμαστε 150 ατομα!Περιμενα ενα τουρνουα που θα νικησει ο καλυτερος..ετσι δεν θα γινει..
 

DeletedUser6637

Guest
βλεπω οτι μερικοι γκρινιαζεται για τις μονομαχιες που τελικως θα επιτραπουν
μονο σε αυτο το κοματι πιστευεται οτι υστερουμε σαν ελληνικη ομαδα ????
σε πολους ξενους σερβερ εχουν μπερδεψει τις καραμελες με τα σβολια

εδω δε ξερουμε αν μαζεψουμε τα 150 ατομα για να δηλωσουμε συμετοχη
χε χε χε χε χε

εχετε τσεκαρει τα ατομα που δηλωνουν συμετοχη τι ρουχα δηλωνουν???
χε χε χε χε χε

πιστευω οτι η ομαδα των αρχηγων που θα εκλεγει θα παιξει μεγαλο ρολο στην πορια μας στο τουρνουα

ετσι κι αλιως σαν ελληνες εχουμε μαθει να κερδιζουμε παντα οταν δεν μας υπολογιζει κανενας!!!
 

dimitrisCh

Μέλος
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να φοβάται κάποιος για τις μονομαχίες. Οι μάχες θα διεξάγονται 2 ημέρες κάθε εβδομάδα και μόνον αυτές τις ημέρες χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη προσοχή. Μπορεί κάποιος να μαζεύει υλικά, αφού δεν θα έχει κάτι πιο αξιόλογο να κάνει.

Επίσης το ότι το κράφτιγκ θα ξεκινήσει από το μηδέν (επίσης κάποιοι στο ράδιο αρβύλα λένε ότι πολύ πιθανόν κι οι αποστολές θα ξεκινήσουν από το μηδέν) κι αυτό δεν είναι πρόβλημα. Δεν είναι απαραίτητο ο καθένας ν ανεβάσει το κράφτιγκ ώστε να φτιάχνει μόνος του ενισχύσεις (αυτό είναι νουμπίστικο). Με σωστό σχεδιασμό μπορούν να επιλεγούν μερικοί παίκτες που θ αναλάβουν να ανεβάσουν το κραφτιγκ και να τροφοδοτούν όλη την ομάδα με τις κατάλληλες ενισχύσεις απ' όλα τα επαγγέλματα. Οι παίκτες απλώς θα τροφοδοτούν με υλικά που θα μαζεύουν. Άλλωστε θα υπάρχει χρόνος μιας εβδομάδας προσαρμογής για να μαζευτούν υλικά. Το τουρνουά θα διαρκέσει 2-3 μήνες, αρκετός χρόνος για να τερματίσει κάποιος το κραφτιγκ αν υπάρχει τροφοδοσία με υλικά.
 

DeletedUser4509

Guest
Παιδια ηρεμια οπως θα επιτρεπετε να μας κανουν μονομαχιας ετσι θα δεχοντε κιολας. Τι στο καλο δεν εχουμε μονομαχους εμεις! Ολοι βουτιρα εμποροι εκτως πολης ειμαστε! Εγω βασικα σε εναν κοσμο ειμαι, αλλα παλια ημουν ενας καλος μονομαχος. Οργανοση θελει.
Επισεις βασικο πιστευω ειναι αν θα ξερουμε απο την αρχη του τουρνουα ποιους θα αντιμετοπισουμε στο τελος της εβδομαδας. Αν ναι τα πραγματα ζωριζουν γιατι λογικα θα πεση πολυ ξυλο και τρελο ξενυχτη!
Για τους σβολους γινετε ολο το πανηγηρη παιδια, δεν πρεπει να κρυνονται ουτε αυτοι που βαζουν ουτε αυτοι που δεν βαζουν. Οσο για το οτι δεν θα παιζουμε ισα γιατι εχουμε capital control, νομιζω οτι εδω θα μπουμε σε εξωwest συζητηση και δεν λεει. Επισεις δε γινετε επειδη μια "χωρα" εχει προβλημα ολοκληρη εταιρια να μην κανει το εβεντ για να θυσαυρισει.

Update
Κατι αλλο, ισως για να ομαδοποιησουν οι αρχηγοι των κοσμο να φτιαχνανε καποιο ερωτηματολογιο καποιο κοινοχρηστο exel στον chrome, στο οποιο να μας ρωτουσαν τι σετ εχουμε (για να γινει μια καταμετρηση και ενα σωστο στησημο στην μαχη ανα τομεις), με τι κραφτ εχουμε ασχοληθει και ποσο το εχουμε παει (για να φανει αν ξερουμε απο κραφτ ή αν μας λοιπει καποιο επαγγελμα), αν ασχολουμεστε με μονομαχιες με dropαρισμα, με δουλειες που ριχνουν υλικα ή οτι διποτε αλλο φανει χρησημο στα παιδια. Δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι ο καθενας διατεθημενος να απαντηση αλλα προτου παμε θα πρεπει να ξερουμε ολοι οτι ο ορος "δικο μου" δεν θα παιζει εκει. Μεχρι και το σωβρακο μας κοινοχρηστο θα ειναι (τωρα ποιος θα το θελει θα μου πεις αλλα οκ, αλλο θεμα.)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Αν ξερει καποιος να μας πει ,με τι ταχυτητα θα κινουμαστε στον κοσμο. οταν ειναι να κανουμε μαχη σε ενα οχυρο θα πρεπει να μεταβουμε εκει κανονικα ή θα μπαινουμε αυτοματα οταν δηλωθουμε . Γιατι αν πρεπει να μεταβουμε κανονικα ολοι μας θα πρεπει να δηλωσουμε ενα σετ ταχυτητας .Αν εχει απαντηθει ηδη σορυ απλα δεν ειχα χρονο να διαβασω ολα τα ποστ εδω.
 

DeletedUser4356

Guest
Αν ξερει καποιος να μας πει ,με τι ταχυτητα θα κινουμαστε στον κοσμο. οταν ειναι να κανουμε μαχη σε ενα οχυρο θα πρεπει να μεταβουμε εκει κανονικα ή θα μπαινουμε αυτοματα οταν δηλωθουμε . Γιατι αν πρεπει να μεταβουμε κανονικα ολοι μας θα πρεπει να δηλωσουμε ενα σετ ταχυτητας .Αν εχει απαντηθει ηδη σορυ απλα δεν ειχα χρονο να διαβασω ολα τα ποστ εδω.

Σε όλους τους κόσμους πλέον η εγγραφή γίνεται από μακρυά..απλά να είσαι εκεί στην έναρξη της μάχης.
 

DeletedUser7103

Guest
Παιδια ηρεμια οπως θα επιτρεπετε να μας κανουν μονομαχιας ετσι θα δεχοντε κιολας. Τι στο καλο δεν εχουμε μονομαχους εμεις! Ολοι βουτιρα εμποροι εκτως πολης ειμαστε! Εγω βασικα σε εναν κοσμο ειμαι, αλλα παλια ημουν ενας καλος μονομαχος. Οργανοση θελει.
Επισεις βασικο πιστευω ειναι αν θα ξερουμε απο την αρχη του τουρνουα ποιους θα αντιμετοπισουμε στο τελος της εβδομαδας. Αν ναι τα πραγματα ζωριζουν γιατι λογικα θα πεση πολυ ξυλο και τρελο ξενυχτη!
Για τους σβολους γινετε ολο το πανηγηρη παιδια, δεν πρεπει να κρυνονται ουτε αυτοι που βαζουν ουτε αυτοι που δεν βαζουν. Οσο για το οτι δεν θα παιζουμε ισα γιατι εχουμε capital control, νομιζω οτι εδω θα μπουμε σε εξωwest συζητηση και δεν λεει. Επισεις δε γινετε επειδη μια "χωρα" εχει προβλημα ολοκληρη εταιρια να μην κανει το εβεντ για να θυσαυρισει.

.)
dionissis το θεμα ειναι οτι πρωσοπικα εγω αλλα και αλλα παιδια....δεν εχουμε δηλωσει να παρουμε μαζι μας ρουχα μονομαχιας...εννοειτε δεν τους φοβομαστε...αλλα αφου δεν θα παρουμε θα φαμε πολυ ξυλο...χαχαχχα...αν ειναι να αφαιρεσουμε ενα σετ οχυρων και να παρουμε ενα σετ μονομαχιας για παραδειγμα...δεν ξερω αν ειναι σωστο..απλα λεω..
 

DeletedUser4509

Guest
dionissis το θεμα ειναι οτι πρωσοπικα εγω αλλα και αλλα παιδια....δεν εχουμε δηλωσει να παρουμε μαζι μας ρουχα μονομαχιας...εννοειτε δεν τους φοβομαστε...αλλα αφου δεν θα παρουμε θα φαμε πολυ ξυλο...χαχαχχα...αν ειναι να αφαιρεσουμε ενα σετ οχυρων και να παρουμε ενα σετ μονομαχιας για παραδειγμα...δεν ξερω αν ειναι σωστο..απλα λεω..

Κοιτα ολοι για ολες τις δουλειες δεν νομιζω να γινετε να ειμαστε. Γιαυτο λεω οτι εκτως απο οχυρομαχους να μιλησουμε και σε 10-15 μονομαχους ή οποιος εχει καλο σετ μονομαχιας ας το παρει μαζι. Ετσι και ετσι 150 δε βλεπω να μαζευονται :p
 

DeletedUser7103

Guest
Κοιτα ολοι για ολες τις δουλειες δεν νομιζω να γινετε να ειμαστε. Γιαυτο λεω οτι εκτως απο οχυρομαχους να μιλησουμε και σε 10-15 μονομαχους ή οποιος εχει καλο σετ μονομαχιας ας το παρει μαζι. Ετσι και ετσι 150 δε βλεπω να μαζευονται :p
ωραια εγω εχω καλοσετ μονομαχιας...εχω δηλωσει σετ black bart,dalton,και
ανιχνευτη..ποιο να αφησω τωρα ειναι το θεμα..
 

DeletedUser6152

Guest
Απο την στιγμη που παιρνεις τον μονομαχο δεν χρειαζεσαι το νταλτον μαζι γιωργο...
 
Κορυφή