Δελτία ειδήσεων

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser280
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser280

Guest
ναι εχεις δικιο εν μερει.
απο την άλλη δεν πρεπει να συγκρινεις τον ελληνικο λαο με τους αμερικανους.
αν δεν κανω λαθος εμεις ειμαστε που δωσαμε τα φωτα μας στην ανθρωποτητα.
και τώρα εχουμε φτασει απο την κορυφη του πηγαδιου λίγο πριν τον πάτο, και βυθιζομαστε ακομα και με πολυ μεγαλη ταχυτητα.

δυστηχως βλέπω οτι υπαρχουν παρα πολυ νεοι, που ναι μεν γνωριζουν οτι κατι δεν παει καλα, που νομιζουν, οτι ειμαστε λιγο πριν το γκρεμο, και οτι σαν ελληνες, κατι θα κανουμε την τελευταια στιγμη και δεν θα πεσουμε. αλλα ξεχνουνε οτι ακριβως επειδη ειμαστε ελληνες, ειμαστε και ξεροκεφαλοι και στενομυαλοι και υπεροπτες και κοντοφθαλμοι.
εγω φιλε μου σου λεω οτι εχουμε πεσει απο το γκρεμο εδω και καιρο, και οπου να ναι θα σκασουμε κατω σαν καρπουζια.

ποιος νομιζεις οτι ενδιαφερεται για εμας;

τα κόμματα;
οι δημοσιογραφοι;
η ευρώπη;
η εκκλησία;

ειμαστε μόνοι μας φιλε μου.
οι νεοι προς το παρών είμαστε μόνοι μας, και εχουμε απεναντι μας, μια τηλεοραση που μας βαζει σε καλουπια, πολιτικους που μας βλεπουν σαν προβατα, και μια κοινωνια που θαρρει πως ειμαστε ακομα υποδουλοι και απαιτει να δουλευουμε απο το πρωι μεχρι το βραδυ για να ζησουμε.

φοβάμαι για αυτα που έρχονται μάγκες μου, φοβάμαι για αυτο μιλαω ετσι σαν αντιδραστικο στοιχειο,

ουτε κομουνιστης ειμαι, ουτε αντιεξουσιαστης, ουτε δεν ξερω και εγω τι.
25 χρονων ειμαι, και δεν ξερω τι θα απογίνω, και εγω και εσεις.
 

DeletedUser

Guest
η χώρα έχει φτάσει στο απόλυτο ναδίρ! δεν υπάρχει χειρότερη κυβέρνηση,νομοθεσία,σύστημα εκπαίδευσης και ό,τι δεν κατάφερε ο χίτλερ με τον πόλεμο το πετυχαίνει με αργά μέσα. ποιος νομίζετε πως διευθύνει την ολυμπιακή; τι νομίζετε πως θα πετύχαινε ο οτε χωρίς τους γερμανούς; ακόμα και οι μίζες που έπαιρναν οι πολιτικοί, γερμανικές είναι. εχουμε φτάσει στο σημείο να πουλάμε τη χώρα χωρίς να ξέρουμε το γιατί. ενώ θα μπορούσαμε να τα διορθώσουμε όλα από την αρχή. ο καθένας όμως κοιτάει την τσέπη του. μπορεί να σας πίκρανα μερικούς, αλλά η αλήθεια έτσι είναι, πονάει. μπορεί να μην συμφωνείτε μαζί μου, δικαίωμά σας, αλλά τουλάχιστον ακούστε. στη χώρα αυτή βλέπουμε και κυρίως στα κανάλια να τρώγονται σαν τις κότες. φωνάζει ο ένας και προσπαθεί ο άλλος να αναγκάσει τον συνομιλητή του να αποδεχθεί τα πιστεύω του. συγγνώμη αλλά αυτό δεν ειναι δημοκρατια!!!! εχει αλλάξει το πολίτευμα! εγινε κατά του πολύ κόσμου. εχουμε ολιγαρχία κύριοι! ολιγαρχια. ούτε το πασοκ ούτε η νέα δημοπρασία θέλουν να κάνουν κάτι. ελεος σε μας τους νέους της χώρας.
 

DeletedUser

Guest
ναι εμεις δώσαμε τα φώτα blondy και ναι macaca οι γερμανοι μας πινουν το αιμα, αλλά σ' αυτή τη φάση του πλανήτη δεν αναγνωρίζω κανέναν αρχαίο πολιτισμό απο αυτούς που υπήρχαν
οι αιγύπτοιοι; που είναι το φώς τους; οι κινέζοι; τους κατέστρεψε ο Μαο
οι ιταλοί; έχουν σχέση με τους ρωμαίους ; καμια απολύτως. Όλες οι βόρειες χωρες είχαν τους απιστευτους πολεμιστές, σαπίζουν στην αποχαύνωση και στα βίτσια. Οι Γερμανοί νοιάζονται μόνο τι θα πιουνε τι θα ψωνίσουν ποτε θα βγάλουν το σκύλο βόλτα, οι ειδήσεις τους λένε μόνο πράγματα που τους αφορούν ΑΜΕΣΑ(ζω εδώ και το βλέπω). Δεν πέσαμε μόνο εμεις.....
 

DeletedUser

Guest
Παιδιά έχω την εντίπωση πως το παρατραβάμε το θέμα.Μπορούμε να κάνουμε αυτές τι συζητήσεις σε πιο σχετικά με το θέμα site.Και μην νομίζετε ότι δεν είμαι και εγώ άλλος ένας νέος που ανησυχεί για το μέλλον του.
 

DeletedUser

Guest
παιδιά έχω την εντίπωση πως το παρατραβάμε το θέμα.μπορούμε να κάνουμε αυτές τι συζητήσεις σε πιο σχετικά με το θέμα site.και μην νομίζετε ότι δεν είμαι και εγώ άλλος ένας νέος που ανησυχεί για το μέλλον του.


παρακολουθώ το θέμα χωρίς να έχω πάρει θέση.
θα σου πω όμως το εξής:
οπουδήποτε κι αν γίνεται μια επικοδομητική κουβεντούλα
με τρόπο πολιτισμένο όπως γίνεται εδώ,
πάντα αφήνει κέρδος σε όσους συμμετέχουν, έστω και απλά σαν παρατηρητές.
κάθε φορά που κάποιος προσπαθεί να την διακόψει,
και προπαντώς αν τα καταφέρει,
κάποιοι "νανουριστές" κερδίζουν και έναν πόντο...
μην τους κάνεις την χάρη.
άσε την κουβέντα να κυλίσει.
παντού υπάρχει χώρος για μια ωραία ανταλλαγή απόψεων.;)
 

DeletedUser

Guest
Όπος θες.Δεν θέλω να διακόψω τίποτα.Και μάλιστα θέλω να ρωτήσω τον blondy.Γιατί τόση αρνητικότητα ως προς το μέλλον?Εσύ δεν προτήνεις τίποτα?
 

DeletedUser280

Guest
σωστο woolf αλλα θελω να βλεπω τις αποψεις ολων σας, αν συμμετεχουμε μονο 3-4 ατομα αυτο δεν λεει τιποτα.

ειπα προτυτερα για τους αρχαιους ελληνες για να εξηγησω για ποιο λογο δεν θα πρεπει να βαζουμε τους αμερικανους στο ιδιο τσουβαλι με εμας. μην κατηγορειτε τον αμερικανικο λαο, οσο κι αν αυτο βολευει ορισμενους, για την ελλειψη παιδειας που εχει, καθως εκεινοι ετσι εμαθαν να ζουν απο την αρχη του κρατους τους. απο την πρωτη κιολας μερα τους πιπιλιζαν τα αυτια οι καλοθεληταδες και για αυτο εχουν καταντησει ετσι σημερα. εμεις ομως με τοση ιστορια πίσω μας έχουμε 1000 φορες περισσοτερη ευθυνη που αφηνουμε να μας καθοδηγει ο ενας κι ο αλλος παπαρας, που καταφερανε με ενα χαζοκουτι να μας κανουν κι εμας αμερικανους. κατα τα αλλα ομως τα κοροιδευουμε τα αμερικανακια επειδη ειναι χαζα, για εμας τι να πουμε; που οχι μονο μας εκαναν χαζους, αλλα μας αφησαν και με την ψευδαισθηση οτι ειμαστε ακομα εξυπνοι. σκατα εξυπνοι είμαστε.
 

DeletedUser280

Guest
Όπος θες.Δεν θέλω να διακόψω τίποτα.Και μάλιστα θέλω να ρωτήσω τον blondy.Γιατί τόση αρνητικότητα ως προς το μέλλον?Εσύ δεν προτήνεις τίποτα?

Ναι έχω μια ριζοσπαστική πρόταση που θα λύσει σε μεγαλο βαθμό το πρόβλημα.

Ποιος απο εσας ομως ειναι διατεθειμενος να κανει μια τετοια θυσια.

Πετάξτε τις τηλεορασεις στα σκουπιδια
:cool::cool::cool:
 

DeletedUser

Guest
σωστό.γιατί υπάρχουν για ενημέρωση και οι εφημερίδες όπως ανέφερα και παραπάνω (γιατί πρέπει να ενημερωνόμαστε πλήρως) και για ψυχαγωγία ένα σορό άλλα πράγματα.
 

DeletedUser

Guest
Ayto to thema mou thymizei to monologo tou Finch stin tainia Network.
De xreiazetai na petaxtoun tileoraseis, oute na kleisoun. Mporei kapoios na pernei apostaseis enw sygxronws parakolouthei ta dromena.

EDIT: H skini, deite tin tainia einai poly kali. Skinothetis o Lumet. O tilekirikas Finch einai kommati tou mass media buiseness kai kanei noumera me to na tou epitithetai.
http://www.youtube.com/watch?v=MTN3s2iVKKI
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
μα αυτό είναι το δύσκολο.να αναγνωρίσει ο άλλος τι δεν προσπαθεί να τον παρασήρει και τι προσπαθεί.και αφού δεν έχουμε οι περισσότεροι αυτή την ωριμότητα τότε καλύτερα είναι να μένουν κλειστές
 

DeletedUser

Guest
παιδιά η άποψή μου είναι πωσ για πολλά πράγματα φταίει η ελλειπή παιδεία και η λάθοσ μέθοδοι διδασκαλίασ. στην Ελλάδα ο κύριοσ σκοπόσ είναι να μπεισ πανεπιστήμιο. από εκεί και πέρα τι γίνετε????

σε ιδιωτικό σχολείο στην Αθήνα ( Ιδιωτικά Φροντιστήριά Δούκα) έχουν εισάγει το λεγόμενο " σχολείο του μέλλοντοσ " να κάποια βίντεο http://www.sof.gr/07.html

τώρα θα μου πείτε που κολλάνε όλα αυτά.λοιπόν άμα στην παιδεία κοιτούσαμε τη συνολική μόρφωση του εκπαιδευόμενου, με καινοτομικέσ μεθόδουσ και χρησιμοποιούσαμε όλα τα μέσα για να κάνουμε το μάθημα ενδιαφέρον, τότε ο μαθητήσ θα μπορούσε να ξεχωρίσει πότε τον κοροϊδεύουν και πότε όχι. έτσι αντί να κάθετε και να ακούει τισ (συγγνώμη για την έκφραση) Μ@λ@κίεσ του κάθενόσ, θα έλεγε " αυτόσ έχει δίκιο " ( και θα το έλεγε έπειτα από αναζήτηση και σκέψη επειδή το σχολείο του τον έμαθε να σκέφτεται ανοικτά και να ερευνά πριν βγάλει πόρισμα). αν τον κορόιδευαν θα ήξερε να κλείσει την τηλεόραση και να κάνει κάτι ευχάριστο και εποικοδομητικό. έτσι κανείσ δε θα κορόιδευε επειδή θα ήξερε πωσ δε θα έβρισκε ανταπόκριση και τηλεθέαση.
 

DeletedUser

Guest
μα ενοήται φίλε μου.υπάρχει σιγκεκριμένος λόγος που η παιδεία δεν καλυτερεύει.γιατί πολύ απλά θα αρχίσουμε να ξυπνάμε.και αυτό δεν είναι κάτι καινούριο.και στο μεσαίωνα κάπως έτσι ήταν.
 

DeletedUser280

Guest
σωστο αυτο με την παιδεια. εκει κι αν εχουμε γινει αμερικη. που μας μαθαινουν απο μικρους να παπαγαλιζουμε με σκοπο να φτασουμε στις πανελληνιες.
και ξερετε τι γινετε στις πανελληνιες ε; ο καλυτερος παπαγαλος οχι μονο μπαινει σε οποια σχολη θελει, αλλα παιρνει και υποτροφια, τον δειχνουν τα μεσα ενημερωσης σαν παραδειγμα προς μιμηση κλπ κλπ, δηλαδη επιβραβευουν τον καλυτερο παπαγαλο. να ποια ειναι η κοινωνια μας.
 

DeletedUser

Guest
Είδες που συμφωνούμε?Μα σου είπα δεν προσπαθώ να πνήξω τη συζήτηση (αυτό πάει ποιο πολυ στη Wolfe).Αλλά είναι λίγο τραγικό να σκέφτεσαι ότι παρόλλη την τεχνολογία ζούμε ένα Μεσαίωνα.
 

DeletedUser280

Guest
είδες που συμφωνούμε?μα σου είπα δεν προσπαθώ να πνήξω τη συζήτηση (αυτό πάει ποιο πολυ στη wolfe).αλλά είναι λίγο τραγικό να σκέφτεσαι ότι παρόλλη την τεχνολογία ζούμε ένα μεσαίωνα.

μμμμμμμμμμμμμ τι ειναι αυτο τωρα.

για να δω

μα βεβαια, ειναι η πιο σωστη κουβεντα που ακουσα ως τωρα.

+1000
 

DeletedUser

Guest
το τι τα λέμε τα λέμε. αλλά παραμένουν εδώ. κάνουμε και εμείσ οι ίδιοι ένα μεγάλο λάθοσ και είναι κάτι που γίνετε συνέχεια στην Ελλάδα.

1) εντοπίζουμε το πρόβλημα

2) λέμε τισ αιτίεσ

3) βρίσκουμε τρόπουσ αντιμετόπισησ

4) ????????? ( υποτίθετε πωσ είναι η λύση, η κατασκευή, η εφαρμογή)

κολλάμε πάντα στο να τα εφαρμόσουμε όλα αυτά. κάτι πρέπει να γίνει όμωσ. δε γίνετε να μένουμε άπρακτοι :confused::cool::(
 

DeletedUser280

Guest
καμια ιδέα;

ή μήπως να το ποσταρω στο ιδέες; λολ
 

DeletedUser

Guest
ο μεσαίωνας ήταν πολύ προηγμένη εποχή για την περιοχή της ελλάδας. αντίθετα, τώρα έχουμε το απόλυτο χάος. οπως έχουμε αναφέρει δεν δείχνονται όλα από τα μμε και οι βουλευτές, άνθρωποι εκλεγμένοι από τα βόδια(εμάς) αντί να προτείνουν το πώς θα ανοίξει το αλεξίπτωτο της χώρας πριν φτάσει στο έδαφος μετά την τεράστια πτώση της από τον γκρεμό, κάθονται σαν τις κότες και η μια τσιμπάει την άλλη, απαιτώντας να προσυλητιστεί η άλλη κότα στην βλακεία της α.
η χώρα τώρα μοιάζει με ένα κτηνοτροφείο όπου οι ένοικοι σφάζονται από τους ιδιοκτήτες οι οποίοι παίρνουν λεφτά, για αυτό που κάνουν.
 
Κορυφή