σαλουν, γενικη συζητηση που δεν ταιριαζει αλλου αλλα εχει σχεση με το παιχνιδι

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser280
  • Ημερομηνία έναρξης
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser280

Guest
ελπιζω να μη βγω εκτος θεματος, ωστε να μην κλειδωθει το παρων θεμα.

Δεδομενα

1 Το φορουμ του γουεστ εχει αμεση σχεση με το παιχνιδι.

2 στο φορουμ του γουεστ που εχει αμεση σχεση με το παιχνιδι, υπαρχουν social groups που εχουν αμεση σχεση με το φορουμ που εχει σχεση με το παιχνιδι

3 Στα social groups, που εχουν σχεση με το φορουμ, που εχει σχεση με το παιχνιδι, δεν μπορουμε να συζητησουμε για το παιχνιδι.

ερωτησεις επι του θεματος

1 Ποιος ο λογος υπαρξης των social groups σε ενα φορουμ που εχει σχεση με το παιχνιδι, αν σε αυτα δεν μπορεις να συζητησεις για το παιχνιδι;

2 Για ποιο λογο να ενταχθει καποιος σε ενα social group αν δεν μπορει να μιλησει για το παιχνιδι; Για την ακριβεια οπως εχουν τωρα τα πραγματα δεν μπορει να μιλησει καθολου.

3 Για ποιο λογο ενας διαχειρηστης μας απαγορευει να μιλαμε για το παιχνιδι σε μια περιοχη του φορουμ οπως ειναι τα social groups;

Νεα δεδομενα-συμπερασματα.

Το φορουμ του παιχνιδιου υπαρχει για να συζητανε οι παικτες για το παιχνιδι.
Στο φορουμ του παιχνιδιου, και συγκεκριμενα στα social groups απαγορευεται να συζητησεις για το παιχνιδι.

Κατι δεν παει καλα με αυτο το φορουμ, με μπερδευει και μου δημιουργει ψυχολογικα προβληματα. Γιατι ενω μου λενε οτι ειναι χωρος συζητησης, την ιδια ωρα μου λενε οτι δεν μπορω να μιλησω. Νοιωθω πως καποιος εδω μεσα παιζει με το μυαλο μου και προσπαθει να μου επιβληθει.

Μα δεν μπορει το ιδιο το φορουμ να κανει τετοια κακα πραγματα, καθως ειναι κατι αψυχο.
Ισως καποιος χρησιμοποιει το φορουμ, για να πειραματιζεται με το μυαλο μου ωσπου να με τρελανει.

Ποιος ειναι αυτος;
Μπορει καποιος να μου απαντησει γιατι νοιωθω μισος για το φορουμ που εχει σχεση με το παιχνιδι που αγαπω;

παρακαλω μην σπαμαρετε.
 

DeletedUser735

Guest
επιτρεψτε μου να συμφωνησω με τον blondy και να προσθεσω πως δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο υπαρχει το φορουμ αφου δεν μπορει να γινει συζητηση μεσα σε αυτο.....
 

DeletedUser8

Guest
προς θεου δεν ενοω να γραφει ο καθενας οτι του κατεβει
απλος διαφοροι σχολιασμοι που περιεχουν κωμικα στοιχεια να μην θεωρουνται spam...



ΥΣ. δεν εκανα και καλη συνταξη αλλα βγαινει νοημα..
 

DeletedUser

Guest
ισως πρεπει κ οι mods να ηρεμησουν λιγο ειστε υπερβολικοι σε πολλα 8εματα...
 

DeletedUser1003

Guest
Οι Mods δεν "τσιτώνουμε" μόνοι μας, αλλά με αυτά που βλέπουμε.

Αν εσείς είστε "Σωστοί" θα είναι όλοι σωστοί μετά. Try me ;)
 

DeletedUser735

Guest
δεν θελω να θεωρηθει σπαμ ή καποια αλλη παραβαση κανονισμων.
πολλες φορες οι moderators παραβιαζεται οι ιδιοι τους κανονες...
 

DeletedUser

Guest
ναι μπορει αλλα αυτοι προσπαθουν να κανουν τη δουλεια τους δεν εισαι τελιος ολοι θα παραβιασουμε κανονα αν δεν υπηρχαν ευτοι ξερεις τι θα γινοταν;;;
 

DeletedUser

Guest
Οι Mods δεν "τσιτώνουμε" μόνοι μας, αλλά με αυτά που βλέπουμε.

Αν εσείς είστε "Σωστοί" θα είναι όλοι σωστοί μετά. Try me ;)

κ εμεις με αυτα που βλεπουμε που κανεις κ λες νευριαζουμε ειχε γραψει ο phoinikas ενα ποστ τοτε με τα μπαν που εγιναν στην αρχη να ηρεμησουμε κ απο τις 2 πλευρες κ τελικα ηρεμησαμε μονο εμεις κ οι mods τπτ δεν 8α ασχολη8ω αλλο εξαλλου ειναι γνωστη η αποψη μου για εσενα κ για τους αλλους mods (δεν εχω για αλλους την ιδια)
 

DeletedUser1001

Guest
Το μόνο που έχω να πω είναι ότι έξω από το χορό, όλοι νομίζουν ότι μπορούν να χορέψουν...

Αν δεν έχετε κάνει διαχειριστές φόρουμ δε μπορείτε να αντιληφθείτε το βάρος της δουλειάς που πρέπει να σηκώνεται καθημερινά επί 24ωρου βάσεως για να λειτουργήσει ένα φόρουμ σωστά...

Και ειδικά όταν μιλάμε για ένα παιχνίδι, στο οποίο παίζουν τόσα πολλά άτομα διαφορετικών ηλικιών... Ο καθένας αντιλαμβάνεται τα πράγματα από τη δικιά του "πλευρά"...
Αποτέλεσμα να ξεφεύγουν τα πράγματα πολύ εύκολα... Η βλαχομαγκιά του καθενός θα θίξει τον επόμενο και θα πάει ντόμινο η ιστορία...
Το μόνο σίγουρο είναι την πληρώνουν οι σοβαροί παίκτες...

Σίγουρα δεν νοείται φόρουμ χωρίς off-topic, αλλά ελλείψει διαχειριστών-χρόνου, μπορώ να καταλάβω γιατί δεν παρέχεται πλέον αυτή η δυνατότητα...

Αυτό που δε πρόκειται να δεχτώ είναι η αδράνεια, να μείνουν τα πράγματα στάσιμα... να μη γίνει προσπάθεια να λυθεί ένα πρόβλημα...
 

DeletedUser

Guest
;) παιδια κ συγνωμη που παρεμβαινω ..εγω δε συμετεχω στις διαμαχες σας ειμαι καινουργιος σχετικα στο forum μολις 2 μηνες

αλλα καταφερατε κ τσακωθηκατε ενω ολοι μαζι εχουμε τον ιδιο σκοπο
την πληροφορηση κ την ενημερωση πανω στο The West
ας ριξουμε το βαρος πανω σ αυτα τα δυο κ ολο μας το παθος στο παιχνιδι κ οχι εδω....
συμφωνω με τους Διαχειριστες .. Εδω ειναι ενημερωτικο forum παιχνιδιου The West μονο:mad:

ευχαριστω
 

DeletedUser

Guest
:mad:κ να σας πω κ κατι
Υπαρχουν καποιοι(κ εγω) που δεν μας αρεσει να τιθεται ενα θεμα ωραιο κ απο κατω του περνας 15 κουτακια ψαχνοντας απεγνωσμενα μεχρι να βρεις καποια σωστη απαντηση ,σημειωση παρατηρηση,

ασε ρε
σωπα ρε μεγαλε
τι κανει η Στελλα
χα χα χα εισαι ασχετος
κτλ
κτλ

δεν μας αρεσει ...
 

DeletedUser315

Guest
Το μόνο που έχω να πω είναι ότι έξω από το χορό, όλοι νομίζουν ότι μπορούν να χορέψουν...

Βασικα νομιζω ειναι
έξω από το χορό,πολλά τραγούδια λέγονται:)

αυτο π βλεπω και γω ειναι αυτο π πε και ο astamatitos
η αδράνεια, να μείνουν τα πράγματα στάσιμα... να μη γίνει προσπάθεια να λυθεί ένα πρόβλημα

το μονο π γινεται ειναι να μπαινουν και αλες απαγορεφσεις
αυτο δεν νομιζω να ναι η λυση
 

DeletedUser

Guest
Ανηκω στην επιτηρηση και οχι στην διαχειρηση του φορουμ, αλλα και παλι θα ηθελα να εκφρασω την αποψη μου, οχι ως Darkfox αλλα σαν Παναγιωτης για το θεμα.

Οπως ολοι εχουμε καταλαβει και πανω απο ολα εχουμε νιωσει, αυτη η κοντρα,
διαχειριση&επιτηρηση vs χρηστες μονο ασχημα γεγονατα μπορει να φερει. Βλεποντας το θεμα απο μια αντικειμενικη ματια, εχουμε:

απο την μια μερια τους χρηστες, που θελουν μια πιο χαλαρη αντιμετωπιση, πιο σεβαστη προς τα προσωπα τους. Οπως επισης εκπροσωπευοντας το ανθρωπινο στοιχειο τους που δεν τους επιτρεπει να δρουν μηχανικα, εχουν την αναγκη να μην ειναι μεσα σε τοσο στενα ορια επιτηρησης στον λογο τους. Απο την μια μερια ειναι κατανοητο και σεβαστο αλλα απο την αλλη μερια μερικες φορες ξεφευγουν απο τα θεμιτα ορια. Οι χρηστες κατα την γνωμη μου εχουν το δικαιωμα της ενημερωσης μεσα σε αυτο το φορουμ, η οποια ενημερωση ειναι και ο αυτοσκοπος του φορουμ. Επισης πιστευω οτι περα απο την ενημερωση, ο ανθρωπος οταν ερχεται με επαφη με αλλους ανθρωπους, δημιουργει αυτοματα μια μορφη κοινωνιαςς, η οποια του γεννα το εντονο αισθημα της επικοινωνιας. Αρα εχτος απο την ενημερωση του για το παιχνιδι πιστευω χρειαζεται και ενα μερος για να ικανοποιει αυτο το αισθημα. Οχι βεβαια σαν chat, αλλα σιγουρα κατι σε off topic. Η στερηση της ικανοποιησης αυτου του αισθηματος εχει ως αποτελεσμα την ασχημη αντιδραση του, αρχικα αντιδρωντας για την ελλειψη χωρου επικοινωνιας και υστερα για την περιθεριοποιηση αυτων που θελει να εκφρασει. Ετσι καταλειγουμε σε ενα πολυ ασχημο αποτελεσμα, οπως υβριστικες επιθεσεις και αλλα ευτραπελα. Τα οποια βεβαια ειναι κατακριτεα.

απο την αλλη μερια τωρα εχουμε τους Μοντ, που εθελοντικα ασκουν το επαγγελμα του επιτηρηρη του φορουμ. Οι Μοντς δεν ειναι θεοι, αλλα και αυτοι απλοι ανθρωποι με τα δικα τους ελλατωματα και προτερηματα. Βεβαια προσπαθουν να δρουν ως αντικειμενικα οργανα διατηρησης της ταξης και εποπτευσης της και παραλληλα να φροντιζουν για την ομαλη λειτουργεια του φορουμ. "Οπλα" των Μοντ, πρωτα απο ολα ειναι οι κανονες του φορουμ, με τους οποιους πρεπει να συνετιζουν τα μελη του και να τα ενημερωνουν οταν τυχων τους παραβουν. Υστερα, αν καποιο μελος συνεχιζει να αψηφα τους κανονες επερχεται πρωτα ο συνετισμος με καποιους αναλογους ποντους infraction και αν ακομα και με αυτο συνεχισει, τοτε ασκει το δικαιωμα που εχει να τον απομακρυνει απο το φορουμ για καποιο συγκεκριμενο χρονικο οριο, με ελπιδα την επομενη φορα που θα χρησιμοποιησει το φορουμ, να εχει συνετιστει. Οπως αναφερα, οι Μοντ ειναι και αυτοι ανθρωποι και κανουν λαθη. Ο ανθρωπινος παραγωντας παντα παιζει ρολο σε οτι και να κανουμε. Αρα, οχι ευκολα, ο Μοντ μπορει να περιπεσει σε καποιο σφαλμα. Αν τυχον το σφαλμα του ειναι επανελλημενο τοτε ο θιγμενος χρηστης εχει το δικαιωμα να ζητησει τον συνετισμο του μεσω του κεντρου υποστηριξης. Ομως οχι να του επιτεθει φραστικα.

και απο την τριτη και τελευταια μερια υπαρχει η διαχειριση. Η οποια αυτο που θελει ειναι να κυλα ομαλα η λειτουργεια του φορουμ, προσλαμβανει τους Μοντ με τα δικα της κριτηρια και εχει το δικαιωμα της ασκησης εξουσιας. Ομως επειδη το φορουμ το χρησιμοποιουν ανθρωποι πρεπει να το διαχειριζεται και αναλογα. Χωρις ανθρωπους να το χρησιμοποιουν το φορουμ χανει τον αυτοσκοπο του. Αραη διαχειριση εχτος απο την ομαλη λειτουργεια του φορουμ
πρεπει να ικανοποιει και στοιχειωδης επιθυμιες των χρηστων. Οπως οι εγκυρες ενημερωσεις τους για τις νεες εκδοσεις του παιχνιδιου, η προσφορα ενος ευχαριστου περιβαλλοντος για την χρησιμοποιηση του φορουμ και τελος οπως προσωπικα πιστευω, η δημιουργια ενος χωρου off topic για την ικανοποιηση της ανθρωπινης αναγκης για επικοινωνια που διακατεχει ολες τις κοινωνιες, παντα βεβαια μεσα σε θεμιτα πλαισια.

Δηλαδη, ως λυσεις πιστευω ειναι οι εξης:

- Χρηστες και Μοντς που εμπλοκονται στην ιστορια να αλληλοζητουσουν συγνωμες για την συμπεριφορα τους. Περασμενα ξεχασμενα. Ανθρωποι ειμαστε και μερικες φορες σφαλουμε ΟΛΟΙ μας.
-Η διαχειριση να φροντισει για εναν επιπλεον χωρο επικοινωνιας, οπως το off topic.
Αυτα τα δυο πιστευω οτι θα λυσουν ακαριαια το 80% του προβληματος μας.

Οι παραπανω αποψεις ειναι προσωπικες και ισως εναντιονονται στην θεση μου ως Μοντ και στην θεση μου ως χρηστη του φορουμ . Αλλα υπαρχει αυτο που λενε, the greater good και ευελπιστοντας στην ωριμη πλεον αντιμετωπιση απο τους χρηστες. Ολες οι συνεπειες καλοδεχουμενες.

Ευχαριστω
 

DeletedUser280

Guest
Οι Mods δεν "τσιτώνουμε" μόνοι μας, αλλά με αυτά που βλέπουμε.

Αν εσείς είστε "Σωστοί" θα είναι όλοι σωστοί μετά. Try me ;)

I will try you. Σου εχω στειλει δυο προσωπικα μνμτα και σου εξηγω για ποιο λογο το ινφρακσιον που μου εδωσες ειναι αδικο, δεν μου απαντησες ποτε. Ουτε και μου αφαιρεσες
το ινφρακσιον οπως επρεπε να κανεις.
Ας ειναι, εγω ειμαι διατεθειμενος να παρω πισω οτι ασχημο εχω πει για σενα, αρκει να τηρησεις το λογο σου.

''Αν εσεις είστε "Σωστοί" θα είναι όλοι σωστοί μετά. Try me ;)''

Ξερω οτι για το ινφρακσιον θα πρεπει να κανω αιτηση υποστηριξης, εκανα και περιμενω απαντηση, αυτο που με πειραξε πιο πολυ ομως ειναι οτι δεν μου απαντησες καν στα μνμτα.
Και μη μου πεις οτι δεν εισαι υποχρεωμενος να απαντας σε π.μ. γιατι αυτο μονο καλη θεληση δεν δειχνει απο την πλευρα σου.

Λοιπον περιμενω νεα κι απο εσενα.

Κι οπως λεω και στην υπογραφη:
 

DeletedUser280

Guest
+ 10 στον Darkfox.

Πρωτος εγω ερχομαι να ζητησω συγνωμη απο τη μερια μου για οσα ασχημα εχω πει.

Θα παρακαλουσα ομως να εκληφθει οχι ως σημαδι αδυναμιας ή γλυψιματος, αλλα σαν το πρωτο βημα για τη βελτιωση των μεταξυ μας σχεσεων.

Περιμενω.
 

DeletedUser

Guest
Στον Παναγιώτη αξίζουν παραπάνω από +10 !!!
Τα είπε και τα ανέλυσε όλα με κάθε λεπτομέρεια.
Ακριβώς έτσι θα πρέπει να λειτουργεί ένα φόρουμ, διότι χωρίς τα μέλη που
το απαρτίζουν, δηλαδή τους χρήστες του, θα καταντήσει ένα ανενεργό φόρουμ.
Τις απόψεις μου τις γνωρίζετε, τις ανέλυσα σε ένα παλαιότερο post μου.

Προσωπικά θέλω να πιστεύω ότι μέχρι τώρα στάθηκα κόσμιος σε όλα τα post μου,
αν όμως κάπου ξέφυγα θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη.
Τις ενστάσεις μου για μία ποινή που μου δόθηκε πρόσφατα για την οποία δεν
ευθύνονται οι mods (και που δεν θέλω να αναφέρω εδώ για να μη
"δυναμιτίσω" το ήδη τεταμένο κλίμα) τις ανέλυσα στο Κέντρο Υποστήριξης
και περιμένω την απάντησή τους.
 

DeletedUser1003

Guest
Για να σας λύσω και μια απορία που έχετε σχετικά με τα infractions. Για να δώσεις ένα infraction, υπάρχει ένα "menu" που πρέπει αναγκαστικά να διαλέξω μια αιτιολογία για αυτό. Δυστυχώς δεν υπήρχαν ακρετές επιλογές και μερικά μπήκαν σαν Spamming, ενώ ο λόγος δεν ήταν Spamming.

Το καλό είναι ότι τώρα έχουμε και άλλες επιλογές για να διαλέγουμε το σωστό infraction.

Ότι και να λέτε για εμένα προσωπικά, δε με νοιάζει, δεν κάνω του κεφαλιού μου, απλά ακολουθώ τους κανόνες που έχουν βάλει άλλοι.

Όσο για τα PMs που δεν απαντάω.. Τι περίμενετε δλδ ? Έχετε πει απίστευτα βαριές κουβέντες για εμένα, μέχρι και την γυναίκα μου θήξατε, και περιμένετε να σας απαντήσω ? Δεν υπαρχει καμιά περίπτωση να ασχολειθώ προσωπικά με άτομα σαν και εσάς με μια γλώσσα μεγαλύτερη από την ηλικία σας.

Όποιος παίζει με την φωτιά, μια μέρα θα καεί.

Καλή συνέχεια σε όλους και όλες.
 

DeletedUser1001

Guest
Ακριβώς τέτοια άτομα σαν τον Greeniaris θεωρώ ότι δεν είναι κατάλληλα για διαχείριση φόρουμ...
Λυπάμαι που πρέπει να φτάσω σε αυτό το σημείο και να παραβώ τους κανόνες, αλλά μερικά πράγματα πρέπει να ακουστούν...

Το να τα βλέπεις όλα με βλέμμα χιλίων καρδιναλίων να προβάλεις ένα αδιάλλακτο χαρακτήρα του στυλ "Δεν υπαρχει καμιά περίπτωση να ασχολειθώ προσωπικά με άτομα σαν και εσάς με μια γλώσσα μεγαλύτερη από την ηλικία σας", ακούγεται σαν να λες "σας έχω γραμμένους, δεν πρόκειται να ασχοληθώ μαζί σας".

Μήπως έχεις παρεξηγήσει μερικά πράγματα φίλε; Γιατί πρέπει να υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός μεταξύ εμάς και εσάς; Και γιατί θεωρείς ότι είσαι καλύτερος σαν άνθρωπος/χαρακτήρας από τους υπόλοιπους; Γιατί πρέπει να απαξιώνεις τους πάντες και να τους υποβιβάζεις; Νομίζεις ότι η εξουσία που έχεις σε κάνει καλύτερο;

Λυπάμαι αλλά εμένα με προσβάλουν λόγια του στυλ: "Δεν υπαρχει καμιά περίπτωση να ασχολειθώ προσωπικά με άτομα σαν και εσάς με μια γλώσσα μεγαλύτερη από την ηλικία σας", ακούγεται σαν να λες "σας έχω γραμμένους, δεν πρόκειται να ασχοληθώ μαζί σας".

Αν δεν μπορείς να συμβιβάζεσαι και να βάζεις νερό στο κρασί σου, αν δεν μπορείς να ακούς και να λύνεις προβλήματα τότε απλά δεν είσαι κατάλληλος... Μιλάμε για παιχνίδι... Αν δεν μπορείς να αντιληφθείς ότι διαφορετικά θα μιλήσει ενα 12χρονο και διαφορετικά ενας 30χρονος και ότι το να τους απαξιώνεις όλους είναι άσχημο, τότε λυπάμαι...

Και για κάποιον που είναι νέος στο φόρουμ νομίζεις τον ενδιαφέρει να ξέρει την ιστορία και τα προηγούμενα που έχει ο καθένας σας με τους άλλους;;;
Ζητάω απλά επαγγελματισμό και σωστή συμπεριφορά προς τους παίκτες στα πρότυπα του .net
Απλά τα πράγματα... Τι είναι τόσο δύσκολο να αντιληφθείτε;

Ίσως θα πρέπει εμείς τελικά να απαξιώσουμε αυτό το φόρουμ...

"Όποιος παίζει με την φωτιά, μια μέρα θα καεί."
Συμφωνώ απολύτως... παίζεις με τη φωτιά φίλε... απόλαυσε την εξουσία σου για όσο μπορείς...
 

DeletedUser

Guest
Μπραβο Παναγιωτη πεσ'τα!+10000000 απο εμενα;)
θα ελεγα να σταματησουμε εμεις οι elite spammers να σπαμε τα νευρα των moderators και οι moderators να ηρεμησουν με τα infraction,τα μοιραζουν σαν τα διαφημιστικα εξω απο τα σχολεια :p
"Όποιος παίζει με την φωτιά, μια μέρα θα καεί."
Συμφωνώ απολύτως... παίζεις με τη φωτιά φίλε... απόλαυσε την εξουσία σου για όσο μπορείς...
ouch!!!
δεν χρειαζεται να χασει την εξουσια του,απλως να μην κανει καταχρηση :p
 

DeletedUser1001

Guest
Τα infraction χρειάζονται και πρέπει να πέφτουν περισσότερα στα σοβαρά θέματα του forum ώστε να επικρατεί τάξη, όπως επίσης χρειάζεται και χώρος off-topic για τους spammers και μη που θέλουν να συζητάνε για θέματα εκτός the-west...
Απλά είναι τα πράγματα...

Όσο για την "εξουσία" αναφέρομαι στο γεγονός ότι όλα τελειώνουν κάποια στιγμή... όπως και αυτό το παιχνίδι... και μαζί με αυτό και οι εξουσιαστές...
;)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή