Χριστουγεννιάτικος Διαγωνισμος the-west.gr

  • Δημιουργός θέματος joahna
  • Ημερομηνία έναρξης
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser

Guest
Εδώ μπορείτε να βάζετε τις συνταγές και τα γραμματα σας προκειμένου να συμμετάσχετε στον διαγωνισμό.

Υπενθυμίζουμε ότι μόνο μια συμμετοχή επιτρέπετε σε κάθε παίχτη!

Καλή επιτυχία σε όλους.
 

DeletedUser3541

Guest
Βασιλόπιτα με Noobs!

Βασιλόπιτα με Noobs!

Υλικά

- 250 γρ βούτυρο
- 2 κούπες ζάχαρη
- 7 αυγά (χωρισμένοι οι κρόκοι από τα ασπράδια)
- 3 βανίλιες
- 500-700 γρ αλεύρι
- 1 φλιτζανάκι του καφέ κονιάκ
- 1 φλιτζανάκι του καφέ ουίσκι
- το ξύσμα και τον χυμό από 2 μεγάλα πορτοκάλια
- 1 χαρτάκι baking powder
- 6-7 Noobs (κατά προτίμιση από level 10 - 40)
- 1 γαϊδούρι (προεραιτικά)

Τα υλικά να είναι σε θερμοκρασία σαλούν (και οι Noobs)!

Hints

- O 1ος Noob χτυπάει το βούτυρο με την ζάχαρη μέχρι να ασπρίσουν.
- Ο 2ος Noob ρίχνει έναν – έναν τους κρόκους , τις βανίλιες, το χυμό και το ξύσμα πορτοκαλιού.
- Ο 3ος Noob χτυπάει τα ασπράδια μαρέγκα και τα ρίχνει σιγά – σιγά στο μίξερ που έχουμε χαμηλώσει την ταχύτητα, για να μην ξεφουσκώσουν.
- Προσθέτεις ο ίδιος το κονιάκ , το ουίσκι, το baking powder μαζί με το αλεύρι και ανακατεύεις καλά.
(Οι Noobs μπορεί να πιούν το κονιάκ και το ουίσκι, οπότε προσοχή να το εκτελέσεις ο ίδιος αυτό το βήμα!)
- Ο 4ος Noob βάζει χαρτί ψησίματος σε ένα μέτριο ταψί, ρίχνει το μείγμα και ψήνουμε στους 180 βαθμούς στον αέρα για περίπου 45 λεπτά με μια ώρα.
(Δηλαδή του συμπεριφερόμαστε σαν να είναι ένα συνηθισμένο κέικ.)
- Όταν ψηθεί, ο 5ος Noob βγάζει την πίτα από το ταψί και την αφήνει σε μια σχάρα να κρυώσει, αφαιρεί ο Noob το αποκάτω χαρτί και o 6ος Noob την πασπαλίζει με άχνη που ρίχνει από πάνω με ένα σουρωτηράκι ή με ένα μικρό κόσκινο ή έναν αχνορίχτη.

Εάν θέλεις, μπορείς να βάλεις έναν 7ο Noob να σχηματίσει με κανέλλα το 2011.
Εάν θέλεις, μπορείς να βάλεις έναν γαϊδαρο να πάει βόλτα την βασιλόπιτα για 10 λεπτά περίπου για να κρυώσει πιο γρήγορα.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Αν χρησιμοποιηθεί γαϊδαρος, να είναι καλο-ταϊσμένος!

ΥΓ. Δεν γίνετε αναφορά για νόμισμα και τοποθέτησή του επίτηδες.
Οι Noobs δεν κερδίζουν ποτέ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Η βασιλόπιτα όπως την έκανε η γιαγιά μου

Συστατικά


* 1 νόμισμα
* 1 1/2 πακέτο βούτυρο
* 2 1/2 φλ. ζάχαρη
* 4 αβγά(φρεσκα)
* 1 φλ. γιαούρτι
* 2 βανίλιες
* 1 κουταλάκι κοφτό μαχλέπι
* 1/2 φακελάκι μαστίχα κοπανισμένη(μην παρεις καμια μαστιχα και αρχισεις να την κοπανας...αν δεν ξερεις ρωτα)
* ξύσμα και χυμό από 1 μεγάλο πορτοκάλι
* 1 πακέτο αλεύρι που φουσκώνει
* 1 κουταλάκι baking powder

Εκτέλεση:(φροντισε να μην ''εκτελέσεις'' την βασιλοπιτα,διάβασε προσεκτικά)

# Χτυπάμε πολύ καλά το βούτυρο να αφρατέψει
# Χτυπάμε πολύ καλά αβγά και ζάχαρη να φουσκώσουν και να ασπρίσουν(μην το παρακάνεις ομως)
# Ενώνουμε τα 2 μείγματα απαλά(Προσεχε μην χυθει τιποτα γιατι ποιος καθαριζει τον παγκο μετα...)
# Με το μίξερ σε μέτρια ταχύτητα ρίχνουμε τα υπόλοιπα με τελευταίο το αλεύρι(προσεχε μην ανατιναχτει το μιξερ)
# Ανακατεύουμε καλά (η ζύμη να μην είναι σφικτή πολύ)
# Αδειάζουμε σε ταψί 30 εκ. στρωμμένο με βουτυρωμένη λαδόκολλα
# Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο 170 βαθμών για μισή ώρα σε αντιστάσεις και μετά στον αέρα να ροδίσει και να στεγνώσει (ανάλογα το φούρνο)
# Μόλις κρυώσει πασπαλίστε με κοσκινισμένη άχνη και σχεδιάστε το νέο έτος με λιωμένη σοκολάτα σε σύριγγα


Επ!! μην ξεχασεις το φλουρί!!! Καλη όρεξη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Η Συνταγή που πάντα πετυχαίνει

Υλικά

# 1 1/2 κούπα βούτυρο σε θερμοκρασία δωματίου
# 2 1/2 κούπες ζάχαρη
# 6 χωρισμένα αβγά
# 4 1/2 κούπες αλεύρι (φαρίναπ)
# 2 κουταλάκια baking powder
# 1/4 κουταλάκι αλάτι
# το ξύσμα & το χυμό ενός πορτοκαλιόυ
# 125 γρ. ψηφίδες κουβερτούρας ή σοκολάτας γάλακτος
# άχνη ζάχαρη

Εκτέλεση

  • Χτυπήστε τα ασπράδια με τη μισή ζάχαρη σε σφιχτή μαρέγκα
  • Σε άλλο μπωλ χτυπήστε το βούτυρο με την υπόλοιπη ζάχαρη να αφρατέψουν
  • Στο μίγμα ζάχαρη - βούτυρο προσθέστε ένα ένα τα κροκάδια, ανακατεύοντας να ενσωματωθούν
  • Ύστερα ρίχνουμε το ξυσμα και το αλάτι
  • Αφού έχουμε ανακατέψει το αλεύρι με το baking powder καλά, το ρίχνουμε στο μίγμα εναλλάξ με το χυμό
  • Έπειτα προσθέτουμε λίγη λίγη τη μαρέγκα ανακατεύοντας αργά & πολύ απαλά για να μην ξεφουσκώσει
  • Τα ρίχνουμε στο μίγμα ανακατεύοντας λίγο
  • Απλώνουμε το μίγμα σε ταψί με βουτυρωμένη καλά λαδόκολλα
  • Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο 180 βαθμών τη Βασιλόπιτα για 1 ώρα και 15 λεπτά περίπου
  • Για να βεβαιωθείτε πως ψήθηκε, βυθίστε ενα ξυλάκι για σουβλάκι. Πρέπει να βγαίνει καθαρό.Προσοχή, μην "αρπάξει"
  • Αφού ψηθεί και κρυώσει λίγο, την αναποδογυρίζετε σε πιατελα, βγάζετε τη λαδόκολλα
  • Μπήξτε το τυχερό νόμισμα,τυλιγμένο σε αλουμινόχαρτο, στη πίσω πλευρά της πίτας
  • Γυρίστε τη βασιλόπιτα στην μπροστινή πλευρά και πασπαλίστε με κοσκινισμένη άχνη
  • Μπορείτε να σχεδιάσετε το νέο έτος με ξύσμα πορτοκάλι , αλλα πιο πρωτότυπη ιδέα, με ρόδι


Λίγα Μυστικά ακομα:

Η μαργαρίνη καλύτερα να μην είναι λιωμένη. Μην ανοίγετε το φούρνο το πρώτο μισάωρο.
Προσέξτε να μην σας ξεφουσκώσουν κρόκοι και μαρέγκα στο ανακάτεμα.

Καλή επιτυχία!
 

DeletedUser

Guest
Εχω καποιος αποριες

Το γραμμα πρεπει να περιεχει οτι μας ερθει ή πρεπει να εχει σχεση με το παιχνιδι?
Της βασιλοπιτα αν δεν ειναι σωστη η συνταγη θα την δοκιμασετε να δειτε αν θα πετυχει??
 

DeletedUser

Guest
Άγιε μου Βασίλη σε χαιρετώ...
Δε σου ‘χω ξαναγράψει για την ακρίβεια δεν σου εχω ξαναστειλει e-mail. Βλέπεις μεγάλωσα πια και η τεχνολογία προχώρησε, δεν έχουμε γράμματα πια, ούτε κάρτες στέλνουμε στους φίλους, γνωστούς και λοιπούς συγγενείς, ούτε τηλεφωνιόμαστε πια. Ακρίβυνε η ζωή Άγιε μου Βασίλη, καλύτερα να στέλνουμε e-mail, από το γραφείο, που το πληρώνει και το αφεντικό!

Γιατί που να βρούμε λεφτά να ξημεροβραδιαζόμαστε στο ίντερνετ από το p/c του σπιτιού. Πάλι καλά να λέμε που έχουμε και p/c στο σπίτι.

Σκέφτηκα λοιπόν να σου γράψω ένα ηλεκτρονικό γράμμα, γιατί φαντάστηκα εσύ τόσο χρονών Άγιος άνθρωπος δε μπορεί να έχεις μείνει πίσω στην τεχνολογία.

Αν και εδώ που τα λέμε, αυτό το έλκηθρο με τους τάρανδους πολύ ντεμοντέ το βρίσκω.

Όχι ότι με χαλάει, για όνομα, είναι και πολύ παραδοσιακό, αλλά δε κρυώνεις εκεί πάνω, ξεσκέπαστος; Άσε που υποψιάζομαι πως δε σου είπανε ότι τώρα στις μεγάλες πόλεις έχουνε και μετρό. Αμέ, νομίζω πως το τελειώσανε κιόλας και λειτουργεί άψογα. Ε τώρα εδώ στα νησιά και στην παραμεθόριο, μετρό δεν έχουμε, έχουμε όμως ταξί και μάλιστα άψογα οργανωμένα, σε κλέβουνε στο δευτερόλεπτο.

Σου έγραψα λοιπόν και σου ζητάω, ευθαρσώς, να μου χαρίσεις, εκτός από τη Barbie των ονείρων μου, γαλάζια λίμνη με κύκνους που κράζουν, να μου χαρίσεις κι έναν Tom — Tom ή όπως αλλιώς τον λένε. Όσο να πεις χρειάζεται, σαν διακοσμητικό μεν, αλλά χρειάζεται. Κι έχω μια κενή γωνία στο σαλόνι, να βάλω μια πολυθρόνα να τον ρίξω πάνω να μου βρίσκεται γιατί έρχεται και βαρύς χειμώνας.

Επίσης σε παρακαλώ φέρε μου ένα κιλό κιμά, λίγο ρύζι, κάστανα, μπαχαρικά, αλάτια και πιπέρια, σταφίδες και μια γαλόπουλα, να τη γεμίσω να τη ρίξω στο φούρνο να κάνουμε Χριστούγεννα κι εμείς, γιατί τη γαλοπούλα τη βλέπουμε από το ένα μέτρο και στα κλεφτά γιατί σε λίγο θα χρεώνουνε και τις ματιές μας.

Τώρα που τέλειωσα με τις παραγγελιές μου, θέλω να σε ρωτήσω και κάποια πραγματάκια κι όποτε βρεις χρόνο μου απαντάς.

Αυτά τα Χριστούγεννα Άγιε μου Βασίλη, αναρωτιόμουνα γιατί σε λένε Βασίλη και μοιράζεις δώρα; Θα μου πεις άμα σε λέγανε Κωστάκη θα μας ζητούσες δώρα και θα μας άλλαζες ακόμα και τα φωτάκια του Χριστουγεννιάτικου δέντρου, αλλά μια που σου γράφω είπα να σε ρωτήσω. Όχι τίποτα δηλαδή, αλλά έχω κακιά εμπειρία με το κατά τα άλλα υπέροχο όνομά σου.

Κι άλλα αναρωτιόμουνα… γιατί γιορτάζουμε, τι γιορτάζουμε, ποιόν ξεγελάμε, πως καταφέρνουν να μας πίνουν το αίμα και να λέμε ευχαριστώ, που πάμε με τόση ακρίβεια, τι θα απογίνουν τα τιμημένα γηρατειά που έδωσαν αίμα σ’ αυτόν τον τόπο και πήραν — το πολύ — ένα δεκάλεπτο στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων, να πουν τον πόνο τους. Όσο για την πολιτεία, να μην πω τι έδωσε και σε αυτούς και σε άλλους, γιατί θα με κόψει η λογοκρισία.

Αναρωτιέμαι, πότε θα πάμε στ’ αλήθεια μπροστά; Πότε θα μπορούμε να πούμε ότι είμαστε πολιτισμένη χώρα; Πότε θα σταματήσει η γειτόνισσα να με κρίνει και καταδικάζει γιατί άφησα το πατρικό μου και μένω μόνη μου, μωρό παιδί;

Και τελικά τι δώρο να πάρω στον ανιψιό — βαφτισιμιό μου, εκτός από το πάρτι έκπληξη στα Goody’s που το χρυσοπληρώνουμε αλλά το μωρό δεν ξέρει τι είναι λεφτά, επίσης αν δε δει δώρο, θα αναρωτιέται γιατί η νονά κι ο νονός του είναι τόσο «κακοί» κι αν πάλι του πάρουμε θα του ρίξει μια κλεφτή ματιά και μετά θα το περιφρονήσει.

Δε ρωτάω άλλα, γιατί συγχύζομαι και καταθλίβομαι με όσα συμβαίνουν γύρω μου χρονιάρες μέρες και οι έχοντες και κατέχοντες θυμούνται να επισκεφτούν ιδρύματα να ακούσουν κάλαντα και να χλαπακιάσουν μελομακάρονα και κουραμπιέδες, φορώντας τα καλά τους ρούχα και τα καλά τους χαμόγελα.

Αυτά ήθελα να σου γράψω καλέ μου Άγιε Βασίλη, και σόρυ άμα σε στεναχώρησα, αλλά με παρέσυρε ο συναισθηματισμός μου και μια που είσαι φωτεινό πρόσωπο είπα να σου τα πω να ξελαφρώσω, να πάρω λίγη από τη καλοσύνη σου, μέχρι του χρόνου που θα σου ξαναγράψω.

Ευχαριστώ προκαταβολικώς για τη Barbie… μη μου χαλάσεις χατίρι, γιατί προχθές είδα μια Barbie νεράιδα στο σπίτι της κολλητής μου και πολύ τη ζήλεψα...

Καλά Χριστούγεννα!!!


edit > H γραμμα στον Αγ. Βασιλη θα γραψεις, ή συνταγη. Επελεξε ποιο απο τα 2 θα κρατησεις
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

panos-the-best

Νέο Μέλος
1ο ΓΡΑΜΜΑ

ΠΟΥ'ΣΕ ΡΕ ΜΟΡΤΗ!!!ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΗ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΕΙΔΩΘΟΥΜΕ!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΓΕΡΑΣΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΓΙΝΕΣ ΦΑΦΟΥΤΗΣ ΓΕΡΟΣ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΟΥ ΜΗΝ ΕΓΙΝΕ ΣΑΝ ΑΥΤΗΝ ΣΤΟ HALLOWIN!!!!ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΜΟΛΙΣ 26ΜΕΡΕΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ!!!!!!!!!!ΚΟΙΤΑΖΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΙΣ ΔΙΑΦΗΜΗΣΕΙΣ ΤΟΥ JAMBO,ΠΟΡΩΝΟΜΟΥΝΑ ΝΑ ΜΕΤΡΑΩ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΩΝΟΜΑΙ ΣΕ 26 ΜΕΡΕΣ!!!!!!!!!!!
ΛΕΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΙΣ ...ΒΛΑΚΕΙΕΣ... ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΖΟΥΜΙ...
ΟΛΟΙ ΟΙ ΡΟΚΑΔΕΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ,ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΤΑΗΔΕΣ,ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΥΤΟΥΚΛΕΣ,ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΠΑΣΙΚΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΧΑΖΟΙ!!!!ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ...ΤΙ ΑΝΝΟΗΤΟΙ
ΓΙΑΥΤΟ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΠΟΙΗΘΗΚΑ,ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΟΥΣ ΚΟΠΑΝΟΥΣΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΠΟΥΝΙΑ,ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΜΥΑΛΟ ΟΙ ΓΕΛΟΙΟΙ,ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΤΑ ΚΑΘΙΚΙΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙΣ...ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΣΕ ΠΙΣΤΕΥΩ,ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΞΥΠΝΙΟΣ ΕΩΣ ΤΙΣ 7 ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΕΝΑΝ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΤΡΟΠΟ ΣΤΙΣ 8 ΤΑ ΕΦΕΡΝΕΣ,ΛΕΣ ΚΑΙ ΗΞΕΡΕΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ!!!ΦΕΤΟΣ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΩ ΣΤΙΣ 8 ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΔΩ,ΤΗΝ ΕΚΑΤΣΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ,ΔΕ ΘΑ ΜΟΥ ΞΕΦΥΓΕΙΣ...ΜΕΤΑ ΘΑ ΣΕ ΒΓΑΛΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΩ ΠΑΜΠΛΟΥΤΟΣ ΜΟΥΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΜΟΥΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
ΛΟΙΠΟΝ ΓΕΡΟ ΦΕΤΟΣ ΗΜΟΥΝ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΟΣ ΜΑΘΗΤΗΣ ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΑ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ...ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΜΟΝΟ 248 ΚΟΠΑΝΕΣ,321 ΠΑΙΔΙΑ ΕΔΕΙΡΑ,3 ΚΑΙ 2/13 ΕΒΓΑΛΑ ΣΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΞΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ,ΣΤΙΣ 6 ΤΟ ΠΡΩΙ ΓΥΡΝΑΓΑ ΣΠΙΤΙ,ΜΕΘΗΣΑ ΜΟΝΟ 89 ΦΟΡΕΣ...
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΩ ΤΙ ΘΕΛΩ
ΛΟΙΠΟΝ ΓΕΡΟ ΠΑΡΕ ΧΑΡΤΙ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕ...
1 ΑΚΡΙΒΕΣ ΡΕΒΟΛΒΕΡ
1 ΠΙΣΤΟΛΙ ΤΗΣ ΟΜΟΡΦΗΣ STAR
2 ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΠΑΛΤΑ
30219 ΚΑΜΠΑΝΕΣ ΓΙΑ ΟΧΥΡΑ
453 ΚΟΡΝΕΣ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΟΥ
35745 ΣΗΜΑΙΟΥΛΕΣ
3 ΣΠΑΘΙΑ ΤΟΥ ... ΧΕΡΝΑΝΤΟ
2 ...ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ
1 ΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ GARNMORT
1 ΜΟΥΣΚΕΤΟ ΤΟΥ DRAKE
1 ΞΥΡΑΦΙ ΤΟΥ ΚΟΥΡΕΑ,ΤΟΥ ΓΙΤΟΝΑ ΜΟΥ,ΤΟΥ ΜΠΑΡΜΠΕΡΗ,ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΣΕΒΙΛΗ,ΤΟΥ ΦΙΓΚΑΡΟ ΡΕ
2312 ΒΑΜΒΑΚΙΑ
2 ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΑ ΣΕΤ ΚΥΡΙΟΥ
1 ΣΕΤ ΥΠΝΑΡΑ
3 ΔΕΡΜΑΤΙΝΑ ΚΑΠΕΛΑ,ΑΠΟ ΤΑ ΦΑΝΤΑΧΤΕΡΑ


ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ,ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ,ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΛΙΟΣΥΝΤΑΞΗ ΠΟΥ ΠΕΡΝΕΙΣ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...ΕΙΔΕΣ?Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΤΑ ΚΟΨΕ ΟΛΑ...ΜΕΙΩΣΕ ΜΙΣΘΟΥΣ,ΕΚΟΨΕ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ.ΕΚΟΨΕ ΔΩΡΑ...ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΧΧΧΧΧΧΧΧ
ΞΕΧΑΣΑ ΟΤΙ ΕΚΟΨΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΩΡΑ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΘΑ ΜΟΥ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?????????????????
Α ΡΕ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΤΙ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕΣ

ΤΕΛΩΣ ΠΑΝΤΩΝ,ΜΟΡΤΗΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΛΥΣΗ
ΝΤΙΚ ΧΑΡΑΝΤΑΚ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΥΚΙΑ ΡΑΝΤΑΝ
ΑΝΤΙΟΣ ΠΑΠΠΟΥ!
ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!
Υ.Γ ΜΗ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΤΑ ΔΩΡΑ


edit by joahna
Σας παρακαλώ να μην γράφετε με κεφαλαία στα επόμενα ποστ σας. Είναι σαν να φωνάζετε!!! Ευχαριστω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
βασιλοπιτα The traditional "The West" way

Υλικα.
Θα χρειαστουμε:
-850 γρ. αλευρι(χωρις μαμουνια καλυτερα, τωρα αν εσεις θελεται μαμουνια περι ορεξεος βασιλοπιτα εε κολοκυθοπιτα).
-100 γρ. Μαγια απο τη Maya(ονομα και πραμα που λενε:D)
-6 αυγα (πρεπει να μπει update με εργασια κοτετσι, μεχρι τοτε τα πασχαλινα αυγα μας κανουν).
-αρκετο γαλα(οχι ολο σαν γαλα, απ'αυτο θα φτιαξουμε και βουτυρο που θελουμε 180γρ. γαλα ΓΑΛΑ θελουμε 4,5,6 αντε το πολυ 7 ποτηρια.Τωρα ολοι θα σκεφτεστε που στο :cns θα βρουμε το γαλα,ε λοιπον παιρνουμε τον κουβα πυροσβεσης τον αδειαζουμε και εχουμε παλι το απιθανο αντικειμενο.........κουβας με οσα περισσοτερα items(αντικειμενα εννοω ρε noobs) απο το σετ του αγροτη, γιατι ανεβαζουν την πιθανοτητα ευρεσης του αντικειμενου κανουμε την εργασια γελαδαρης(Υ.Γ για παιχτες και εχουν επιλεξει την κατηγορια γελαδαρης το ποσοστο αυξανεται και κακως δεν το εχει βαλει η Inno games στα μπονους)Υ.Γ2 Τα ζωα με τα κερατα που σας κοιτανε περιεργα γιατι φορατε κοκκινο καρο πουκαμισο δεν ειναι αγελαδες, ΜΑΚΡΥΑ.
-180 γρ. ζαχαρη(οποιος δεν το βρει αυτο ειναι αξιος της μοιρας του)
-100 γρ. ξυσμα πορτοκαλιου
-λιγο αλατι που παιρνουμε απο εναν μεξικανο που το θελει για την τεκιλα του

Διαδικασια
Βαζουμε τη Maya (που οπως προαναφεραμε το'χει)να ανακατεψει τη μαγια με 100γρ. αλευρι διαλυμενη σε χλιαρο νερο. Ετσι φτιαχνουμε ενα προζυμι και το αφηνουμε σε χλιαρο μερος για τρεις μηνες εεεεεεε ωρες εννοουσα.
Το υπολοιπο αλευρι το ανακατευουμε με τα (πασχαλινα) αυγα ολοκληρα(αν εκανες το λαθος να τα βαλεις με τα τσοφλια :cns εκανες, ξαναφτιαξτω), το αλευρι(οχι το ξαναειπα αυτο,τεσπα)το βουτυρο διαλυμενο, τη ζαχαρη, το αλατι και το ανεβασμενο προζυμι(οχι,δεν πρεπει να ανεβασετε το προζυμι καπου ψηλα).Εξακολουθουμε να δουλευουμε για πολυ ωρα (το κουμπακι που λεει δυο ωρες πολλες φορες)μεχρι να πετυχουμε μια πυκνη ζυμη.Προσθετουμε το ξυσμα πορτοκαλιου(τωρα που θα βρεις τριφτη στο the west δεν ξερω, μαλλον απο εμποριο)
Αφηνουμε τη ζυμη μεχρι ο ογκος να διπλασιαστει και μετα πλαθουμε(-Κουλουρακια?-Οχι.)τη ζυμη σε θολωτο σχημα, χαραζοντας ενα σταυρο στην επιφανεια (καλυτερα αυτο να το κανει Κουακερος που ξερει το σχημα). Ψηνουμε την πιτα στη φωτια για καμια ωρα(πρεπει να υπαρχει εργασια γι'αυτο αλλα δε θυμαμαι)
Και οριστε, η βασιλοπιτα ειναι ετοιμη.

Υ.Γ Αν παρω το βραβειο αλλα στη συνεχεια καταλαβεται οτι η βασιλοπιτα ειναι χαλια ισχυει το "Μετα την απομακρυνση απο το pc ουδεν λαθος αναγνωριζεται

Ρε σεις, μην ξεχασετε το νομισμα(γνωστο στο the west ως 'ενα τεταρτο')
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Γραμμα προς Αγιο Βασιλη

Διεύθυνση Άγιου Βασίλη: Λαπωνία (ή Καππαδοκία, ή Β. Πόλος, ή Καισαρεία, ή ότι άλλο γνωστό μέρος γνωρίζουμε στο οποίο ζει ο παππούς με την κόκκινη στολή και το άσπρα γένια).

Αγαπημένε μου Άγιε Βασίλη
Εγώ φέτος δεν ήμουν και το καλύτερο παΐδι στο κόσμο έκανα της παρανομίες μου και εγώ αλλά ελπίζω να με συγχωρέσεις .Οι παρανομίες που έκανα ήταν όταν βρήκα σε μια στιγμή αδυναμίας την ΜΑΥΙΑ και έτσι ξεκίνησαν όλα. Μετά πήγα σε μια πολη και λήστεψα μερικούς κατοίκους βασικά με πλήρωσαν κάποια κακά παιδιά που βρήκα στην πολη για να κάνω ληστεία αποικών έτσι μου είπαν τα αλλά παιδάκια. Μετά όταν το όνομα μου διαδόθηκε στην πιάτσα κάποια αλλά παιδιά με πλησίασαν και μου είπαν να κάνω ληστεία τρένου η πρόσφορα τους ήταν παρά πολλή δελεαστική γιατί εκείνη την στιγμή ήθελα πολλά λεφτά για να αγοράσω ρουχαλάκια για τα Χριστούγεννα η γονείς μου δεν είχαν χρήματα και έτσι εγώ αναγκαζόμουν να δουλεύω για να ζήσω και εκεί άρχισαν τα δύσκολα γιατί και εγώ ένα αθώο παιδάκι ήμουν δεν ήξερα να βάζω δυναμίτες και έτσι έχασα τα 4 δάχτυλα μου από το δεξί μου χέρι γιατί έσκασε πιο γρήγορα ο δυναμίτης .Όλη στην κοινωνία με στιγμάτισαν σαν το πιο κακό παιδάκι στον κόσμο .Εγώ προσπάθησα να το διορθώσω αυτό αλλά κάνεις δεν με ήθελε για φίλο του όλη με έβριζαν και με έδερναν. Όλη μου η φίλοι με εγκαταλείψαν και τώρα που πέθαναν και η γονείς μου δεν έχω κάποια προστασία από τα αλλά παιδάκια. Άγιε μου Βασίλη σε παρακαλώ συγχώρεσε με. Το δώρο που θα ήθελα είναι ένα revolver το όποιο να μην ρίχνει σφαίρες αλλά χιόνι και να έχει σχεδόν μηδενική ζημία. Παρόλο που τα αλλά παιδάκια στην πολη με στιγμάτισαν θα ήθελα να σου ζητήσω ακόμα μια χάρη Άγιε μου Βασίλη όλα τα παιδάκια να έχουν υγεία ,χαρά , ευτυχία και να επικράτηση ειρήνη στον κόσμο . Ευχάριστο Άγιε Βασίλη που διάβασες το γράμμα μου και ελπίζω να με συγχωρέσεις και να μου δώσεις το revolver που πετάει χιόνι

Αl Capone
Διεύθυνση: κόσμος Arizona κατάταξη 2
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser4984

Guest
ΥΛΙΚΑ

4 αλεύρι (κατα προτίμηση μη το αλέσει η Μάγια γιατί θελει δύναμη στα χέρια)
3 ζάχαρη (αν το θέλετε πολύ γλύκο βρήτε κι άλλα ζαχαροκάλαμα ΑΛΛΑ μην δώσετε του Henry να φάει γιατί έχει και μια ηλικία......μη του πείτε οτι το 'πα)
6 αυγά (αν τα ψάχνει ο Νάθαν δεν ξέρω τίποτα :w)
μερικά φρέσκοκλεμένα μούρα
εναμιση ποτήρι νερό
μισό ποτήρι(νερού) ουισκι(θα γινετε πυραυλοι,το λεω)
ενα τεταρτο (ΠΡΟΣΟΧΗ:να ειναι καλα πλημενο γιατι δεν γινετε να ξερεις αν ειχε AIDS ο τυπος που σκοτωσες με το deringer του Belle Star για να το παρεις)
10 ξυλα

και μετα κατευθειαν για ψησιμο


ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Πας σε καποιον/α εμπειρο/η στις πιτες ( :wk )
(ΑΝ δε συνεργαζεται καντε το με την απηλη του Belle Star)

μολις τη ετοιμασει και ειναι ετοιμη για ψησιμο την βαζετε στον φουρνο και.....περιμενετε 45 με 55 λεπτα και οταν ειναι ετοιμη τη βγαζετε.
Μολις τη βγαλετε χωνετε ( στην πιτα :wk ) το ενα τεταρτο ετσι ωστε να μην φαινετε.
Μετα,αν βιαζεστε να φατε (την πιτα) και καει δωστε την για μερικα λεπτα στο νεκροθαυτη να την αφησει διπλα στα πτωματα

Η ΠΙΤΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ,ΚΑΛΗ ΟΡΕΞΗ
 

DeletedUser

Guest
Άγιε μου Βασίλη αυτή την χρονιά ήμουν πολύ καλό παιδί.
Έκανα ό,τι μου έλεγε η μαμά μου, δηλαδή διάβαζα αρκετά για να πάρω καλούς βαθμούς, την βοήθαγα στις δουλειές του σπιτιού, απέφευγα τους καυγάδες στο σχολείο και άλλα πολλά. Όμως τις προάλλες είδα στον δρόμο μία σπείρα ληστών να ληστεύει μια γριούλα. Στεναχωρήθηκα που δεν μπορούσα να κάνω κάτι και απλά έτρεξα φοβισμένος, ενώ από δίπλα ήταν μια οικογένεια άστεγων που ζητιάνευε. Γι' αυτόν το λόγο σου γράφω αυτό γράμμα και σου ζητάω να μου φέρεις ένα όπλο για να παγώνω τον χρόνο και να σώζω τους ανθρώπους και ένα μαχαίρι για να κόβω την Βασιλόπιτα που θα τρώμε δίπλα στο τζάκι όλες οι οικογένειες μαζί στο τζάκι μαζεμένες και να μην τελειώνει, έτσι ώστε να μπορώ αυτές τις άγιες μέρες να δώσω φαγητό σε όσες οικογένειες που δεν μπόρεσαν να εξασφαλίσουν τη δική τους Βασιλόπιτα και ζητιανεύουν στους δρόμους.
Σε παρακαλώ, δεν μπορώ να αντέξω την αδικία που υπάρχει εκεί έξω και θέλω να γίνω ένας μικρός ήρωας έστω και για μία στιγμή!
Ευχαριστώ πολύ,
Ιάσονας
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser4995

Guest
!!!

Η ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ ΤΟΥ ΠΟΤΗ

Υλικά:
*250 γρ. βούτυρο(επειδή ο μπακάλης δεν πουλάει έτοιμο, αρμέγουμε την αγελάδα και το φτιάχνουμε μόνοι μας)
*2 φλιτζάνια ζάχαρη
*1 πακέτο αλεύρι(προσοχή!!μην το έχετε πολύ καιρό στα αποθέματά σας...όσο πιο φρέσκο είναι τόσο πιο πολύ θα φουσκώνει μόνο του)
*1 κουταλάκι κοφτό μπέικιν πάουερ(κάντε εμπόριο με τα χλωμά πρόσωπα προκειμένου να το αποκτήσετε)
*6 αυγά(από τα πασχαλινά που έχετε στην αποθήκη σας...)
*2 πορτοκάλια χυμό κ ξίσμα
*1 φλιτζάνι του τσαγιού μούρα(προεραιτικά)
*1/2 φλιτζάνι τεκίλα ή ουίσκι(για τους μερακλήδες του west)

Εκτέλεση:

Χτυπάμε(όπως μόνο οι παίκτες του west ξέρουν)τα αυγά με τη ζάχαρη μέχρι να ασπρίσουν(σε αντίθεση με τους αντιπάλους σας που τους μαυρίζεται!!)Προσθέτουμε το βούτυρο και το ξίσμα πορτοκαλιού(tip:το καλύτερο ξίσιμο του πορτοκαλιού επιτυγχάνεται με ένα κοφτερό ξυράφι).Ρίχνετε σιγά-σιγά το αλεύρι στο μείγμα και εξακολουθείτε το χτύπημα εως ότου ενοποιηθούν τα υλικά.
Διαλύετε το μπέικιν στο χυμό πορτοκαλιού,πολτοποιείτε τα μούρα και τα προσθέτετε στο μείγμα, χτυπάτε 2-3 λεπτά.Κατόπιν ανακατεύτετε με μια κουτάλα μια δυό φορές.
Ρίχνετε τη βασιλόπιτα σε βουτυρωμένο ταψί και βάλτε για φρουρί ένα κέρμα του ενός τετάρτου.Περιλούστε το γλύκισμα με το αλκοολούχο ποτό της αρεσκείας σας και ψήστε σε δυνατή φωτιά(τουλάχιστον 10 ξύλα)για 1 περίπου ώρα.Αφότου ψηθεί την πασπαλίζουμε με ζάχαρη και την στολίζουμε για πιο μεθυστικό άρωμα με φύλλα καπνού.
Τέλος, αν θέλουμε να ξαναγίνουμε παιδιά και να μας φέρει και εμάς δώρα ο Άγιος Βασίλης φέτος, την περιχύνουμε με το ελιξήριο νεότητας!!

by xazoula
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser4459

Guest
Συμπαθητικε Αγιε Βασιλη,
σου γραφω και φετος για να μου φερεις δωρο αν και τοσα χρονια παιρνω να μη πω τι.
Δε θα πλατιασω με τις καλες μου πραξεις μιας και δεν εχω κανει και πολλες φετος. Θα μπω ομως κατευθειαν στο ψητο.
Σε παρακαλω πολυ φετος να μου φερεις το παγωμενο ρεβολβερ γιατι πραγματικα το χρειαζομαι.
Χθες εδινα μαθημα (παθολογια). Ειχα πεθανει στο διαβασμα εδω και 3 μηνες. Παρολα αυτα, οι καθηγητες που με εξεταζαν με περασαν λεει με το ζορι παρα την εντυπωσιακη μου επιδοση στις εξετασεις. Προφανως ενιωσαν καποιο κομπλεξ κατωτεροτητας εναντι στην ομορφια μου. Δε μπορω να το εξηγησω αλλιως. Τεσπα. Τσαμπα το διαβασμα,τσαμπα η ταλαιπωρια. Τσαμπα τα ξενυχτια και τσαμπα καθομουν 15 μερες σπιτι να λιωνω πανω απο τα βιβλια. ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ.
Δε θα τους περασει ομως και εδω ειναι που σε χρειαζομαι. Θα τους παγωσω με το ρεβολβερ που θα μου φερεις και θα τους περιφερω απο οχυρο σε οχυρο σε ολο τον κοσμο 2 για να τους φτυνουν οι συμπολεμιστες και φιλοι.
Ως εκ τουτου, εχεις κατα καποιον τροπο υποχρεωση να μου το φερεις. Δε θα χασεις ομως. Μολις βγαλω το αχτι μου στους καθηγητες και ηρεμησω, θα το πουλησω στην Αγορα και οτι βγαλω μισα μισα.
Δεν ειναι γραμμα παρακλησης,ειναι γραμμα αγανακτησης εναντια στην αδικια που μαστιζει το εκπαιδευτικο μας συστημα.

Δικος σου (που λεει ο λογος),
Λεωνιδας

ΥΓ. Αν εχεις σκοπο να το φερεις,περνα απογευμα γιατι τα βραδια δεν ειμαι σπιτι. Καταλαβαινεις...
 

DeletedUser

Guest
"ΜΠΟΥΓΑΤΣΑ ΜΕ ΦΛΟΥΡΙ"

"ΜΠΟΥΓΑΤΣΑ ΜΕ ΦΛΟΥΡΙ"
Παραδοσιακή Βασιλόπιτα Θεσσαλονίκης
Κάνεις :
1) ένα 2ωρο μάζεμα ζαχαροκάλαμων και βρίσκετε ζάχαρη. από αφεντικό αράπης στη φυτεία!!!
2) ένα 2ωρο γυάλισμα υποδημάτων για να βρείς ένα τέταρτο του δολαρίου. Θα φάς πολύ βρώμα καθότι η μπίχλα στο φάρ(τ) ουέστ είναι απερίγραπτη, αλλά τι να κάνεις αφού χωρίς φλουρί βασιλόπιτα δεν έχεις.
3) ένα 2ωρο μάζεμα πορτοκαλιών για να πάρεις πορτοκάλια που τα καθαρίζεις και κρατάς τις φλούδες, προσοχή μη τις πατήσετε, ενώ το περιεχόμενο το βάζετε στην αγορά σαν σπάνιο αντικείμενο με αξία 1 εκατομύριο.
4) ένα 2ωρο καλλιέργεια χωραφιών για να πάρεις κόκκους σταριού (όχι μασταριού πονηροί).
5) ένα 2ωρο άλεσμα σπόρων για να λάβεις το αλεύρι από τους κόκκους που μάζεψες. προσοχή να πλυθείτε καλά πριν βγείτε από τον μύλο γιατί θα είστε κάτασπροι και υπάρχει κίνδυνος να σας περάσουν για φάντασμα από την αποστολή Halloween του West Wars στο Facebook και να σας την πέσουν.
6) ολοκληρώνεις την αποστολή του πάσχα μέχρι να πάρεις τα πολύχρωμα αυγά. τώρα πως γίνεται να κάνεις τα χριστούγεννα πάσχα δεν ξέρω αλλά αν είσαι μια από τις δέκα παρθένες (δύσκολο στην άγρια δύση) θα είχες μεριμνήσει να τα κρατήσεις.
7) και τέλος ένα 2ωρο τσαρλατάνο όχι για να μαζέψεις κάτι αλλά έτσι επειδή είσαι μάγκας και σου περίσσεψε λίγη ενέργεια και δεν ξέρεις που να τη βάλεις καθόσο η Inno Games δε μερίμνησε να ανοίξει και ένα απόπατο, κοινώς WC, για να ενεργείσαι την περισσευάμενη ενέργεια σου.
Εκτέλεση :
1) Βάζεις το αλεύρι, τα φλούδια από τα πορτοκάλια αφού τα τρίψεις, τη ζάχαρη, το περιεχόμενο των ωών μέσα στη λεκάνη και βάζετε τη Maya να τα ζυμώσει ενώ εσείς με τους άλλους δότε αποστολών πετάγετσε μέχρι την πόλη φάντασμα για κανά ψιλό παιχνιδάκι στο Casino Benale και τηλεφωνείτε τακτικά στη Maya για να δείτε την πρόοδο και για να μη σηκώνει κεφάλι το γύναιο (αν θες να δώσεις ελευθερίες στη γυναίκα της μεγαλώνεις ως γνωστόν την κουζίνα).
2) Μόλις ετοιμαστεί το μείγμα χώνετε μέσα το νόμισμα και το εισάγετε στο σπίτι που καίγεται και κάνετε πυρόσβεση για ένα 2ωρο. Μέχρι να σβήσετε τη φωτιά η πίτα θα έχει ψηθεί τέλεια.
3) Έπειτα επικυρήσσετε την πίτα στο σερίφη. Ο κάθε μεγαλομανής μονομάχος θα προσπαθήσει να την πυροβολήσει άπαξ και όποιος καταφέρει να βρεί με τη σφαίρα του το νόμισμα είναι ο νικητής και παίρνει δώρο το "χρισουγεννιάτικο φάσκελο" που συνοδεύεται από τη φράση "όρσε".
Έτσι έχεις πραγματικά ΕΚΤΕΛΕΣΕΙ μια βασιλόπιτα.
Χρονια Πολλά Σε Ουλουνούς, doctordreez, κόσμος 1-ελληνικός._
 

DeletedUser637

Guest
Αγαπητέ μου Άγιε Βασίλη,
Καθώς μεγαλώνω, δεν είμαι 100% σίγουρος ότι δεν μπορείς να μου φέρεις κάτι άυλο και ίσως πιο πνευματικό, όπως δεν είμαι σίγουρος αν θα μου το φέρεις γιατί στο ζητάω, γιατί το αξίζω ή απλώς,
γιατί είσαι ο Άη Βασίλης και κάνεις ότι δώρο μπορείς σε όποιον το ζητήσει κάθε Χριστούγεννα.
Οπότε σκέφτηκα πολύ και αυτή τη φορά δεν θέλω ούτε Superman, ούτε Transformers, ούτε G.I.Joe.

Αρχίζω.
Αν οι γύρω μου είναι κακοί, σε παρακαλώ αν μπορείς να μου φέρεις ένα Ρεβόλβερ από πάγο αλλά να μην πετάει σφαίρες έτσι ώστε να μπορεί να σκοτώσει τους κακούς, αλλά να πυροβολάει πάγο έτσι ώστε να μπορώ να τους παγώσω και να μην μπορούν να κάνουν κακό σε άλλους ανθρώπους.
Αν εγώ είμαι κακός, δώσε μου μυαλό και γιάτρεψε μου την καρδιά.
Αν όλοι είμαστε χαζοί και βλάκες, βάλε μια μεγάλη κουταλιά από την Άγιοπνευματόσουπα και βάλε την στα σύννεφα να έρθει με τη βροχή.
Κάπου άκουσα ότι έχει την ιδιότητα να δίνει σοφία στους ανθρώπους.
Αυτά είναι, δεν θέλω κάτι άλλο.
Αυτά τα Χριστούγεννα αποφάσισα να μην σου στείλω γράμμα μέσω Ταχυδρομείου, γιατί συνηδειτοποίησα ότι μάλλον δεν φτάνουν ποτέ σε σένα…
Λένε πως το Internet είναι παγκόσμιο. Εκατομμύρια υπολογιστές συνδεδεμένοι σε όλο τον πλανήτη.Φυσικά μπορεί να έχεις και εσύ υπολογιστή για αυτό στο στέλνω έτσι το γράμμα...


Ευχαριστώ πολύ,
Μπάμπης
 

DeletedUser

Guest
Εξοπλιζόμαστε με το Σετ Χορεύτριας γιατί πάνω απ’ όλα πρέπει να είμαστε σικ ακόμα και στην κουζίνα. Άλλωστε τα +12 Εξαιρετικές που μας προσφέρει θα μας φανούν χρήσιμα.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ: Αφαιρούμε προσεχτικά το Φτερό Κεφαλής, φλουρί θέλουμε να βρούμε στην πίτα , όχι μωβ φτερά.

ΥΛΙΚΑ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΜΕ:
1) 250 gr. Βούτυρο (Από τη δουλειά «Φύλαξη Προβάτων» θα πρέπει να βρείτε λεχώνα προβατίνα και με ειδική επεξεργασία να παρασκευάσετε βούτυρο)
2) 8 Αυγά ( Όχι τα χαλασμένα, εκτός και αν προορίζετε την πίτα πεσκέσι σε κάποιον επικηρυγμένο)
3) 900 gr. Αλεύρι (Εύκολο αυτό: Άλεσμα σπόρων)
4) 100 gr. κονιάκ( Ξαναβάλτε το φτερό κεφαλής και πεταχτείτε μέχρι τον Henry Walker. Ευκαιρία να εξιλεωθεί για τα 89 ξύλα που έχει ζητήσει!)
5) 500 gr.ζάχαρη (Υπάρχει στον αέρα μια γλυκιά μυρωδιά από τα φρεσκοκομμένα ζαχαροκάλαμα. Ακολουθήστε την λοιπόν!)
6) 6-7 πορτοκάλια μόνο το χυμό και 1 κουτ.γλ.ξύσμα πορτοκαλιού (Τα πορτοκάλια λάμπουν σαν ήλιοι στα δέντρα. Κόβουμε, ζουλάμε και ξύνουμε)
7) 1 κουτ.γλ.σόδα και 2 κουτ.γλ. μπέικιν πάουντερ (φημολογείται ότι ο Waupee πριν κατσικωθεί στο μπαρ είχε ψιλικατζίδικο στη Γιουκατάν και είναι πιθανό να έχει τέτοια υλικά)
8) 1 κέρμα (Από Γυάλισμα Υποδημάτων ή αν είστε πολύ large μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και Χρυσό των Αζτέκων)

! Σε μπολ βάζετε το βούτυρο, χτυπάτε καλά με σύρμα να ασπρίσει.
! Σε άλλο μπολ βάζετε τους κρόκους των αυγών με τη ζάχαρη και χτυπάτε να ασπρίσουν, ρίχνετε στο βούτυρο και ανακατεύετε, προσθέτετε το κονιάκ.
! Σε ένα μεγάλο μπολ βάζετε τον χυμό με τη σόδα και ανακατεύετε, μόλις αφρίσουν, ρίχνετε τον χυμό στο μπολ με το βούτυρο.
! Σε καθαρό μπολ χτυπάτε με σύρμα τα ασπράδια να γίνουν σφικτή μαρέγκα και την ρίχνετε στο βούτυρο. Ανακατεύετε καλά και προσθέτετε τα ξύσμα και το μπέικιν πάουντερ. Προσθέτετε σιγά - σιγά το αλεύρι ανακατεύοντας, να γίνει απαλός πηκτός χυλός .
! Ανάβετε φωτιά: Κόβετε μερικά ξύλα, κάνετε και λίγο φλογοβόλο. Τοποθετείτε το μείγμα σε στρογγυλό βουτυρωμένο ταψί και ψήνετε στους 200 βαθμούς για 50-60 λεπτά.
! Βγάζετε, αφήνετε να κρυώσει ελαφρά και ξεφορμάρετε.
! Τοποθετείτε το κέρμα ή τον χρυσό
! Πασπαλίζετε με άχνη ζάχαρη και σερβίρετε.

:)) ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ​
 

DeletedUser

Guest
ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ ΣΜΥΡΝΗΣ (BY THE-WEST)​

Χρόνος προετοιμασίας 30΄
Χρόνος ψησίματος 35΄ (ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΦΟΥΡΝΟ ΣΕ ΦΟΥΡΝΟ ΜΕ ΞΥΛΑ ΓΥΡΟ ΣΤΗΝ 1 ΩΡΑ)

1 κούπα βούτυρο (αφού κάνουμε αγελαδάρη με έναν κουβά στα αποθέματα μας βρίσκουμε γάλα μετά με το γάλα στα αποθέματα μας πάμε στον μπάρμαν Henry Walker και μας δίνει το βούτυρο)

1¼ κούπας ζάχαρη (κάνουμε μάζεμα ζαχαροκάλαμων)

2 κουταλίες ξύσμα πορτοκαλιού (κάνουμε μάζεμα πορτοκαλιών μετά με τα πορτοκάλια στα αποθέματα κάνουμε ψάρεμα στο ποτάμι και βρίσκουμε τα πλυμένα πορτοκάλια μέτα κάνουμε εγκατάσταση αγκαθωτού σύρματος και βρίσκουμε το ξύσμα)

2 κουταλίες κονίακ (κάνουμε σκάψιμο πηγαδιού και βρίσκουμε μια κανάτα μετά πάμε στον μπάρμαν Henry Walker με την κανάτα στα αποθέματα μας και μας δίνει το κονιάκ)

6 κούπες αλεύρι (κάνουμε άλεσμα σπόρων και βρίσκουμε αλεύρι)

2/3 κούπας χυμό πορτοκαλίου (με τα πορτοκάλια απο πρίν οτι εχει περισέψει δηλαδή παμε στον μπάρμαν Henry Walker και μας δίνει τον χυμό)

35 γρ κουκουνάρια (κάνουμε κάθαρση δάσους και μετά απο λίγο βρίσκουμε κάποια κουκουνάρια)

1 κροκάδι αυγού (απο τα πασχαλινά αυγά)

(10 ξύλα + 1 μπουκαλάκι πετρέλαιο + 10 κάρβουνα (κάνουμε ορυχείο άνθρακα) αν έχουμε ξυλόφουρνο)

1 χρυσό νόμισμα (κάνουμε κυνήγι θησαυρού)


ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Χτυπήστε το βούτυρο με την ζάχαρη, ν'αφρατέψει. Ρίξτε μέσα το ξύσμα πορτοκαλιού και το κονιάκ. Κτόπιν ρίξτε εναλλάξ αλεύρι και χυμό πορτοκαλιού και ζυμώστε προσθέτοντας όσο αλεύρι χρειασθεί, για να γίνει μια ζύμη μαλακιά, που να πλάθεται, χωρίς να κολλάει στα δάκτυλα. Πλάστε μ'αυτή χοντρό κορδόνι και τυλίξτε το σε μεγάλο σπιράλ, επάνω σε βουτηρωμένο λαδόχαρτο (την οποία βρίσκετε κάνοντας εμπόριο με τούς ινδιάνους) στρωμένο σε λαμαρίνα (μας την δίνει ο μπάρμαν Henry Walker όταν έχουμε στα αποθέματα μας την λαδόκολλα). Μπήξτε και κρύψτε σε κάποιο σημείο το νόμισμα. Αλείψτε την επιφάνεια με το κροκάδι, αφου το χτυπήσετε με λίγο νερό (απο την τοποθέτηση ραγών τρένου το βρίσκουμε) και μπήξτε στην σειρά κουκουνάρια ακολουθώντας το σχήμα του σπιράλ.Ψήστε την πίτα στους 180°C 30'-35' , να ροδίσει καλά η επιφάνεια. Όταν την βγάλετε από τον φούρνο, βάλτε τη να κρυώσει επάνω σε σχάρα.
Φυλάξτε τη σκεπασμένη με πλαστική μεμβράνη.

Υ.Γ. Στη Σμύρνη οι νοικοκυρές σφράγιζαν την Βασιλόπιτα με την σφραγίδα του δικέφαλου αετού

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΗΣΜΕΝΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Προς Άγιο Βασίλη (Λαπωνία),

Αγαπητέ Άγιε Βασίλη,φέτος ήμουν ένα πολύ καλό παιδάκι.Βασικά όχι και τόσο αλλά γενικά ήμουν καλό παιδάκι.Έμαθα την ιστορία που έγινε όταν πήγαινες αυτά τα όπλα στο παιδάκι που ήταν πολύ δυστυχισμένο και εγώ στεναχωρήθηκα πολύ.
Επειδή ώμος στην πόλη μας επικρατεί ένα παρόμοιο γεγονός θα ήθελα να σου ζητήσω μία χάρη.Επειδή τα άλλα παιδάκια με κοροϊδεύουν και μου λένε πως δεν υπάρχεις με δέρνουν και με μισούν.Γι αυτό θα ήθελα ένα παρόμοιο όπλο με αυτό που έχασες από τους ινδιάνους σε εκείνο το δάσος.Θ ήθελα να αποδείξω στα άλλα παιδιά πως υπάρχεις.

Με αγάπη από τον the west nikos Κόσμος 1

Υ.Γ. Σε παρακαλώ να μου φέρεις τον μαχαίρι για να έχω αρκετή βασιλόπιτα για όλα τα παιδάκια του κόσμου,καλά ή κακά,πεινασμένα ή όχι.
 

DeletedUser

Guest
Συνταγή για The WEST ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ :

ΥΛΙΚΑ:

1 κέρμα (κάνετε γυάλισμα υποδημάτων και πέρνετε 1 τέταρτο!)
250 gr Βούτυρο
2 φλυτζάνια ζάχαρη (κάνουμε την εργασία μάζεμα ζαχαροκάλαμων)
1 πακέτο αλεύρι (κάνουμε άλεσμα σπόρων και πέρνουμε αλεύρι)
1 κουταλάκι κοφτό μπέικιν (πάμε στο μπακάλικο της πόλης μας και ρωτάμε αν έχει)
6 αυγά (βρίσκουμε 6 νουμπς απο το West...υπάρχουν πολλοι)
2 πορτοκάλια χυμό & το ξύσμα (κάνουμε μάζεμα πορτοκαλιών και πέρνουμε τα πορτοκάλια μας για την βασιλόπιττα)
1 βανίλια (πάμε στον DarkFox να μας δώσει)
1 φλυτζάνι του τσαγιού καρύδια (προαιρετικά) [πάντα έχει σπίτι της η Άννα! (Nomask)]
1 φλυτζάνι του τσαγιού σταφίδες (προαιρετικά) [παρακαλούμε τον μπακάλη να μας δώσει αν δεν κρατάμε λευτά]

Συνταγή για βασιλοπιτα:

Χτυπάτε στο μίξερ τα αυγά με τη ζάχαρη μέχρι να ασπρίσουν. Προσθέτετε το βούτυρο (λιωμένο), τη βανίλια & το ξύσμα πορτοκαλιού.
Ρίχνετε σιγά – σιγά το αλεύρι στο μείγμα και εξακολουθείτε το χτύπημα εως ότου ενοποιηθούν τα υλικά (προσοχή εδώ!).
Διαλύετε το μπέικιν στο χυμό πορτοκαλιού τα προσθέτετε στο μείγμα και χτυπάτε 2-3 λεπτά.
Τέλος αλευρώνετε τα καρύδια και τις σταφίδες και τα προσθέτετε στο μείγμα. Κατόπιν ανακατεύτετε με μια κουτάλα μια δυό φορές.
Ρίχνετε τη βασιλόπιτα σε βουτυρωμένο ταψί και την ψήνετε στους 200 βαθμούς με αντιστάσεις ή 160 βαθμούς με αέρα 1 ώρα περίπου .
Όταν κρυώσει η βασιλόπιτα την πασπαλίζετε με ζάχαρη & τη στολίζετε με γιορτινά μοτίβα. (Βασικά γράψτε The West 2011 και θα είναι φοβερό!)


Καλές γιορτές και καλά λέβελς σε όλους!:D:D:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Αγαπητε κυριε Αγιε Βασιλη

Οι φιλοι μου λενε πως δεν υπαρχεις ομως εγω δεν το πιστευς και ας ειμαι 17.Συγνομη για περσυ που ξεχασα να σβησο το τζακι πριν μπεις και που εφαγα ολους τους κουραμπιεδες και σου αφησα τα καμενα μελομακαρονα της γιαγιας.Ελπιζω να με συνχορεσεις γιατι φετος που ειμαι πολυ καλο παιδακι και που θα σβησω το τζακι και δεν θα φαω ουτε ενα κουραμπιε θελω ενα ΠΟΛΛΛΛΛΛΛΥ!!!!! ΜΕΓΑΛΟ ΔΟΡΟ.Εχω ενα φιλο στο σχολιο που ειναι γιος του αρχηγου των ινδιανον και κατι κακοι ανθρωποι τους ενοχλουν και ακομα αυτο το παιδακι μου ειπε πος του αρεσε πολυ η πιτα που εφαγε οταν τον καλεσαμε σπιτι και θελω να εχει μια πιτα που να μν τελιωνει ποτε ετσι θελω να μου φερεις ενα μαχαιρι που οσο κοβο την πιτα αυτη θα μεγαλωνη και ενα οπλο που θα παγωνει ολλοθς τους κανους ανθρωπους που ενοχλουν τον φιλο μου.Ελπιζω να θυμασε οτι ειμαι λογο περιεργος στις μεταφορες παραλαβες γι αυτο αγαπητε τρομερε αγια βασιλη οταν ερθεις....
1)ΝΑ ΣΚΟΥΠΙΣΕΙΣ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΟΥ ΣΤΟ ΧΑΛΑΚΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΖΑΚΙ
2)ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΡΑ ΔΙΕΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΧΟΡΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΤΖΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΙΚΡΙΝΑΜΕ
3)ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΘΟΡΗΒΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΚΟΙΜΑΤΕ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ
4)ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΓΡΥΓΟΡΟΣ ΘΑ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΗΘΗΣ!!!
5)ΝΑ ΜΗΝ ΦΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΔΟΡΟ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΠΕΣΙΟ ΤΟΝ ΧΕΝΡΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΟΣΕ ΜΟΥΦΑ ΜΠΑΣΤΟΥΝΙ!!!
αυτα.
και χερετισματα στους νανους και την γυναικα

Α ΚΑΙ ΦΕΡΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΟΚΑΚΟΛΑ Ε ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΤΑ ΤΖΑΜΠΑ ΜΑΣΚΟΤ ΕΙΣΑΙ?

ΜΕ ΑΓΑΠΗ Ο ξερεις εσυ.........
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή