Φθορά αντικειμένων

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser555
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser555

Guest
Καλό θα ήταν κάθε αντικείμενο να έχει κάποια φθορά (μετά από κάποιο διάστημα θα εξαφανίζεται)...
Έτσι και δεν θα γεμίζει η αποθήκη αλλά και το εμπόριο θα έχει πιο ενδιαφέρον.
Αυτό όταν οι κόσμοι αρχίζουν και γεμίζουν θα δώσει άλλη ουσία στο παιχνίδι καθώς δεν θα θεωρούνται όλα τα ρούχα δεδομένα...
Έτσι η χρησιμοποίηση τον ρούχων θα έχει στρατηγική σημασία...

Ένα αντικείμενο π.χ. όπλο να έχει αντοχή π.χ. για 150 ή 100 μονομαχίες (όχι μέρες), το ίδιο και για τα ρούχα.
Έτσι όταν φτάσει 0 δεν το χάνεις αλλά θα σου κοστίσει κάτι ώστε να του ανεβάσεις αντοχή... όπως θα μπορείς και στο 20 αντοχή...
Έχοντας την κατάλληλη ικανότητα (skill) και τα κατάλληλα υλικά π.χ. με 100 χρήματα 1 σφυρί 5 κάρβουνα 1 σιδερένιο καλάμι κ.τ.λ. (και αυτά να πουλιούνται στην αγορά ώστε να γίνονται αγοροπωλησίες) και θα ανεβάζει π.χ. 100 αντοχή --- με αντικείμενα μικρότερης αξίας θα ανεβάζει 50 ή 20 αντοχή ώστε να το χρησιμοποιούν και μικρότερα επίπεδα.
Καλό θα ήταν αντικείμενα που δεν αγοράζεις αλλά βρίσκεις από δουλειές να έχουν χαμηλή αντοχή π.χ. 20-50
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
-1111
για ποιο λογο να χανω σπανια οπλα ρουχα και οτιδειποτε αλλο που εχω συλλογη
ετς ξενερωνει κοσμος και παραταη το παιχνιδη...
 

DeletedUser

Guest
+1

Το εμποριο θα πεθανει σε πολυ μικρο σχετικα χρονικο διαστημα, αν δεν μπει κατι παρομοιο
 

DeletedUser

Guest
-11111111111111111111111111111111111111111111111111111

καλα ρε φιλε δηλαδη εγω που εχω δωσει 150κ για να παρω το χρυσο rifle να το δω σε 4-5 μηνες να εξαφανιζεται και μετα να το ξαχνω παλι απο την αρχη:grr

και το ιδιο να ισχυει για τα σπανια αντικειμενα που εχω βρει αυτη η ιδεα ειναι τελειως fail και ευννοει μονο οσους παιζουν με εμποριο
 

DeletedUser

Guest
Ενα πολυ μεγαλο +1
Θα μπορουσε να υπαρχει και ενας νεος παπουλης ο οποιος θα τα επισκευαζει,αλλα δεν θα ηθελε απλα λεφτα.
Πχ,για το χρυσο οπλο να θελει εναν αριθμο χρηματων,μερικα σιδερενια καλαμια και χρυσοσκονη.
Για καποιο ρουχο να θελει μπαλα μαλλιου/υφασμα/βαμβακι/κλπ και λεφτα.
Πολυ καλη ιδεα και ειναι ακομη μια διεξοδος για να "αποφορτιστει" το παιχνιδι απο τα υπερογκα χρηματικα ποσα των παιχτων και τα ατελειωτα αποθεματα.

Επισης,για την φθορα,οταν χρησιμοποιεις ενα ρουχα για μια εργασια/μαχη/μονομαχια να φθειρεται γρηγοροτερα απο οτι αν το εχεις απλα στα αποθεματα. (στα αποθεματα θα μπορουσε να φθειρεται 50 φορες πιο αργα απο οτι αν το χρησιμοποιεις)
 

DeletedUser2581

Guest
-11111111111111111111111111111111111111111111111111111

καλα ρε φιλε δηλαδη εγω που εχω δωσει 150κ για να παρω το χρυσο rifle να το δω σε 4-5 μηνες να εξαφανιζεται και μετα να το ξαχνω παλι απο την αρχη:grr

και το ιδιο να ισχυει για τα σπανια αντικειμενα που εχω βρει αυτη η ιδεα ειναι τελειως fail και ευννοει μονο οσους παιζουν με εμποριο

-1 ρε παιδες ολη την ωρα να καθεσαι να βλεπεις πια πραγματα εχασες και να τρως ολη σου την ωρα να τα επισκευαζεις ή να τα ξαναβρισκεις.
 

DeletedUser

Guest
Δεν θα χαλανε μεσα σε μια βδομαδα...αλλα σε ενα διαστημα 2 μηνων θα πρεπει να τα επισκευασεις...οπως και να το παρει κανεις ειναι λογικη ιδεα,ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα και εχει υιοθετηθει απο πολλα "μεγαλα" παιχνιδια (οπως και το crafting που ειναι προ των πυλων)
 

DeletedUser

Guest
+1 κ απο εμενα αν κ πιστευω οτι μεσω του craft θα μπορουσες οχι μονο να φτιαξεις τα χαλασμενα "αντικειμενα" (οπλα, ρουχα κτλ ) αλλα κ να τα αναβαθμισεις πχ απλο ξυραφι να το κανεις κοφτερο.
 

DeletedUser

Guest
- φυσικα.
τι λετε ρε παιδια ποια φθορα?
τοτε γιατι υπαρχουν τα κοφτερα ξυραφια πχ,αλλα και τα σκουριασμενα?
τα σκισμενα ρουχα αλλα και τα φανταχτερα?
υπαρχει ηδη στο παιχνιδι αυτο κατα μια εννοια..
και τι δηλαδη,θα εχουμε ενα παραπανω αγχος,μηπως μας χαλασει ενα αντικειμενο και θα πρεπει να το φτιαξουμε??
 

DeletedUser

Guest
Το φανταχτερο απο την πολυ χρηση γινεται κανονικο,μετα σκουριασμενο και μετα -πουφ- διαλυεται...ομως ενας προνοητικος καουμποης το εχει φροντισει και το διατηρει σε καλη κατασταση.
Αλλωστε το the west τεινει να γινει (και αυτο ειναι πολυ θετικο στοιχειο) ενα mmo rpg (massively multiplayer online role-playing game) σε πιο ελαφρια μορφη απο οτι τα γνωστα με τα βαρια και εκθαμβωτικα γραφικα.
Πρωτα οι κατηγοριες (η αρχη), επειτα τα οχυρα (και οι μαχες) τωρα οι υποκατηγοριες.
Η φθορα ειναι φυσικο επακολουθο...ισως θα μπορουσαν οι blacksmiths (ή οπως αλλιως λεγεται η αυτη καινουργια υποκατηγορια) να φτιαχνουν και να αναβαθμιζουν οπλα/ρουχα/κλπ.Ετσι ολοι θα ειχαν εναν ακομα λογο να μπουν σε πολη με ποικιλια ατομων και οσοι ηταν εκτος θα αναγκαζονται να μισθωνουν καποιον να κανει την σκληρη δουλεια.
 

DeletedUser

Guest
Δηλαδη αν καποιος δεν μπορει να βρει υπολογιστη για 2-3 μερες και δε θελει να μπει σε διακοπες πανε τα αντικειμενα του?Ηρεμιστε ρε παιδια με αυτο θα παρατησουν πιο πολλα ατομα το west για να παιξεις σε ενα τετοιο συστημα πρεπει να εισαι αρκετα ενεργος γιατι πρεπει να ελεγχεις 1-2 φορες τη μερα τα αντικειμενα σου αν σκουριασαν...Αν γινει αυτο παρα πολλα ατομα θα σταματησουν
 

DeletedUser

Guest
Προφανως τα πραγματα δεν θα χαλανε σε 2-3 μερες...και οσο ο παιχτης ειναι σε διακοπες δεν θα τα χρησιμοποιει...και θα μπορουσε να "παγωνει" η φθορα οσο ειναι σε διακοπες.
 

melenmaria

Μέλος
σαν να λεμε βαζω το πουλοβερ στην καταψυξη....?

δε μου αρεσει η ιδεα να μου χαλανε τα πραγματακια μου.
ηδη τρεχω και δεν προλαβαινω αν ειχα και να ραβω πανε οι δουλειες μου.
(-)
 

DeletedUser4433

Guest
Απο τις καλυτερες ιδεες που εχουν πει παικτες....καλο θα ηταν ο φιλος που το προτεινε να το ανεβασει και σε ξενα φορουμ για μια πιο αμεση ανταποκριση...Οσους ειπαν για το crafting να ενας καλος λογος για μια εξελιξη του crafting....++++++
 

DeletedUser

Guest
Δηλαδη αν καποιος δεν μπορει να βρει υπολογιστη για 2-3 μερες και δε θελει να μπει σε διακοπες πανε τα αντικειμενα του?Ηρεμιστε ρε παιδια με αυτο θα παρατησουν πιο πολλα ατομα το west για να παιξεις σε ενα τετοιο συστημα πρεπει να εισαι αρκετα ενεργος γιατι πρεπει να ελεγχεις 1-2 φορες τη μερα τα αντικειμενα σου αν σκουριασαν...Αν γινει αυτο παρα πολλα ατομα θα σταματησουν

τα αντικειμενα θα μπορουν να χαλανε αναλογα με την χρηση τουςαν κατι δεν το χρησιμοποιεις ποτε δεν χαλαει η απλα χαλαει πολυ πιο αργα σε σχεση με αυτα που χρησιμοποιεις.
 

DeletedUser

Guest
τα αντικειμενα θα μπορουν να χαλανε αναλογα με την χρηση τουςαν κατι δεν το χρησιμοποιεις ποτε δεν χαλαει η απλα χαλαει πολυ πιο αργα σε σχεση με αυτα που χρησιμοποιεις.

Εαν δε χαλανε τα χρυσα και περιεργα αντικειμενα δεν εχω προβλημα αλλα φανταστειτε τα μικρα lvl που πασχιζουν και με χιλια ζορια καταφερνουν να παρουν ενα αντικειμενο να τους χαλαν κιολας τα αντικειμενα ειναι καταστροφικο!
 

DeletedUser

Guest
Προφανως και το "κοστος" μιας επισκευης θα ηταν αναλογο της αξιας και της σπανιοτητας του αντικειμενου.
Αυτο επισης θα δωσει νοημα σε καποιους παιχτες που εχουν τερματισει να συνεχισουν να παιζουν...επισης, αποτελει και μια ακομα λυση για να μην ειναι τελειως αχρηστες καποιες δουλειες απο ενα σημειο και μετα (οπως με το crafting χρειαζονται καποια μικροπραγματακι,ετσι και για το repair θα χρειαζονται αντιστοιχα)
Για την βοηθεια των μικρων επιπεδων μπορει να υπαρχει μια περιοδος (μεχρι το 20 επιπεδο για παραδειγμα) κατα την οποια τα αντικειμενα δεν φθειρονται.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser555

Guest
Απλώς πιστεύω οτι η φθορά αντικειμένων θα ξανά φρεσκάρει το παιχνίδι...
Ένα αντικείμενο π.χ. όπλο να έχει αντοχή π.χ. για 150 ή 100 μονομαχίες (όχι μέρες), το ίδιο και για τα ρούχα.
Έτσι όταν φτάσει 0 δεν το χάνεις αλλά θα σου κοστίσει κάτι ώστε να του ανεβάσεις αντοχή... όπως θα μπορείς και στο 20 αντοχή...
Έχοντας την κατάλληλη ικανότητα (skill) και τα κατάλληλα υλικά π.χ. με 100 χρήματα 1 σφυρί 5 κάρβουνα 1 σιδερένιο καλάμι κ.τ.λ. (και αυτά να πουλιούνται στην αγορά ώστε να γίνονται αγοροπωλησίες) και θα ανεβάζει 100 αντοχή --- με αντικείμενα μικρότερης αξίας θα ανεβάζει 50 ή 20 αντοχή ώστε να το χρησιμοποιούν και μικρότερα επίπεδα.
Καλό θα ήταν αντικείμενα που δεν αγοράζεις αλλά βρίσκεις από δουλειές να έχουν χαμηλή αντοχή π.χ. 20-50

Αν μπορεί να το ανεβάσει κάποιος στον αγγλικό σερβερ έχει την άδεια μου αφού εγώ δεν ξέρω καλά αγγλικά :))
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
+1

και εμένα μου αρέσει αυτή η ιδέα. νομίζω ότι κάποτε είχαν πει οτι θα υπάρχει και φθορά στα κτήρια με το πέρασμα του χρόνου έτσι ώστε οι εργάτες να έχουν πάντα κάτι να χτίζουν. (ή θυμάμαι λάθος?)
 

DeletedUser

Guest
+1

και εμένα μου αρέσει αυτή η ιδέα. νομίζω ότι κάποτε είχαν πει οτι θα υπάρχει και φθορά στα κτήρια με το πέρασμα του χρόνου έτσι ώστε οι εργάτες να έχουν πάντα κάτι να χτίζουν. (ή θυμάμαι λάθος?)

Και για τα οχυρα δεν το ειχαν πει;
Για τα κτηρια της πολης ειμαι σχεδον απολυτα σιγουρος οτι ειχε ακουστει.
 
Κορυφή