Ερωτησεις και Συζητηση: Χριστουγεννιατικος Διαγωνισμος InnoGames

  • Δημιουργός θέματος DarkFox
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
Αρχικα ενα μεγαλο μπραβο για την γρηγορη και εγκυρη ενημερωση πανω στον διαγωνισμο.
Ειναι ευχαριστο να εχουμε τετοιους διαγωνισμους, ποσο μαλλον οταν στην πορεια θα εξελιχθουν και σε παγκοσμιο επιπεδο.

Οι 3 καλυτερες συμμετοχες του σερβερ μας, θα αντιμετωπισουν γυρω στις 51 ξενες συμμετοχες. Ολες μαζι οι συμμετοχες θα αξιολογηθουν απο τους υπαλληλους της InnoGames. Που πραφανως εκεινοι θα τις αξιολογησουν με βαση το τι τους αρεσει και οχι ποιος το εφτιαξε.
Καταληγοντας στο συμπερασμα οτι οταν θα ψηφισουμε για τις καλυτερες συμμετοχες, θα ψηφισουμε αυτο που μας αρεσει και οχι γιατι ειναι καποιου φιλου μας.
Οσο καλυτερα ποιοτικα και οπτικα συμμετοχες καταθεσουμε, τοσες περισσοτερες θα ειναι και οι πιθανοτητες μας σαν Ελληνικος σερβερ να αναδειχθουμε.

Στην συνεχεια, αν καταλαβα καλα, εχουμε 1 μηνα μπροστα μας. Θα παροτρυνα ολους τους υποψηφιους διαγωνιζομενους, να μην βιαστουν. Ενας μηνας ειναι παραπανω απο επαρκης.
Εχουμε αρκετο χρονο ωστε να μαζεψουμε καταλληλο υλικο και να το επεξεργαστουμε με την ανεση μας. Η βιασυνη θα αποφερει μονο ακαταλληλες συμμετοχες.

Οτι αποριες εχετε μπορουμε να τις συζητησουμε εδω. Ωστε να μην εχουμε συνεχεια καινουργια θεματα.
Επισης η εμπνευση ερχεται μεσα απο την κουβεντα και τον κοσμο των ιδεων. Και απο μια γενικη κουβεντα πανω στο θεμα του διαγωνισμου θα μπορουσε καποιος να επωφεληθει θετικα.

Καλη επιτυχια σε ολους :p




Μερικες απαντημενες ερωτησεις:

- Θεμα; "The West New Year"
- Επιτρεπομενα αρχεια; .JPG και .PNG
- Μεγιστη αναλυση της εικονας; 800x600
- Eπιτρεπονται animation; Μονο στατικες εικονες
- Σκαναρισμενα σχεδια; Επιτρεπονται
- Επιτρεπομενη γλωσσα που πιθανον να χρησιμοποιηθει; Μονο τα Αγγλικα


Και μια δικη μου ερωτηση:

- Ποσες συμμετοχες μπορει να καταθεσει ο καθε διαγωνιζομενος για την 1η φαση;

edit > Mια συμμετοχη ανα χρηστη
Προστεθηκε και στους κανονισμους του διαγωνισμου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
μια ιδεα ειναι να βαλουμε σε μια εικονα ενα οχυρο και ενα μεγαλο χριστουγεννιατικο δεντρο, καναν μεξικανο ντυμενο αι βασιλη να δινει τα χερια με εναν τυχα, σαν να κανουνε ειρηνη και να του προσφερει ενα δωρο. επισης τπτ χιονι λαμπιονια και μπαλες. πιστευω ειναι καλη ιδεα για θεμα.
ας γραφουμε ολοι εδω τις ιδεες μας, ωστε να υπαρχει μεγαλη πηγη για εμπνευση.
 

DeletedUser

Guest
Και μια δικη μου ερωτηση:

- Ποσες συμμετοχες μπορει να καταθεσει ο καθε διαγωνιζομενος για την 1η φαση;

Ας απαντήσει κάποιος πόσες συμμετοχές μπορούμε να βάλουμε επειδή βλέπω οι 3 πρώτοι που έβαλαν λένε συγκεκριμένα:

gustav:here it is my first work, i will go on with other paintings!!!

superpanos:η πρωτη μου εικονα στο photoshop

cj-7-:Ορίστε και απο εμενα την πρωτη μου εικόνα στο photoshop...

Εγώ δεν είδα πουθενά να λέει, ο καθένας στέλνει όσες εικόνες θέλει. Οπότε ας απαντήσει κανένας από την ομάδα διαχείρησης , άσχετα τι λέει η λογική.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser637

Guest
Τωρα εμενα δεν το λεει.... :p

Τεσπα...Εγω εννοουσα οτι αυτη ειναι η πρωτη φορα που κανω εικονα στο photoshop...
 

DeletedUser

Guest
http://img713.imageshack.us/img713/4977/thewestchristmas.jpg

η πρωτη μου εικονα στο photoshop

άθλια αγγλικά

http://img192.imageshack.us/img192/9708/thewestnewyear.png

Κώδικας:
[URL]http://img192.imageshack.us/img192/9708/thewestnewyear.png[/URL]
awesome

Θα δούμε...:wk
Για την ώρα...ορίστε η δική μου συμμετοχή...

http://img204.imageshack.us/img204/5778/twchristmascomp.png
Όπως κι πάντα η καλύτερη

http://img258.imageshack.us/i/thewestmerrychristmas.jpg/

να και αφτει η εικονα απο μενα !!!
χάλια αγγλικά

για κάποιον παράξενο λόγο υποψιάζομαι πως δεν είναι δικιά σου

6/10

This post has been marked as spam by the original poster :)
 

DeletedUser

Guest
βρε crazy αν κανεις ενα search θα δεις οτι σχεδων ολες ειναι απο αλλου :p:p:p
 

DeletedUser637

Guest
την δικια μου εγω την εφτιαξα....1 ωρα και 45 λεπτα εκανα να την κανω...
 

DeletedUser

Guest
Nαι βρε δεν ειπα κατι συγκεκριμενα αφου και εγω απο αλλου την πηρα :p:p:p
συνεχιστε την καλη δουλεια παντως
 

DeletedUser184

Guest
άθλια αγγλικά


awesome


όπως κι πάντα η καλύτερη


χάλια αγγλικά


για κάποιον παράξενο λόγο υποψιάζομαι πως δεν είναι δικιά σου


6/10

this post has been marked as spam by the original poster :)

απο που ως που σχολιαζεις την ορθογραφια των αλλων?
 

DeletedUser

Guest
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
βρε crazy αν κανεις ενα search θα δεις οτι σχεδων ολες ειναι απο αλλου :p:p:p

Το μόνο που πάρθηκε από αλλού ήταν το fractal που έχω σε λιγότερο από ημιδιαφάνεια,το δέντρο,τα δώρα,ο παγιδευτής,το σκουφάκι,και τα στολίδια στο επάνω μέρος...
Όλα τα άλλα φτιάχτηκαν από μένα...:wk
 

DeletedUser184

Guest
έτσι μ'αρέσει:)
1. μην μιμείσαι τους admin
2. δεν σχολίασα ορθογραφία αλλά την γενική γνώση της γλώσσας :)

Δεν κανω τον admin αλλα εχω βαρεθει συνεχεια να παιζετε τους εξυπνους οτι ταχα εγω ξερω ορθογραφια εσυ οχι..Παλι σχολιαζεις την γλωσσα του αλλου..Η προσπαθεια μετρα..
 

DeletedUser

Guest
Το μόνο που πάρθηκε από αλλού ήταν το fractal που έχω σε λιγότερο από ημιδιαφάνεια,το δέντρο,τα δώρα,ο παγιδευτής,το σκουφάκι,και τα στολίδια στο επάνω μέρος...
Όλα τα άλλα φτιάχτηκαν από μένα...

Φιλε law εμεις στην κυπρο εχουμε μια παροιμια:
OΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΜΥΓΑ ΜΥΓΙΑΖΕΤΕ....:p:p:p
Αμεσως ολοι μου κανατε ντου :p
 

DeletedUser

Guest
φιλε law εμεις στην κυπρο εχουμε μια παροιμια:
Oποιοσ εχει την μυγα μυγιαζετε....:p:p:p
αμεσως ολοι μου κανατε ντου :p

και εμείς την έχουμε αυτήν την παροιμία...
έχουμε και το όποιος έχει τη σφίγγα σφίγγεται αλλά εντάξει δεν την πολυλέμε...
 

DeletedUser

Guest

ο διαγωνισμός γίνετε για να δημιουργήσετε και όχι για να σκοτωθείτε μεταξύ σας.
σας συστήνω λοιπόν να σταματήσετε να τσακώνεστε γιατι τότε και θεματα θα κλειδώσουν και ποινές θα πέσουν..

ευχαριστω
 

DeletedUser

Guest
να ρωτήσω κάτι?? είχα στο μυαλό μου να κάνω κάτι σαν του cj-7-.. τώρα που το έκανε αυτός μπορώ να κάνω κάτι παρόμοιο ή θα πείτε ότι είναι" κλεμμένη ιδέα" και καλά??
 

cord

Ex-The West Team
να ρωτήσω κάτι?? είχα στο μυαλό μου να κάνω κάτι σαν του cj-7-.. τώρα που το έκανε αυτός μπορώ να κάνω κάτι παρόμοιο ή θα πείτε ότι είναι" κλεμμένη ιδέα" και καλά??

προφανως πρεπει να φτιαξεις κατι διαφορετικο.
δεν εχει νοημα να κανεις κατι που ειναι ιδιο με αυτο που υπαρχει.
 

DeletedUser

Guest
Πρωτα απο ολα ηθελα να αναφερω οτι δεν ειμαι τρομερος σχεδιαστης, ουτε ζωγραφος, αλλα σιγουρα εχω την καταλληλη κριτικη σκεψη για μοιραστω μαζι σας μερικα πραγματα, που μακαρι να βοηθησουν καποιους.

Αρχικα, με ολο τον σεβασμο, πιστευω οτι δεν υπαρχει παρθενογενεση στην τεχνη και στην δημιουργια.

Το οτι καποιος ειχε μια ιδεα και την υλοποιησε με τον Χ τροπο, δεν σημαινει οτι καποιος δεν μπορει να πλασαρει την ιδια ιδεα με τον Ψ τροπο.
Υπαρχουν πραγματικα απειρα πραγματα που μπορει να κανει καποιος και ακομα περισσοτερα που να μοιαζουν με καποιου αλλου.
Απο την στιγμη που το καθε εργο θα εχει την δικη του πινελια, πιστευω οτι εχει δικαιωμα αναδειξης.

Φυσικα το οτι υπαρχουν απειρα πραγματα που μπορει καποιος να καταθεσει, ερχεται να καταρριφθει απο κατι αλλο βασικο.
Η νικη.
Αμα κανεις ενα εργο για τον χαβαλε σου, τοτε αρκει να φτιαξεις το οτιδηποτε.
Αμα θες ομως να νικησεις, ειτε αυτο να εμπεριεχει την προσωπικη νικη ειτε την αναδειξη του σερβερ ειτε ακομα και για τα δυο, ενα οποιοδηποτε εργο δεν αρκει.
Γιατι δεν αρκει να φτιαξεις κατι, αλλα πρεπει να φτιαξεις κατι καλο.
Επιπλεον δεν αρκει να φτιαξεις απλα κατι καλο, πρεπει να φτιαξεις κατι καλο που να αρεσει.

Ετσι απο τις απειρες επιλογες που θα ειχαμε αρχικα για να επιλεξουμε, η νικη περιοριζει τις επιλογες μας.

Πρεπει να περπατησουμε πανω σε μια λεπτη κλωστη που λεγεται "θεμα" του εργου. Το θεμα μας ειναι το "The west New year".

Tο πιο ευκολο λαθος που μπορουμε να κανουμε, ειναι να πιστεψουμε οτι ενα "χρονια πολλα" "καλη χρονια" κτλ κτλ, θα ειναι αρκετο για να ειμαστε μεσα στο θεμα.

Το θεμα που εχουμε δεν ειναι απλα η αποδοση μιας καινουργιας χρονιας, αλλα μια καινουργια χρονια για το The-west.

Και οταν λεμε The-west, δεν ειναι απλα η αποδοση της Δυσης. Δηλαδη ενας μπιστολερο με σκουφακι του αηβασιλη.

Το θεμα εχει να κανει με μια νεα χρονια για το the-west σαν κοινωνια του φορουμ και σαν κοινωνια του παιχνιδιου.

Μην ξεχνατε οτι το The-west, ειμαστε εμεις, γιατι χωρις εμας, δεν θα υπηρχε καν.

Τα εργα που πιστευω οτι θα προωθηθουν, θα ειναι εργα που ειτε θα αποδιδουν την κοινωνια του παιχνιδιου να χαιρεται μια νεα χρονια ή εργα που εχουν φτιαχτει με μερακι απο τους χρηστες του παιχνδιου.
Η ουσια της κοινωνιας του παιχνιδιου και το μερακι που θα εχουν οι χρηστες για να την αποδωσουν.

Αυτα τα 2 στοιχεια ειναι αυτα που ειναι κοινα με τους αλλους σερβερ.
Γιατι αμα θελει καποιος να βγει πρωτος, θα πρεπει να ειναι αποδεκτος, οχι μονο απο μας, αλλα και απο τους ξενους.
Και οταν λεμε ξενους, εχουμε να κανουμε με τουλαχιστον 17 διαφορετικες κουλτουρες.
Γιαυτο και μεις θα χτυπησουμε στα στοιχεια που ειναι κοινα.

Εκει πονταρω τα ρεστα μου.
Οποιος καταφερει να το κανει αυτο, τοτε θα εχει την ψηφο μου και την υποστηριξη μου.

Αυτα για τωρα.
 

DeletedUser

Guest
Παιδιά να ξέρετε επειδή μιλούσα με τον Community Manager του αγγλικού φόρουμ μόλις τώρα με ενημέρωσε ότι δεν επιτρέπεται να ποστάρετε την συμμετοχή σας σε περισσότερα από ένα φόρουμ...
Αυτό σημαίνει ότι αν τοποθετήσετε εδώ την συμμετοχή δεν μπορείτε να την βάλετε πουθενά αλλού αλλιώς κινδυνεύετε με αποκλεισμό...:))
 
Κορυφή