Διορθώσεις

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser315
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser4509

Guest
Η αλλαγη του οπλοποιος -> σιδηρουργος.

Ακομα και στον αγγλικο server λεγετε Blacksmith δηλαδη σιδηρουργος
Για να λεγοταν οπλοποιος θα επρεπε να ειναι gunsmith στα αγγλικα.

edit > Ολες σχεδον οι δημιουργιες που φτιαχνει το συγκεκριμενο επαγγελμα εχουν σχεση με βελτιωσεις/ενισχυσεις/bonus οπλων. Κατα συνεπεια κριναμε οτι η ονομασια "οπλοποιος" ταιριαζει καλυτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Κυνήγι θησαυρού (Ένα παράξενο γράμμα)

Maya Roalstad:Αφού πέθανε ο θείος μου έλαβα ένα γράμμα από τον μεσίτη του. Ο Θεός να ευλογεί την ψυχή του. Ο Karl αγαπούσε τους γρίφους κάθε είδους και φοβάμαι ότι παίζει ακόμα ένα κόλπο ακόμα και μετά τον θάνατο του. Και φυσικά, παίζει μαζί μου. Εδώ είναι το γράμμα, μπορείς να το διαβάσεις.br /> <--------
Αγαπητή Maya,
την στιγμή που θα διαβάζεις αυτό το γράμμα εγώ θα είμαι νεκρός. Μην λυπάσαι αλλά κράτα ένα μπουκάλι κρύα μπύρα για μένα. Στο τέλος θα βρεις τον θησαυρό.
Με αγάπη, Karl
:blk

edit > Ποιο ειναι το λαθος (και ποια η πιθανη διορθωση που πρετεινετε)?

ok, εκανα bold, underline κι το έκανα κόκκινο... φαίνεται τώρα??? :p
κι λολ πήγατε να κάνετε line break κι δεν δούλεψε xD

v
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

melenmaria

Μέλος
Δεν ειναι του παιχνιδιου αλλα του φορουμ.
Δείτε τους υπεύθυνους των forums

Διόρθωση
Δείτε τους υπεύθυνους του forum.

edit > Δεν υπαρχει λογος για εντασεις (διαγραφτηκαν).
To σωστο ειναι "των forum".
Οι ξενες λεξεις οταν αναγραφονται σε Ελληνικη προταση δεν παιρνουν πληθυντικο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser3409

Guest
στο παιχνίδι έχει 2 ειδών σκούφους:
τους 1.μάλλινος σκούφος
Και τους 2.σκούφος
Νομίζω ότι το 2. Πρέπει να γίνει Τραγιάσκα γιατί και το σχέδιο σε τραγιάσκα παραπέμπει!!

είχα βάλει αυτό δεν ξέρω αν το είδατε... απλώς δεν είχε έντιτ και το επανέφερα

επίσης σε αυτα που έγραψε ο Crazy Sooter, παραπάνω, για τα όπλα
νομίζω ότι ο "Πολεμικός πέλεκυς των ινδιάνων" πρέπει να ονομαστεί τόμαχωκ και αυτό γιατί οι ευρωπαίοι δεν είχαν αντίστοιχο όπλο και έτσι δώσαν περιγραφικό χαρακτήρα... αν προσέξετε σε όλα τα κείμενα που δεν αναφέρετε σαν τόμαχωκ χρησιμοποιούνται εισαγωγικά... που δείχνει την περιγραφική έννοια της φράσης... π.χ. "Ινδιάνικος πολεμικός πέλεκυς" ή Ξέθαψαν το "τσεκούρι του πολέμου"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Δεν ειναι του παιχνιδιου αλλα του φορουμ.
Δείτε τους υπεύθυνους των forums

Διόρθωση
Δείτε τους υπεύθυνους του forum.

edit > Δεν υπαρχει λογος για εντασεις (διαγραφτηκαν).
To σωστο ειναι "των forum".
Οι ξενες λεξεις οταν αναγραφονται σε Ελληνικη προταση δεν παιρνουν πληθυντικο.

Εφοσον το φορουμ του παιχνιδιου ειναι μια κοινοτητα το σωστο νομιζω ειναι του φορουμ και οχι των φορουμ..

edit > Και αυτο ειναι σωστο ναι, απλα επειδη στα Αγγλικα τουλαχιστον, τα forum(s) νοουνται ως οι ξεχωριστες ενοτητες για αυτο το εχουν στον πληθυντικο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Που: Το στιλέτο του Coddy
Ποιό: Cody τον λένε
Προτείνω: Το στιλέτο του Cody
v

Που: Ορυχείο άνθρακα
Ποιό: Δεν δηλώνει ενέργεια το όνομα, απλά δηλώνει πως είναι ορυχείο άνθρακα.
Προτείνω: Εξόρυξη άνθρακα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

melenmaria

Μέλος
Άγονη γη (Ο νόμιμος ιδιοκτήτης ΙΙΙ) αορατα!
Αυτό το παλιό κομμάτι γης? Παλιά το δούλευα εγώ και έδινε μεγάλη σοδειά, όμως αργότερα το έδαφος έγινε άγονο και απφάσισα να το νοικιάσω έτσι έρημο που είχε καταντήσει. [...]

Διόρθωση
Άγονη γη (Ο νόμιμος ιδιοκτήτης ΙΙΙ)
Αυτό το παλιό κομμάτι γης? Παλιά το δούλευα εγώ και έδινε μεγάλη σοδειά, όμως αργότερα το έδαφος έγινε άγονο και αποφάσισα να το νοικιάσω έτσι έρημο που είχε καταντήσει. [...]
v

---------------------------------------------------------------------------•


Άγονη γη (Δικαιοσύνη II)
Σερίφης John Fitzburn: Ο Flint είχε αλάτι στη φάρμα του? Έδιωξε τον Dean από τη φάρμα του: Επίτηδες σκόρπισε αλάτι στο έδαφος για να στεγνώσει γρήγορα! Το αλάτι απορρόφησε όλο το νερό ώστε τα φυτά να μην έχουν υγρασία για να μαραθούν και να πεθάνουν. Εν τω μεταξύ, η βροχή διέλυσε το αλάτι, αλλά όχι πριν ο Dean νοικιάσει τη φάρμα στον Flint. Παρόλα αυτά δεν πλήρωσε ποτέ ενοίκιο: αντ' αυτού, πλατογράφησε την πράξη ιδιοκτησίας ώστε όλοι να νομίζουν πως η γη του ανήκε!
Ο Flint είναι λαμόγιο, απατεώνας και δολιοφθορεάς! Λυπάμαι που δούλεψες για αυτόν χωρίς να κερδίσεις κάτι.

Διόρθωση
Άγονη γη (Δικαιοσύνη II)
Σερίφης John Fitzburn: Ο Flint είχε αλάτι στη φάρμα του? Έδιωξε τον Dean από τη φάρμα του: Επίτηδες σκόρπισε αλάτι στο έδαφος για να στεγνώσει γρήγορα! Το αλάτι απορρόφησε όλο το νερό ώστε τα φυτά να μην έχουν υγρασία για να μαραθούν και να πεθάνουν. Εν τω μεταξύ, η βροχή διέλυσε το αλάτι, αλλά όχι πριν ο Dean νοικιάσει τη φάρμα στον Flint. Παρόλα αυτά δεν πλήρωσε ποτέ ενοίκιο: αντ' αυτού, πλαστογράφησε την πράξη ιδιοκτησίας ώστε όλοι να νομίζουν πως η γη του ανήκε!
Ο Flint είναι λαμόγιο, απατεώνας και δολιοφθορέας! Λυπάμαι που δούλεψες για αυτόν χωρίς να κερδίσεις κάτι.
v

---------------------------------------------------------------------------•

Άγονη γη (Δικαιοσύνη)
Σερίφης John Fitzburn: Δεν βγάζει νόημα! Γιατί να ήθελε αυτή την έρημη και άγονη γη? Τίποτα δεν θα μπορούσε να μεγαλώσει στο έδαφος αυτού του αγροκτήματος! Μήπως υπάρχει και κάτι άλλο?
Συμβουλή: Έλενξε τα αποθέματα σου, μήπως έχεις κάποιο αντικείμενο που θα βοηθήσει? Εξοπλίσου με αυτό!

Διόρθωση
Άγονη γη (Δικαιοσύνη)
Σερίφης John Fitzburn: Δεν βγάζει νόημα! Γιατί να ήθελε αυτή την έρημη και άγονη γη? Τίποτα δεν θα μπορούσε να μεγαλώσει στο έδαφος αυτού του αγροκτήματος! Μήπως υπάρχει και κάτι άλλο?
Συμβουλή: Έλεγξε τα αποθέματα σου, μήπως έχεις κάποιο αντικείμενο που θα βοηθήσει? Εξοπλίσου με αυτό!
v
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser4509

Guest
Στη διαχειρηση εξοπλησμου δλδ το κουμπι που αποθυκευεις σετ (που ειναι στα αποθεματα) λεει Ακυρο.
Προτηνω την αλλαγη του Ακυρο σε:
Έξοδος ή
Πίσω ή
Κλείσιμο

Κατι τετοιο για να ειναι ποιο κατανοητο και ποιο ωραιο.
Εγω παντος την πρωτη φορα που μπηκα εκει φοβομουν να πατησω Ακυρο!
 

DeletedUser4995

Guest
Άγονη γη (Καλλιέργεια II)

Χρειάζεται:
Πάνε στον Flint Westwood
Κατασκευή αρδευτικού συστήματος (4 ώρες 30 λεπτά / 5 ώρες)
Διόρθωση: Πήγαινε

Edit > Αν και το "πάνε" δεν αποτελει λάθος (είναι ιδιωματισμός από όσο ξέρουμε), τα αλλάξαμε σε ολες τις αποστολες και τα κείμενα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Σταβλίτης
Ο Σταβλίτης είναι εδικός στο δέρμα και στη ξυλουργική. Τα προϊόντα του βοηθούν στην ελαχιστοποίηση της κούρασης του ταξιδιού και κάνουν τη ζωή γενικά πιο άνετη.

Λάθος: εδικός
Σωστό ειδικός

v
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Μαύρα βουνά (Μπροστά)
Σερίφης John Fitzburn: Χμ.. φαίνεται ότι έχω λάβει λανθασμένες πληροφορίες. Τίποτα δεν έχει γίνει μέχρι τώρα. Μπορείτε να φύγετε πάλι. αλλά να είστε έτυμοι! μπορεί να γίνει κάτι οποιαδήποτε στιγμή. θα σας δω ξανά.
Συμβουλή: Αυτή η συνεχεία αποστολών θα συνεχιστεί όταν φτάσεις στο επίπεδο 26.
Λάθος: έτυμοι
Σωστό: έτοιμοι

v
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Στη Διαχειριση εξοπλισμου υπαρχουν γερμανικα,αγγλικα και ελληνικα!:w

Θα είναι διορθωμένα στην έκδοση 1.34 η οποία αναμένεται σύντομα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
συρματόπλεγμα
Λάθος:σ
Σωστό:Σ

v
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Τα γενέθλια του Henry (Πόνος στην πλάτη)
Maya Roalstad: Το μαλλί είναι πραγματικά πολύ μαλακό. Θα φτιάξω στον Henrty ένα πανέμορφο στρώμα για να μην παραπονιέται ξανά.
Λάθος: Henrty
Σωστό: Henry
edit> Τι γίνετε το έχουν γράψει οι διαχειριστές το φόρουμ??? Έχω ποστάρει άλλα 2 λάθη(ορθογραφικά) και έχουν βδομάδες που κάθονται και περιμένουν να διορθωθούν, ή μήπως τα φτιάξατε και δεν ανανεώνετε το φόρουμ?

v

edit > Oι αλλαγες που προτεινουν οι χρηστες αξιολογουνται λιγο πριν τη κυκλοφορια καθε νεας εκδοσης και αναλογα προχωρουμε σε διορθωσεις οι οποιες εμφανιζονται με καθε αναβάθμιση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
edit> Τι γίνετε το έχουν γράψει οι διαχειριστές το φόρουμ??? Έχω ποστάρει άλλα 2 λάθη(ορθογραφικά) και έχουν βδομάδες που κάθονται και περιμένουν να διορθωθούν, ή μήπως τα φτιάξατε και δεν ανανεώνετε το φόρουμ?


Οι διορθωσεις γινονται και εμφανιζονται καθε φορα στην επομενη αναβαθμιση
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

melenmaria

Μέλος
Το περιοδεύον τσίρκο (O Παρουσιαστής)
Φίλοι μου καλοί, καλοί μου φίλοι, τι σας φέρνει εδώ? Το σόου... ναι, κρίμα όμως γιατί δεν θα μπορέσουμε να το κάνουμε! Έχουμε ένα "μικρό" πρόβλημα. Αλλά δεν είστε εδώ για να να ακούτε να λυπάμαι...
Διόρθωση
Το περιοδεύον τσίρκο (O Παρουσιαστής)
Φίλοι μου καλοί, καλοί μου φίλοι, τι σας φέρνει εδώ? Το σόου... ναι, κρίμα όμως γιατί δεν θα μπορέσουμε να το κάνουμε! Έχουμε ένα "μικρό" πρόβλημα. Αλλά δεν είστε εδώ για να ακούσετε, λυπάμαι... (ή κάτι που να βγάζει νόημα :p)

edit > Διορθώθηκε σε:
Φίλοι μου καλοί, καλοί μου φίλοι, τι σας φέρνει εδώ? Το σόου... ναι, κρίμα όμως γιατί δεν θα μπορέσουμε να το κάνουμε! Έχουμε ένα "μικρό" πρόβλημα. Αλλά δεν είστε εδώ για να ακούτε τις κλάψες μου....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Δε ξερω αν εχει ξαναειπωθει, αλλα 26 σελιδες ειναι πολλες για να τις διαβασω ολες...
Χριστούγεννα (Τι καλό μυρίζει εδώ τόσο ωραία;)
Μπάρμαν Henry Walker: Καλώς ήλθες carolos. Θα ήθελα να ψήσω λίγα κουλουράκια για τους καλεσμένους μου. Δυστυχώς ξέμεινα από αλεύρι και δεν μπορώ να πουθενά εδώ γύρω. Θα μπορούσες να μου βρεις λίγο; Νομίζω ότι θα πρέπει πρώτα να θερίσεις σιτάρι για να φτιάξεις αλεύρι.
Μπάρμαν Henry Walker: Καλώς ήρθες carolos. Θα ήθελα να ψήσω λίγα κουλουράκια για τους καλεσμένους μου. Δυστυχώς ξέμεινα από αλεύρι και δεν μπορώ να βρώ πουθενά εδώ γύρω. Θα μπορούσες να μου βρεις λίγο; Νομίζω ότι θα πρέπει πρώτα να θερίσεις σιτάρι για να φτιάξεις αλεύρι.

v
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser5981

Guest
Αποστολή:Η συμμορία Dalton (Δυναμίτης)
Σερίφης John Fitzburn: Να είναι προσεκτικός με αυτά τα πράματα. Σχεδιάζεις να ανατινάξεις όλο το μπαρ; Βάλε τα κάπου αλλού και μετά έλα να μιλήσουμε.
Λάθος:είναι
Διόρθωση:είσαι

edit > Διορθωθηκε σε:
Πρόσεχε με αυτά τα πράγματα. Σχεδιάζεις να ανατινάξεις όλο το μπαρ? Βάλε τα κάπου αλλού και μετά έλα να μιλήσουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser6238

Guest
Αναφορά προβολής. ετσι λεει το παραθιρο που ανοιγει οταν παταμε αναφορα στο πραφιλ ενος παικτη .το θεορω λαθος θα επρεπε να λεει Αναφορά προσβολής
:)):lf:D

v
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser5981

Guest
Αποστολή:Η συμμορία Dalton (Ενέδρα στη γέφυρα)
Σερίφης John Fitzburn: Στην πραγματικότητα υπάρχει μόνο ένα σημείο που μπορείς να επιτεθείς σε ένα κινούμενο τρένο σε αυτήν την περιοχή: Μερικά μίλια ανατολικά από τον σιδηροδρομικό σταθμό υπάρχει ένας λόφος, εκεί κόβει το τρένο αρκετή ταχύτητα. Βάζω στοίχημα ότι θα κάνουν την ληστεία εκεί. Είναι η ευκαιρία μας. Θα χρησιμοποιήσουμε τα εργαλεία για να βάλουμε τον δυναμίτη στο τρένο. Ένα κομμάτι δυναμίτη στη κάθε μεριά. Θα χρειαστούμε και έναν τρόπο για να τους ανάψουμε μέσα από το τρένο. Ο εισπράκτορας ξέρει το σχέδιο μου. Θα κερδίσει κάτι και αυτός και τους αρέσουν οι εκρήξεις. Το τρένο και οι άνθρωποι μέσα του θα είναι ασφαλής, αλλά οι Ντάλτον θα πετάξουν σίγουρα από τα άλογά τους. Μετά από αυτό θα είναι εύκολο για εμάς, κάτσε να δούμε πρώτα αν θα μείνει κανένα κομμάτι τους ολόκληρο. Ήρθε η ώρα να φύγουμε! Τα λέμε στον σιδηροδρομικό σταθμό. Και μην ξεχάσεις τα εισιτήρια.
Λάθη:τους αρέσουν,ασφαλής,πετάξουν
Διορθώσεις:του αρέσουν,ασφαλείς,πεταχτούν

v
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορυφή