Γρίφος!!!!!!!!

  • Δημιουργός θέματος andrikkos9
  • Ημερομηνία έναρξης
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser

Guest
ευκολο είναι αν και υπάρχει γρίφος με 3 λάμπες και αντίστοιχους διακόπτες. τον ένα δεν θα τον αγγίξουμε. τους άλλους δύο θα τους ανάψουμε και μετά από κάποια ώρα θα σβήσουμε τον ένα.
μπαίνουμε στο δωμάτιο. αν η λαμπα είναι αναμένη θα ξέρουμε πως άναψε με αυτόν που αφήσαμε αναμένο. αν είναι σβηστή και κρύα είναι με αυτόν που δεν αγγίξαμε. αν είναι σβηστή και ζεστή είναι συνδεδεμένη με αυτόν που ανάψαμε και σβήσαμε μετά από λίγο.:d
 

DeletedUser280

Guest
το φορτηγο.

λοιπον ειναι ενα φορτηγο που η καροτσα του ειναι τοσο μικρη, ωστε χωραει μοναχα 1 βαρελι. το φορτηγο βρισκεται στην κατω μερια ενος βουνου, και διπλα του υπαρχουν 12 βαρελια γεματα με καυσιμο, που πρεπει ομως να μεταφερθουν στην κορυφη του βουνου. στο φορτηγο εχουν κανει μια πατεντα και καιει καυσιμο απευθειας απο το βαρελι που εχει φορτωμενο καθε φορα στην καροτσα του. το φορτηγο για να φτασει στην κορυφη του βουνου καιει 1 βαρελι καυσιμο.

ποσα βαρελια με καυσιμο θα ανεβασει συνολικα το φορτηγο στην κορυφη του βουνου.
 

DeletedUser

Guest
θεωρωντας οτι οταν κατεβαινει το βουνο δεν χρησιμοποιει βαρελι,και παει με το φρενο μονο..μπορει να ανεβασει απο 3 βαρελια μεχρι σχεδον 4..
 

DeletedUser315

Guest
vasika mporei na ta anevasei ola ta varelia alla kanena den tha xei mesa kafsimo
 

DeletedUser

Guest
εννοω 3 με σχεδον 4 βαρελια γεματα καυσιμο!.
 

DeletedUser

Guest
η διαδικασια για 3 βαρελια γεματα καυσιμο να φτασουν στην κορυφη ειναι η εξης:
φωρτονει στο φορτηγο ενα βαρελι το παει μεχρι την μεση της διαδρομης,το ξεφωρτονει,κατεβαινει αδειος,φερνει το επομενο...μεχρι να τα φερει ολα στη μεση της διαδρομης.
τωρα εχουμε στο μεσο της διαδρομης 12 βαρελια μισογεματα,αρα τα κανει 6 γεματα.
μετα επαναλαμβανει την διαδικασια απο την μεση της διαδρομης μεχρι την κορυφη και θα εχει 6 βαρελια μισογεματα,αρα 3 γεματα.

για καλυτερη αποδοση πρεπει να κοψεις την διαδρομη σε περισοτερα κομματια
αν την χωρισεις στα 4,δλδ παιρνεις ολα τα βαρελια στο 1/4 της διαδρομης και εχει 12 βαρελια τα οποια ειναι γεματα κατα 3/4 ,δλδ 12*3/4=9 γεματα βαρελια...τα πας στη μεση και εχεις 12*3/4*3/4= 9*3/4 βαρελια γεματα..τα πας στα 3/4 της διαδρομης και εχεις 9*3/4*3/4 γεματα βαρελια,τα ανεβαζεις στην κορυφη και θα εχεις 12*3/4*3/4*3/4*3/4=12*81/256=3,79 γεματα βαρελια περιπου...

ομοιως αν την χωρισεις σε 10 κομματια την διαδρομη θα εχεις 12*9/10*9/10*9/10*9/10=12*6561/10000=7,8 βαρελια(τελικα οο)

μαλλον ο γριφος πρεπει να σε εμποδιζε να κανεις απειρες διαδρομες..με απειρες διαδρομες φτανεις τα 11 βαρελια(1 βαρελι το θες για να ανεβεις οτι και να γινει)τελικα και οχι τα 4 βαρελια που εγραψα παραπανω...


ολα αυτα θεωρουν οτι κατεβαινεις χωρις να καις καυσιμο μαλλον με την οπισθεν κιολας(δεν κουβαλας βαρελι οπως και να εχει οταν κατεβαινεις)!!
επισης το σημα "*" ειναι πολλαπλασιασμος και το "/" διαιρεση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser280

Guest
πωπω τι εισαι εσυ ρε παιδι μου; εσυ απο τη φορα που πηρες θα ανεβασεις σε λιγο 13 βαρελια. σωστη η απαντηση.
 

DeletedUser

Guest
Iδου η λυση αν και ειναι δυσκολο να το εξηγησεις ετσι ,ελπιζω να καταλαβατε!
υπαρχουν και αλλοι τροποι με το ιδιο σκεπτικο!

Aφου το μονο που τους επιτρεπεται,στους φυλακισμενους,ειναι να πουν ασπρο η μαυρο,πρεπει να το χρησιμοποιησουν αυτο το γεγονος υπερ τους και να ορισουν αυτες τις λεξεις με αλλη εννοια που να βοηθαει τους επομενους.μια μετρια λυση ειναι να ορισουν οτι ο καθε 1ος 3ος 5ος που μιλαει λεει το καπελο του μπροστινου του(ξεκιναμε απο πισω)ετσι γλιτωνουν οι μισοι!

H καλυτερη ειναι:
sυνεννοουνται οι φυλακισμενοι απο βραδυς οτι:
πρωτον:ξεκιναει ο τελευταιος,ο οποιος ειναι και το θυμα.
δευτερον:ο τελευταιος μετραει τον αριθμο των ασπρων καπελων(εστω)που βλεπει μπροστα του(των υπολοιπων δηλαδη)και βλεπει αν ο αριθμος αυτος(των ασπρων καπελων μπροστα του)ειναι ζυγος ή μονος.
3ον:αν ειναι ζυγος φωναζει mayro(εστω),αν ειναι μονος aspro,και αν ο θεος τον αγαπαει την γλιτωνει.

εστω οτι ο αριθμος ασπρων καπελων μπροστα απο τον τελευταιο ειναι μονος, και ο τελευταιος λεει aspro,οπως συμφωνησανε.
ο επομενος(που πλεον ξερει οτι τα ασπρα καπελα μπροστα ειναι μονος αριθμος)μετραει τα καπελα με την σειρα του,τα ασπρα,και αν μετρησει μονο αριθμο εχει μαυρο καπελο,αν μετρησει ζυγο αριθμο(μετρησε μονο αριθμο ο τελευταιος,αυτος μετραει ζυγο,αρα -1 δικο του) εχει ασπρο καπελο, και φυσικα ξερει το καπελο του και στις 2 περιπτωσεις.

ολοι οι επομενοι πρεπει να μετρησουν ποσα ασπρα καπελα φυγαν πριν απο αυτους να τα αφαιρεσουν απο τα ασπρα καπελα που μετρανε μπροστα τους ωστε να ξερουν τι καπελο φορανε,ασπρο αν ειναι ζυγος ο αριθμος της αφαιρεσης φοραει ασπρο,αν ειναι μονος μαυρο.
ο πρωτος πρωτος πχ. πρεπει να μετρησει ποσα ασπρα φυγανε συνολικα(το καπελο του τελευταιου δεν το μετραμε),αν εφυγε μονος αριθμος,οπως μετρησε και ο τελευταιος στην αρχη,εχει μαυρο καπελο,αντιθετως αν εχει φυγει ζυγος αριθμος ασπρων καπελων εχει και αυτος ασπρο.

φυσικα με τον ιδιο τροπο γλιτωνουν και αν πει mayro ο τελευταιος(μετρησει ζυγα καπελα τελικα).
 

DeletedUser

Guest
το είπα εγώ με τα καπέλα. απλά στη θέση των κοκκίνων βάλε τα άσπρα και στη θέση των μαύρων τα άσπρα που είπα εγώ. σιγά το πράγμα! αφού το έλυσα μην το μπερδεύετε.
 

DeletedUser280

Guest
ουπς ακυρο φιλε, εγω ηξερα τη λυση για αλλο γριφο.
 

DeletedUser280

Guest
εμ, ειδες τι απιστος που ειμαι.

λυσε μου τωρα αυτο.

σε ποια γωνια του βαρελιου, κανει ο κοκορας το αυγο;
 

DeletedUser

Guest
Τωρα μου θυμισες ενα τελειο γριφο,βασικα οχι γριφος αλλα κατι τετοιο!

Λοιπον οποιος το βρει μπορει να ψωνισει απο την πολη μου οτι θελει με τσαμπα πασο!Επισης θα κατσω να με βαρεσει χωρις να κραταω οπλο ωστε να παρει xp και θα κουβαλαω και ενα 1000$..
Ο γριφος:

Ενα καραβι επλεε στην μεση της ερημου Σαχαρα,μια πολη ζεστη μερα.Ξαφνικα αρχιζει και κουνιεται πολυ αγρια,τοσο πολυ που τα βαρελια που ειχε στο αμπαρι πεσαν και σπασαν τις γωνιες τους!!Και απο την τρομαρα τους οι κοκορες που κουβαλουσε το καραβι καναν ολοι απο 3 αυγα!


Ερωτηση για να κερδισετε τα παραπανω: Βρειτε τις 3 μ@λ@κιες που περιεχει η ιστορια και το 1 μεγαλο ψεμα!
 

DeletedUser

Guest
το ψεμα

ειναι συγουρα ολα αυτα που λεσ εσυ....χαχαχχαχα για τα 1000$ κλπ χαχχαχαχ
 

DeletedUser

Guest
τωρα μου θυμισες ενα τελειο γριφο,βασικα οχι γριφος αλλα κατι τετοιο!

λοιπον οποιος το βρει μπορει να ψωνισει απο την πολη μου οτι θελει με τσαμπα πασο!επισης θα κατσω να με βαρεσει χωρις να κραταω οπλο ωστε να παρει xp και θα κουβαλαω και ενα 1000$..
ο γριφος:
-το ψέμα

ενα καραβι επλεε στην μεση της ερημου σαχαρα,μια πολη ζεστη μερα.ξαφνικα αρχιζει και κουνιεται πολυ αγρια,τοσο πολυ που τα βαρελια που ειχε στο αμπαρι πεσαν και σπασαν τις γωνιες τους!!και απο την τρομαρα τους οι κοκορες που κουβαλουσε το καραβι καναν ολοι απο 3 αυγα!-οι μλκίες


ερωτηση για να κερδισετε τα παραπανω: βρειτε τις 3 μ@λ@κιες που περιεχει η ιστορια και το 1 μεγαλο ψεμα!


άστα ψεματα τώρα όμως....:d
 

DeletedUser

Guest
φτου... το ξερατε!! καλως δεν θα ξαναπω ψεματα!(ουπς μολις ειπα :p)
 

DeletedUser

Guest
ενας γρίφος από μένα:
ένα παλιό καράβι πλέει στα ανοιχτά του ωκεανού.
ο καπετάνιος βλέπει έναν νάυτη να καθαρίζει το αμπάρι και κάτι του λέει.
μετά απο λίγο ακούγεται ένας δυνατός θόρυβος, και σε λίγο το πλοίο βυθίζεται.
ο καπετάνιος εκείνο το πρωί είχε για πρωινο μπισκότα με γάλα, ενώ το πλήρωμα είχε το γωστό μενού.
ταυτόχρονα, είναι γνωστό ότι ο καπετάνιος το προηγούμενο βράδυ έλειπε.
στο πλοίο ένας ντεντεκτιβ που έτυχε να πηγαίνει ταξίδι, αφού μίλησε με όλους και μάζεψε όλες αυτές της πληροφορίες υποπτεύεται ότι πίσω από την βύθιση του πλοίου, κρύβεται ο καπετάνιος. ποιό είναι το παράλογο της υπόθεσης;
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή