Γρίφος

DeletedUser

Guest
να πω κάτι ξέμπαρκο αλλά υπάρχει εξήγηση...
ο ρωμαίος και η ιουλιέτα ήπιαν από τα γυάλινα μπουκάλια νερό το οποίο όμως ήταν δηλητιριασμένο.έτσι στο παράθυρο που ήταν το πιαν,πέθαναν και έπεσαν κάτω από το παράθυρο μαζί με τα μπουκάλια

κι αυτό λύση είναι όμως
δεν μπορείς να πεις οτί είναι λάθος...
και κλόνοα όχι κολνοα
 

DeletedUser

Guest
ναι ρε!!!ψαρια,εγω ειπα οτι στην εποχη τουσ δεν ειχαν παραθυρα που να ανοιγουν ,απο αφιριμαδα το σκαιφτηκα κ' ο ρωμαιοσ κ' η ουλιετα δεν θα ηταν τιποτα αλλο παρα κατοικιδια,επιτα δεν βγαζεισ τα σκιουρακια σου ρωμαιο ουλιετα ,κ' επομενωσ ηταν ψαρια,ανοιχτο παραθυρο φυσιξε επεσε γυαλα κ' ....!
 

DeletedUser

Guest
κλονοα εχεισ δικιο κ'
εσυ,σορυ!ενταξει εγω ετσι το εχω ακουσει!
 

DeletedUser

Guest
ναι αλλά ούτε γυάλα με ψάρια είχαν εκείνη την εποχή
 

DeletedUser

Guest
οχι ρει...ειναι απο σημερα..ειναι δυο καθημερινα ησυχα ψαρακια...
 

DeletedUser

Guest
παιδιά κάνετε πολύ σπάμ... εάν συνεχίσετε θα κλειδωθεί.
 

DeletedUser

Guest
σωστα γκολντεν!2 ησυχα καθημερηνα ψαρακια μια απροσεκτησ νοικοκυρασ!
 

DeletedUser

Guest
στα πλαίσια ενός προγράµµατος ανακύκλωσης, όσοι επιστρέφουν άδεια µπουκάλια κάποιου αναψυκτικού µπορούν να τα ανταλλάξουν µε γεµάτα. συγκεκριµένα, τα 4 άδεια µπουκάλια ανταλλάσσονται µε 1 γεµάτο. πόσα µπουκάλια αναψυκτικού θα πιει µια οικογένεια που συγκέντρωσε 24 άδεια µπουκάλια;

δεν ειναι τοσο ευκολο οσο φαινεται
 

DeletedUser

Guest
στα πλαίσια ενός προγράµµατος ανακύκλωσης, όσοι επιστρέφουν άδεια µπουκάλια κάποιου αναψυκτικού µπορούν να τα ανταλλάξουν µε γεµάτα. συγκεκριµένα, τα 4 άδεια µπουκάλια ανταλλάσσονται µε 1 γεµάτο. πόσα µπουκάλια αναψυκτικού θα πιει µια οικογένεια που συγκέντρωσε 24 άδεια µπουκάλια;

δεν ειναι τοσο ευκολο οσο φαινεται

6.ισως ειμαι λαθος αν δεν ειναι τοσο εδυκολο οσο φενετε.
 

DeletedUser

Guest
στα πλαίσια ενός προγράµµατος ανακύκλωσης, όσοι επιστρέφουν άδεια µπουκάλια κάποιου αναψυκτικού µπορούν να τα ανταλλάξουν µε γεµάτα. συγκεκριµένα, τα 4 άδεια µπουκάλια ανταλλάσσονται µε 1 γεµάτο. πόσα µπουκάλια αναψυκτικού θα πιει µια οικογένεια που συγκέντρωσε 24 άδεια µπουκάλια;

δεν ειναι τοσο ευκολο οσο φαινεται

λοιπον...παει στην αρχη τα 24 μπουκαλια και του δινουν 6...μετα πινει και τα 4 τα παει και αυτα και παιρνει 1!και τους περισσευουν και 3...αρα πινει συνολο... 24+6+1=31!χωρις τα αρχικα 7!
 

DeletedUser3288

Guest
ένας τοξότης έχει ένα τόξο και εξήντα βέλη. αν ρίξει το πρώτο του βέλος στις 12:00 το μεσημέρι και συνεχίσει να ρίχνει ένα βέλος κάθε λεπτό, τι ώρα θα του τελειώσουν τα βέλη;

ένας πατέρας αποφασίζει να κάνει μια επένδυση για το γιο του. κάθε επέτειο των γενεθλίων του, κάνει γι' αυτόν μια κατάθεση στην τράπεζα 10.000 δρχ. όταν ο μικρός έγινε είκοσι χρονών πάει στην τράπεζα να εισπράξει το ποσό. προς έκπληξή του όμως διαπιστώνει ότι στον λογαριασμό του έχουν κατατεθεί μόνο 50.000 δρχ. πως γίνεται αυτό;

ειναι 2 ξεχωριστοί γριφοι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
1)στις 13:00

2) αρχισε να καταθετει στα 15 του γιου του ο πατερας
 

DeletedUser3288

Guest
μπραβο;) αυτα ηταν ευκολα τωρα θα βαλω περισσοτερα;)
 

DeletedUser3288

Guest
εγώ είµαι ένας υπηρέτης ενός πλούσιου ζευγαριού ευγενών (ανδρόγυνο) της γαλλίας πριν ακριßώς ξεσπάσει η γαλλική επανάσταση. είµαι κάθε µέρα µαζί τους και τους ξέρω καλά. ακούστε µια ιστορία για αυτούς και θα σας εξηγήσω µετά τι θέλω: "το ζευγάρι αυτών των ανθρώπων είχε ένα κόλληµα. κάθε φορά που έßγαιναν ßόλτα µε την άµαξα και η άµαξα είχε τα άσπρα άλογα, η κυρία φόραγε τα µαύρα γάντια. αντίστοιχα όταν ήταν ζεµένα τα µαύρα άλογα, η κυρία φόραγε τα άσπρα γάντια. μια κυριακή ξυπνάνε και θέλουν να πάνε στην παναγία των παρισίων να εκκλησιαστούν. φτάνουνε στην εκκλησία κι έτσι όπως κατεßαίνουν από την άµαξα η κυρία ßλέπει ότι είχε φορέσει τα άσπρα γάντια και η άµαξα είχε τα άσπρα άλογα! ψιλοεκνευρισµένη λέει του άντρα της:"άντρα µου µπορείς να πας να µου φέρεις τα µαύρα γάντια από το σπίτι; εγώ θα σε περιµένω µέσα στην εκκλησία. "εντάξει", της λέει αυτός και φεύγει. αυτή µπαίνει στην εκκλησία και πιάνει ένα στασίδι. έτσι όπως καθόταν την παίρνει ο ύπνος και ßλέπει στον ύπνο της ότι οι επαναστάτες έπιασαν τον άντρα της και τον σκότωσαν. εκείνη την ώρα την ακουµπάει ένα χέρι και πεθαίνει από ανακοπή." σ'αυτή την ιστορία υπάρχει κάτι παράλογο, κάτι που δεν στέκει. μπορείτε να το ßρείτε;



ένας αµερικάνος κατάσκοπος ßρέθηκε κάποτε έξω από ένα ρωσικό στρατόπεδο θέλοντας να αποσπάσει πληροφορίες για λογαριασµό της αµερικής. για να πετύχει όµως κάτι τέτοιο πρέπει πρώτα να καταφέρει µπει µέσα στο στρατόπεδο. κρύφτηκε λοιπών κοντά στην είσοδο και περίµενε να δει τον τρόπο που µπαίνουν οι ρώσοι στρατιωτικοί. σε κάποια στιγµή φτάνει ένας ρώσος στρατιώτης, τον σταµατάει ο φύλακας και του λέει "οκτώ" αυτός απαντάει "τέσσερα" και µπαίνει µέσα ανενόχλητος. το σηµειώνει αυτό ο κατάσκοπος και συνεχίζει να περιµένει. ύστερα από µερικά λεπτά φτάνει ένας άλλος στρατιώτης και ο φύλακας του λέει "δώδεκα" αυτός απαντάει "έξι" και µπαίνει και αυτός ανενόχλητος. σίγουρος τότε ο κατάσκοπος για τον τρόπο που µπαίνουν στο στρατόπεδο, φοράει µία ρώσικη στολή και κατευθύνεται προς το στρατόπεδο. τον σταµατάει τότε ο φύλακας και του λέει "τέσσερα" αυτός απαντάει "δυο" και τότε ο φύλακας σηκώνει το όπλο του και τον σκοτώνει.
τι δεν έκανε σωστά ο κατάσκοπος και είχε αυτή την κατάληξη;
 

DeletedUser

Guest
1) το ανδρογυνο δεν ειναι πια ανδρογυνο, η γυναικα εχει πεθανει:p

2) το ειπε το δυο στα αμερικανικα:confused::p

(και οι δυο απαντησεις δεν παιζει να ειναι σωστες, θα δουμε)
 

DeletedUser

Guest
(..) εκείνη την ώρα την ακουµπάει ένα χέρι και πεθαίνει από ανακοπή."
εμείς πώς το μάθαμε το όνειρο αφού πέθανε πριν ξυπνήσει? ;)

(..) τι δεν έκανε σωστά ο κατάσκοπος και είχε αυτή την κατάληξη;
μήπως δε μέτρησε σωστά τα γράμματα? ;)
 
Κορυφή