τι ενδιαφέρον έμαθα σήμερα...

  • Δημιουργός θέματος Harlan Wolf
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
Περί συμπλεγμάτων...

πολλοί άνθρωποι δίνουν στους γύρω τους με κάθε τρόπο την εικόνα της ατομικής τους ανωτερότητας και προσπαθούν μέσα από συνεχόμενες συγκρίσεις να αποδείξουν ότι είναι "οι καλύτεροι, δυνατότεροι, πλουσιότεροι, πιο πονηροί, καπάτσοι, κοινωνικοί...". οι άνθρωποι αυτοί ξεκινούν τις κοινωνικές τους συναναστροφές προσπαθώντας να αποδείξουν ότι είναι ανώτεροι από τους υπόλοιπους και να δείξουν με κάθε τρόπο στους άλλους ότι είναι κατώτεροι. αυτό γίνεται με τόσο κραυγαλέο τρόπο, που καθιστά τα άτομα αυτά αντιπαθητικά αλλά και πολλές φορές αντικείμενο κοροϊδίας από τον περίγυρό τους.

γιατί όμως επιλέγει κανείς μια τέτοια στάση ζωής; στην πραγματικότητα, αυτοί οι άνθρωποι αισθάνονται ακριβώς αντίθετα από αυτό που δείχνουν: διακατέχονται από ένα απύθμενο αίσθημα μειονεξίας και κατωτερότητας και προσπαθούν με κάθε τρόπο να μην το φανερώσουν, φτάνοντας στο άλλο άκρο. στην πραγματικότητα δεν προσπαθούν να "πείσουν" τους άλλους ότι είναι καλύτεροι, αλλά είναι μια απόπειρα να πείσουν τον ίδιο τους τον εαυτό. δυστυχώς, όμως, χρησιμοποιούν τον λάθος τρόπο κι έτσι δεν πετυχαίνουν το ζητούμενο, αλλά το αντίθετο: η στάση τους και οι τρόποι τους συχνά τους αποξενώνουν από τους άλλους κι έτσι δε βιώνουν την επιτυχία και την αναγνώριση που επιθυμούν.

Δρ Λίζα Βάρβογλη, Ph.D. Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια
 

DeletedUser

Guest
Κατι μου θυμιζει...πρεπει να βγαλω τους καθρεφτες απο το σπιτι...:p
 

DeletedUser3473

Guest
θα κανω μηνυση στην λιζα...
μου υποσχεθηκε οτι ισχυει το ιατρικο απορητο και οτι δεν
θα δημοσιοποιηση το ψυχολογικο μου προφιλ... :eek:
 

DeletedUser

Guest
θεωρώ τον αυτοσαρκασμό, ως ένα από τα σημαντικότερα βήματα προς μια μορφή αυτογνωσίας. δεν είμαι ειδικός για να μπορώ να πω με βεβαιότητα, αν αυτό είναι σωστό ή όχι, αλλά και έτσι να μην είναι από επιστημονικής απόψεως, δεν έχω σκοπό να το αναλύσω ξάπλα σε έναν καναπέ. θεωρώ επίσης, ότι το να αφήνω το παιδί που κουβαλώ μέσα μου, ελεύθερο, είναι η καλύτερη εκτόνωση για μένα. φίλες και φίλοι, όλοι μας κουβαλάμε μέσα μας ένα παιδί. δοκιμάστε να το αφήσετε ελεύθερο και σας διαβεβαιώνω ότι θα νιώσετε άλλοι άνθρωποι. αφήστε το χιούμορ να σας καθοδηγήσει και θα δείτε τη ζωή με άλλο μάτι.

ο καφετζής
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
θεωρώ τον αυτοσαρκασμό, ως ένα από τα σημαντικότερα βήματα προς μια μορφή αυτογνωσίας. δεν είμαι ειδικός για να μπορώ να πω με βεβαιότητα, αν αυτό είναι σωστό ή όχι, αλλά και έτσι να μην είναι από επιστημονικής απόψεως, δεν έχω σκοπό να το αναλύσω ξάπλα σε έναν καναπέ. θεωρώ επίσης, ότι το να αφήνω το παιδί που κουβαλώ μέσα μου, ελεύθερο, είναι η καλύτερη εκτόνωση για μένα. φίλες και φίλοι, όλοι μας κουβαλάμε μέσα μας ένα παιδί. δοκιμάστε να το αφήσετε ελεύθερο και σας διαβεβαιώνω ότι θα νιώσετε άλλοι άνθρωποι. αφήστε το χιούμορ να σας καθοδηγήσει και θα δείτε τη ζωή με άλλο μάτι.

ο καφετζής

Δρ Λίζα Βάρβογλη vs καφετζής
1-1
 

DeletedUser3473

Guest
3 λεπτα μπηκε μεσα να φερει εναν βαρυ γλυκο και 2 κουλαρακια...
ποτε προλαβε και πηρε πτυχιο? :eek:
 
Κορυφή