τα rpg υπάρχουν???

  • Δημιουργός θέματος invenemy
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
Βλέποντας τα τελευταία αποκαλούμενα RPG παιχνίδια και τις πωλήσεις τους με κάνει να αναροτιέμαι αν η RPG κοινωνία είναι νεκρή... Για παράδειγμα το Baldur's Gate και τα DnD, παιχνίδια που έβγαιναν παλιώτερα, αλλά και το west είναι RPG ενώ δείτε το τελευταίo Fallout...

Σχετικό θέμα έχει ανοίξει και εδώ στα comments.
 

DeletedUser

Guest
Δοκίμασες το NWN2 Mask of the Betrayer και το Storm of Zehir;
Άπο τα κλασσικά ( BG,BG2,ID,IDII,NWN1) τα έπαιξες όλα;
Αν ναι μάλλον τότε θα πρέπει να βολευτείς με τα δίαφορα mod μέχρι να βγεί το
Dragon Age.
 

DeletedUser

Guest
Δοκίμασες το NWN2 Mask of the Betrayer και το Storm of Zehir;
Άπο τα κλασσικά ( BG,BG2,ID,IDII,NWN1) τα έπαιξες όλα;
Αν ναι μάλλον τότε θα πρέπει να βολευτείς με τα δίαφορα mod μέχρι να βγεί το
Dragon Age.

πρωσοπικά δεν θα έβαζα το NWN2 Mask of the Betrayer στην κατηγορία των BG,BG2,ID,IDII αλλά ούτε και στου fallout 3, είναι μία ενδιάμεση κατάσταση πιστεύω... Δηλαδί το NWN 3 θα είναι shoot 'em up αν συνεχίσουω έτσι.
 

DeletedUser

Guest
Etsi poy ta lete moy thimizete th diafimisi
poy elege sto telos "tis manas soy to pes??"

ena elafaki gia to kwstaki!!!! Xexexexaaxaa
 

DeletedUser

Guest
Το Mysteries of Westgate το έχεις δεί; Προσωπικά δεν το έχω παίξει αλλά στα forum το χαρακτηρίζουν ικανοποιητικό.Βέβαια καμία σχέση ποιοτικά με την "χρυσή" γενία των BG και λοιπών.Το ίδιο συμβαίνει και στα RTS με κάθετη πτώση την ποιότητας,και την εξαφάνιση των εξομοιωτών.Μάλλον οι εταιρίες δεν
προτιμούν πολύπλοκα παιχνίδια.
Κάποια mod δίαβασα είναι πολύ καλά.Έαν δεν βρείς τίποτα άλλο καλύτερο μπορείς να βολεύτεις και με αυτά...
 

DeletedUser

Guest
Το Mysteries of Westgate το έχεις δεί; Προσωπικά δεν το έχω παίξει αλλά στα forum το χαρακτηρίζουν ικανοποιητικό.Βέβαια καμία σχέση ποιοτικά με την "χρυσή" γενία των BG και λοιπών.Το ίδιο συμβαίνει και στα RTS με κάθετη πτώση την ποιότητας,και την εξαφάνιση των εξομοιωτών.Μάλλον οι εταιρίες δεν
προτιμούν πολύπλοκα παιχνίδια.
Κάποια mod δίαβασα είναι πολύ καλά.Έαν δεν βρείς τίποτα άλλο καλύτερο μπορείς να βολεύτεις και με αυτά...

το θέμα είναι ότι όλο και περισότερο τα RPG εξαφανίζονται και δημιουργούνται action,fps,rts και άλλα με στοιχεία RPG και οι developers τα αποκαλούν RPG... π.χ. warcraft 3, fallout 3, hellgate london, τα περισότερα mmorpg στην αγορά.
 

DeletedUser

Guest
Τα MMORPG αποδίδουν περισσότερα χρήματα και οι έταιριες τα προτιμούν σε σχέση με τα κλασσικά RPG.Τελευταίο παράδειγμα το Knights of the old Republic που από ότι δίαβασα το KOTOR 3 θα είναι mmorpg.
Για το NWN3 δεν ξέρω γιατί έχει καλές πωλήσεις(NWN2+expansions) και στο επίσημο forum δεν αναφέρθηκε κάτι τέτοιο.Ας ελπίσουμε ότι τουλάχιστον θα είναι RPG,για να μπορέσει η κοινότητα να αναπτύξει mod για όλα τα γούστα.
Άπο την άλλη είναι ευχάριστο ότι άλλα παιχνίδια αποκτούν στοιχεία RPG γιατί έχουν πιο πολύ βάθος και τους προσδίδει ρεαλισμό.(π.χ. το mod για το Rome total war Europa Barbarorum).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
τα mmorpg αποδίδουν περισσότερα χρήματα και οι έταιριες τα προτιμούν σε σχέση με τα κλασσικά rpg.τελευταίο παράδειγμα το knights of the old republic που από ότι δίαβασα το kotor 3 θα είναι mmorpg.
για το nwn3 δεν ξέρω γιατί έχει καλές πωλήσεις(nwn2+expansions) και στο επίσημο forum δεν αναφέρθηκε κάτι τέτοιο.ας ελπίσουμε ότι τουλάχιστον θα είναι rpg,για να μπορέσει η κοινότητα να αναπτύξει mod για όλα τα γούστα.
άπο την άλλη είναι ευχάριστο ότι άλλα παιχνίδια αποκτούν στοιχεία rpg γιατί έχουν πιο πολύ βάθος και τους προσδίδει ρεαλισμό.(π.χ. το mod για το rome total war europa barbarorum).

εγώ δεν είπα ότι είναι κακό ότι άλλα παιχνίδια αποκτούν στοιχεία rpg αλλά το κακό είναι ότι παράλληλα τα αυθεντηκά rpg εξαφανίζονται...
και ξέρω ότι όλα γίνονται για τα λεφτά αλλά που είναι η RPG κοινωνία να αντιδράσει???
 

DeletedUser

Guest
Δυστηχώς δεν ξέρω άμα μπορούν να κάνουν τίποτα άλλο από το να στέλνουν μηνύματα διαμαρτυρίας για τα καινούργια παιχνίδια στα forum και να αναπτύσουν δικά τους mod.
Μάλλον πέρασε η εποχή που τα κλασσικά D&D RPG ήταν στην μόδα ή τουλάχιστον να αποδίδουν τον κόπο ανάπτυξης τους.:(
 

DeletedUser

Guest
δυστηχώς δεν ξέρω άμα μπορούν να κάνουν τίποτα άλλο από το να στέλνουν μηνύματα διαμαρτυρίας για τα καινούργια παιχνίδια στα forum και να αναπτύσουν δικά τους mod.
μάλλον πέρασε η εποχή που τα κλασσικά d&d rpg ήταν στην μόδα ή τουλάχιστον να αποδίδουν τον κόπο ανάπτυξης τους.:(

άντε να τελιώσω την σχολή να γίνω προγραμματιστής να φτιάξω κανα rpg...
 

DeletedUser

Guest
μακάρι!
να αρχίσει η αναγέννηση των αυθεντικών rgp από την ψωροκώσταινα.:d
 

DeletedUser

Guest
Dystixws i agora kineitai oxi me ena romantiko gnwmona i mia aisthisi nostalgias, alla me to skeptiko oti "prepei na dieyrynoume to target group mas". Xaraktiristika opws stoixeia real-time action (fps, hack n slash) kai o meiwmenos vathmos dyskolias kai polyplokotitas dieyrinoun to target group tous, kai gi ayto kinountai pros ayti tin kateythynsi.
 

DeletedUser

Guest
Πιστεύω μεγάλο ρόλο έπαιξαν οι παιχνιδομηχανές.Γιατί συνήθως τα παιχνίδια τους είναι ότι πάνε να γίνουν και τα pc games.Απλοϊκά,εύκολα στην εκμάθηση με βασικό μόνο background story και με μεγάλο target group.
Χαρακτηριστικά παιχνίδια του casual gamer χωρίς σκέψη και βάθος.:(
 

DeletedUser280

Guest
άντε να τελιώσω την σχολή να γίνω προγραμματιστής να φτιάξω κανα rpg...

μπραβο ρε φιλαρακι, εσυ σκεφτεσαι σωστα. εχω 2 κολλητους ΕΠΠητες
και τους εχω ζαλισει να σχεδιασουμε ενα rpg, αλλα δεν συμεριζονται την καυλα μου γαμωτο.

βγαλε το παιχνιδι εσυ ας ειναι και σε 10 χρονια, και απο πελατες εδω ειμαστε εμεις
 

DeletedUser

Guest
μπραβο ρε φιλαρακι, εσυ σκεφτεσαι σωστα. εχω 2 κολλητους ΕΠΠητες
και τους εχω ζαλισει να σχεδιασουμε ενα rpg, αλλα δεν συμεριζονται την καυλα μου γαμωτο.

βγαλε το παιχνιδι εσυ ας ειναι και σε 10 χρονια, και απο πελατες εδω ειμαστε εμεις

ποιός είπε ότι θα το πουλίσω??? εγώ σκεφτόμουν να το κάνω free και opensource... αλλά αν επιμένεις... χαλάω γω χαντίρια :)
 

DeletedUser280

Guest
οχι ρε φιλε αμα δεν θες εσυ λεφτα, ενταξει γιατι να σε προσβαλω,
αντε τελειωνε ακομα δεν ειναι ετοιμο; τι περιμενεις;


λολολολολολολολολολολολολ
 
Κορυφή