μονομαχιες-χαρακτηρες

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser735
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser735

Guest
αυτο το θεμα εχει σκοπο να παρουσιασει μια ιδεα που σκοπο εχει
την εξισορροπηση των μονομαχιων.
και τι εννοω με αυτο?
ας τα παρουμε ολα απο την αρχη.

ενας νεος παικτης οταν ξεκιναει το παιχνιδι και θελει να κανει μονομαχιες επιλεγει συνηθως με βαση το προσωπο του χαρακτηρα και οχι με βαση των πλεονεκτηματων του χαρακτηρα.
ετσι πολλοι την εχουν πατησει(οπως και εγω)και αντι να επιλεξουν στρατιωτη επελεξαν μονομαχο.


το παραπανω προβλημα 2 ειδων λυσεις εχει.
1.ο χαρακτηρας μονομαχος διαγραφεται τελειως.
2.τα πλεονεκτηματα του μονομαχου εξισοροπουνται με αυτα του στρατιωτη.



η πρωτη λυση ειναι πολυ ακραια και δεν προκειται εφαρμοστει.
αρα πηγαινουμε στην δευτερη λυση.
ως γνωστον το μπονους +50% στις τακτικες(με premium +100%)δινει στους στρατιωτες ενα τρομερο προβαδισμα καθως ο αντιπαλος τους πρεπει να εχει πολυ μεγαλη εμφανιση για να σπασει την αμυνα.
ετσι οι επιτιθεμενοι δεν ακουμπανε τους στρατιωτες και χτυπανε ολα τα υπολοιπα μελη της πολης.
αυτο εχει ως αποτελεσμα οι στρατιωτες περρισοτερο κακο να κανουν στην πολη τους παρα κακο(αφου δεν μπορουν να προστατεψουν με εναν αμεσο τροπο τους υπολοιπους πολιτες της πολησ τους.)
μια λυση για τα παραπανω προβλημα θα ηταν να δωθει στους μονομαχους ενα μπονους στην επιθεση δηλ.+50% εμφανιση(+100% με premium).


μα αυτον τον τροπο οι μονομαχιες θα γινοντουσαν ποιο ισες.
αν καποια στιγμη στο μελλον δεν διορθωθει αυτο το προβλημα με τις μονομαχιες η εταιρια θα μας δειξει το ποσο πολυ μας κορο'ι'δευει.



σημ:εννοειται οτι και παλι οι στρατιωτες εχουν προβαδισμα εναντι των μονομαχων αλλα τουλαχιστον η κατασταση εξισοροπειται λιγο.
ξερω οτι απο την μερια των στρατιωτων θα υπαρξει εντονη αντιδραση αλλα σκεφτειται πανω απο ολα το δικαιο και οχι το συμφερον σας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
ΣΥΜΦΩΝΩ απολυτα μαζι σου γιατι σχεδον ολοι (οι στρατιωτες) εχουν το 4ο premium για να σπασω την αμυνα τους πρεπει να εχω διπλασια εμφανιση δλδ αν ενας σρατιωτης με 50 τακτικες και premium (=100) ειναι κυριολεκτικα ανηκιτος
 

DeletedUser

Guest
αν ενας σρατιωτης παρει τα ρουχα που δινουν την καλυτερη τακτικη τοτε (το εψαξα) θα βγαλουν 45 μονο απο τα μπονους δλδ αν εχουν οχι 50 που ειπα 35 να πανε στο 80 και αν διπλασιαστουν στο 160

οντως μπορει να μην βαλουν premium 80 + 40 = 120 ειναι πολλα
που να βρω εγω 120 εμφανιση
 

DeletedUser735

Guest
μπορεις να εχεις 120 εμφανιση αλλα τοτε ο χαρακτηρας σου θα υστερει αλλου οποτε δεν συμφερει.
θελω να ακουσω την γνωμη αλλων σας και αν γινεται αυτη η ιδεα να μεταφερθει στα κεντρικα στην γερμανια(σιγουρα και αλλοι την εχουν στειλει αλλα οσο περρισοτεροι τοσο το καλητερο!).
 

DeletedUser

Guest
Παρόλο που είμαι στρατιώτης συμφωνώ!!!!!!:p
 

DeletedUser

Guest
κ εγω μαζι σου..δικιο εχεις!!!
οι στρατιωτες ειναι πολυ ευνοημενοι
 

DeletedUser

Guest
Ας μην ξεχνάμε όμως, οτι ετοιμάζεται αναβάθμιση του παιχνιδιού, με φρούρια κλπ, οπου ο ρόλος του στρατιώτη (στα πλαίσια λειτουργίας μιας πόλης) είναι ιδιαίτερα πιθανό να είναι πολύ πιο απαιτητικός και πιο σύνθετος απ' ότι τώρα. Ενδεχομένως να ήταν στα σχέδια των κατασκευαστών του παιχνιδιού απο πολύ νωρίς, η ιστορία με τα φρούρια, οπότε γι αυτό να έδωσαν εξαρχής τέτοια αβάντα στον χαρακτήρα του στρατιώτη.
Ας περιμένουμε να δούμε πρώτα αυτή την αναβάθμιση, γιατί όπως την διάβασα σε πέρίληψη σε κάποιο άλλο σημείο του forum, νομίζω οτι θα αλλάξει σημαντικά τα χαρακτηριστικά στον τρόπο που θα παίζεται το THΕ WEST, ομαδικά απο τα μέλη μιας πόλης και τους συμμάχους τους...
 

DeletedUser735

Guest
ας μην ξεχνάμε όμως, οτι ετοιμάζεται αναβάθμιση του παιχνιδιού, με φρούρια κλπ, οπου ο ρόλος του στρατιώτη (στα πλαίσια λειτουργίας μιας πόλης) είναι ιδιαίτερα πιθανό να είναι πολύ πιο απαιτητικός και πιο σύνθετος απ' ότι τώρα. ενδεχομένως να ήταν στα σχέδια των κατασκευαστών του παιχνιδιού απο πολύ νωρίς, η ιστορία με τα φρούρια, οπότε γι αυτό να έδωσαν εξαρχής τέτοια αβάντα στον χαρακτήρα του στρατιώτη.
ας περιμένουμε να δούμε πρώτα αυτή την αναβάθμιση, γιατί όπως την διάβασα σε πέρίληψη σε κάποιο άλλο σημείο του forum, νομίζω οτι θα αλλάξει σημαντικά τα χαρακτηριστικά στον τρόπο που θα παίζεται το thε west, ομαδικά απο τα μέλη μιας πόλης και τους συμμάχους τους...


εχω διαβασει αναλυτικα για τις επομενες 2 εκδοσεις και πουθενα δεν αναφερει την αλλαγη των μπονους του μονομαχου και νομιζω πως αν ηταν στα πλανα τους να την αλλαξουν τοτε θα ηταν απο τις κυριες αλλαγες και σιγουρα θα αναφερονταν.
 

DeletedUser

Guest
εχω διαβασει αναλυτικα για τις επομενες 2 εκδοσεις και πουθενα δεν αναφερει την αλλαγη των μπονους του μονομαχου και νομιζω πως αν ηταν στα πλανα τους να την αλλαξουν τοτε θα ηταν απο τις κυριες αλλαγες και σιγουρα θα αναφερονταν.

δεν αναφέρθηκα στους μονομάχους, παρα μονο στους στρατιώτες...
Eννοώ οτι άσχετα απο το γεγονός οτι εμείς διαβάσαμε μολις πριν λιγες μερες για την μελλοντική έκδοση του παιχνιδιού με τα φρούρια, οι σχεδιαστές του παιχνιδιού μπορει να τα είχαν εξ' αρχής υπόψη τους, σαν μια μελλοντική πρόσθετη παράμετρο βελτίωσης του παιχνιδιού, κι απλά για κάποιους δικούς τους λόγους, αποφάσισαν εξ' αρχής, να τα βάλουν σε λειτουργία κατά την ροή του παιχνιδιού, μετά απο κάποιο διάστημα, αφού αναπτυχθούν πολλές πόλεις κλπ κλπ.
όταν θα εμφανιστούν τα φρούρια με την βελτιωμένη έκδοση του παιχνιδιού, πιθανον η παρουσία τους να σημαίνει ειδικές απαιτήσεις απο την λειτουργία του χαρακτήρα του στρατιώτη, σε ότι αφορά το ομαδικό παιχνίδι (προστασία φρουρίων της πόλης που ανήκουν, επιθέσεις σε ξένα φρούρια κλπ), οπότε πιθανά τοτε να αντιληφθούμε, οτι δικαιολογημένα οι σχεδιαστές του παιχνιδιού δώσανε εξ' αρχής τοση μεγάλη αβάντα στον χαρακτήρα του στρατιώτη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser735

Guest
δεν αναφέρθηκα στους μονομάχους, παρα μονο στους στρατιώτες...
Eννοώ οτι άσχετα απο το γεγονός οτι εμείς διαβάσαμε μολις πριν λιγες μερες για την μελλοντική έκδοση του παιχνιδιού με τα φρούρια, οι σχεδιαστές του παιχνιδιού μπορει να τα είχαν εξ' αρχής υπόψη τους, σαν μια μελλοντική πρόσθετη παράμετρο βελτίωσης του παιχνιδιού, κι απλά για κάποιους δικούς τους λόγους, αποφάσισαν εξ' αρχής, να τα βάλουν σε λειτουργία κατά την ροή του παιχνιδιού, μετά απο κάποιο διάστημα, αφού αναπτυχθούν πολλές πόλεις κλπ κλπ.
όταν θα εμφανιστούν τα φρούρια με την βελτιωμένη έκδοση του παιχνιδιού, πιθανον η παρουσία τους να σημαίνει ειδικές απαιτήσεις απο την λειτουργία του χαρακτήρα του στρατιώτη, σε ότι αφορά το ομαδικό παιχνίδι (προστασία φρουρίων της πόλης που ανήκουν, επιθέσεις σε ξένα φρούρια κλπ), οπότε πιθανά τοτε να αντιληφθούμε, οτι δικαιολογημένα οι σχεδιαστές του παιχνιδιού δώσανε εξ' αρχής τοση μεγάλη αβάντα στον χαρακτήρα του στρατιώτη...



και παλι ομως παραμενει το προβλημα(μονο οι δυνατες πολεις θα εχουν να κανουν με τα οχυρα οι αδυναμες θα συνεχισουν να πολεμανε μεταξυ τους).
οποτε αυτο που λες εχει να κανει με την μειοψηφια και οχι την πλειοψηφια των παικτων.
 

DeletedUser

Guest
συμφωνω με psamdio και αν εχουν και το 4ο premium θα εχουν και σιγουρα ενα καλιτερο οπλο αφου θα μπορουν να το φορεσουν 6 επιπεδα πιο γρηγορα!
 

DeletedUser315

Guest
μια λυση για τα παραπανω προβλημα θα ηταν να δωθει στους μονομαχους ενα μπονους στην επιθεση δηλ.+50% εμφανιση(+100% με premium).

κοτσανα
γιατι να δωθει στους μονομαχους αυτο το μπονους?
ετσι μετα θα υπερισχύουν εναντι των εργατων και των τυχ/ων
ο στρατιωτης πρεπει να διορθωθεί οχι να παρουν οι αλοι μπονους
 

DeletedUser735

Guest
κοτσανα
γιατι να δωθει στους μονομαχους αυτο το μπονους?
ετσι μετα θα υπερισχύουν εναντι των εργατων και των τυχ/ων
ο στρατιωτης πρεπει να διορθωθεί οχι να παρουν οι αλοι μπονους

οσοι επελεξαν μονομαχο τον επελεξαν για τις μονομαχιες ενω οσοι επελεξαν τυχοδιωκτη ή εργατη για αλλα πραγματα.αρα ειναι ποιο δικαιο να δωσουν στους μονομαχους ενα μπονους που εχει να κανει πραγματικα με μονομαχιες και οχι τις κοτσανες που εχουν δωσει ως τωρα.
αν μειωναν τα μπονους του στρατιωτη φαντασου ποσες αντιδρασεις θα προκαλουνταν...
 

DeletedUser315

Guest
ενω αν δωσουν στο μονομαχο αυτο που λες δεν θα υπαρξουν αντιδρασεις?
θα πεσει τρελο κραξιμο.
 

DeletedUser735

Guest
ενω αν δωσουν στο μονομαχο αυτο που λες δεν θα υπαρξουν αντιδρασεις?
θα πεσει τρελο κραξιμο.

τωρα δηλαδη δεν πεφτει κραξιμο απο την πλευρα των μονομαχων?
δηλ εμεις που δεν γνωριζαμε το game και καναμε μονομαχο τι θα κανουμε?
θα σταματησουμε τους μονομαχους-χαρακτηρες μας και θα ξεκινησουμε απο το μηδεν αλλους?
 

DeletedUser

Guest
παιδια και ο μονομαχος εχει τα καλα του... με τα προνομοια που του δινονται νομιζω εχει τη δινατοτητα να κανει πολλες μονομαχιες( Το κίνητρο για μονομαχία αυξάνεται γρηγορότερα. Αυξάνεται κατά 20%.
) σε διαφορετικες πολεις( Η ταχύτητα στον χάρτη αυξάνεται κατά 10%.
.ετσι νομιζω εγω τουλαχιστον!:cool:
 

DeletedUser735

Guest
παιδια και ο μονομαχος εχει τα καλα του... με τα προνομοια που του δινονται νομιζω εχει τη δινατοτητα να κανει πολλες μονομαχιες( Το κίνητρο για μονομαχία αυξάνεται γρηγορότερα. Αυξάνεται κατά 20%.
) σε διαφορετικες πολεις( Η ταχύτητα στον χάρτη αυξάνεται κατά 10%.
.ετσι νομιζω εγω τουλαχιστον!:cool:

κοιτα ειναι καλα μπονους αλλα στην πραγματικοτητα δεν πιανουν μια μπροστα σε αυτα του στρατιωτη.ποιος μπορει να χτυπησει εναν στρατιωτη οταν εχει 40 τακτικες(80 με premium),και φοραει οπλο που κανονικα ειναι για 6 επιπεδα μεγαλυτερο παικτη?
 

DeletedUser

Guest
ρε φιλε σιγα αντιν να ανεβαινει κατα 10 το κινητρο στης μονομαχιες ανεβαινει και τα 12 σιγα
 

DeletedUser

Guest
και την ταχητητα την την χρειαζετε ο μονομαχος να πηενει απο τη μια πολη στην αλλη πιο γρηγορα αμα ηταν να ηταν 50% πιο γρηγορα πιστευω ειναι αδικιμενει οι μονομαχοι και ολοι το ξερουμε οτι οσοι ξερουν το παιχνιδι δεν επιλεγουν μονομαχους εγω στο αγγλικο εχω διαλεξει στρατιωτη
 

DeletedUser

Guest
κι εγω λεω οτι ειναι καλυτεροι οι στρατιωτες απλα ψαχνω κατι να σας παριγωρισω! :)
 
Κορυφή