Σθένος - Σημάδι

  • Δημιουργός θέματος Elhan
  • Ημερομηνία έναρξης
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser

Guest
Πιστεύω το παιχνίδι έχει ένα βασικό σχεδιαστικό πρόβλημα σε ότι αφορά αυτές τις 2 ικανότητες.
Συγκεκριμένα θα έλεγα ότι σε "καθοδηγεί" να αναπτύξεις χαρακτήρα μακρινής επίθεσης και όχι κοντινής. Αυτό συμβαίνει γιατί , αν έχετε παρατηρήσει , οι εργασίες με <200 δυσκολία ανοίγουν σχετικά έυκολα με κάποια ρουχαλάκια ,ακόμα κ αν έχεις 4 πόντους δύναμη κ 4 σθένος.
Στις Εργασίες με >200 δυσκολία το σθένος εμφανίζεται 3 φορές ΜΟΝΟ ενώ το σημάδι 14!!! (την μία μάλιστα στις μια δουλειά που θέλει κ σθένος , Φύλακας Φυλακής).
Και γενικά η ΔΥΝΑΜΗ είναι άχρηστη σε σχέση με την ΕΠΙΔΕΞΙΟΤΗΤΑ αν εξαιρέσουμε κάποιες "'αρχηστες" δουλειές για χτίστη όπως ( Πυροσβέστης και Πετρέλαιο κ χτίσιμο ράντζου) . Ακόμα κ το χτίσιμο οχυρού θέλει 2 ΕΠΙΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ κ 1 ΔΥΝΑΜΗ. Από ΟΛΕΣ τις παρακάτω εργασίες μόνο η Οδήγηση Ποταμόπλιου (1 Δύναμη , 0 επιδεξιότητα) και το κηνύγι ληστών (2 δύναμη , 0 επιδεξιότητα) ξεκλειδώνουν πιο "εύκολα" αν βάζεις δύναμη κ όχι επιδεξιότητα.
Δηλαδή εγώ που παίζω με σπαθί....τι κίνητρο μου δίνει το παιχνίδι να ανεβάσω το σθένος μου? Κανένα,θα μείνω στον φύλακα φυλακής κ στον ευαγγελισμό σαν top δυσκολίας δουλειές που μπορώ να κάνω.Να βάλω +150 σθένος να ανοίξω μόνο το Ποταμόπλοιο δεν φαντάζει κ τόσο δελεαστικό.
Αντίθετα, τα αντίπαλα "Πιστόλια" μπορούν να ανοίξουν πλήθος εργασιών (10 τουλάχιστον καθώς σχεδόν ποτέ το ΣΗΜΑΔΙ δεν εμφανίζεται μόνο του αλλά μαζί με ΠΑΓΙΔΕΣ ή Εξαιρετικές (ή Επιδιόρθωση)).

Πιστεύω ότι αυτό είναι λάθος στην Ανάπτυξη του παιχνιδιού και πρέπει να λυθεί. Για να μην αναφέρουμε την ΑΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ του κοντινού ΣΤΡΑΤΙΩΤΗ να κάνεις τις αποστολές του είδους του.

Ελπίζω να το δει κάποιος αναπτυξιολόγος (developer).
 

DeletedUser

Guest
εγω εμεινα εχπλειχτος!;) εχεις απολυτο δικαιο φιλε elhan!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
απλά να προσθέσω κάτι που παρότι εργάτης έχω παρατηρήσει
δες πόσα αντικείμενα, και μάλιστα φθηνα, υπάρχουν για σημαδι, ενώ αντίθετα ελάχιστα για σθένος.
για το λαιμό υπάρχει μόνο το καφέ σαλι που δινει σθένος και από ρούχα το περιεργο φράκο και οι φανταχτερες μποτες ιππασιας μπορούν να θεωρηθούν αξιόλογα για μονομαχίες. τα καρώ πουκάμισα είναι μάλλον ρούχα εργασίας παρά μονομαχίας.
 

DeletedUser735

Guest
η καλυτερη αποψη που εχω ακουσει ποτε επι του θεματος ειναι του anodinou και ειναι η εξης.
ανεβαζεις σθενος αρχικα για να βγαλεις τις δουλειες με λεφτα και εμπειρια.
κοντα στα 50-55 lvl με τον σαμανο τα παιρνεις απο το σθενος και τα βαζεις στο σημαδι.
ετσι κανεις ολες τις καλες δουλειες με σημαδι(κυνηγι κογιοτ,πυρομαχικα κ.α.) και εκμεταλευεσαι οτι το παιχνιδι κλεινει προς τους ranged χαρακτηρες.
 

DeletedUser

Guest
Εγώ είπα να παίξω με σπαθί κ αυτή είναι η επιλογή μου. Δηλαδή εσύ μου λες να το γυρίσω σε σημάδι επειδή αυτό σπρώχνει η InnoGames. Το παιχνίδι έτσι όμως γίνεται πολύ γραμμικό. Αλλιώς αν ήταν θα είχαμε μόνο πιστόλες.
Το θέμα είναι να αλλάξουν οι ισορροπίες των εργασιών και όχι να κάνουν σαμάνο οι παίκτες κ να γίνουν όλοι πιστολάδες.
 

DeletedUser

Guest
σε κάποιο άλλο θέμα λέγατε για τις "υπερβολικές" τακτικές που μπορεί να αναπτύξει ένας στρατιώτης...

ίσως αυτό που λες είναι το "κόστος" για να είσαι καλός στρατιώτης ;)
 

DeletedUser315

Guest
οσοι εχουν το σθένος πρεπει να το πάρουν απόφαση οτι δεν θα ανοίξουν καμιά δουλειά της προκοπής με δυσκολία πανω του 230
η μονη λυση ειναι ο σαμανος
20.000 εγω ξοδεψα για αλαγη
τα λαθη σε αυτο το παιχνιδι ειναι παρα πολλα και δστιχος δεν βλεπω να γίνεται κατι να διορθωθούν
 

DeletedUser735

Guest
μακαρι παντως να γινουν τετοιες αλλαγες που θα αλλαξουν την κατασταση και θα δωσουν ισες ευκαιριες σε οσους επιλεξουν στρατιωτη ή μονομαχο και melee ή ranged...
 

DeletedUser

Guest
σε κάποιο άλλο θέμα λέγατε για τις "υπερβολικές" τακτικές που μπορεί να αναπτύξει ένας στρατιώτης...

ίσως αυτό που λες είναι το "κόστος" για να είσαι καλός στρατιώτης ;)

πού κολλάει αυτό με το ζήτημα σημαδι>σθενος??
 

DeletedUser

Guest
αυτό κολλάει ότι ίσως επειδή είναι πιο δυνατός σε τακτικές, του κάνουν τη ζωή λίγο πιο δύσκολη στις εργασίες.
 

DeletedUser

Guest
δεν καταλαβαίνω πού κολλάει ο στρατιώτης και οι τακτικές του... το λέμε γενικά για τους melee χαρακτήρες μονομαχίας ότι έχουν πρόβλημα στις εργασίες.
Ενας μονομάχος δηλαδή δεν μπορεί να είναι melee?
 

DeletedUser

Guest
Είπα ένα "ίσως". Δεν είμαι και η InnoGames να ξέρω με ποια λογική τα φτιάχνουν.

Ο καθένας παίζει όπως επιλέξει. melee, ranged, με πολύ σθένος, με πολύ σημάδι, με πολύ τακτικές, με πολύ εμφάνιση, όπως θέλει ο καθένας.
 

DeletedUser1003

Guest
δεν θα σας πούμε και τα "μυστικά" του παιχνιδιού ρε παιδιά. ο καθένας λειτουργεί όπως νομίζει. εγώ παίζω με σθένος και δεν έχω πρόβλημα στις δουλειές. μην περιμένεις όμως να ανοίξεις δουλειές με "απλά" ρούχα, π.χ. γκρι κουρέλια...

τα θέλετε όλα έτοιμα και απαντημένα.. διαβάσε και ψάξτε το και λίγο. έχουμε βαρεθεί να λέμε τα ίδια και τα ίδια..
 

DeletedUser

Guest
υποτιθεται οτι εσεις οι moderator κανετε εθελοντικη δουλεια(τις μερες που "ελειπα" καπου το ειδα) .αν δεν μπορειτε να την κανετε και κουραστηκατε αφηστε εμας τοτε που μπορουμε.λοιπον αν εχεις melee οπλο ανεβαζεις σθενος.αν εχεις range ανεβαζεις σημαδι.λογικο ειναι.
 

DeletedUser1003

Guest
υποτιθεται οτι εσεις οι moderator κανετε εθελοντικη δουλεια(τις μερες που "ελειπα" καπου το ειδα) .αν δεν μπορειτε να την κανετε και κουραστηκατε αφηστε εμας τοτε που μπορουμε.λοιπον αν εχεις melee οπλο ανεβαζεις σθενος.αν εχεις range ανεβαζεις σημαδι.λογικο ειναι.

συνέχισε εσύ.. ακόμα 1 θέλεις. στο χαρίζω για την υπογραφή σου πάντως..
 

DeletedUser315

Guest
δεν θα σας πούμε και τα "μυστικά" του παιχνιδιού ρε παιδιά. ο καθένας λειτουργεί όπως νομίζει. εγώ παίζω με σθένος και δεν έχω πρόβλημα στις δουλειές. μην περιμένεις όμως να ανοίξεις δουλειές με "απλά" ρούχα, π.χ. γκρι κουρέλια...

τα θέλετε όλα έτοιμα και απαντημένα.. διαβάσε και ψάξτε το και λίγο. έχουμε βαρεθεί να λέμε τα ίδια και τα ίδια..

εσυ διαβαζεις αυτα που γραφουμε εδω στο τοπικ πριν γραψεις?
λεμε οτι και τα καλυτερα ρουχα να χεις δεν ανοιγεις δουλειες πανω απο 230 δυσκολία αν δεν εχεις σημαδι και εχεις σθενος
και δεν καταλαβα τι θελουμε έτοιμα και απαντημένα?
εδω εγινε μια επισήμανση για μια αδικία στο παιχνιδι, συντονίσου λιγο
και στο κατω κατω αν βαρεθηκες οι πορτες ανοιχτες και τα σκυλιά δεμενα
 

DeletedUser

Guest
δεν θα σας πούμε και τα "μυστικά" του παιχνιδιού ρε παιδιά. ο καθένας λειτουργεί όπως νομίζει. εγώ παίζω με σθένος και δεν έχω πρόβλημα στις δουλειές. μην περιμένεις όμως να ανοίξεις δουλειές με "απλά" ρούχα, π.χ. γκρι κουρέλια...

τα θέλετε όλα έτοιμα και απαντημένα.. διαβάσε και ψάξτε το και λίγο. έχουμε βαρεθεί να λέμε τα ίδια και τα ίδια..

greeniari αφου κανεις εθελοντικη δουλεια και εχεις κουραστει ασ'το να την κανουν αλλοι...Προσφερθηκες να το κανεις αυτο για να λειτουργει καλυτερα το forum οχι για να εχεις την χαρα να βαζεις infractions...

Στο θεμα μας τωρα...συμφωνω και εγω
το iιδιο το παιχνιδι κατα καποιο τροπο σε καθοδιγει να παρεις rangee καθως υπαρχουν και περισσοτερες δουλειες και ρουχα..!!
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή