Λογοτεχνία

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser280
  • Ημερομηνία έναρξης
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser

Guest
Arkas!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!

ola ta comics - vivlia tou arka. poly kaustika ke petiximena
 

DeletedUser

Guest
Ιούλιος Βερν:
Μιχαήλ Στρογκώφ
Ο γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες
Το μυστηριώδες νησί
Ταξίδι στο κέντρο της γης
Δεκαπενταετής Πλοιάρχος
Τα τέκνα του πλοιάρχου Γκραντ
Ματίας Σάντωρφ
Ο πιλότος του Δούναβη
Ο θαυμάσιος Ορενόκος
Η Σφίγγα των πάγων
Τα τέρατα των θαλασσών
Πέντε εβδομάδες με αερόστατο
Από τη γη στη Σελήνη
Γύρω από τη Σελήνη
20.000 λεύγες κάτω από την θάλασσα
Η πλωτή πολιτεία
Οι περιπέτειες 3 ρώσων και 3 άγγλων
Στη χώρα τών γουναρικών
Σανσελόρ
Οι περιπέτειες ενός κινέζου στην Κίνα
Ο ατσάλινος γίγαντας
Τα 500 εκατομμύρια τής Μπεγκούμ
Ο πεισματάρης Κεραμπάν
Οι πειρατές τού Αιγαίου
Το αστέρι του νότου
Ο ναυαγός τής Κύνθιας
Λαχνός υπ΄αριθ. 9672
Ροβήρος ο κατακτητής
Δύο χρόνια διακοπές
Άνω κάτω
Καίσαρ Κασκαμπέλ
Οι περιπέτειες τής κ. Μπράνιγκαν
Ο πύργος των Καρπαθίων
Από τον Καύκασο στο Πεκίνο
Ο μικρούλης
Μπροστά στη σημαία
Η παράξενη διαθήκη
Δεύτερη πατρίδα
Το εναέριο χωριό
Οι αδερφοί Κιπ
Ο κοσμοκράτωρ
Ο φάρος στην άκρη του κόσμου
Το χρυσό ηφαίστειο
Γραφείο ταξιδιών Θόμψων & ΣΙΑ
Το κυνήγι του αερόλιθου
Το μυστικό του Βίλελμ Στόριτς


Τα έχω όλα και τα έχω διαβάσει τουλάχιστον 2 φορές το καθένα!
Απλά φοβερά!:cool:
 

DeletedUser

Guest
Ρε συ Tsan!Τα αγαπημένα μας είπε όχι την βιβλιοθήκη μας.Δεν μπορείς να διαλέξεις 5 απ' αυτά???
 

DeletedUser

Guest
h kritikh mou gia tis kritikes sas h merika apo ta agaphmena sas vivlia
1) oxtw kai ta loipa vivlia ths idias : den lew to oxtw htan kaloutsiko kai diavazetai eyxarista alla h syggafeas 3efvgei poly kai arixzei thn flyaria opote....
asto
2) o tolkin einai anligws poios ton diavazei
ama 3efygeis apo thn perigrafh kai er8eis ligo sthn istoria einai kai gamw ta vivlia kai meta 8a sou aresei toso h na ma8eis kai alla p 8a sou aresei kai h perigrafh
3) o artemhs faoul htan sta prwta 2 de 3 vivlia e3airetikos meta o syggrafeas to ekane eimaste oloi mia xaroumenh amerikanikh oikogeneia
4) o dan brown den amfisvhtw teleios
5) kai h trilogia tou vartimaiou mou aresepara poly allwste apo ekei phra to onoma mou
6) ellhnika den diavazw eimai ligo ston kosmo ths fadasias
7) o vern den lew kalos alla kapoies faseis exei para poly kourastikh perigrafh epeidh den htan an8rwpos htan enkyklopaideia
 

DeletedUser280

Guest
οσον αφορα τον τολκιν και την περιγραφη.

βαλτε τον εαυτο σας στη θεση του, διαλεξτε ενα τοπιο και περιγραψτε το.
οχι πολυ, 5-6 σειρες γραψτε. μετα καντε τη συγκριση και θα κατανοησετε πληρως τη διαφορα αναμεσα σε ενα συγγραφεα και σε ενα φαφλατα.

εγω που προσπαθω να γραψω μπορει να φαω και ενα 8ωρο για να βαλω στο χαρτι ενα τοπιο που σκεφτομαι, και παλι βλεπω οτι θελω ακομα δουλεια.

για αυτο μιλαω για αριστουργηματα. δεν ειναι μαγκια να παρω 10 χαρακτηρες και να τους ταξιδεψω σε ολη τη γη μεσα σε 500 σελιδες. μαγκια ειναι οταν θα κλεισει ο άλλος το βιβλιο να νοιωθει κι ο ιδιος κουρασμενος απο το ταξιδι.
 

DeletedUser

Guest
στον τόλκιν η μαγκιά είναι πως ο συγγραφέας μέσα σε 5 γραμμές καταφέρνει τόσο ουσιαστική περιγραφή και σε βάθος, που εμείς το κάνουμε σε 5 σελίδες. για αυτό μάλλον φαίνεται κουραστικός, αλλά δεν το παρακάνει! αντιθέτως έχει την απόλυτη περίληψη.
 

DeletedUser280

Guest
ακριβώς. μα εδω μωρε ο ανθρωπος δημιουργησε απο το μυαλο του κοτζαμ μεση γη. με χαρτες με θαλασσες με βουνα, δαση, πολεις.
 

DeletedUser

Guest
οσον αφορα τον τολκιν και την περιγραφη.

βαλτε τον εαυτο σας στη θεση του, διαλεξτε ενα τοπιο και περιγραψτε το.
οχι πολυ, 5-6 σειρες γραψτε. μετα καντε τη συγκριση και θα κατανοησετε πληρως τη διαφορα αναμεσα σε ενα συγγραφεα και σε ενα φαφλατα.

εγω που προσπαθω να γραψω μπορει να φαω και ενα 8ωρο για να βαλω στο χαρτι ενα τοπιο που σκεφτομαι, και παλι βλεπω οτι θελω ακομα δουλεια.

για αυτο μιλαω για αριστουργηματα. δεν ειναι μαγκια να παρω 10 χαρακτηρες και να τους ταξιδεψω σε ολη τη γη μεσα σε 500 σελιδες. μαγκια ειναι οταν θα κλεισει ο άλλος το βιβλιο να νοιωθει κι ο ιδιος κουρασμενος απο το ταξιδι.

απλά για παράδειγμα στο πρώτο προς το τέλος βλέπω τον άραγκορν και τον μπόρομιρ να προσπαθούν να αποφασίσουν σε 30 σελίδες αν θα πάνε μέσω του ενός μονοπατιού ή μέσω του άλλου.αυτό ενοώ.και για όσους λένε για την περιγραφή των τοπίων και το έχουν διαβάσει στα ελληνικά έχω να πω ότι χάνουν πάνω από τη μισή μαγεία.
 

DeletedUser280

Guest
απλά για παράδειγμα στο πρώτο προς το τέλος βλέπω τον άραγκορν και τον μπόρομιρ να προσπαθούν να αποφασίσουν σε 30 σελίδες αν θα πάνε μέσω του ενός μονοπατιού ή μέσω του άλλου.αυτό ενοώ.και για όσους λένε για την περιγραφή των τοπίων και το έχουν διαβάσει στα ελληνικά έχω να πω ότι χάνουν πάνω από τη μισή μαγεία.

αυτο κι αν ειναι σωστο. πρεπει να δινετε σημασια και στους μεταφραστες οταν επιλεγετε βιβλια.

οσο για τις 30 σελιδες που λες, ειλικρινα μονο αυτο καταλαβαινεις; οτι προσπαθουν να αποφασισουν ποιο μονοπατι θα παρουν;
 

DeletedUser

Guest
εγω, ποια εχεις διαβασει;


α, καλά,
εγώ έχω διαβάσει πολλά...
"ο χριστός ξανασταυρώνεται"
"ο φτωχούλης του θεού" (το αγαπημένο μου)
"ταξιδεύοντας"...

κι άλλα, κι άλλα, κι άλλα...
έχω ένα κόλλημα με τον τύπο.
 

DeletedUser280

Guest
δεν το συζητω, ο φραγκισκος του καζαντζακη ήταν μορφή.
στεναχωριέμαι μοναχα για τους αναγνωστες του που δεν ειναι απο την κρητη, επειδη δεν μπορουν να συλλαβουν την τεχνη του σε ολο της το μεγαλειο. λόγω της γλώσσας.
 

DeletedUser

Guest
Tolkien giati den yparxei giati.
Dahl, Poe gia ti skoteinia pou koubalousan.
Orwell giati apla eblepe pisw kai mprosta apo auta pou eblepan oloi oi alloi.
Mahfuz giati me kanei na aisthanomai kalyteros anthrwpos.
 

DeletedUser280

Guest
ελα ρε εδω καναμε ολοκληρη συζητηση για τον τολκιν δεν την ειδες;
 

DeletedUser

Guest
tin eida. kai de yparxei giati. einai sa na rwtas ton allo an saresei o beethoven. sta tetoia sou oti kai an pei. kai na min tou aresei diko tou to problima oxi tou beethoven! kai de mas endiaferei kai i gnwmi tou.
 

DeletedUser280

Guest
α ολα κι ολα, δεν ειναι οπως τα λες, η λογοτεχνια ειναι μια τεχνη, και οπως ολες οι τεχνες εχει και αυτη τις δυσκολιες της απο πλευρας κατανοησης. ή μήπως ήξερες εσυ στα 18 σου να διαβαζεις σωστα ποιηση; εγω εδω ακομα και τωρα δυσκολευομαι με καποιους συγγραφεις.

για παραδειγμα το ζαρατουστρα του νιτσε τον προσπαθησα 7 φορες απο τα 15 ως τα 25 που ειμαι τωρα, και μονο τωρα τελευταια αρχισα να καταλαβαινω 5 πραγματα για τον νιτσε.
 

DeletedUser

Guest
emena o nitsakos me apogoiteyse pantws. ta leei poly monopata kai den einai etsi. soppenhauer kalyteros
 

DeletedUser280

Guest
ελα ρε και εσυ αμεσως νιτσακος. τωρα του βγαζεις τη φιλοσοφια μιας ζωης σκαρτη.
για τον σοπενχαουερ δεν ξερω να σου πω. δεν τον εχω πιασει ακομα.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή