Νέα Ιδέα ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΠΙΘΑΝΟ EVENT

*El Profesor*

Παλαίμαχος
Καλησπέρα παιδιά χρειάζομαι βοήθεια από τον οποιον δήποτε ώστε να μου προτείνει κάτι πάνω σε μια ιδέα που δούλεψα και νομίζω ότι έχει περιθώρια βελτίωσης αυτή η ιδέα γίνετε με το σκεπτικό κάποιου γρήγορου κόσμου και να εστιάσει στις μάχες οχυρού . ακούω γνώμες από όλους ευχαριστώ εκ τον προτερων.

...............................................................................

ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ


Ο χάρτης έχει 15 κομητείες

χωρίζουμε τις κομητείες στα τέσσερα δηλαδή

κομητεία 1-2-3
κομητεία 5-6-7
κομητεία 8-9-10
κομητεία 12-13-14

οι κομητείες 4-11 θα είναι ουδέτερες ζώνες με λίγα λόγια δεν θα υπάρχει καμια ενέργεια σε αυτές όσο αφορά τα οχυρά

οι κομητείες που έχουμε ήδη χωρίσει στα τέσσερα έχουνε το σκεπτικό να διεξαχθούν μάχες την πρώτη μέρα του event στην κομητεία 1-2-3 την επομενη μέρα να διεξαχθούν στην κομητεία 5-6-7 και με την σειρά τους και οι υπόλοιπες

όπως βλέπουμε έχει κομητείες για μάχες για 4 μέρες
την πέμπτη μέρα θα διεξάγεται ο τελικός τις εβδομάδας
στο κεντρικό οχυρό στην κομητεία 15

Τις πρώτες 4 μέρες θα μας δείξουν για το ποίες ομάδες θα πάνε στον τελικό
(Αυτήν την στιγμή δεν μπορούν να υπολογιστούν οι ομάδες και το πρόγραμμα μαχών καθώς δεν ξέρουμε τον ακριβή αριθμό τον παιχτών που θα ακολουθήσουν )


Στον τελικό θα έχουν την δυνατότητα να συμμετέχουν όλες οι ομάδες που έχουν λάβει μέρος στον σφαίρα
επίσης οποια ομάδα κερδίσει τον τελικό θα πρέπει να γίνει κλήρωση για το ποιο μέλος τις ομάδας θα πάρει το έπαθλο
στον τελικό για να μοιραστούν σωστά και χωρίς καμια γκρίνια θα επιλεχθούν κατόπιν κλήρωσης για το ποια ομάδα παίζει με ποιον στο τελικό που όλοι στον τελικό θα πρέπει να πάρουν ένα δωράκι όπως παίρνουμε στις εορταστικές μαχουλες με εξαίρεση την ομάδα που θα κερδίσει μονο σε εκείνη θα γίνει κλήρωση για το μεγάλο έπαθλο

Αυτό προτείνω να γίνει για τρις εβδομάδες
και προτείνω 6 αντικείμενα el gkringo/ αξιωματικού για το μεγάλο έπαθλο και προτείνω 2 αντικείμενα να κληρωθούν ανά ομάδα που θα κερδίσει με λίγα λόγια 2 αντικείμενα ανά εβδομάδα




...................................................................................

εγώ το έφτασα ως εδώ τώρα χρειάζομαι την βοήθεια σας για να την τελειώσω

-ΤΟ πρόβλημα μου είναι ότι είχα στο μυαλό μου οι ομάδες να είναι τον 10 ατόμων αλλα δεν ξέρω πως θα λειτουργήσει αυτό με την άμυνα και την επίθεση.
-το δεύτερο μου πρόβλημα είναι με ποιον τρόπο θα μπορούσαν να βαθμολογηθούν οι ομάδες ώστε να δούμε ποια θα αναδειχθεί στον τελικό .
 
Τελευταία επεξεργασία:
Χωρις να εχω διαβασει ολο το ποστ σου, αν και ξεκινουσες καλα, με το που πηγε το ματι μου στον γρηγορο κοσμο, ακα σφαιρα μονο αντιρρησεις μπορω να εκφερω. γιατι να χαλας την ωρα σου/ιδεες σου σε νεους κοσμους παλι και να μην βρισκαμε κατι που ισως να ζωντανευε τους υπαρχον κοσμους, λεμε τωρα, συζητηση να γινετε μπας και ειναι ενεργο το φορουμ...
 

DustyAngel

Νέο Μέλος
Ωραία ιδέα , ωραίες και οι ανταμοιβές που σκέφτηκες , μήπως θα ήταν καλό επίσης να είχε ενα βραβείο για την κατάταξη? Δηλαδή οι 10 πρώτοι η οι 2 πρώτες σελίδες να μπούν σε κλήρωση για κάποιο βραβείο.
 

Belle Bernice

Μέλος προσωπικού
Social Media Moderator
όπως βλέπουμε έχει κομητείες για μάχες για 4 μέρες
την πέμπτη μέρα θα διεξάγεται ο τελικός τις εβδομάδας
Μία ερώτηση παρακαλώ, αν το event θα κρατήσει 3 βδομάδες (21 ημέρες), και στην 5η μέρα πάμε στον τελικό, τις υπόλοιπες 16 τι θα γίνει;
 

*El Profesor*

Παλαίμαχος
Μία ερώτηση παρακαλώ, αν το event θα κρατήσει 3 βδομάδες (21 ημέρες), και στην 5η μέρα πάμε στον τελικό, τις υπόλοιπες 16 τι θα γίνει;
κάθε εβδομάδα θα έχει και έναν τελικό που θα μας δίνη έναν νικητή την δεύτερη εβδομάδα θα έχουν την δυνατότητα να πάει κάποια άλλη ομάδα στον τελικό

άρα είναι κάτι σαν επανάληψη

δηλαδή μόλις τελειώσει η πρώτη εβδομάδα δηλαδή η 4 ημερες στις κομητείες και ο τελικός
μας δίνη έναν νικητή ο οποιος θα πάρει δυο 2 items ανταμοιβή
μετά ξεκινάει η δεύτερη εβδομάδα που και αυτή θα μας βγάλει έναν νικητή ο οποιος θα πάρει και αυτός 2 items και στην συνεχεια και η τρίτη εβδομάδα θα μας δόση έναν νικητή

για αυτό και τα top δώρα πρότεινα να είναι 6 ώστε οι τρις τυχερή να έχουν δυνατότητα να πάρουν από 2 συνήθως επιλεγουν όπλα
 
Τελευταία επεξεργασία:

*El Profesor*

Παλαίμαχος
-ΤΟ πρόβλημα μου είναι ότι είχα στο μυαλό μου οι ομάδες να είναι τον 10 ατόμων αλλα δεν ξέρω πως θα λειτουργήσει αυτό με την άμυνα και την επίθεση.
-το δεύτερο μου πρόβλημα είναι με ποιον τρόπο θα μπορούσαν να βαθμολογηθούν οι ομάδες ώστε να δούμε ποια θα αναδειχθεί στον τελικό .
 
απαντηση στο πρωτο σου προβληματισμο ειναι να οριζεις τι κατηγοριες θα εχουν οι ομαδες των 10 ατομων. δλδ...4τυχ-1εργ-3στρ-2μον.... :)
απαντηση στο δευτερο προβληματισμο σου, θα ηταν ο μεσος ορος ζημιας/αποφυγες του συνολου των ομαδων....

Υ.Γ. οι δυο *σπασμενοι* ρολοι στα οχυρα ειναι στρ και εργ. αρα στο πρωτο κομματι της επιλογης ατομων γιατι δεν σκεφτεσαι στρ vs εργ......
 
Τελευταία επεξεργασία:

Belle Bernice

Μέλος προσωπικού
Social Media Moderator
Μία ακόμη ερώτηση, επειδή δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι παίζει με τις ομάδες. Κάθε μέρα θα έχουν μάχες 3 κομητείες. Πόσες ομάδες θα έχουν αυτές οι κομητείες, αν πάρουμε ως παράδειγμα ότι κάθε ομάδα θα έχει 10 άτομα;
 

*El Profesor*

Παλαίμαχος
Μία ακόμη ερώτηση, επειδή δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι παίζει με τις ομάδες. Κάθε μέρα θα έχουν μάχες 3 κομητείες. Πόσες ομάδες θα έχουν αυτές οι κομητείες, αν πάρουμε ως παράδειγμα ότι κάθε ομάδα θα έχει 10 άτομα;

αν στην καλύτερη έχουμε 6 ομάδες θα παίζουμε στα τρια μικρά οχυρά 3 ομάδες άμυνα και οι άλλες 3 ομάδες επίθεση . μετα την δεύτερη ημέρα Στις επόμενες κομητείες όσες ομάδες παίξανε άμυνα θα παίζουν επίθεση και η επίθεση αμυνα.


αυτο το σενάριο με το να έχουμε 6 ομάδες αν βγούνε παραπάνω ομάδες θα επιλέξουμε και αλλα οχυρά απο Τις κομητείες.
 

Belle Bernice

Μέλος προσωπικού
Social Media Moderator
Ναι αλλά έτσι πως θα βγουν οι νικητές για τον τελικό? Δεν μπορεί να κερδίσουν και τις 4 μέρες, δύο ίδες ομάδες?
 

*El Profesor*

Παλαίμαχος
Ναι αλλά έτσι πως θα βγουν οι νικητές για τον τελικό? Δεν μπορεί να κερδίσουν και τις 4 μέρες, δύο ίδες ομάδες?
εδώ είναι που εχω κολλήσει δεν ξέρω ποιο τρόπο θα βαθμολογούνται οι ομάδες

για να ξέρω ποια θα αναδειχθεί ποιό πάνω ποιο κάτω
 

Belle Bernice

Μέλος προσωπικού
Social Media Moderator
Οκ, κανένα πρόβλημα, δεν βιαζόμαστε. Μπορεί να έχει και κάποιος άλλος μια ιδέα να σε βοηθήσει ή μπορεί να ξυπνήσεις μια μέρα και να σου έρθει η ιδέα μόνη της, με εμένα έτσι γίνετε τις περισσότερες φορές.
 

Anthraxos

Μέλος προσωπικού
Δικαστής
Δεν μπορώ να καταλάβω πως αντιστοιχούν οι 6 ομάδες που θεωρείς ως ιδανικό νούμερο με τις 3αδες που έχεις χωρίσει για κομητείες.
Κάθε κομητεία αντιστοιχεί και σε 1 ομάδα ;
 

*El Profesor*

Παλαίμαχος
Δεν μπορώ να καταλάβω πως αντιστοιχούν οι 6 ομάδες που θεωρείς ως ιδανικό νούμερο με τις 3αδες που έχεις χωρίσει για κομητείες.
Κάθε κομητεία αντιστοιχεί και σε 1 ομάδα ;


οχι μην μπερδεύεσαι οι κομητείες ειναι κάτι σαν περιοχή οπου θα διεξαχθούν μάχες εκει.

εχοντας 4 περιοχές για τις 4 ημέρες.

οι ομάδες απλά θα κάνουν μάχες στις περιοχές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mastermind

Μέλος
Μπορει η βαθμολογια να γινει με βαση τις λιποθιμιες η/και ποσοι απο την ομαδα επεζησαν τη μαχη Αυτο εχει καποιο νοημα αν υπαρχει ισος αριθμος ατομων σε επιθεση και αμυνα.

Πχ. Για καθε παιχτη που βγαζει ΚΟ αντιπαλο +2 ποντους και για καθε παιχτη που βγαινει ΚΟ +1 ποντος στην ομαδα. Οποτε αμα η ομαδα μου παρει 20 ΚΟ και φανε ΚΟ 5 απο μας τοτε ειναι 45 ποντοι συνολο.

Επισης στην πλευρα που κερδιζει μπορει να παιρνει +10-20ποντους
 

Anthraxos

Μέλος προσωπικού
Δικαστής
Απλά μπερδεύει πολύ το χώρισμα που έχεις κάνει στις κομητείες. Πρακτικά δεν έχει κανένα λόγο αναφοράς μιας και δεν επηρεάζει με κάποιο τρόπο τις μάχες.
Καλό θα ήταν να εμπλουτίσεις την ιδέα σου με περισσότερες πληροφορίες ειδάλλως μιλάμε για μάχες οχυρών 10vs10 με ένα σύστημα βαθμολόγισης τύπου νοκαουτ/πρωταθλήματος.
Ενδεικτικά εγώ θα πρόσθετα πληροφορίες όπως:
μέγεθος οχυρού, ενδεικτικό πρόγραμμα μαχών, κατηγορίες χαρακτήρων(ίσως)??, ρουχισμό κ.α.
 
Κορυφή