μηκος χαρτη

  • Δημιουργός θέματος GoldenAce
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
Λοιπον δεν ειχα τι να κανω για λιγη ωρα και σκεφτηκα να υπολογισω ποσο περιπου ειναι ο χαρτης του γουεστ....Δεδομενου οτι απο την μια ακρη του χαρτη ως την αλλη κανεις 16 ωρες περιπου ταξιδευωντας με 6 μιλια την ωρα καταλαβαινουμε οτι απο την μια ακρη ως την αλλη(οριζοντιως) ειναι
16*6=96 μιλια
βαση του κονβερτερ του κινιτου μου τα 96 μιλια ειναι 154 χιλιομετρα...
Αρα απο την μια ως την αλλη ακρη ειναι 154 χιλιομετρα!
Αυτο χωριζεται σε 10 ορθογωνια οποτε το καθε κουτακι ειναι περιπου 15,4 χιλιομετρα...

To πανω κατω ειναι 8 ωρες περιπου με την ιδια ταχυτητα αλλα ειναι 48μιλια αρα ειναι 77 χιλιομετρα...Τα ορθωγωνια ειναι 4 αρα 77/4=19.25χλμ...Αρα αν παντα οι υπολογισμοι μου ειναι σωστοι το σχεδιο του χαρτη ειναι λαθος και θα επρεπε η καθετη πλευρα να ειναι μεγαλυτερη απο την οριζοντια...

ναι δεν ειχα αλλη δουλεια να κανω...Λοιπον παω για διαβασμα αρκετα ασχοληθηκα με μ@λ@κι3$...:D:cool:
 

DeletedUser

Guest
Λοιπον δεν ειχα τι να κανω για λιγη ωρα και σκεφτηκα να υπολογισω ποσο περιπου ειναι ο χαρτης του γουεστ....Δεδομενου οτι απο την μια ακρη του χαρτη ως την αλλη κανεις 16 ωρες περιπου ταξιδευωντας με 6 μιλια την ωρα καταλαβαινουμε οτι απο την μια ακρη ως την αλλη(οριζοντιως) ειναι
16*6=96 μιλια
βαση του κονβερτερ του κινιτου μου τα 96 μιλια ειναι 154 χιλιομετρα...
Αρα απο την μια ως την αλλη ακρη ειναι 154 χιλιομετρα!
Αυτο χωριζεται σε 10 ορθογωνια οποτε το καθε κουτακι ειναι περιπου 15,4 χιλιομετρα...

To πανω κατω ειναι 8 ωρες περιπου με την ιδια ταχυτητα αλλα ειναι 48μιλια αρα ειναι 77 χιλιομετρα...Τα ορθωγωνια ειναι 4 αρα 77/4=19.25χλμ...Αρα αν παντα οι υπολογισμοι μου ειναι σωστοι το σχεδιο του χαρτη ειναι λαθος και θα επρεπε η καθετη πλευρα να ειναι μεγαλυτερη απο την οριζοντια...

ναι δεν ειχα αλλη δουλεια να κανω...Λοιπον παω για διαβασμα αρκετα ασχοληθηκα με μ@λ@κι3$...:D:cool:
Ο τίτλος τα λέει όλα... Good job!!!!! :)
 

DeletedUser

Guest
νουμπ νουμπ :p (extra info)


Για τα τρια μεταλλια των αποστασεων:

footprint.png
"And I could walk 500 miles, ..." (Bronze) Walk (unknown distance)

donkeyyy.png
Donkey driver through field and valley (Silver) Travel on donkey (unknown distance)

ride.png
From east to west, phew! (Gold) Travel on quarterhorse (unknown distance)


Οσοι θεωρουν οτι ειναι ανουσια τα μεταλλια τοτε μπορουν απλα να μην παρουν μερος στην συζητηση


Τα παρακατω ειναι καθαρα προσωπικες υποθεσεις, τις οποιες ομως θα ηθελα να τις σχολιασουμε παρεα.

Αρχικα,
συμφωνα με καποιες μετρησεις που εκανα βρεθηκα στο συμπερασμα οτι η καθε κομητεια εχει μηκος 9 με 10 μιλια.
Δηλαδη το συνολικο μηκος του χαρτη ειναι καπου 90 με 100 μιλια χοντρα χοντρα

Δηλαση χρησιμοποιοντας σαν εναρξη το οχυρο Ανδραβιδα και για τερμα την πολη "lisamari THE WEST", περπατωντας θελω 23,5 ωρες. Συμφωνα με τα βασικα στοιχεια μας, δηλαδη οτι με 100% ταχυτητα που ειναι το περπατημα, κανουμε 4 μιλια την ωρα. Αρα ουσιαστικα το συνολικο μηκος του χαρτη ειναι 23,5*4 ~ 95 μιλια.

(η φαση ειναι οτι μπορει να αναφερονται καπου τα ακριβη μηκη και πλατη και εγω να κανω βλακειες τωρα )

Αυτα για αρχη.

Στην συνεχεια,

Απο τα τρια μεταλλια, προφανως ξερουμε τον τροπο που μπορουμε τα τα αποκτησουμε, δηλαδη κανοντας:

~αποσταση με τα ποδια
~αποσταση με γαιδαρο
~αποσταση με quarter

αυτο που δεν ξερουμε ειναι:

~ποση αποσταση πρεπει να κανουμε
~και αν θα πρεπει να ειναι συνεχομενη αποσταση

Το μονο στοιχειο για την αποσταση ειναι ο τιτλος του πρωτου μεταλλιου που μας προδιαθετει οτι πρεπει να περπατησουμε 500 μιλια.

Συμφωνα με τα παραπανω υποθετικα νουμερα για τα 95 μιλια θελουμε 23,5 ωρες. Αρα για τα 500 μιλια θελουμε καπου 120 ωρες περπατηματος.
Ετσι αν κανουμε 5 φορες την διαδρομη Ανδραβιδα-lisamari που ειναι σχεδον στα ακρα του χαρτη, θα εχουμε κανει 475 μιλια. Δηλαδη χρειαζομαστε ακομα 25 μιλια για να τα 500αρισουμε.

Το θεμα μας ειναι οτι δεν ξερουμε αν οντως χρειαζεται να περπατησουμε 500 μιλια. Δηλαδη αν θα πρεπει να παρουμε κυριολεκτικα τον τιτλο ή μεταφορικα.

Για τα αλλα δυο μεταλλια ομως, τα 500 μιλια δεν ειναι και τοσο δραματικα. Μιας που με quarter και με το σετ του ινδιανου (χωρις το μαστανγκ λολ) οποιοσδηποτε παικτης εχει ταχυτητα καπου 15 μιλια την ωρα. Δηλαδη σχεδον την τετραπλασια ταχυτητα απο την αρχικη του περπατηματος. Αρα για 500 μιλια θα χρειαστει μολις καπου 30 ωρες.


Αυτος ηταν ο φτωχικος μου συνειρμος.
 

DeletedUser

Guest
Το θεμα ειναι αλλο...οτι και να λενε τα μεταλλια,τα εχω παρει ενω ταξιδευα με το quarter μου.Βασικα η καλυτερη τακτικη για να γλιτωσει κανεις χρονο ειναι:
-Ξεκιναει ταξιδι με το πιο γρηγορο σετ+quarter
-Αμεσως μετα αλλαζει το quarter με γαϊδουρι ή το βγαζει τελειως
-Ετσι δεν αλλαζει ο χρονος περπατηματος,αλλα για εναν περιεργο τροπο μπορει να παρεις τα μεταλλια για το γαϊδουρι και για τα ποδια...
 

DeletedUser

Guest
λοιπον δεν ειχα τι να κανω για λιγη ωρα και σκεφτηκα να υπολογισω ποσο περιπου ειναι ο χαρτης του γουεστ....δεδομενου οτι απο την μια ακρη του χαρτη ως την αλλη κανεις 16 ωρες περιπου ταξιδευωντας με 6 μιλια την ωρα καταλαβαινουμε οτι απο την μια ακρη ως την αλλη(οριζοντιως) ειναι
16*6=96 μιλια
βαση του κονβερτερ του κινιτου μου τα 96 μιλια ειναι 154 χιλιομετρα...
αρα απο την μια ως την αλλη ακρη ειναι 154 χιλιομετρα!
αυτο χωριζεται σε 10 ορθογωνια οποτε το καθε κουτακι ειναι περιπου 15,4 χιλιομετρα...

To πανω κατω ειναι 8 ωρες περιπου με την ιδια ταχυτητα αλλα ειναι 48μιλια αρα ειναι 77 χιλιομετρα...τα ορθωγωνια ειναι 4 αρα 77/4=19.25χλμ...αρα αν παντα οι υπολογισμοι μου ειναι σωστοι το σχεδιο του χαρτη ειναι λαθος και θα επρεπε η καθετη πλευρα να ειναι μεγαλυτερη απο την οριζοντια...

ναι δεν ειχα αλλη δουλεια να κανω...λοιπον παω για διαβασμα αρκετα ασχοληθηκα με μ@λ@κι3$...:d:cool:


πολύ καλή δουλειά μπράβο σου όμως κατά την γνώμη μου ο σωστός υπολογισμός πρέπει να γίνει με το 100% του πρωτάρη ώστε να έχουμε έναν μέσο όρο στο περίπου.:):d:)
 

DeletedUser

Guest
αν το παρεις με το 100 τοις εκατο του πρωταρη θα αυξηθει η ταχυτητα σου αλλα θα μειωθει η ταχυτητα οποτε θα ειναι παλι το ιδιο αντε να εχει καμια διαφορα του μετρου αλλα δεν νομιζω παραπανω...
 

DeletedUser3409

Guest
Ρυθμίσεις διακομιστή

Έκδοση: v1.26 revision 9232
Μέγιστος χρόνος αδράνειας μέχρι την διαγραφή του λογαριασμού: 45 μέρες
Πολλαπλασιαστής ταχύτητας κίνησης: 1.000000
Μέγιστο δυνατό επίπεδο: 99
Ανανέωση πόντων ζωής κατά την αναβάθμιση επιπέδου: Ενεργοποιημένο
Ανανέωση ενέργειας κατά την αναβάθμιση επιπέδου: Ενεργοποιημένο
Μέγιστη διάρκεια διακοπών: 61 μέρες
Διάρκεια στην οποία ένας παίκτης μπορεί να δεχτεί επίθεση στην αρχή των διακοπών: 24 ώρες
Κόστος δημιουργίας πόλης: 300$

αυτά είναι από τις ρυθμίσεις διακομιστή και θέλω να σας ρωτήσω μήπως παίζει ρόλο ο Πολλαπλασιαστής ταχύτητας κίνησης: 1.000000 για να υπολογίσετε επακριβώς το μήκος του χάρτη σε μίλια :confused:
 

DeletedUser3436

Guest
το 1 σημαινει πως αν καποιος εχει 100% ταχητητα θα παραμεινη 100%(100x1=100)ενω αν ο πολ/της ταχητητας ηταν 1.4 (σαν speed server) θα ειχε 100x1.4=140% αλλα δεν 8α ειχε καμια διαφορα επειδη η βασικη ταχητητα του παιχνιδιου θα ηταν 1,4 και οχι 1 αρα δεν παιζει ρολο.το 1,4 εκει ειναι οπως το 1 εδω
 

DeletedUser

Guest
ρυθμίσεις διακομιστή

έκδοση: V1.26 revision 9232
μέγιστος χρόνος αδράνειας μέχρι την διαγραφή του λογαριασμού: 45 μέρες
πολλαπλασιαστής ταχύτητας κίνησης: 1.000000
μέγιστο δυνατό επίπεδο: 99
ανανέωση πόντων ζωής κατά την αναβάθμιση επιπέδου: ενεργοποιημένο
ανανέωση ενέργειας κατά την αναβάθμιση επιπέδου: ενεργοποιημένο
μέγιστη διάρκεια διακοπών: 61 μέρες
διάρκεια στην οποία ένας παίκτης μπορεί να δεχτεί επίθεση στην αρχή των διακοπών: 24 ώρες
κόστος δημιουργίας πόλης: 300$

αυτά είναι από τις ρυθμίσεις διακομιστή και θέλω να σας ρωτήσω μήπως παίζει ρόλο ο πολλαπλασιαστής ταχύτητας κίνησης: 1.000000 για να υπολογίσετε επακριβώς το μήκος του χάρτη σε μίλια :confused:

ισως να παιζει ρολο στο οτι ενας κανονικος ανθρωπος για να κανει την ιδια διαδρομη θα χρειαστει 1000000 φορες περισσοτερη ωρα αλλα αν αυξησεις την ταχυτητα νομιζω οτι θα μειωθει η ωρα οποτε μολις κανεις τις πραξεις θα σου βγαλει παλι το ιδιο...αλλα δεν ειμαι και σιγουρος ας μας διαφωτισει καποιος με ποιο εξειδικευμενες γνωσεις...;)
 
Κορυφή