ΦΑΡΜΑ ΟΡΓΑΝΩΝ Η ΕΛΛΑΣ

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3851
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser1777

Guest
Δηλαδή θα μας φωνάζουν και θα μας λένε θα σου πάρουμε τα συκώτια ;;;
 

DeletedUser

Guest
ναι θα σε παρουν τηλεφωνο, θα σου στειλουν e-mail και ολα τα παρεμφερι...
μορε τι λετε! αν πεθανεις απο τροχαιο και καποιο οργανο ειναι αψεγάδιαστο στοο περνουν!αν πεθανεις απο αρρωστια αλλα καποιο οργανο δεν εχει τιποταστο περνουν! δεν προκειτε αν υπαρχουν πιθανοτητες να ζησεις, να σου παρουν οργανα!
 

DeletedUser

Guest
ναι θα σε παρουν τηλεφωνο, θα σου στειλουν e-mail και ολα τα παρεμφερι...
μορε τι λετε! αν πεθανεις απο τροχαιο και καποιο οργανο ειναι αψεγάδιαστο στοο περνουν!αν πεθανεις απο αρρωστια αλλα καποιο οργανο δεν εχει τιποταστο περνουν! δεν προκειτε αν υπαρχουν πιθανοτητες να ζησεις, να σου παρουν οργανα!


Για να αφαιρεθει καποιο οργανο πρεπει ο οργανισμος να ειναι ζωντανος ....
 

DeletedUser

Guest
Εαν ο οργανισμος νεκρωσει δεν παιρνουν τπτ (παρα μονο ιστους κλπ )
Οταν παιρνουν ζωτικα οργανα απο εναν "νεκρο" οργανισμο ηδη εχουν φροντισει να τα κρατησουν ζωντανα με τεχνητα μεσα...

Εαν δεν σε καλυπτω μπορεις να διαβασεις τι λεει ο ΕΟΜ γι αυτο και να βγαλεις τα δικα σου συμπερασματα..
 

DeletedUser

Guest
παντως οτι και αν κανεις αυτη ειναι η αληθεια:
Μύθος #3: Οι γιατροί του νοσοκομείου θα με αφήσουν να πεθάνω επειδή ξέρουν ότι θέλω να γίνω δωρητής οργάνων!

Πραγματικότητα: Η εκπαίδευση του ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού βασίζεται στην αρχή ότι «η δωρεά οργάνων έρχεται πάντα δεύτερη μετά τους βασικούς ιατρικούς χειρισμούς. Προέχει η επιβίωση του ασθενή και όλες οι προσπάθειες εστιάζονται σε αυτό». Εξάλλου η έναρξη της μεταμοσχευτικής διαδικασίας προϋποθέτει την πιστοποίηση του θανάτου
 

DeletedUser

Guest
Δεν προσπαθησα να σε πεισω για κατι .Αν αυτο σε βολευει πιστευε το...Δικα σου ειναι τα οργανα, καντα οτι θες.....
 

DeletedUser4530

Guest
χμμ! βλεπετε το τυρι και δεν βλεπετε την φακα ετσι;!
το οτι ξαφνικα θα αρχισουν να πεθαινουν περισσοτεροι για διαφορους δηθεν λογους δεν το βλεπετε; και γιατι αραγε; διοτι ο κοσμος δεν θα εχει να πληρωσει, διοτι δεν θα εχουμε δημοσια υγεια και διοτι καποιοι που τα εχουν θα πρεπει να βρησκουν οργανα για να ζησουν. απλα τα πραγματα.
οσο για καποιους το οτι βρησκουν σωστο, αν στο μελλον ερχονται και με το ετσι θελω σας περνουν και μια φυαλη αιμα ανεξαρτητα αν μπορειτε η θελετε να δωσετε αλλιως θα τρωτε προστιμο 10000 ευρω το οποιο θα ενσωματωνεται αυτοματα στην εφορια και κοψτε το σβερκο σας να βρειτε να τα πληρωσετε με τους μισθους των 300 ευρω που θα φτασουμε, μην σας κακοφανει!!! :p:w
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Ψιτ ποντικοσωστη, εισαι λιγο εκτος θεματος ...
Ομως...
29 αυτοκτονιες μεσα στις 2 τελευταιες εβδομαδες σε καλυπτουν ποσοτικα για το πως ηδη μπορει να επιβιωνει -η κ οχι- καποιος κοσμος ηδη..?

Για ποιες "δημοσιες" παροχες μιλας και απο ποιο κρατος τις ζητας?
Εχεις ιδεα μηπως το για τι ειναι υπογεγραμενο μεσα στα μνημονια?
Αν σου τυχει διαβασε το 2o γιατι ολ'αυτα που αναφερεις εφαρμοζονται εδω κι 1 χρονο τωρα ..
Απορω πως τα περιμενεις ακομη και δεν τα βλεπεις να συμβαινουν ...
 

DeletedUser4530

Guest
Ψιτ ποντικοσωστη, εισαι λιγο εκτος θεματος ...
Ομως...
29 αυτοκτονιες μεσα στις 2 τελευταιες εβδομαδες σε καλυπτουν ποσοτικα για το πως ηδη μπορει να επιβιωνει -η κ οχι- καποιος κοσμος ηδη..?

Για ποιες "δημοσιες" παροχες μιλας και απο ποιο κρατος τις ζητας?
Εχεις ιδεα μηπως το για τι ειναι υπογεγραμενο μεσα στα μνημονια?
Αν σου τυχει διαβασε το 2o γιατι ολ'αυτα που αναφερεις εφαρμοζονται εδω κι 1 χρονο τωρα ..
Απορω πως τα περιμενεις ακομη και δεν τα βλεπεις να συμβαινουν ...


τωρα αν σε χαρακτηριζα κι εγω καπως θα ηταν προσβλητικο και θα ετρωγα εγω το μπαν οποτε το αφηνω...
διαβαζε καλα τι λεει ο αλλος, καταλαβε το αυτο που λεει και μετα ευχαριστως να το συζητησουμε...:wk
εσυ εισουν μπροστα οταν υπαγραφανε τα μνημονια η σου τα στειλανε σε mail;! :w
 

melenmaria

Μέλος
Να ερθω? Θα πέσει ξυλο?

Η υποχρεωτικη δωρεα, παυει να ειναι δωρεα αφου επιβαλλεται.
 

DeletedUser

Guest
Θεωρητικά οι περισσότεροι από εμάς είμαστε θετικοί στην ιδέα της Δωρεάς Οργάνων και μάλιστα θα θέλαμε να βρεθεί ένα μόσχευμα για εμάς ή για αγαπημένο μας πρόσωπο σε περίπτωση ασθένειας.

Στην πράξη όμως αισθανόμαστε φόβο, επιφυλακτικότητα ή ακόμη και αδιαφορία.
Για τον λόγο αυτό είναι σημαντικό να γνωρίζουμε ότι:

Η πιθανότητα να χρειαστούμε εμείς οι ίδιοι, κάποια στιγμή της ζωής μας, ένα μόσχευμα είναι πολύ μεγαλύτερη από την πιθανότητα να δωρίσουμε τα όργανα μας μετά θάνατον. Αν περιμένουμε λοιπόν να μας «δωρηθεί» ένα μόσχευμα και με αυτόν τον τρόπο να σωθεί η ζωή μας, δεν είναι εξ ίσου δίκαιο να «δωρίσουμε» και εμείς;
Η Δωρεά Οργάνων αφορά την προσφορά των οργάνων προς μεταμόσχευση από έναν συνάνθρωπό μας (δότης) που δεν είναι πια στη ζωή. Aπό έναν (1) δότη, μπορούν να σωθούν έως και είκοσι (20) ασθενείς που έχουν ανάγκη από νέα καρδιά, πνεύμονες, ήπαρ, νεφρούς, κερατοειδείς, δέρμα ή και οστά.
Η Δωρεά Οργάνων πραγματοποιείται μόνο από εγκεφαλικά νεκρούς ανθρώπους, που νοσηλεύονται σε Μονάδες Εντατικής Θεραπείας. Ο εγκεφαλικός θάνατος είναι μία μη αναστρέψιμη κατάσταση που ισοδυναμεί με τον θάνατο και δεν έχει καμία σχέση με τις χρόνιες φυτικές καταστάσεις («κατάσταση φυτού»). Σε περίπτωση εγκεφαλικού θανάτου η οικογένεια του δυνητικού δότη προσεγγίζεται από εξειδικευμένους γιατρούς της Μ.Ε.Θ. και ενημερώνεται για τη δυνατότητα δωρεάς οργάνων του εκλιπόντος. Είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι πάντοτε ζητείται η συναίνεση των συγγενών ανεξάρτητα αν ο εκλιπών είχε δηλώσει Δωρητής Οργάνων (είχε κάρτα) εν ζωή. Αυτό γίνεται από σεβασμό στην οικογένεια του δυνητικού δότη, ενώ σχεδόν πάντα η οικογένεια συναινεί όταν ο εκλιπών τους το είχε δηλώσει ή είχε συζητήσει το θέμα με την οικογένεια όσο βρισκόταν ακόμη στη ζωή.
Τα όργανά από πολλούς δυνητικούς δότες δεν αξιοποιούνται προς μεταμόσχευση επειδή δεν είχαν συζητήσει ποτέ όσο ζούσαν με την οικογένειά τους τη θετική τους στάση απέναντι στη Δωρεά Οργάνων.

Πέρα λοιπόν από τις σημαντικές επιστημονικές εξελίξεις, αναγκαία και βασική προϋπόθεση για την πραγματοποίηση μίας μεταμόσχευσης, η οποία αποτελεί ΔΩΡΟ ΖΩΗΣ για χιλιάδες ασθενείς συνανθρώπους μας, παραμένει μόνο μία:

Η υιοθέτηση και η διάδοση της ΙΔΕΑΣ ΤΗΣ ΔΩΡΕΑΣ ΟΡΓΑΝΩΝ ΚΑΙ ΙΣΤΩΝ.
Η αγάπη, ο αλτρουϊσμός και η γενναιοδωρία είναι τα αισθήματα εκείνα που αποτελούν μοναδικό κίνητρο για κάποιον, ο οποίος υπερβαίνοντας τον μεγαλύτερο πόνο μπροστά στην απώλεια δικού του ανθρώπου, καταφέρνει να γεφυρώσει την ζωή με το θάνατο.

http://www.youtube.com/watch?v=Z8hd9ehB1Ck

http://www.megatv.com/protagonistes/default.asp?catid=25583&subid=2&pubid=28457549

Δηλωμένος δότης, έχω και κάρτα! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser4530

Guest
φραντελο ανεξαρτητα με το πως το βλεπει καποιος, οντως ειναι ενα ευαισθητο θεμα, αλλα ομως οταν ειναι δωρεα... δηλαδη εθελοντικα οπως προαναφερθηκε. οταν ομως στο επιβαλουν με το ζορι τοτε παμε σε αλλες σκεψεις, συναισθηματα και καταστασεις που περιπλεκουν τα πραγματα.
αλλο η δωρεα κι αλλο με το ζορι... εχει διαφορα!

θα σας πω και μια προσωπικη εμπειρια:
ειμουν κι εγω καποτε αιμοδοτης πιο μικρος για πολλα χρονια. μου ελεγαν να δινω οσο συχνα αιμα γινοτανε κι οταν ρωτησα παθολογο τοτε, μου ειπε οτι το αιμα αναπληρωνεται σε λιγες ωρες με νερο η πορτοκαλαδα. αυτο που δεν μου ειπανε (κανενας) ειναι οτι ναι μεν το αιμα αναπληρωνεται σαν ποσοτητα, αλλα σαν ποιοτητα (τα συστατικα του) θελει πολυ καιρο. αποτελεσμα αυτου ειναι να πεσουν επικινδυνα ο σιδηρος, ο αιματοκριτης, οι αποθηκες σιδηρου κτλ. τα συμπερασματα που εβγαλα μετα και με συζητησεις περαν αυτου, ηταν οτι δεν τους ενιαζε τιποτα αλλο παρα να εχουν μια φυαλι αιμα παραπανω σαν "δωρεα". το ειρωνικο της υποθεσης ειναι οτι οταν μετα απο λιγους μηνες ο πατερας μου χρειαστηκε 4 φυαλες αιμα για να κανει εγχειρηση οταν πηγα στο ιπποκρατιο για να ζητησω, μου ειπανε οτι δεν διαθετουν την αναλογη ομαδα αιματος (Α+) και φυσικα δεν μου δωσανε τιποτα... ουτε σταγονα!
αυτο ειναι προσωπικη εμπειρια οποτε εχω τις επιφυλαξεις μου για τετοιου ειδους θεματα. οπως γνωριζω και πολυ καλα οτι οι γιατροι μας βλεπουν σαν ενα κοματι κρεας και σαν ενα μεγαλο φακελακι...

δεν προσπαθω να πεισω καποιον για κατι απλα λεω μια προσωπικη μου εμπειρια που απο αυτο βγαζω τα συμπερασματα μου και κανω τις δικες μου σκεψεις! να ειστε σιγουροι ομως οτι κανενας δεν κανει κατι για την ψυχη της μανας του η την καλη του καρδια!
 

DeletedUser

Guest
φραντελο ανεξαρτητα με το πως το βλεπει καποιος, οντως ειναι ενα ευαισθητο θεμα, αλλα ομως οταν ειναι δωρεα... δηλαδη εθελοντικα οπως προαναφερθηκε. οταν ομως στο επιβαλουν με το ζορι τοτε παμε σε αλλες σκεψεις, συναισθηματα και καταστασεις που περιπλεκουν τα πραγματα.
αλλο η δωρεα κι αλλο με το ζορι... εχει διαφορα!

O αυτοκαθορισμός δεν ανατρέπεται, εφόσον υπάρχει η δυνατότητα αυτοεξαίρεσης.
Σημειωτέον ότι η «εικαζόμενη συναίνεση», η συναίνεση δηλαδή που θεωρείται ότι δόθηκε εφόσον δεν διατυπώθηκε ρητά η αντίθεση, ισχύει στην Ισπανία από το 1979, αλλά δεν έχει χρειαστεί να χρησιμοποιηθεί ποτέ. Η ιδέα της μεταμόσχευσης είναι τόσο διαδεδομένη, ώστε δεν υπάρχει περίπτωση οι συγγενείς να αρνηθούν να μεταμοσχευθούν τα όργανα του νεκρού τους. Ο αριθμός των δοτών, 32 ανά 1 εκατ. πληθυσμού, την ώρα που στην Ελλάδα δεν ξεπερνούν τους 7 ανά 1 εκατ. πληθυσμού, επιβεβαιώνει το έρεισμα του θεσμού στην κοινωνία.
 
Κορυφή