ΦΑΡΜΑ ΟΡΓΑΝΩΝ Η ΕΛΛΑΣ

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3851
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser3851

Guest
Επειδή δεν ζούμε σε αγγελικά πλασμένη κοινωνία...

Ετοιμάζονται να μας κάνουν ανταλλακτικά....
Ο κάθε πλούσιος επί τις γης όταν χρειάζεται μεταμόσχευση το μόνο που θα πρέπει να κάνει είναι να βρει τον συμβατό του ΕΛΛΗΝΑ.

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=263753

http://www.google.com/search?q=catw...ν&aq=&aqi=&aql=&oq=&pbx=1&fp=d5ee30c456fda279


Θα το αφήσουμε να περάσει???????????????????
 

DeletedUser2677

Guest
παιδια αυτο το θεμα το ειδα κ εγω κ ψιλοφρικαρα.
θεωρητικα μπορει να μην ειμαι αντιθετη με την δωρεα οργανων-ξαναλεω,θεωρητικα-αλλα δεν μπορει καποιος να σου το επιβαλλει.
ειναι μια πολυ σοβαρη κ προσωπικη υποθεση,για να αποφασισει "το κρατος" για αυτο.αφηστε που πιστευω οτι η παρανομια θα βρει ακομη ενα πατημα!επισης διαβασα οτι θα επιτρεπεται κ στις ιδωτικες κλινικες..
τι να σχολιασω πανω σε αυτο..
βεβαια υπαρχει κ το ενδεχομενο,οταν καποιος παει να δηλωσει οτι δεν επιθυμει να ειναι δωρητης οργανων,να του ζητανε κ 5 ευρω,ετσι για τον κοπο τους..
ενα εχω να πω,οσο κλισε κ αν μπορει να ακουστει..
ο θεος να μας φυλαει..


σημ.:το "συστημα" αυτο,δλδ καποιος απο την γεννηση του να ειναι αυτοματα δωρητης οργανων,ισχυει κ σε καποιες αλλες ευρωπαικες χωρες,οι οποιες τωρα μου διαφευγουν.αν θυμαμαι καλα,η ισπανια ειναι μεσα σε αυτες.
 

DeletedUser

Guest
Οτι ειπε η Βαγια+
Για να αντιμετοπιστει το προβλημα της ελλειψης οργανων μια ιδεα (λεω εγω σαν μικρος και αθωος) ισως ηταν η καλυτερη ενημερωση σχετικα με το θεμα και η σωστη λειτουργια (ευκολη και γρηγορη εκδοση των ειδικων καρτων, λιγοτερη γραφειοκρατια, τηρηση του δικαιωματος του να δωρισεις και να μην εξαρταται το θεμα απο το αν εχει ορεξη ο γιατρος κλπ) του ολου συστηματος.
Αυτα σε γενικες γραμμες...
 

DeletedUser

Guest
ναι αλλα η δωρεα οργανων ειναι ενα θεμα που σωζει ζωες... ωστόσο ειναι πιο σωστο να ειμαστε ολοι απο την αρχη ωστε να δωσουμε οργανα! ετσι σωζουμε ζωες! εξαλλου τι χρησιμοτητα εχει το σωμα οταν πεθανει? ειναι λοιπον καλυτερο να μην βρεθει αλλη μια ζωη στον ταφο παρα να κρατησεις τα οργανα σου μεταθάνατον!
 

DeletedUser

Guest
Αν δεν θες να γίνεις δότης, απλά πας και το λες....εμένα μου φαίνεται καλή ιδέα γενικά
 

DeletedUser

Guest
Αν δεν θες να γίνεις δότης, απλά πας και το λες....εμένα μου φαίνεται καλή ιδέα γενικά

σωστα!και ο καθενας εχει αναγκη απο οργανα είτε ειναι πλούσιος είτε φτωχος!
ειχατε δει μια διαφήμιση που ηταν ενας στον γιατρο και του λεει

Γιατρος: για την μεταμοσχευση οργανων, τι γνωμη εχεις?
Ανθρωπος: α! κοιταξτε εγω ειμαι εναντια σε αυτο και δεν θελω να δωσω τα οργανα μου... αυτη ειναι η αποψη μου...
Γ:πολυ σωστες αποψεις εχετε, αλλα εσεις χρειαζετε να βρειτε καποιον να σας δωσει οργανα...

και φυσικα αυτος μενει αναυδος!

τελος διαφήμισης: "δεν χρειάζεται να σου συμβεί για να ευαισθητοποιηθείς!"
 

DeletedUser

Guest
Δεν αντιλεγω,αλλα με το να το "προ-αποφασιζουν" αλλοι για εσενα σου στερει το αισθημα της ελευθεριας. Για να σας προλαβω, ειδα οτι μπορεις να κανεις αιτηση για να μην γινεις δωρητης οργανων, αλλα και πριν μπορουσες να κανεις αιτηση για να γινεις, οποτε εγινε -θεωρητικα και πρακτικα- μια τρυπα στο νερο.
 

DeletedUser

Guest
οπως ανφερω πιο πανω ειναι πιο σωστο να μην ξερειςοτι ΕΙΣΑΙ δωρητης οργανων και να μην θελεις να δωσεις, παρα να μην ξερεις οτι ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ και να θελεις να δωσεις....
 

DeletedUser

Guest
3 καφεδες ηπια και παλι δεν καταλαβα τι θες να πεις στο τελευταιο ποστ...
 

DeletedUser

Guest
πιες αλλον εναν και βλεπουμε...

εννοω οτι ειναι πιο σωστο πρως την υπολοιπη κοινοτητα να ειναι ηδη δωρητες αυτοι που δεν θελουν να δωρισουν, αλλα το να μην ειναι δωρητες αυτοι που θελουν να δωρισουν ειναι πραγματικα έγκλημα. εννοω οτι οι μεν δεν ξερουν πως ειναι δωρητες (και δεν θελουν να δωρησουν) αλλα οι δε δεν ξερουν πως δεν ειναι δωρητες (και θελουν να δωρησουν)...

καταλαβες?
 

DeletedUser1777

Guest
Εγώ δεν θέλω να μπλέξω σ'αυτά,είναι κρίμα ομως ο κόσμος και ιδηκότερα τα παιδιά που είναι ευαίσθητα σαν και εμένα...
 

DeletedUser

Guest
Εγώ δεν θέλω να μπλέξω σ'αυτά,είναι κρίμα ομως ο κόσμος και ιδηκότερα τα παιδιά που είναι ευαίσθητα σαν και εμένα...
να πεθανουν λογω καποιου ανεγκεφαλου που δεν θελει να δωσει οργανα ... ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΝΕΙ!
 

DeletedUser1777

Guest
Ρε σου λεω επειδή φοβάμαι να πάω να κάνω ενα εμβόλιο δεν είμαι ικανός να δώσω όργανα (πάω όμως με το ζόρι).
 

DeletedUser4999

Guest
η δώρισει οργάνων γίνεται πάντα σε εθελοντικό πλαίσιο

δεν θέλουν όλοι να δώσουν επίσης μερικοί μπορεί να έχουν ένα πρόβλημα και να μήν γίνουν δωριτές
 

DeletedUser1777

Guest
Η διαδικασία ποιά είναι, και τι θα πάρουν;
Έκανα 2 υδροκύλες πρίν 2 μήνες δεν θέλω άλλο!!
 

DeletedUser

Guest
Προσπαθω ακομη να καταλαβω τι εχετε αναλογιστει πανω στο νομοσχεδιο ..

Να κανω 2 διευκρινησεις που μαλλον τις εχετε παραβλεψει ...
Μεχρι τωρα γινοταν δοτης οποιος ειχε δηλωσει την επιθυμια..
Τωρα ειμαστε ολοι βαση νομου με την μονη διαφορα πως οταν καποιος ενηλικιωθει μπορει να δηλωνει την αντιθεση του σε ειδικο αρχειο που θα τηρειται στον ΕΟΜ..

Το θεμα δεν ειναι αυτο ..
Το θεμα ειναι πως για να παρουν καποιο οργανο πρεπει να ειναι εν ζωη ο οργανισμος ..Αν οι γιατροι επικαλεστουν ας πουμε εγκεφαλικο θανατο εχουν αναφαιρετο δικαιωμα να σε σφαξουν ...Υπαρχουν περιπτωσεις που ο ασθενης εχει επανελθει μετα απο μηνες ..Αυτο παυει να ισχυει με το εν λογω νομοσχεδιο ..Bye Bye στην ελπιδα κ οσων θελουν να κρατησουν τον ανθρωπο τους στην ζωη...Αλλωστε τι ειναι πιο σημαντικο ?
Να σωθει οικονομικα ενα ολοκληρο κρατος η να σωθει μια ανθρωπινη ζωη?
 

DeletedUser1777

Guest
Δεν σε έπιασα δηλαδή αναγκαστικά πια θα δίνουμε;;
 

DeletedUser

Guest
Δεν θα δινουμε ..Θα τα παιρνουνε μονοι τους .. :))
 
Κορυφή