Σήμερα

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3409
  • Ημερομηνία έναρξης
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser

Guest
Το λευκό από τον εκλογικό νόμο μας προσμετράται στο 1ο κόμμα...
λοιπόν η αποχή δεν είναι λύση... όπως έχω ξαναπεί το μεγαλύτερο δικαίωμα στην Δημοκρατία είναι η ψήφος... αν δεν ψηφίζουμε δε πρέπει να διαμαρτυρόμαστε... τα τελευταία χρόνια ψηφίζει το 30% με 40% του ελληνικού εκλογικού σώματος... και εκλέγεται κυβέρνηση με 30% - 45% από το 30% του ελληνικού λαού δηλαδή αυτοί που μας κυβερνούν ουσιαστικά αντιπροσωπεύουν το 10 με 15% του ελληνικού λαού γιατί οι άλλοι που τους βρίζουμε αποφασίσαμε... ότι δεν μας νοιάζει ότι και αν μας κάνουν... άρα δεν νομίζω ότι μπορούμε να έχουμε και απαιτήσεις στην ζωή μας...

Αυτά τα έβαλε μία κοπέλα στο φόρουμ της πόλης μας στο παιχνίδι... η Joahne1
δείτε τα http://www.youtube.com/watch?v=4L6UeYN3cs0

και http://e-cynical.blogspot.com/2010/05/review.html


σιγουρα το νετ ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρέμα που λένε.. ΦΙΛΕ ΕΑΝ ΨΗΦΙΖΕ ΤΟ 30-40% ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ... ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΤΙΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ:

http://ekloges.ypes.gr/pages/index.html

ΤΣΕΚΑΡΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΙΣΗΜΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ. 70% ΠΕΡΙΠΟΥ ΨΗΦΙΣΕ. ΔΗΛΑΔΗ 30% ΑΠΟΧΗ.

Και ναι προσωπικα πιστεύω οτι η αποχή ειναι λύση αλλα δεν θα κατσω να γραψω εκθεση στο φόρουμ του the-west.gr
 

DeletedUser

Guest
ωραία γράψτο κάπου αλλού και στείλε λινκ γιατί θέλω να μάθω.
 

DeletedUser3409

Guest
σιγουρα το νετ ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρέμα που λένε.. ΦΙΛΕ ΕΑΝ ΨΗΦΙΖΕ ΤΟ 30-40% ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ... ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΤΙΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ:

http://ekloges.ypes.gr/pages/index.html

ΤΣΕΚΑΡΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΙΣΗΜΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ. 70% ΠΕΡΙΠΟΥ ΨΗΦΙΣΕ. ΔΗΛΑΔΗ 30% ΑΠΟΧΗ.

Και ναι προσωπικα πιστεύω οτι η αποχή ειναι λύση αλλα δεν θα κατσω να γραψω εκθεση στο φόρουμ του the-west.gr

και στις προηγούμενες εκλογές το 50% ( http://ekloges-prev.singularlogic.eu/e2009/pages/index.html ) αλλά αν δεις πάλι το αποτέλεσμα για το 1ο κόμμα είναι 43,92 του 70% του ελληνικού λαού που αποφάσισε να τιμήσει το εκλογικό του δικαίωμα δηλαδή με απλή αριθμητική το 1ο κόμμα εκλέχθηκε με το 30,72%... αλλά πέρα από αυτό δε μπορώ να καταλάβω πως έχει κάποιος το δικαίωμα να κρίνει τις πολιτικές που ακολουθούνται και τα μέτρα που παίρνονται... όταν έχει πάρει την απόφαση να απέχει και να καθορίζουν οι άλλοι την ζωή του... όταν είναι δειλός και αρνείται να δεχτεί το υπέρτατο δικαίωμα της δημοκρατίας... αδιάφορος και παρτάκιας... και αποφασισμένος να κρίνει εκ του ασφαλούς... Έγκλημα δεν είναι μόνο το να δολοφονείς... αλλά και το να έχεις την δυνατότητα να αποτρέψεις μια δολοφονία... αλλά εσύ να αποφασίζεις να μην ασχοληθείς... (άποψη μου και ελπίζω να μην προσβάλλω κανέναν)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
τα λινκ σου ειναι για τις ευρωεκλογές οχι για τις βουλευτικες... οτι αλλο θελεις σε π.μ, τα λεμε!
 

DeletedUser3409

Guest
οι οποίες την σημερινή εποχή που ζούμε είναι πιο βασικές από τις εθνικές... μιας και την γραμμή της ευρωπαϊκής ένωσης και της ο.ν.ε ακολουθούμε στα σημαντικά ζητήματα... (π.χ. συνταξιοδοτικό)
 

DeletedUser

Guest
μπορεί και να αξίζουν όλα αυτά τελικά, αλλά το θέμα είναι ότι σε λίγο θα δούμε πολύ κόσμο στο δρόμο να ζητιανεύει εκτός από τους αλλοδαπούς και αν μείνεις ξέρεις ότι τα λεφτά σου θα τα φάει κάποιος αλανιάρης πολιτικός. όμως τώρα ο γιωργάκης κάτι πάει να κάνει. τουλάχιστον προσπαθεί να συνεφέρει αυτό το μπάχαλο που δημιούργησαν οι άλλοι. και αυτό είναι καλό. τίποτα δε γίνεται χωρίς προσπάθεια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
δεν ξερω τι ακριβως κατασταση επικρατει στην υπολοιπη ελλαδα,παντως στα τρικαλα τα τελευταια χρονια ολο και πιο σπανια βλεπουμε βουλευτη στο δρομο...
 

DeletedUser3093

Guest
αν και τελευταία όλο και πιο λίγο ανεβαίνω τρίκαλα, αυτό ισχύει..
δεν έχω πετύχει κάποιον στο δρόμο όποτε είμαι εκεί.
ενώ παλιότερα άκουγα σε κάποιες συζητήσεις οτι κάποιον είδανε κλπ..
+οτι σε άλλες περιοχές με το που έφτανα στο μέρος που ήθελα να πάω όλο και κάποιον πετύχαινα!
 

DeletedUser3473

Guest
και στις προηγούμενες εκλογές το 50% ( http://ekloges-prev.singularlogic.eu/e2009/pages/index.html ) αλλά αν δεις πάλι το αποτέλεσμα για το 1ο κόμμα είναι 43,92 του 70% του ελληνικού λαού που αποφάσισε να τιμήσει το εκλογικό του δικαίωμα δηλαδή με απλή αριθμητική το 1ο κόμμα εκλέχθηκε με το 30,72%... αλλά πέρα από αυτό δε μπορώ να καταλάβω πως έχει κάποιος το δικαίωμα να κρίνει τις πολιτικές που ακολουθούνται και τα μέτρα που παίρνονται... όταν έχει πάρει την απόφαση να απέχει και να καθορίζουν οι άλλοι την ζωή του... όταν είναι δειλός και αρνείται να δεχτεί το υπέρτατο δικαίωμα της δημοκρατίας... αδιάφορος και παρτάκιας... και αποφασισμένος να κρίνει εκ του ασφαλούς... έγκλημα δεν είναι μόνο το να δολοφονείς... αλλά και το να έχεις την δυνατότητα να αποτρέψεις μια δολοφονία... αλλά εσύ να αποφασίζεις να μην ασχοληθείς... (άποψη μου και ελπίζω να μην προσβάλλω κανέναν)

ασχετα απ το αν οι ευρωεκλογες ειναι εξισου σημαντικες αν οχι σημαντικοτερες,
απ τις εθνικες εκλογες...εμεις σαν ελληνες τρομπες που ειμαστε δεν τους δινουμε
την σημασια που τους αρμοζει, οπως καναμε ως τωρα και στις βουλευτικες
εκλογες μας γι αυτο και εχουμε τα χαλια που εχουμε σαν χωρα και μας αξιζουν,
εχουμε την κυβερνηση που μας αξιζει και την οικονομια που μας αξιζει γιατι δεν καναμε τιποτα για να την κανουμε καλυτερη,
ακομα και την ευκαιρια που εχουμε καθε 4 χρονια, την κανουμε εκδρομη
οσοι φανταζομαι καταγονται απο περιφερεια και μενουν σε αστικο κεντρο
θα θυμουνται την εκδρομη για την κυριακη των εκλογων που οργανωναν οι μπαμπαδες... ελεος...
κι ομως αυτη ειναι η πραγματικοτητα και αρκετοι την εχουν καταλαβει....
συντομα θα την καταλαβουν κι αλλοι...
δεν χρειαζονται επαναστασεις με οπλα, σπασμενες βιτρινες και νεκρους
χρειαζετε να ξυπνισουμε να καταλαβουμε οτι πρεπει να λειτουργουμε σαν ομαδα
ολοι οι ελληνες και οχι ο καθενας για την παρτη του...

σχετικα με τα λευκα...νταφυ δεν ξερω που το ακουσες η το διαβασες...
αλλα τα λευκα δεν πανε πουθενα...τσεκαρισμενο και απο δικηγορο
και απο δικαστικο επιμελητη και απο υποψηφιο βουλευτη...
 

DeletedUser3409

Guest
τάσο έχεις δίκιο για το λευκό... αυτά ισχύουν γενικά:
στις 4 περιπτώσεις, α) αποχή, β) άκυρο, γ) λευκό δ) μικρό κόμμα.

α) αποχη:
σε αυτή την περίπτωση ουσιαστικά στηρίζεις τα μεγάλα κόμματα (και όχι μόνο) γιατί έτσι ανεβάζουν τα ποσοστά τους. παράδειγμα:
εάν οι ψηφοφόροι είναι 1.000 και ψηφίσουν οι 800, θα έχει αποχή 20%.
εαν τωρα πάρουν 300 ψήφους το πασοκ, 300 η νδ, 50 το κκε, 50 ο συν, 50 ο λαοσ, 20 μικροτερο κομμα, 30 λευκα, κανένα ακυρο.

τότε τα ποσοστά διαμορφώνονται: πασοκ: 37,5 νδ: 37,5 κκε,συν,λαοσ: 6,25, μικρο κομμα: 2,5 , λευκα: 3,75 - συνολο 100%.

β) άκυρο
εαν τώρα υποθέσουμε ότι η αποχή είναι μικρότερη κατά 100 δηλαδη 900 ψηφίζουν 100 απέχουν και όσοι επιπλέον ψηφίσουν επιλέξουν π.χ. το ακυρο τότε τα ποσοστά διαμορφώνονται ως εξής:
εαν τωρα πάρουν 300 ψήφους το πασοκ, 300 η νδ, 50 το κκε, 50 ο συν, 50 ο λαοσ, 20 μικροτερο κομμα, 30 λευκα, 100 ακυρο.

τότε τα ποσοστά διαμορφώνονται: πασοκ: 37,5 νδ: 37,5 κκε,συν,λαοσ: 6,25, μικρο κομμα: 2,5 , λευκα: 3,75 - συνολο 100%. (επί των εγκύρων) άρα τα 100 άκυρα δεν τους ενοχλούν καθόλου! εξάλου το άκυρο είναι αυτό που λέει η λέξη: ακυρο για οποιονδήποτε τεχνικό ή άλλο λόγο.

γ) λευκό:
εαν τώρα υποθέσουμε ότι η αποχή είναι μικρότερη κατά 100 δηλαδη 900 ψηφίζουν 100 απέχουν και όσοι επιπλέον ψηφίσουν επιλέξουν π.χ. το λευκο τότε τα ποσοστά διαμορφώνονται ως εξής:
εαν τωρα πάρουν 300 ψήφους το πασοκ, 300 η νδ, 50 το κκε, 50 ο συν, 50 ο λαοσ, 20 μικροτερο κομμα, 130 λευκα, 0 ακυρο.

τότε τα ποσοστά διαμορφώνονται: πασοκ: 30 νδ: 30 κκε,συν,λαοσ: 5,55, μικρο κομμα: 2,2 , λευκα: 14,4 - συνολο 100%.
εδώ βλέπουμε ότι ναι μεν πέφτουν τα ποσοστά των κομμάτων γιατί τα λευκά μετριούνται στα έγκυρα αλλά το λευκό επίσης σημαίνει ότι δέχομαι ότι και να βγει για τον α,β,γ λόγο οπότε και βοηθά το πρώτο κόμμα στο να πάρει αυτοδυναμία!

δ) μικρό κόμμα:

εαν τώρα υποθέσουμε ότι η αποχή είναι μικρότερη κατά 100 δηλαδη 900 ψηφίζουν 100 απέχουν και όσοι επιπλέον ψηφίσουν επιλέξουν π.χ. το λευκο τότε τα ποσοστά διαμορφώνονται ως εξής:
εαν τωρα πάρουν 300 ψήφους το πασοκ, 300 η νδ, 50 το κκε, 50 ο συν, 50 ο λαοσ, 120 μικροτερο κομμα, 30 λευκα, 0 ακυρο.

τότε τα ποσοστά διαμορφώνονται: πασοκ: 30 νδ: 30 κκε,συν,λαοσ: 5,55, μικρο κομμα: 13,3 , λευκα: 3,3 - συνολο 100%.

δεν θέλω να πω τίποτα εγώ ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του!!!
 

DeletedUser3473

Guest
το εκλογικο συστημα ειναι φτιαγμενο να ευνοει το πρωτο (εστω και με οριακη διαφορα) κομμα,
οκ, μαζι σου!
αλλα, κατι που δεν θα σου πουν ποτε οι αναλυτες και οσοι βγαινουν
στα καναλια και σχολιαζουν τις εκλογες ειναι οτι,
τα κομματα ειναι "μαγαζια" (εχουν πελατες) η ομαδες (εχουν οπαδους)
η παραταξεις (εχουν τους χαζους με τα σημαιακια)
αν στις επομενες εκλογες τα λευκα, ακυρα, αποχη, φτασουν το 50%
θα εχουν χασει ολοι αυτοι τους μισους πελατες τους
ασχετα απ το αν και παλι θα υπαρχει κυβερνηση που θα αντιπροσωπευει
το 25-30% των ελληνων....
αν χασουν τους πελατες θα χασουν και την γη κατω απ τα ποδια τους
και υπαρχουν και πολλες πιθανοτητες να βγουν 5-10...20 ανθρωποι
και να πουν ελατε να φτιαξουμε ενα νεο κομμα, υπαρχει κοσμος που θα μας
ακουσει εστω, ασχετα με αν θα μας ψηφισει.... θα υπαρχουν προηποθεσεις
να ξεκινησει κατι καινουριο με σωστες βασεις....
αλλα ετσι οπως ειναι τα πραγματα τωρα...(και μας πηδανε**** και τους ψηφιζουμε)
ποιος νοημων ανθρωπος θα ξεκινησει κατι τετοιο? αφου ξερει οτι θα τον "φανε"???
το ξανα λεω...το προβλημα ειμαστε εμεις! αφου ειναι ολοι δυσαρεστημενοι...
γιατι τους ψηφιζουμε ρεεεε?????

και μη βγει καποιος να πει εγω δεν ψηφισα...μιλαω για αυτους που ψηφιζουν...
καντε αυτοκριτικη, νιωθετε καλα με την ψηφο που εχετε σπαταλησει???
εγω οσες φορες ψηφισα, μετα ενιωθα μεγαλος ****


edit by joahna
προσοχή λιγο στον τρόπο εκφρασης για να μην ξεφύγουμε.


οκ σορρυ...αν και νομιζω οτι κρυβομαστε πισω απ το δαχτυλο μας...
η λεξη που εγραψα ειναι συνονυμη του ονοματος μας πλεον...
ειναι κατι σαν τιτλος τιμης...σαν το ser που βαζουν οι αγγλοι...
ακομα και 5 χρονων παιδια την προφερουν με φυσικοτητα....
δεν το επικροτω, αλλα δεν πεφτω κι απ τα συνεφα οταν την ακουω :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
εγω λεω ναι να μειωσουν τους μισθους,τις συνταξεις,και γενικα ολο μας το εισοδημα!
αλλα πρεπει οι τιμες να κατεβουν οπως εχει γινει και σε αλλλες χωρες που εχουν παρει τη βοηθεια του δντ (νομιζω πως το λενε πλυθωρισμο αλλα δεν ειμαι σιγουρος)
δεν γινετε να εχω μισθο 800 ευρω και να μου φευγουν τα μισα στο σουπερ μαρκετ επειδη πηρα καποια ειδη πρωτης αναγκης για αυτον τον μηνα
να μην μπορω να παω για καφε γιατι ο καφες κοστιζει 5ευρω.
αυτες ειναι τιμες της κατοχης οχι της συχρονης ελλαδας!

ακομη και για τους ολυμπιακους λενε πως το μονο που μας εμεινε ειναι χρεη
κανεις δεν εκμεταλευτηκε τα ολυμπιακα εργα και ετσι το μονο που εχει μηνει ειναι κατι ταμπελες που λενε την τιμη του εργου και οχι το εργο ειναι κατι χαρτια που λενε τα χρεη μας το μονο που εχει μηνει ειναι οι αναμνησεις των ελληνων σε καμια χωρα που διεξαγε τους ολυμπιακους δεν εχουν μεινει μονο χρεη ολοι τους εχουν εκμεταλευτει μονο εμεις αφησαμε χρεη πισω μας...

οι ολυμπιακοι του 2004 ηταν η ευκαιρια να ξεφυγουμε απο τη μετριοτητα δεν την εκμεταλευτηκαμε αρα οι ολυμπιακοι δεν φταινε εμεις φταιμε μονο εμεις
και ολοι η κυβερνηση που αντι να βγαλει τις ταμπελες εβγαλε τα εργα...
 

DeletedUser

Guest
το θεμα κλειδώνει διότι δεν εχει συζητηθει καιρο και προς αποφυγήν σπαμ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή