Σήμερα

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3409
  • Ημερομηνία έναρξης
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser3409

Guest
Αγαπητοί... joahna και Mad18 ξέρω ότι το Φόρουμ δεν είναι πολιτικό... και κατά πάσα πιθανότητα θα τιμωρηθώ... και το θέμα θα διαγραφεί... αλλά νομίζω σαν πολίτης αυτού του κράτους πρέπει να γράψω...
Ακόμα μια φορά... σε πορεία διαμαρτυρίας των πολιτών είχαμε... τα γνωστά προβοκάτσια... από ελεγχόμενες από την πολιτική εξουσία... ομάδες... αναρχικών και ακροδεξιών (για μένα είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα... ελεγχόμενα και ίσως επιδοτούμενα ανθρωπάρια... που σκοπός αυτών που τα χρησιμοποιούν είναι να καταπνίξουν κάθε αίσθημα δικαίου και ελπίδας στον Ελληνικό Λαό)... με αποτέλεσμα να έχουμε 3 νεκρούς ανθρώπους... που ίσως αν είχαν την δυνατότητα... εκείνη την στιγμή να διαδηλώνανε έξω με τους υπόλοιπους Έλληνες εργαζόμενους...
Φτάνει Πια... αφήστε μας να φωνάξουμε για το δίκιο... μας χωρίς να μας κάνετε να ντρεπόμαστε για τον αγώνα μας... πως γίνεται κάθε φορά αυτές οι ομάδες να τρώνε ξύλο από τους διαδηλωτές... και να φεύγουν τρέχοντας από τα μπλόκ διαμαρτυρίας... και στην συνέχεια να περνάνε ανενόχλητοι από τους μπάτσους και να καταστρέφουν... καταστήματα και να σκοτώνουν ανθρώπους... Πως?
Πως γίνεται... σε μια πανλαική διαμαρτυρία... τα μέσα μαζικής ενημέρωσης να απεργούν... και να μην έχουν πλάνα και στην 1η καταστροφή που γίνεται να σπάνε την απεργία τους και να δείχνουν τα λεγόμενα πλάνα "βιβλικής καταστροφής" που κάνανε οι δήθεν αντιεξουσιαστές... πως?
Πως γίνεται να έχουν γίνει καταχρήσεις και κομπίνες τρισεκατομμυρίων ευρό... τις οποίες πρέπει να πληρώσει άλλη μια φορά ο Λαός και να μην έχει μπει κανείς φυλακή... Πως?
Πως γίνεται να ζητάνε... να βγούμε στην σύνταξη στα 70 μας αυτοί που βγαίνουν αυτομάτως στην σύνταξη αν εκλεχθούν 2 φορές... Πως?
Πως γίνεται να ψηφίζουν αύξηση στον μισθό τους και μείωση στον δικό μας... Πως?
θέλω να γράψω κι άλλα... αλλά φτάνει!!!

Μάλλον τα λέμε ξανά σε έναν μήνα...:(
 

DeletedUser

Guest
συμφωνω απολυτα δεν ειναι λογικο να κοβονται σε ολους (ευτιχως και στους βουλευτες ο 13ος και 14ος μισθος)και να κρατανε τον 15ο και 16ο μισθο ελεος
να μειωνουν συνταξεις-μισθους.......

αυτοι καλα εχουν να ζησουν τους αλλους που τους εχουν γραμενους???
 

DeletedUser

Guest
σε ολα τα πως υπαρχει μια και μονο απαντηση...
στην ελλαδα βρισκομαστε...
 

DeletedUser

Guest
το θέμα γίνετε υπόμνημα. ο διάλογος ας μην ξεφύγει όμως...
 

DeletedUser3328

Guest
Αγαπητε Aramb o λαος δικαιολογημενα βγηκε και διαμαρτυρηθηκε για τα νεα σκληρα μετρα,πολλοι δεν εχουν να παρουν τα απαραιτητα...Οσον αφορα αυτους που σπανε κανουν ρανουν,ειναι οι ιδιοι ακριβως με τους hooligans των γηπεδων,πρεζονια κ.λ.π.και δεν ειναι οπως λεει ο κυριος Καραντζαφερης (φασιστας)κομουνιστες
Υ.Γ. Δεν ειμαι κομουνιστης,δε ψηφιζω,δεν ασχολουμαι με τους κλεφτες του λαου,απλως λεω την αποψη μου,λακωνικα γιατι ειμαι και λακωνας:)
 

DeletedUser

Guest
κατά την γνώμη μου αν κυρίξει πτώχευση ο γιωργάκης παίζει να σώσουμε και τίποτα. σίγουρα δεν γίνεται πιο χάλια από τώρα :)
 

DeletedUser

Guest
ετσι λεγαμε και πριν απο λιγο καιρο και ειδες τι εγινε...παντα μπορουν να γινουν χειροτερα...συλληπητηρια στις οικογενειες των θυματων εχω να πω εγω...δεν με ενδιαφερει ποιος πηρε τα λευτα και ποιος τα εφαγε αλλα με ακμ κι αν επιστρεψουν οοοοολα τα λευτα που πηραν και σωθουμε οι 3 ανθρωποι (4 αν σκεφτουμε οτι η μια γυναικα ηταν εγκυος) δεν γυρνανε πισω...:(
 

DeletedUser

Guest
κατά την γνώμη μου αν κυρίξει πτώχευση ο γιωργάκης παίζει να σώσουμε και τίποτα. σίγουρα δεν γίνεται πιο χάλια από τώρα :)

πραγματικα πιστευεις οτι θα μας αφησουν να κυρηξουμε πτωχευση?

δεν με ενδιαφερει ποιος πηρε τα λευτα και ποιος τα εφαγε αλλα με ακμ κι αν επιστρεψουν οοοοολα τα λευτα που πηραν και σωθουμε οι 3 ανθρωποι (4 αν σκεφτουμε οτι η μια γυναικα ηταν εγκυος) δεν γυρνανε πισω...:(

αν δεν ξερουμε ποιος τα πηρε απο ποιον θα τα ζητησουμε?και οτι και να κανουμε οι ανθρωποι δεν ξαναγυριζουν πισω...δυστυχως...
 

DeletedUser

Guest
συλληπητηρια στις οικογενειες των 4..

εγκληματιες ειναι (περα απο αυτους που ριξανε τις μολοτωφ) και οι μανατζερ που μεσα σε κοκκινη ζωνη ανοιξανε την τραπεζα...
 

DeletedUser735

Guest
ειμαι χαρουμενος που βλεπω ενα τετοιο θεμα ανοιχτο.
ελπιζω να μην ξεφυγει ο διαλογος και να μεινει ανοιχτο ωστε να πουμε τις αποψεις μας ηρεμα και πολιτισμενα.

θα ειμαι φειδωλος στα λογια μου.αν γραψω οσα εχω μεσα μου αυτο το θεμα θα κλεισει.

οσον αφορα τα χθεσινα γεγονοτα πανω απο ολα συλλυπητηρια στις 3 οικογενειες.οπως καποιος προανεφερε δεν ευθυνονται μονο αυτος/αυτοι που εριξαν τις μολοτοφ αλλα και ο διευθυντης της τραπεζας.

πιστευω ομως πως το χθεσινο συλλαλητηριο και το ξεσπασμα βιας που ακολουθησε δεν θα ειναι τα μοναδικα που θα γινουν.σιγουρα στο συντομο μελλον θα υπαρξουν και αλλες τετοιες κινησεις.

ολη νεα γενια αναρωτιεται:αξιζει να ζησω στην ελλαδα?
ζουμε σε μια χωρα οπου ο παρανομος θεωρειται μαγκας,αυτος που προσπαθει με δολιο τροπο να επιτυχει τους στοχους του αξιζει περισσοτερο απο εναν τιμιο ανθρωπο.

ακομα βλεπουμε οτι πολλοι που κοπιασαν να τελειωσουν το πανεπιστημιο δεν εχουν δουλεια,εκτος αν εχουν καποιο ''μεσο''.

τα οικονομικα μετρα αγγιζουν μονο τον απλο λαο ενω οι επιχειρηματιες και οι πολιτικοι βρισκονται στο απυροβλητο.

τα παραπανω φαινομενα εχουν οδηγησει στην εξαφανιση των αξιων μας.
αξιοκρατια δεν υπαρχει...δικαιοσυνη δεν υπαρχει...ισοτητα δεν υπαρχει...

πειτε μου τοτε,αν εγω ή οποιοσδηποτε αλλος συνομηλικος μου αντιδρασουμε σε αυτο το πολιτικο συστημα που μας εχει φερει ως εδω θα εχουμε αδικο?

και αν μια μερα φτασουμε στην απολυτη εξαθλιωση θα εχω αδικο αν κινηθω οπως κινουνται τωρα οι αναρχικοι(αν οντως ειναι αναρχικοι)?

η σωστη ενημερωση και η διαμορφωση της αποψης μας ειναι πολυ πιο σημαντικη απο οποιοδηποτε παιχνιδι και οποιαδηποτε βλακεια λανσαρουν τα καναλια...

ελπιζω να μην σας κουρασαν οι προβληματισμοι μου αλλα πιστευω πως ετσι αισθανεται η πλειοψηφια των παιδιων της ηλικιας μου
 

DeletedUser3473

Guest
με ενα μπετονι βενζινη και 5 μολωτοφ... τι συστημα πυρασφαλειας να ειχε...
το κακο ξεκιναει απο μας!
εμεις τους ψηφισαμε και τους ξαναψηφισαμε και....και...και....και....
οι παπουδες μας εκλεγανε τους παπουδες απ αυτους που μας κυβερνανε
και τωρα!!!!! :eek: :eek:
σκεφτητε το!!!!
ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΑΣ!!!!!! .-(τελεια και παυλα)

Υ.Γ.1 προχτες ψηφισαν κονδυλη 1,5 εκατομυρια ευρω
για να παρουν οι βουλευτες λαπτοπ και κινητα....ουδεν σχολιον....

Υ.Γ.2 ωραιο θεμα νταφυ!!!! ;)
 

DeletedUser3328

Guest
με ενα μπετονι βενζινη και 5 μολωτοφ... τι συστημα πυρασφαλειας να ειχε...
το κακο ξεκιναει απο μας!
εμεις τους ψηφισαμε και τους ξαναψηφισαμε και....και...και....και....
οι παπουδες μας εκλεγανε τους παπουδες απ αυτους που μας κυβερνανε
και τωρα!!!!! :eek: :eek:
σκεφτητε το!!!!
το λαθοσ ειναι δικο μασ!!!!!! .-(τελεια και παυλα)

υ.γ.1 προχτες ψηφισαν κονδυλη 1,5 εκατομυρια ευρω
για να παρουν οι βουλευτες λαπτοπ και κινητα....ουδεν σχολιον....

υ.γ.2 ωραιο θεμα νταφυ!!!! ;)

και δεν ειναι τυχαιο που βγαινουν απο γενιες σε γενιες ολα τα ιδια ονοματα στη βουλη,...καραμανλης,παπανδρεου,και πολλα αλλα που δεν εχουν παρει την εξουσια για να τους ξερουμε
 

DeletedUser3409

Guest
το ξέρετε ότι έχουμε κυβερνηθεί... αν εξαιρέσουμε τον καποδίστρια... και τους πρώτους κυβερνήτες... τις χούντες και τον τέως (γλυξμπουργκ βέρος έλληνας) από 3-4 οικογένειες... την οικογένεια παπανδρέου... την οικογένεια καραμανλή και την οικογένεια βενιζέλου... του οποίου ανιψιός είναι ο μητσοτάκης... μας έχουν κάνει κολίγους που μας μεταφέρουν σαν περιουσιακά στοιχεία στους απογόνους τους... φτάνει... και μεις τους ψηφίζουμε μπας και αρπάξουμε μια θεσούλα στο δημόσιο (... όπως τα χωραφάκια που μπορεί να παραχωρούσαν στους κολίγους) ... μπας και μας βοηθήσουν να κάνουμε καμιά λαμογιά στην επιχείρηση μας (να γίνουμε επιστάτες...)... ή μπας και έχουν ένα καλύτερο αύριο τα παιδιά μας... φτανει
 

DeletedUser

Guest
εμανα σιμερα ο εργοδοτησ μου μου ανακινοσε οτι θα παιρνω 100 ευρο λιγοτερα "λεσ και τα 100 μου ευρο θα τον σοσουν" απο οτι περνω επερνα 800 και τωρα θα περνω 700 . πραγμα που με διαλισε γιατι ακομα πλιρονω τησ δοσησ του αμαξιου μου και ετιμαζομαι να παντρευτω. δεν ξερω τι θα γινει αλα τα πραγματα εχουν δυσκολεψει παρα πολυ και θα γινει ακομα χειροτερα

οποσ υπε και ενας σοφοσ

"η ελλαδα ποτε δεν πεθενει η ελληνεσ ομοσ ?? "

αυτα που γινανε στην αθηνα εχτεσ πιστευω ποσ ειναι μονο η αρχη γιατι τα πραγματα θα γινουν ακομα χειροτερα γιατι οταν καπιοσ πειναει και δεν εχει φαει 5-6 μερεσ η οταν δεν εχει να ταισει τα παιδια του θα κανει τα παντα

μια συμβολη στα παιδια απο καπιον που δεν εμαθε και πολλα γραμματα

να διαβαζετε μπασ και εχετε ενα κλητερο μελλον οταν σασ λενε ι γονεισ σασ να διαβαζετε δεν σασ το λενε για το κακο σασ αλα για το καλο σασ


επισησ συγνομη για την ορθογραφια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser735

Guest
νικο βλεπεις ομως πως αυτοι που διαβαζουν και ειναι αξιοι στο τελος καταληγουν με 700 ευρω τον μηνα οπως εσυ.
δεν ειναι λιγα τα παραδειγματα δικηγορων και γιατρων που ειτε εκαναν κατι ασχετο με το επαγγελμα τους για να βγαλουν τα προς το ζειν ειτε μπηκαν σε δουλειες σχετικα με αυτο που σπουδασαν παιρνοντας ομως πολυ λιγα λεφτα
 

DeletedUser

Guest
νικο βλεπεις ομως πως αυτοι που διαβαζουν και ειναι αξιοι στο τελος καταληγουν με 700 ευρω τον μηνα οπως εσυ.
δεν ειναι λιγα τα παραδειγματα δικηγορων και γιατρων που ειτε εκαναν κατι ασχετο με το επαγγελμα τους για να βγαλουν τα προς το ζειν ειτε μπηκαν σε δουλειες σχετικα με αυτο που σπουδασαν παιρνοντας ομως πολυ λιγα λεφτα


μπορει ομοσ να βρουνε και κατι καλητερο η τουλαχιστον δεν θα το μετανιο σουν μια μερα οποσ το εχω κανει εγω...
 

DeletedUser3409

Guest
άστο νίκο τα πτυχία μας και οι ξένες γλώσσες έχουν γίνει πατσαβούρια... πρέπει να χεις θείο στην κορώνη που λέγαν και οι παλιοί...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή