Νέα Ιδέα ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ

CR-M

Μέλος
Αγαπητη διαχειριση και συμπαικτες ,ανοιγω αυτο το θεμα σχετικα με ενα κομματι του παιχνιδιου που αγαπω ιδιαιτερα και το βρισκω απο τα πιο ενδιαφεροντα μεσα στο παιχνιδι και αυτο ειναι οι περιπετειες.Δυστυχως ομως εδω και καιρο σε ολους τους κοσμους που συμμετεχω το ενδιαφερον γιαυτες ειναι απο ατονο μεχρι μηδενικο.Δεν ειναι της παρουσας στιγμης να κανω κριτικη και αυτοκριτικη για τους λογους που συμβαινει αυτο απλα θα ηθελα η διαχειριση να κανει προσπαθειες ωστε να τονωσει το ενδιαφερον των παιχτων.Ανοιγω λοιπον το θεμα αυτο και προσκαλω οποιον ενδιαφερεται να καταθεσει ιδεες και προτασεις.
 

MeliodaS

Παλαίμαχος
Παμε παλι...

1)Για αρχη, πρεπει να αναθεωρηθει το συστημα που κατανειμενει τους παιχτες στις ομαδες....
τα λβλ δεν πρεπεπει να ειναι το μοναδικο κριτηριο κατ' εμε
θα επρεπε να λαμβανονται υποψην τα εξης(με τη σειρα που φαινονται), προκειμενου οι ομαδες να ειναι οσο πιο ισοδυναμες γινεται:
ι)τα λβλ (για αρχικη ξεκαθαριση)
ιι)τα ΟΠΛΑ (για ισοτητα της ζωης/ζημιας των ομαδων)
ιιι)το ποσοστο νικων-ηττων (για ισοτητα της εμπειριας μεταξυ των παιχτων σε περιπτωση που εχει εξασφαλιστει το ιι)

*Στον Beta, απ' οσο γνωριζω ειναι εφικτη η δυνατοτητα να δημιουργηθουν οι ομαδες στις περιπετειες...δηλαδη μπαινω εγω στελνω προσκληση σε 2 φιλους κανει το ιδιο ενα ακομη παιδι και παιζουμε κατευθειαν χωρις να περιμενουμε....


2)ΑΛΛΑΓΗ στο Συστημα Ανταμοιβων στο καταστημα βετερανου
Ειμαστε στο 2020, οι ανταμοιβες που επιλεγεις για να εξαργυρωσεις τους ποντους βετερανου των περιπετειων αυτη τη στιγμη δεν ειναι ΚΑΝ δελεαστικες
Αν θελει η inno να προσελκυσει κοσμο, θα πρεπει ΣΙΓΟΥΡΑ να τις αναθεωρησει
Τα ρουχα/οπλα/αλογοσελο παρανομου ητανε χρησιμα για περιπετειες αλλα τωρα με οσα βγηκανε δεν προτιμωνται ιδιαιτερα ωστοσο παραμενουν καλες ανταμοιβες (και απο αποψη συλλογης για οσους παιζουν περιπετειες :) ), οι υπολοιπες πολυ απλα ειναι για πεταμα
θα μπορουσαν να βαλουν να εξαργυρωνεις τους ποντους αγοραζοντας π.χ τσαγια, καφεδες κτλ...(σαν τα ομολογα δηλαδη, αλλα να μην μπορεις οσα μπορεις με τα ομολογα) ή τιποτα θηκες ενδεχομενως....


3)ΑΛΛΑΓΗ στο Συστημα Ανταμοιβων στη ληξη των περιπετειων
Τα droprates ειναι ΤΡΑΓΙΚΑ, νομιζω ειναι περιπου 1/7 ΝΙΚΕΣ (1/7 στις καλες περιπτωσεις,γελανε και οι πετρες κοινως...)
Το 1/4 - 1/5 σιγουρα θα ητανε πιο ικανοποιητικο
Επισης πιθανως να μπορουσαν να βαλουν και καποιο μινι δωρο για τη συμμετοχη των παιχτων στις περιπετειες...
Το καθημερινο καθηκον που δινει 1 ομολογο για 1 Νικη σε περιπετεις, σιγουρα δεν ειναι αρκετο :D
π.χ 5 ομολογα για τη συμμετοχη στις 10 ή 15 περιπετειες (ειτε χασεις ειτε κερδισεις)
Να δωσουν δηλαδη καποιο extra κινητρο σε νεους (αλλα και παλιους) παιχτες να παιζουν περιπετειες....


4)ΑΛΛΑΓΗ του τροπου καταταξης των παιχτων στις περιπετειες (οχι καταργηση)
το να υπαρχει καταταξη σχετικα με τα κ.ο δεν εχει ΚΑΝΕΝΑ νοημα για τους εξης λογους:

1) προκειται για ομαδικο παιχνιδι κ οχι για καποιο ατομικο επιτευγμα
2) δεν υπαρχει καποια αντιστοιχη καταταξη, τι εννοω...στις μονομαχιες κ στα οχυρα ΔΕΝ μετρανε τα κ.ο (και παλι καλα να λεμε) αλλα αντιστοιχα μπαινει ενα σκορ για να αξιολογησει τη συγκεκριμενη κατηγορια

πλεον σχεδον ολοι οσοι παιζουν περιπετειες αντι να ενδιαφερονται για να κερδισουν το συγκεκριμενο παιχνιδι το μονο που κοιτανε ειναι τα κ.ο

Πιθανες προτασεις:

-νικες (που προσωπικα το θεωρω αρκετα καλο)

-ποσοστο νικων (= νικες / συνολο παιγμενων περιπετειων)

-καποια βαθμολογια (οπως βγαινει κατι αντιστοιχο στην καταταξη οχυρων)

και σε περιπτωση ισοβαθμιας τοτε να μετραει η συνολικη ζημια


*Υ.Γ Το να βαζουν τις περιπετειες σαν απαραιτητη(ή εναλλακτικη) προυποθεση σε μια αποστολη ΔΕΝ βοηθαει, ας μη γελιομαστε...πιο συγκεκριμενα απλα νευριαζει οσους παιχτες δεν ασχολουνται με τις περιπετειες, δηλαδη τους περισσοτερους :D

Αυτα για αρχη απο εμενα :)
 

iosteo

Μέλος
Ιδεα Νο1: ανενεωση του shop με νεες θηκες και ρουχα που θα μπορουνε να ειναι επικαιρα και αγορα αυτων μονο με ποντους βετερανου.
Ιδεα Νο2: Xp σε νικες, απονομη ομολογων οπως γινεται και στις μαχες οχυρων + τυχαια η θηκη με λαφυρα η οποια θα πρεπει να ανανεωθει με ενα σετ αξιο της εποχης ή να αναβαθμιστει το παρον σετ παράνομου με skills που βοηθανε περισσοτερο.
 

iosteo

Μέλος
Παμε παλι...

1)Για αρχη, πρεπει να αναθεωρηθει το συστημα που κατανειμενει τους παιχτες στις ομαδες....
τα λβλ δεν πρεπεπει να ειναι το μοναδικο κριτηριο κατ' εμε
θα επρεπε να λαμβανονται υποψην τα εξης(με τη σειρα που φαινονται), προκειμενου οι ομαδες να ειναι οσο πιο ισοδυναμες γινεται:
ι)τα λβλ (για αρχικη ξεκαθαριση)
ιι)τα ΟΠΛΑ (για ισοτητα της ζωης/ζημιας των ομαδων)
ιιι)το ποσοστο νικων-ηττων (για ισοτητα της εμπειριας μεταξυ των παιχτων σε περιπτωση που εχει εξασφαλιστει το ιι)

*Στον Beta, απ' οσο γνωριζω ειναι εφικτη η δυνατοτητα να δημιουργηθουν οι ομαδες στις περιπετειες...δηλαδη μπαινω εγω στελνω προσκληση σε 2 φιλους κανει το ιδιο ενα ακομη παιδι και παιζουμε κατευθειαν χωρις να περιμενουμε....


2)ΑΛΛΑΓΗ στο Συστημα Ανταμοιβων στο καταστημα βετερανου
Ειμαστε στο 2020, οι ανταμοιβες που επιλεγεις για να εξαργυρωσεις τους ποντους βετερανου των περιπετειων αυτη τη στιγμη δεν ειναι ΚΑΝ δελεαστικες
Αν θελει η inno να προσελκυσει κοσμο, θα πρεπει ΣΙΓΟΥΡΑ να τις αναθεωρησει
Τα ρουχα/οπλα/αλογοσελο παρανομου ητανε χρησιμα για περιπετειες αλλα τωρα με οσα βγηκανε δεν προτιμωνται ιδιαιτερα ωστοσο παραμενουν καλες ανταμοιβες (και απο αποψη συλλογης για οσους παιζουν περιπετειες :) ), οι υπολοιπες πολυ απλα ειναι για πεταμα
θα μπορουσαν να βαλουν να εξαργυρωνεις τους ποντους αγοραζοντας π.χ τσαγια, καφεδες κτλ...(σαν τα ομολογα δηλαδη, αλλα να μην μπορεις οσα μπορεις με τα ομολογα) ή τιποτα θηκες ενδεχομενως....


3)ΑΛΛΑΓΗ στο Συστημα Ανταμοιβων στη ληξη των περιπετειων
Τα droprates ειναι ΤΡΑΓΙΚΑ, νομιζω ειναι περιπου 1/7 ΝΙΚΕΣ (1/7 στις καλες περιπτωσεις,γελανε και οι πετρες κοινως...)
Το 1/4 - 1/5 σιγουρα θα ητανε πιο ικανοποιητικο
Επισης πιθανως να μπορουσαν να βαλουν και καποιο μινι δωρο για τη συμμετοχη των παιχτων στις περιπετειες...
Το καθημερινο καθηκον που δινει 1 ομολογο για 1 Νικη σε περιπετεις, σιγουρα δεν ειναι αρκετο :D
π.χ 5 ομολογα για τη συμμετοχη στις 10 ή 15 περιπετειες (ειτε χασεις ειτε κερδισεις)
Να δωσουν δηλαδη καποιο extra κινητρο σε νεους (αλλα και παλιους) παιχτες να παιζουν περιπετειες....


4)ΑΛΛΑΓΗ του τροπου καταταξης των παιχτων στις περιπετειες (οχι καταργηση)
το να υπαρχει καταταξη σχετικα με τα κ.ο δεν εχει ΚΑΝΕΝΑ νοημα για τους εξης λογους:

1) προκειται για ομαδικο παιχνιδι κ οχι για καποιο ατομικο επιτευγμα
2) δεν υπαρχει καποια αντιστοιχη καταταξη, τι εννοω...στις μονομαχιες κ στα οχυρα ΔΕΝ μετρανε τα κ.ο (και παλι καλα να λεμε) αλλα αντιστοιχα μπαινει ενα σκορ για να αξιολογησει τη συγκεκριμενη κατηγορια

πλεον σχεδον ολοι οσοι παιζουν περιπετειες αντι να ενδιαφερονται για να κερδισουν το συγκεκριμενο παιχνιδι το μονο που κοιτανε ειναι τα κ.ο

Πιθανες προτασεις:

-νικες (που προσωπικα το θεωρω αρκετα καλο)

-ποσοστο νικων (= νικες / συνολο παιγμενων περιπετειων)

-καποια βαθμολογια (οπως βγαινει κατι αντιστοιχο στην καταταξη οχυρων)

και σε περιπτωση ισοβαθμιας τοτε να μετραει η συνολικη ζημια


*Υ.Γ Το να βαζουν τις περιπετειες σαν απαραιτητη(ή εναλλακτικη) προυποθεση σε μια αποστολη ΔΕΝ βοηθαει, ας μη γελιομαστε...πιο συγκεκριμενα απλα νευριαζει οσους παιχτες δεν ασχολουνται με τις περιπετειες, δηλαδη τους περισσοτερους :D

Αυτα για αρχη απο εμενα :)
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΡΟ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.ΞΕΚΟΛΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΑΥΤΟ Η ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΚΚΛΗΣΗ ΣΤΗΝ ΙΝΝΟ ΝΑ ΣΕ ΒΑΛΕΙ ΠΡΩΤΟ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΗ ΙΔΕΑ
 

MeliodaS

Παλαίμαχος
4 πραματα + 2 extra ανεφερα, η καταταξη σε πειραξε?

1ος εισαι κ 1ος θα μεινεις, εξηγω τη σκεψη μου αναλυτικα, αν δεν σ αρεσει ή διαφωνεις αλλο αυτο... δικαιωμα σου

Δεν σχολιαζω καν οτι οι "ιδεες σου" + το κινητρο εχουν ειπωθει εμμεσα + αμεσα αντιστοιχα απο τα λεγομενα μου αλλα το προσπερνω γιατι κ οι 2 μας θελω να πιστευω οτι εχουμε τον ιδιο στοχο: Να αναβαθμιστουν οι περιπετειες κ να ερθει περισσοτερος κοσμος σ αυτες

οποτε παμε παρακατω...

Προς ομαδα διαχειρησης:
μπορουμε εμεις σαν απλοι παιχτες να κανουμε κατι για να αλλαξουν 5-10 πραματα στις περιπετειες κ να γινουν πιο ελκυστικες ? να πιεσουμε καπως αλλιως γινεται? περα απο το φορουμ εννοω... ή θελετε καποιες αποδειξεις/φωτος κτλ οτι δεν υπαρχει κοσμος στις περιπετειες?

εν ολιγοις, περα απο υπομονη (κ εντυπωση!) μπορουμε να κανουμε κατι αλλο?
 

iosteo

Μέλος
4 πραματα + 2 extra ανεφερα, η καταταξη σε πειραξε?

1ος εισαι κ 1ος θα μεινεις, εξηγω τη σκεψη μου αναλυτικα, αν δεν σ αρεσει ή διαφωνεις αλλο αυτο... δικαιωμα σου

Δεν σχολιαζω καν οτι οι "ιδεες σου" + το κινητρο εχουν ειπωθει εμμεσα + αμεσα αντιστοιχα απο τα λεγομενα μου αλλα το προσπερνω γιατι κ οι 2 μας θελω να πιστευω οτι εχουμε τον ιδιο στοχο: Να αναβαθμιστουν οι περιπετειες κ να ερθει περισσοτερος κοσμος σ αυτες

οποτε παμε παρακατω...

Προς ομαδα διαχειρησης:
μπορουμε εμεις σαν απλοι παιχτες να κανουμε κατι για να αλλαξουν 5-10 πραματα στις περιπετειες κ να γινουν πιο ελκυστικες ? να πιεσουμε καπως αλλιως γινεται? περα απο το φορουμ εννοω... ή θελετε καποιες αποδειξεις/φωτος κτλ οτι δεν υπαρχει κοσμος στις περιπετειες?

εν ολιγοις, περα απο υπομονη (κ εντυπωση!) μπορουμε να κανουμε κατι αλλο?
Πρωτος ειμαι κ πρωτος θα μεινω γιατι εγω παιζω περιπετειες .οτι εχω καταφερει εκει το καταφερα γιατι ξερω καλυτερα το παιχνιδι και δεν εβαλα βαρελια οπως ολοι σας γιανα ανεβειτε στην καταταξη που αυτη τωρα ζητας να κανουμε εκκληση να αλλαξει.
Η λυση στις περιπετειες ειναι το κινητρο και ενα πολυ καλο shop με αγορα μονο με ποντων βετερανου.ολα τα αλλα περισσευουν.
 

MeliodaS

Παλαίμαχος
Νομιζω οταν πρωτοδημιουργηθηκαν (αλλα ακομα κ τωρα) οι περιπετειες σκοπος τους ητανε ο παιχτης να βαζει ωρες σε καποια δουλεια ξερω γω κ παραλληλα αν εχει την ευχερεια/πολυτελεια χρονου να παιζει περιπετειες...

Προς ομαδα διαχειρησης:
Εχει αποτυχει αυτο το πλανο της inno παταγωδως, μηπως μπορει να γινει κατι γι αυτο?
 
Εγω ιδανικά θέλω ν καταργηθούν οι περιπέτειες... Τις σιχαίνομαι μεχρι εκεί που δεν πάει. Ξέρω όμως ότι υπάρχουν άτομα που τους αρέσουν και το σέβομαι. Σεβαστείτε λοιπόν ως ιννο και εμάς που δεν τις θέλουμε τις περιπέτειες και αναγκαζομαστε ν παίξουμε για τις αποστολές χαλωντας το παιχνίδι οσων τις αγαπούν. Και εμείς εκνευριζομαστε και τα παιδιά που θέλουν ν τις χαρουν. Δώστε λοιπόν εναλλακτικο τρόπο να γίνονται οι αποστολές, πχ ώρες σ κάποια δουλειά (κι ας μην συμφέρουν τις προτιμω χιλιες φορές), τουλάχιστον σε ολες όσες μπουν απο δω και πέρα. Δεν ξέρω τι συμβαίνει σε άλλους σερβερ στον ελληνικό πάντως οι περιπέτειες αποτελούν πληρη αποτυχία. Ζήτημα να ασχολούνται 5-10 άτομα. Μπορειτε ν τ επιβεβαιωσετε κοιτώντας τις καταξεις. Κάντε λοιπόν κάτι ώστε να μην τα διωξετε και αυτό (εκτός κ αν σχεδιαζετε να τις καταργησετε, πράγμα που θα με χαροποιουσε ιδιαίτερα).
 

iosteo

Μέλος
Εγω ιδανικά θέλω ν καταργηθούν οι περιπέτειες... Τις σιχαίνομαι μεχρι εκεί που δεν πάει. Ξέρω όμως ότι υπάρχουν άτομα που τους αρέσουν και το σέβομαι. Σεβαστείτε λοιπόν ως ιννο και εμάς που δεν τις θέλουμε τις περιπέτειες και αναγκαζομαστε ν παίξουμε για τις αποστολές χαλωντας το παιχνίδι οσων τις αγαπούν. Και εμείς εκνευριζομαστε και τα παιδιά που θέλουν ν τις χαρουν. Δώστε λοιπόν εναλλακτικο τρόπο να γίνονται οι αποστολές, πχ ώρες σ κάποια δουλειά (κι ας μην συμφέρουν τις προτιμω χιλιες φορές), τουλάχιστον σε ολες όσες μπουν απο δω και πέρα. Δεν ξέρω τι συμβαίνει σε άλλους σερβερ στον ελληνικό πάντως οι περιπέτειες αποτελούν πληρη αποτυχία. Ζήτημα να ασχολούνται 5-10 άτομα. Μπορειτε ν τ επιβεβαιωσετε κοιτώντας τις καταξεις. Κάντε λοιπόν κάτι ώστε να μην τα διωξετε και αυτό (εκτός κ αν σχεδιαζετε να τις καταργησετε, πράγμα που θα με χαροποιουσε ιδιαίτερα).
To post εγινε για να δουμε πως μπορει ενα κομματι του παιχνιδιου να γινει καλυτερο και οχι να μας πεις αν σου αρεσει αυτο η οχι.Δεν περιμενα να αρεσει σε καποιον που δεν ξερει οτι στην περιπετεια υπαρχει κινηση και βολη!
 

*El Profesor*

Παλαίμαχος
για να ανέβουν οι περιπέτειες σε συμμετοχή αντι να έχει σετ παράνομου καλο ειναι να βάλουν ενα καινούριο σετ για οχυρά η για μονομάχους και έτσι θα θέλουν πολλά άτομα να το βγάλουν το σετ αρκεί να είναι καλο και να αξίζει
 

MeliodaS

Παλαίμαχος
Εδω τοσο καιρο δεν κανουν αλλες αλλαγες που επειγουν στο παιχνιδι ρ παιδια(π.χ. οχυρα, μονομαχιες κ.α)...με τις περιπετειες θα ασχοληθουν ?

Πιο πιθανον ειναι να πουν: "Ε αφου δεν αρεσουν και δεν παιζουν πολλοι παιχτες ας το βγαλουμε" (οπως βγηκε το ποκερ)
πιο ευκολο κ πιο βολικο θα τους ειναι απο να το ψαχτουν κ να το βελτιωσουν...αυτο ειναι το θεμα με την inno, οτι θα προτιμησει μια ευκολη λυση απο το να δυσκολευτει λιγο να βγαλει κατι καλυτερο απο το ηδη υπαρχον
 

remington-13-

Μέλος
το θεμα περιπετεια σιγουρα χρειαζεται λιγο προσοχη γιατι ειναι ζωτικο κοματι του παιχνιδιου και ας μην το βλεπουν αυτο καποιοι παικτες....!!!
σιγουρα συμφωνω στο δικαιο μυρασμα σιγουρα συμφωνω και στην διμιουργεια ομαδας.....και σιγουρα θα επρεπε το σετ παρανομου να το αναβαθμισετε...!
επισης θα ελεγε οτι ενα μεγαλο ζητημα ειναι οι ζημιες ......εχω και εγω αναβαθμισμενο οπλο που κανει μεγαλη ζημια και το χρυσοπληρωσα αλλα το damage για μενα πρεπει να πεσει και να ισοροπηθει με της αποφυγες η κατι τετοιο.....η να μεγαλοσετε της ζωες....μπενει δλδ ενας παικτης με 4000 ζωη και ειναι 3 βολες για εναν με καλο οπλο θα μου πεις τι φταιει αυτος με το οπλο???(που στην προκιμενη εχω και εγω τετιοιο οπλο σεφ μπαλντα+2 απλη ζημια απο 1100-1400 χωρις ενυσχηση)
και ολο αυτο το λεω για να δωσουμε κινητρο σε παικτες να μπενουν περιπετειες χωρις να φοβουντε οτι θα πεθάνουν σε ενα γυρο!
ταπεινή μου αποψη !
 

Don Iglo

Νέο Μέλος
Καλησπέρα και από μένα και καλή χρονιά σε όλους,

συμφωνώ εν μέρη με τα περισσότερα που έχετε προτείνει και με έχετε καλύψει τελείως. Το μόνο που θέλω να επισημάνω ώστε να μην περάσει στο ντούκου και θεωρηθεί "πρόταση" προς την διαχείριση, είναι το θέμα των αποστολών που έθιξε η Καλάμιτυ Τζέην.
Διαφωνώ με το σκεπτικό να καταργηθούν οι περιπέτειες από τις αποστολές, καθώς μέχρι τώρα είναι το μόνο κίνητρο που δίνει η inno στους παίχτες που δεν παίζουν εντατικά ή και καθόλου περιπέτειες, εμείς που παίζουμε επωφελούμαστε αφού παίζουμε καμιά γύρα ακόμα και χωρίς την ποιότητα που θα θέλαμε (σε άλλες συνθήκες μπορεί να περάσει μια βδομάδα και να μην έχει μουγκρίσει η αγελάδα καθόλου), με την ίδια λογική και εμένα που δεν μ' αρέσουν τα οχυρά ή μονομαχίες θα πρέπει να αιτηθώ την κατάργηση τους από τις αποστολές. Δεν είναι σωστή λογική αυτή, οι περιπέτειες καλώς ή κακώς είναι μέρος του παιχνιδιού όπως και όλα τα 'λλα. Συνεπώς, όλοι οι παίχτες που παίζουν το παιχνίδι θα πρέπει να περάσουν και από αυτό το κομμάτι.

Καλή συνέχεια σε όλους!!!
 

MeliodaS

Παλαίμαχος
Νομιζω η χρυση τομη μεταξυ της γνωμης της Καλαμιτης και της δικιας σου Don, ειναι αυτο που αναφερει χαρακτηριστικα η Καλαμιτυ για εναλλακτικο τροπο ολοκληρωσης της αποστολης.

Δώστε λοιπόν εναλλακτικο τρόπο να γίνονται οι αποστολές, πχ ώρες σ κάποια δουλειά (κι ας μην συμφέρουν τις προτιμω χιλιες φορές), τουλάχιστον σε ολες όσες μπουν απο δω και πέρα.

Ρεμι, σχετικα με αυτο με τη ζωη, τις αποφυγες και τις ζημιες που ανεφερες συμφωνω 101%, παλαιοτερα ειχα γραψει αυτο, που προτεινω 2 πρακτικες αλλαγες (δεν ξερω δυστηχως κατα ποσο κ αν ειναι εφικτες):

Στο παιχνιδι μεσα τωρα που ειναι και το κυριως θεμα, ετσι οπως ειναι το συστημα το βασικο προβλημα ειναι οι τεραστιες ζημιες των οπλων(εχω δει μεχρι και 4κ ζημια απο διπλη βολη που το θεωρω τουλαχιστον υπερβολικο) οποτε τυχον λυσεις που σκεφτομαι ειναι οι εξης:
1η)αλλαγη της ζημιας των οπλων σε % της ζωης του αντιπαλου που βαρας(π.χ να βαραει καποιος περιπου απο 10-20%)
ετσι τα κ.ο δεν θα πεφτουν βροχη και οι παιχτες με μικρα λβλ δεν θα ειναι τοσο αχρηστοι και δεν θα φοβουντε οτι θα πεθάνουν σε ενα γυρο! (by remi)
2η)αλλαγη της φορμουλας της ζωης...αυτη τη στιγμη ο τυπος ειναι

1000 βασικοί πόντοι υγείας + (10 πόντοι υγείας * το επίπεδο σας) + ιδιότητα δύναμης από το όπλο + μπόνους άμυνας μάχης οχυρού

ετσι ενας 150αρης εχει 2500υγεια + 250ζωη περιπου (για καθε +1 δυναμη απο το τουφεκι) + 100ζωη περιπου(για καθε +1 αμυνα απο τα ρουχα) (τα οπλα που πλεον χρησιμοποιουνε ολοι εχουν απο 6-8 δυναμη, εκτος των λοταριας)
(πλεον φορανε ολοι τα λοστρομου ή τα τατανκα ή του αξιωματικου καθως τους εξασφαλιζει μεγαλυτερη ζημια,στοχο και καλυτερες αποφυγες...οποτε το +αμυνα κατα βαση ειναι απο τυχον ενισχυσεις, οι πιο κοινες ειναι π.χ απο ζωνη πυρομαχικων +4αμυνα και απο ναρκη +7αμυνα)
αρα μιλαμε για μια ζωη 4.4k - 5.2k ενος μεσου παιχτη (= 2500 + 1500-2000 + 400-700)
τετοια ζωη ειναι ανουσια οταν πλεον οι βολες πανω απο 1.5k πεφτουν βροχη....παιχτες με καλα λβλ, ρουχα κ οπλα πεφτουν απο 1-3 γυρους το πολυ

Μινι προταση (αλλα οχι λυση): π.χ μπορουν να βαλουν τη δυναμη να δινει ποινη στο στοχο, αλλα οχι στην αποφυγη
(ετσι οι παιχτες θα βγαζουν την ιδια ζωη αλλα με καλυτερες αποφυγες, οποτε θα αυξησουν εστω και λιγο το προσδοκιμο της ζωης τους :D )

Για τις αποφυγες γνωριζω μονο απο τι επηρεαζονται/εξαρτωνται...δεν ξερω τι ισχυει αναλυτικα (δηλαδη, πως υπολογιζονταις ακριβως) οποτε δυστηχως δεν εχω καποια αλλη προταση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

iosteo

Μέλος
Νομιζω η χρυση τομη μεταξυ της γνωμης της Καλαμιτης και της δικιας σου Don, ειναι αυτο που αναφερει χαρακτηριστικα η Καλαμιτυ για εναλλακτικο τροπο ολοκληρωσης της αποστολης.

Δώστε λοιπόν εναλλακτικο τρόπο να γίνονται οι αποστολές, πχ ώρες σ κάποια δουλειά (κι ας μην συμφέρουν τις προτιμω χιλιες φορές), τουλάχιστον σε ολες όσες μπουν απο δω και πέρα.

Ρεμι, σχετικα με αυτο με τη ζωη, τις αποφυγες και τις ζημιες που ανεφερες συμφωνω 101%, παλαιοτερα ειχα γραψει αυτο, που προτεινω 2 πρακτικες αλλαγες (δεν ξερω δυστηχως κατα ποσο κ αν ειναι εφικτες):

Στο παιχνιδι μεσα τωρα που ειναι και το κυριως θεμα, ετσι οπως ειναι το συστημα το βασικο προβλημα ειναι οι τεραστιες ζημιες των οπλων(εχω δει μεχρι και 4κ ζημια απο διπλη βολη που το θεωρω τουλαχιστον υπερβολικο) οποτε τυχον λυσεις που σκεφτομαι ειναι οι εξης:
1η)αλλαγη της ζημιας των οπλων σε % της ζωης του αντιπαλου που βαρας(π.χ να βαραει καποιος περιπου απο 10-20%)
ετσι τα κ.ο δεν θα πεφτουν βροχη και οι παιχτες με μικρα λβλ δεν θα ειναι τοσο αχρηστοι και δεν θα φοβουντε οτι θα πεθάνουν σε ενα γυρο! (by remi)
2η)αλλαγη της φορμουλας της ζωης...αυτη τη στιγμη ο τυπος ειναι

1000 βασικοί πόντοι υγείας + (10 πόντοι υγείας * το επίπεδο σας) + ιδιότητα δύναμης από το όπλο + μπόνους άμυνας μάχης οχυρού

ετσι ενας 150αρης εχει 2500υγεια + 250ζωη περιπου (για καθε +1 δυναμη απο το τουφεκι) + 100ζωη περιπου(για καθε +1 αμυνα απο τα ρουχα) (τα οπλα που πλεον χρησιμοποιουνε ολοι εχουν απο 6-8 δυναμη, εκτος των λοταριας)
(πλεον φορανε ολοι τα λοστρομου ή τα τατανκα ή του αξιωματικου καθως τους εξασφαλιζει μεγαλυτερη ζημια,στοχο και καλυτερες αποφυγες...οποτε το +αμυνα κατα βαση ειναι απο τυχον ενισχυσεις, οι πιο κοινες ειναι π.χ απο ζωνη πυρομαχικων +4αμυνα και απο ναρκη +7αμυνα)
αρα μιλαμε για μια ζωη 4.4k - 5.2k ενος μεσου παιχτη (= 2500 + 1500-2000 + 400-700)
τετοια ζωη ειναι ανουσια οταν πλεον οι βολες πανω απο 1.5k πεφτουν βροχη....παιχτες με καλα λβλ, ρουχα κ οπλα πεφτουν απο 1-3 γυρους το πολυ

Μινι προταση (αλλα οχι λυση): π.χ μπορουν να βαλουν τη δυναμη να δινει ποινη στο στοχο, αλλα οχι στην αποφυγη
(ετσι οι παιχτες θα βγαζουν την ιδια ζωη αλλα με καλυτερες αποφυγες, οποτε θα αυξησουν εστω και λιγο το προσδοκιμο της ζωης τους :D )

Για τις αποφυγες γνωριζω μονο απο τι επηρεαζονται/εξαρτωνται...δεν ξερω τι ισχυει αναλυτικα (δηλαδη, πως υπολογιζονταις ακριβως) οποτε δυστηχως δεν εχω καποια αλλη προταση.
Εσυ λοιπον που θες εναλλακτικη στις αποστολες κ το προτημας κιολα ,δεν εισαι αυτος που αγαπαει τις περιπετειες αλλα ενας που θελει να φερει το παιχνιδι στα μετρα του γιατι ετσι βολευεσαι.
 

iosteo

Μέλος
μια αλλη ιδεα που θα μπορουσε να γινει,ειναι ενα τουρνουα παγκοσμιο σε περιπετειες με καποια δωρα στους νικητες και καποιο μπονους οπως περισσοτερη τυχη ή χρηματα ή ενεργεια για καποιες μερες στους σερβερ των νικητων
 

MeliodaS

Παλαίμαχος
XAXAXAXAXA :D

Που διαβασες οτι εγω θελω εναλλακτικη στην αποστολη και δεν το ξερω....εγω τονισα την πιθανη λυση στις αποψεις των 2 παιχτων(Καλαμιτυ Τζεην, Don Iglo), μη διαβαζεις κ παρερμηνευεις οτι θες οπως το θες

Προσωπικα χαιρομαι για τετοιες αποστολες επειδη μπαινει πολυς κοσμος κ βρισκω γρηγορα παιχνιδι :)

Ωστοσο, τα ατομα που δεν τους αρεσουν οι περιπετειες (οπως η Καλαμιτυ) πιστευω αντιπροσωπευουν πανω απο το 80% των παιχτων του west (αν οχι παραπανω), οποτε πρεπει να υπολογιστει η γνωμη τους.

Η ιδεα του iosteo για διεθνες τουρνουα περιπετειεων ειναι ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ

Ηδη εχουν γινει διεθνη τουρνουα οχυρων κ μονομαχιων, οποτε υποθετω θα ειναι κ αυτο εφικτο !
(αν μπορει να μας πει και ο CoMa ή καποιο αλλο μελος απο την ομαδα διαχειρησης τη γνωμη του σχετικα με αυτο κ αναλαβει την προωθηση του! :) )
 

iosteo

Μέλος
XAXAXAXAXA :D

Που διαβασες οτι εγω θελω εναλλακτικη στην αποστολη και δεν το ξερω....εγω τονισα την πιθανη λυση στις αποψεις των 2 παιχτων(Καλαμιτυ Τζεην, Don Iglo), μη διαβαζεις κ παρερμηνευεις οτι θες οπως το θες

Προσωπικα χαιρομαι για τετοιες αποστολες επειδη μπαινει πολυς κοσμος κ βρισκω γρηγορα παιχνιδι :)

Ωστοσο, τα ατομα που δεν τους αρεσουν οι περιπετειες (οπως η Καλαμιτυ) πιστευω αντιπροσωπευουν πανω απο το 80% των παιχτων του west (αν οχι παραπανω), οποτε πρεπει να υπολογιστει η γνωμη τους.

Η ιδεα του iosteo για διεθνες τουρνουα περιπετειεων ειναι ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ

Ηδη εχουν γινει διεθνη τουρνουα οχυρων κ μονομαχιων, οποτε υποθετω θα ειναι κ αυτο εφικτο !
(αν μπορει να μας πει και ο CoMa ή καποιο αλλο μελος απο την ομαδα διαχειρησης τη γνωμη του σχετικα με αυτο κ αναλαβει την προωθηση του! :) )
ατομα οπως η καλαμιτυ ειναι τα ατομα που στην 3η γυρα βγαινουν οφ γιατι δεν ξερουν ουτε τα βασικα.
εδω ειναι και η απαντηση σου
 

Συνημμένα

  • Screenshot_6.png
    Screenshot_6.png
    10,6 KB · Προβολές: 93

MeliodaS

Παλαίμαχος
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :D

Δεν ειναι αυτη η γνωμη δικη μου, αλλα ειναι τα λογια της Καλαμιτης ΑΥΤΟΥΣΙΑ !

Για του λογου το αληθες: https://prnt.sc/x88odr

Μην βλεπεις εχθρους εκει που δεν υπαρχουν, ωριμασε, ξεπερνα το κ παμε για ΔΙΕΘΝΕΣ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΩΝ !
 

DaNOO13

Νέο Μέλος
Καλησπερα , καλες ολες οι αποψεις που αναφερθηκαν αλλα θα συμφωνησω κυριως με του iosteo ... Το θεμα ειναι να δωθει ενα κινητρο στους παιχτες να ασχοληθουν ξανα με τις περιπετειες . Οποτε σιγουρα το ενα σεναριο πρεπει να αφορα τις ανταμοιβες ειτε αυτες ειναι χρημα , εμπειρια , ομολογα ειτε θηκες με αντιστοιχα αντικειμενα ... Ισως κ μια αναδιοργανωση των ποντων βετερανου , με προσθηκη νεων αντικειμενων ειτε αυτα αφορουν ενισχυσεις ειτε ρουχα . Ωστοσο , και η ιδεα για παγκοσμιο τουρνουα δεν θα ηταν ασχημη , με τον νικητη να λαμβανει κατι special οπως εγινε και με το τουρνουα οχυρων κτλ
 
Κορυφή