Πρόταση για τουρνουά οχυρών

  • Δημιουργός θέματος joahna
  • Ημερομηνία έναρξης
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

melenmaria

Μέλος
Aν και θεωρω πως πρωτα θα επρεπε να τελειωσει το προηγουμενο προτζεκτ (β/ν) πριν γινει αυτο, παρ' ολα αυτα ειναι μια καλη κινηση για κατι καινουργιο.
Ο μπαφαλο ηταν ενας ιδανικος κοσμος να γινει κατι τετοιο ακριβως για τον λογο οτι δεν υπαρχουν "τουμπανα" οχυρομαχοι και το παιχνιδι θα βασιστει περισσοτερο σε στρατηγική.
Οι τυχοδιωκτες παλι παραπονεμενοι ειναι αν και καταταξη Κ1 στην πρωτη θεση τυχα βλέπω... Αν το παμε ετσι και εγω ως οχυρομαχος στρατιωτης για να παιζω σωστα για την συμμαχια μου πρεπει να βαλω φουλ ζωη οποτε δε θα εχω καλα στατς, μετα οι εργατες σε επιθεση δε λενε και πολλα οι μονομαχοι πρεπει να παιζουν καβατζα και παει λεγοντας...

Οι αποριες μου:
Στις μαχες αυτες οι πολεις που θα δηλωθουν τι νοημα εχουν αφου θα υπαρχει λιστα παιχτων?
Το μεγαλο επαθλο που θα δωθει στους συντονιστες για να μπει αγορα προς συμμαχια πως θα αποκλισει παιχτες που δεν ελαβαν μερος να τη "χτυπησουν" στη δημοπρασια?
Οι μαχες θα πρεπει να σταματησουν αυτες τις μερες για τη διεξαγωγη του προτζεκτ?

Αυτα τα ολιγα...
 

DeletedUser

Guest
Επειδη εχω διαβασει ΟΛΑ τα ποστ μεχρι τωρα, μερικοι παιχτες εχουν πολυ καλες ιδεες! Αν καποιος θελει να διαμαρτυρηθει μπορει μεσω των προσωπικων μηνυματων! Το θεμα εχει 2-3 σελιδες γεματες με σπαμ-ασχετα θεματα! Αν θελουμε οντως να γινει το τουρνουα ας μην κουραζουμε αλλο το θεμα και ας προτεινουμε ιδεες....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

black.thunder

Μέλος
Φίλε Αραμπ μπορεί να παίζουν 2954 άτομα τον κ1 αλλά μην ξεχνάς πως δεν ασχολούνται όλοι με τα οχυρά. Ίσα, ίσα οχυρά γεμίζουμε και οι 2 μεγαλύτερες συμμαχίες.
Για τους πρώην The parliament:
Λογικά θα υπάρχουν 2 μεγάλες συμμαχίες που θα δηλώσουν τα οχυρά τους και αυτοί μπορούν να πάνε μαζί με όποιους θέλουν.

Πρώτα λέω να δούμε το τι συμμετοχή θα έχουμε και μετά να τα συζητήσουμε αυτά. Αν θα υπάρξουν 2 συμμαχίες ή 2-3 ομάδες 100 ατόμων.
 

DeletedUser

Guest
1η ερωτηση

πως μπορουν να χτυπησουν την ζωνη της ιννο στην δημοπρασια τα μικρα λβλ οταν δεν εχουν τερματισει ηδη? μεγαλο πλεονεκτημα θα εχουν οι παλιοι παικτες. αποψη μου τυχαια με κληρωση να δωθει η ζωνη και να εξαιρεθουν οι παικτες που εχουν παρει τον ρουντολφ απο την διαδικασια για τον λογο οτι χρειαζεται για την καμηλα ο ρουντολφ στο σετ συλλεκτη αρα μπορουν να βγαλουν αρκετα $$$$ αν τον πουλησουν

2η ερωτηση

μιας και στις περισσοτερες επιθεσεις οι επιτιθεμενοι ειτε κολανε δεξιους πυργους-τειχος (μονομαχων εργατων) ή σπαστα 50-50 πχ σε μεσαιο, αρα την περισσοτερη ωρα ειναι απεναντι σε πυργο τυχοδιωκτων και μονομάχων πως περιμενεται ενας εργατης και ενας στρατιωτης σε λαθος πυργο να πιασουν τις περισσοτερες αποφυγες ή ζημιες? προσωπικα εχω δει τον χοχο κ1 σαν τυχας να βγαινει 1ος σε αποφυγες

3η ερωτηση

μεσο ορο λαμβανομενων χτυπηματων? δλδ οποιος φουλαρει ζωη και δεν κατσει απεναντι απο μονομαχο που ριχνει τα κριτ σαν στραγαλι και τπτ αλλο θα παρει ενα δωρο. Ειδικα κ1 οποιος εχει τελειωσει αποστολες και παιζει απο την αρχη με τις εορταστικες θα εχει μαζεψει εξτρα σκιλς θεωρω οτι αυτο το εχετε περισσοτερο για του πριμ κοσμους για ευνοητους λογους
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
1η ερωτηση

πως μπορουν να χτυπησουν την ζωνη της ιννο στην δημοπρασια τα μικρα λβλ οταν δεν εχουν τερματισει ηδη? μεγαλο πλεονεκτημα θα εχουν οι παλιοι παικτες. αποψη μου τυχαια με κληρωση να δωθει η ζωνη και να εξαιρεθουν οι παικτες που εχουν παρει τον ρουντολφ απο την διαδικασια για τον λογο οτι χρειαζεται για την καμηλα ο ρουντολφ στο σετ συλλεκτη αρα μπορουν να βγαλουν αρκετα $$$$ αν τον πουλησουν

2η ερωτηση

μιας και στις περισσοτερες επιθεσεις οι επιτιθεμενοι ειτε κολανε δεξιους πυργους-τειχος (μονομαχων εργατων) ή σπαστα 50-50 πχ σε μεσαιο, αρα την περισσοτερη ωρα ειναι απεναντι σε πυργο τυχοδιωκτων και μονομάχων πως περιμενεται ενας εργατης και ενας στρατιωτης σε λαθος πυργο να πιασουν τις περισσοτερες αποφυγες ή ζημιες? προσωπικα εχω δει τον χοχο κ1 σαν τυχας να βγαινει 1ος σε αποφυγες

3η ερωτηση

μεσο ορο λαμβανομενων χτυπηματων? δλδ οποιος φουλαρει ζωη και δεν κατσει απεναντι απο μονομαχο που ριχνει τα κριτ σαν στραγαλι και τπτ αλλο θα παρει ενα δωρο. Ειδικα κ1 οποιος εχει τελειωσει αποστολες και παιζει απο την αρχη με τις εορταστικες θα εχει μαζεψει εξτρα σκιλς θεωρω οτι αυτο το εχετε περισσοτερο για του πριμ κοσμους για ευνοητους λογους

Απαντηση στην 1 ερωτηση:

Φιλε και εγω στον Buffalo ειμαι 86 lvl που δεν θεωρειτε μεγαλο lvl αλλα εχω μαζεψει ηδη 200.000$+. Προσπαθω να μαζεψω χρηματα για την ζωνη! Δεν προσπαθω να αλλαξω την βασικη ιδεα! Να κληρωθει μια τετοια ζωνη? Εμενα προσωπικα αν μου τυχαινε αυτη η ζωνη απο κληρωση θα πηγαινα να παιξω λοττο!

Απαντηση στην 2 ερωτηση:

Ας μην στηθει ο παιχτης σε αλλο πυργο! Ας προσπαθησει να δηλωσει στην μαχη απο τους πρωτους, για να εχει μια θεση στον πυργο του! Αυτο δεν ειναι λογος να αλλαξει η βασικη ιδεα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
καλησπέρα και από εμένα
διάβασα όλα τα ποστ και θέλω να ρωτήσω για ένα πρόβλημα που βλέπω σε άλλους κόσμους. τι γίνεται με τους οφλινε? γιατί πιστεύω πως θα υπάρχουν και εδώ και μιλάω για αυτούς που θα κάνουν συστηματικά και όχι για κάποιων που δεν μπορεί νανε εδώ μια δυο φορές λόγω δουλειάς!
θα υπάρχει κάποιο κριτήριο διαφορετικής ανταμοιβής σε σχέσει μαι τους ονλινε?
 

DeletedUser

Guest
καλησπέρα και από εμένα
διάβασα όλα τα ποστ και θέλω να ρωτήσω για ένα πρόβλημα που βλέπω σε άλλους κόσμους. τι γίνεται με τους οφλινε? γιατί πιστεύω πως θα υπάρχουν και εδώ και μιλάω για αυτούς που θα κάνουν συστηματικά και όχι για κάποιων που δεν μπορεί νανε εδώ μια δυο φορές λόγω δουλειάς!
θα υπάρχει κάποιο κριτήριο διαφορετικής ανταμοιβής σε σχέσει μαι τους ονλινε?

Aπο την στιγμη που δεν λεει κατι τετοιο η βασικη ιδεα, οχι δεν θα υπαρχει διαφορετικο κριτηριο! Αλλα ετσι και αλλιως συνηθως οι ον κανουν τις περισσοτερες αποφυγες, ζημιες κλπ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

dimitrisCh

Μέλος

Υπάρχει το bonus των αποφυγών που νομίζω πως καλύπτει τους τυχοδιώκτες αλλά αν έχεις να προτίνεις κάτι άλλο παρακαλώ κάντο.
Αγαπητή joahna, συγνώμη, αλλά μάλλον έχεις άγνοια για το μπόνους των τυχοδιωκτών. Σε καμία περίπτωση το μπόνους των τυχοδιωκτών δεν τους ευνοεί στις αποφυγές, αντιθέτως είναι σοβαρό μειονέκτημα αυτό το μπόνους για αποφυγές στους τυχοδιώκτες.

Αν δεν το γνωρίζεις, μάθε λοιπόν, ότι το μπόνους στους τυχοδιώκτες έχει ως αποτέλεσμα:

Μετά από 2 χτυπήματα σε ένα γύρο μίας μάχης οχυρού, έχεις μία πιθανότητα 25% να μην υποστείς άλλο χτύπημα για τον υπόλοιπο γύρο.

τουτέστιν, σε απλά ελληνικά, ότι όταν λειτουργεί το μπόνους, ο παίκτης απλώς γίνεται αόρατος, δηλαδή δεν κάνει αποφυγή, η οποία θα καταγράφεται ως αποφυγή και την(τις) βολή(ες) δέχεται ο πιο κοντινός σε αυτόν παίκτης, με τον οποίο είχε οπτική επαφή ο παίκτης ο παίκτης που πυροβόλησε ή είχαν οπτική επαφή οι παίκτες οι οποίοι πυροβόλησαν στον τυχοδιώκτη.

Αν λειτουργούσε το μπόνους έτσι όπως το φαντάζεσαι, τότε τις περισσότερες αποφυγές θα έκαναν στις μάχες οι τυχοδιώκτες, και όχι αυτοί με την περισσότερη ζωή.

Έτσι λοιπόν και σύμφωνα με τα έπαθλα:
  • Παίχτης με το μεγαλύτερο ΜΟ σε ζημιες σε όλες τις μάχες. (100 σβόλοι + 1 ατσάλινη θήκη) θα το πάρει λογικά παίκτης από κατηγορία μονομάχος
  • Παίχτης με το μεγαλύτερο ΜΟ σε αποφυγές απο όλες τις μάχες. (200 σβόλοι + 1 ατσάλινη θήκη) θα το πάρει λογικά παίκτης από κατηγορία στρατιώτης
  • Παίχτης με τατο μεγαλύτερο ΜΟ σε λαμβανόμενα χτυπηματα σε όλες τις μάχες. (100 σβόλοι + 1 ατσάλινη θήκη) θα το πάρει λογικά παίκτης από κατηγορία στρατιώτης

Οι κατηγορίες τυχοδιώκτες και εργάτες μάλλον αδικημένοι από τα μπόνους των χαρακτήρων τους, έχουν ελάχιστες πιθανότητες για κάποιο έπαθλο.:p
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser

Guest
Όσον αφορά τον 1 , δεν νομίζω ότι συμμετέχουν σε μάχες παίχτες στη πρώτη κατηγορία επιπέδων όπως έχει ορισθεί.

Οι αρχικές κατηγορίες διαμορφώθηκαν κυρίως με βάση τον κόσμο 7 που υπάρχουν αυτα τα επίπεδα. Μόλις συγκεντρωθουν τα άτομα που θα συμμετέχουν όσον αφορά τον κόσμο 1 ενδέχεται να αναδιαμορφωθούν οι κατηγορίες.

Γιατί να μην παίξουμε 14 μέρες ξύλο μεταξύ μας με 1 μάχη την ημέρα ?
Πιστεύεται πως θα είναι καλύτερα να βαράει 5 οχυρά η 1 συμμαχία και 5 η άλλη μετά όλοι οι παίχτες να ρωτάνε στους υπεύθυνους σε ποια μάχη να πάνε αλλά να μην το ξέρει και αυτός ?

Αν υπάρξει μεγάλη συμμετοχή και από τις 2 πλευρές ας μην βαράμε μικρά. Μεσαία και μεγάλα για να παίξουν όλοι.

Αυτό που θέλουμε να αποφύγουμε με το όριο των μαχών ή τον υποχρεωτικό αριθμό καθημερινών είναι φαινόμενα του τυπου...σημερα είναι σειρα μου, αυριο εσύ, μα αύριο βαραει η τάδε, μεθαύριο είναι αργία κλπ κλπ.Στο τέλος θα βρεθούμε να ψάχνουμε ποιανου σειρά είναι και όχι τι έγινε.

Εννοείται πως αν δουμε ξαφνικα 15 μάχες στο άκυρο θα επεμβούμε, από την άλλη μόνο μεταξύ σας οι συμμαχίες μπορείτε να έρθετε σε όποια άτυπη ή και τυπική συμφωνία θέλετε.

Μπορούμε όμως να βάλουμε ένα μέγιστο όριο μαχών. πχ 4 ή 5.

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής :

1) Είπατε ότι θα δωθούν σε όλους από μία ζώνη InnoGame αλλά σε ποιους όλους ;; Δηλαδή στους νικητές ή σε όσους πήραν μέρος στο διαγωνισμό;;;

2)Πως θα μπορούμε να πάρουμε συμμετοχή σε αυτόν το διαγωνισμό ;;;

Α και κάτι άλλο .

Είπατε πριν για τους τυχάδες που έχουν τις αποφυγές . Οι μονομάχοι έχουν τα λεγόμενα "κρίτικαλ" , δεν είναι άδικο για τους τυχάδες αυτό . (δεν είμαι τυχάς απλά το λέω)

Η ζώνη θα μπει 1 σε κάθε συμμαχία. Συμμετοχή μόλις ανοίξει ο διαγωνισμός θα ενημερωθείτε εδώ στο φορουμ

Οι αποριες μου:
Στις μαχες αυτες οι πολεις που θα δηλωθουν τι νοημα εχουν αφου θα υπαρχει λιστα παιχτων?
Το μεγαλο επαθλο που θα δωθει στους συντονιστες για να μπει αγορα προς συμμαχια πως θα αποκλισει παιχτες που δεν ελαβαν μερος να τη "χτυπησουν" στη δημοπρασια?
Οι μαχες θα πρεπει να σταματησουν αυτες τις μερες για τη διεξαγωγη του προτζεκτ?

Αυτα τα ολιγα...
Τα ονόματα των πόλεων τα θέλουμε προκειμένου να βλέπουμε ποσες πόλεις συμμετέχουν σε κάθε συμμαχία, να διαμορφωθεί χάρτης κλπ κλπ.Και για αποφυγή στο τέλος παρεξηγήσεων του στυλ...μα όχι εμείς είμασταν με αυτούς κλπ κλπ.

Τεχνικά δεν μπορεί να αποκλειστεί οποισδήποτε παίχτης απο το να χτυπήσει τη δημοπρασία.
Ομως επειδή σε μια συμμαχία δεν υπάρχουν μόνο οι οχυρομάχοι, αλλά και οι καθαρά μονομάχοι που μπορεί να στηρίζουν κάνοντας μονομαχίες πριν τα οχυρά, οι εργάτες που χτίζουν τα οχυρά, οι τυχάδες που φέρνουν τα υλικά, οι οπλοποιοί που φτιάχνουν ενισχύσεις κα. Ορισμένοι απο αυτοί δεν συμμετέχουν άμεσα αλλα έμμεσα. Θεωρούμε πως έχουν το δικαίωμα να προσπαθήσουν να πάρουν την ζώνη.

Αν παρόλα ταύτα υπάρχουν άτομα που κρίνουν οι υπεύθυνοι της συμμαχίας πως δεν αξίζουν να συμμετέχουν...τι να πω..ας τους βγάλουν εκτός πόλης και άρα εκτός συμμαχίες μέχρι να γίνει η δημοπρασία.

1η ερωτηση

πως μπορουν να χτυπησουν την ζωνη της ιννο στην δημοπρασια τα μικρα λβλ οταν δεν εχουν τερματισει ηδη? μεγαλο πλεονεκτημα θα εχουν οι παλιοι παικτες. αποψη μου τυχαια με κληρωση να δωθει η ζωνη και να εξαιρεθουν οι παικτες που εχουν παρει τον ρουντολφ απο την διαδικασια για τον λογο οτι χρειαζεται για την καμηλα ο ρουντολφ στο σετ συλλεκτη αρα μπορουν να βγαλουν αρκετα $$$$ αν τον πουλησουν

2η ερωτηση

μιας και στις περισσοτερες επιθεσεις οι επιτιθεμενοι ειτε κολανε δεξιους πυργους-τειχος (μονομαχων εργατων) ή σπαστα 50-50 πχ σε μεσαιο, αρα την περισσοτερη ωρα ειναι απεναντι σε πυργο τυχοδιωκτων και μονομάχων πως περιμενεται ενας εργατης και ενας στρατιωτης σε λαθος πυργο να πιασουν τις περισσοτερες αποφυγες ή ζημιες? προσωπικα εχω δει τον χοχο κ1 σαν τυχας να βγαινει 1ος σε αποφυγες

3η ερωτηση

μεσο ορο λαμβανομενων χτυπηματων? δλδ οποιος φουλαρει ζωη και δεν κατσει απεναντι απο μονομαχο που ριχνει τα κριτ σαν στραγαλι και τπτ αλλο θα παρει ενα δωρο. Ειδικα κ1 οποιος εχει τελειωσει αποστολες και παιζει απο την αρχη με τις εορταστικες θα εχει μαζεψει εξτρα σκιλς θεωρω οτι αυτο το εχετε περισσοτερο για του πριμ κοσμους για ευνοητους λογους

Το ερώτημα σου Νο1. Δεν νομίζω πως τίθεται τέτοιο θέμα ιδίως όταν η δημοπρασία γίνετε γνωστή αρκετό καιρό πριν ξεκινήσει. Στα ερωτήματα σου 2 και 3 πρέπει να σου πω πως υπεύθυνοι είναι οι στρατολόγοι της συμμαχίας. Σε αυτούς θα αναζητήσετε τις ευθύνες και γιατι σε έβαλαν απέναντι απο τους μονομάχους και γιατι κάποιος συμπαίχτης σου είναι παντα σε πύργο στης άμυνες και εσύ πάντα στο τοίχος (παραδείγματα κάνω)

καλησπέρα και από εμένα
διάβασα όλα τα ποστ και θέλω να ρωτήσω για ένα πρόβλημα που βλέπω σε άλλους κόσμους. τι γίνεται με τους οφλινε? γιατί πιστεύω πως θα υπάρχουν και εδώ και μιλάω για αυτούς που θα κάνουν συστηματικά και όχι για κάποιων που δεν μπορεί νανε εδώ μια δυο φορές λόγω δουλειάς!
θα υπάρχει κάποιο κριτήριο διαφορετικής ανταμοιβής σε σχέσει μαι τους ονλινε?

Και η παρουσία των οφλινε είναι θέμα των στρατολόγων.

 

DeletedUser

Guest
Οι κατηγορίες τυχοδιώκτες και εργάτες μάλλον αδικημένοι από τα μπόνους των χαρακτήρων τους, έχουν ελάχιστες πιθανότητες για κάποιο έπαθλο.:p

Θεωρώ πως το καλύψαμε το θέμα αυτό και τον τρόπο που εγώ το είπα. Όσο καιρό έπαιζα οχυρά (πάντα με τυχοδιώκτη) δεν νομίζω να έδειξα πως έχω άγνοια αλλά ας το αφήσουμε αυτό. (μπαααα πάντα νουμπ ήμουν :w:w)

Προσπαθούμε να βρουμε μια φορμουλα που θα ικανοποιήσει τους τυχοδιώκτες το ίδιο όπως τις άλλες κατηγορίες. Η ιδέα για τις γύρες στην σημαία είναι καλή αλλα περιοριστική όσον αφορά γιατι είναι μόνο στις επιθέσεις.
 

cord

Ex-The West Team
Μερικες σκεψεις διαβαζοντας οσα γραφονται:

- Νομιζω οτι οι μεγαλες συμμαχιες θα μπορουσαν να δημιουργησουν διαφορες ομαδες και να συμμετεχουν σε αυτες συγκεκριμενοι παιχτες επειτα απο συνεννοησεις μεταξυ τους ωστε να λαβουν μερος και σε περισσοτερες μαχες. Βεβαια υπαρχει το θεμα της αδυναμιας δηλωσης επιθεσης σε οχυρο της ιδιας συμμαχιας (οπως βλεπετε προκυπτουν συνεχως διαφορα θεματα). Θα μπορουσαν ομως οι ομαδες αυτες να συνεννοηθουν με τις συμμαχιες τους και να ιδρυσουν προσωρινα αλλες συμμαχιες για 2 εβδομαδες, ωστε και να λαβουν κατα τον τροπο αυτο που γραφει ο aramb μερος στο τουρνουα αλλα και στις κανονικες μαχες που γινονται.

- Για τις πολλαπλες θα μιλησουμε και με τους προγραμματιστες για να καθορισουμε τις οποιες τεχνικες δυνατοτητες. Ενδεχεται να μπει καποιο οριο στις μαχες, δεν το αποκλειουμε.

- Για το Βορειοι - Νοτιοι του κ1 εχουν μεινει 1-2 μαχες μονο οι οποιες μπορουν να γινουν καποιο Σαββατο η Κυριακη. Τις καθυστερησαμε πραγματι γιατι τελευταια εχουν προστεθει αρκετα νεα και πολυ καλα ανατικειμενα και θελαμε να παρουμε εκγριση για να συμπεριλαβουμε και αυτα στις ανταμοιβες στο φιναλε αυτου του project. Εχουμε παρει την εγκριση ηδη και για αυτο αρχισαμε με το τουρνουα αυτο το οποιο βασιστηκε σε ιδεες παιχτων και στο οποιο θα μπορεσουν να συμμετασχουν περισσοτεροι παιχτες απο οτι στο "Βορειοι - Νοτιοι". Συντομα στο σχετικο θεμα των Βορειων-Νοτιων θα αναρτησουμε ολες τις ανταμοιβες οι οποιες θα ειναι για ολους τους παιχτες που θα συμμετεχουν στο φιναλε αλλα και για πολλους (θα προσπαθησουμε εως ολους) που θα δηλωσουν αλλα δεν θα λαβουν μερος στην/στις μαχες αυτες λογω της ελλειψης θεσεων. Ο στοχος μας ειναι το φιναλε αυτο να δωσει σε ολους οσους θα συμμετεχουν διαφορα δωρα αναμνηστικα, πολυ καλα, αλλα και πολυ σπανια αντικειμενα.

- Μια συμμαχια δεν εχει μονο πολεμιστες, εχει και υποστηριξη π.χ. αυτους που δεν ειναι μονομαχοι η οχυρομαχοι και φτιαχνουν ενισχυσεις για τους πολεμιστες ή μαζευουν χρηματα τα οποια χρησιμοποιει η καθε συμμαχια με διαφορους τροπους. Αυτοι οι παιχτες αν και ανηκουν σε καποια συμμαχια δεν θελαμε να μεινουν χωρις καποιο δωρο. Αλλωστε εχουμε βαλει και δωρα που θα δωθουν και με κληρωση και μπορουμε να κανουμε την κληρωση και για αυτα με Rudolf και/η ζωνη InnoGames και/η και κατι αλλο, δεν ειναι προβλημα αυτο.

- Επισης, οι πολεις που δεν ανηκουν σε συμμαχια και εχουν ενεργους παιχτες που θελουν να συμμετεχουν σε τουρνουα οχυρων μπορουν να ερθουν σε επαφη με αλλες παρομοιες πολεις ωστε να αυξηθει ο αριθμος τους και να δηλωσουν συμμετοχη με πιο πολλους παιχτες. Εναλλακτικα, μπορουν να μιλησουν με καποια απο τις υπαρχουσες συμμαχιες και να παιξουν με μια απο αυτες στο τουρνουα. Υπαρχουν λυσεις.

- Για να γινουν αυτα και πιθανον και αλλα πολλα, ειναι λογικο οτι θα χρειαστει καποιος χρονος για την οργανωση τους, οσο χρονο χρειαστουν οι υπευθυνοι των συμμαχιω/ομαδων για τετοιου ειδους ρυθμισεις θα τον εχουν.

Τελος, αρχικα σκεφτηκαμε να το κανουμε πρωτα στον κ7 για δοκιμη, διαμαρτυρηθηκαν πολλοι παιχτες (ειτε στο φορουμ ειτε με μηνυματα) και ειπαμε να διαθεσουμε κι αλλον χρονο και να το κανουμε και στον κ1. Τωρα που βγαινουν διαφορα "προβληματα" (αυτα που θελαμε να δουμε λογω της δοκιμης). Αυτο ειναι το νοημα των δοκιμων ομως, να δουμε τι μπορει να βγει στην πορεια στον κ7 και μετα να το καναμε πιο καλα στον κ1 και κ6 αρχικα. Ειναι λογικο οτι στον κ6 θα γινει πολυ πιο καλα και ενδεχομενως πιο ευκολα, εχοντας μια πρωτη εμπειρια απο τους προηγουμενους κοσμους. Δεν υπηρχε η δυνατοτητα να γινει ταυτοχρονα και στον κ6, τοσο ανθρωπινου δυναμικου οσο και χρονου και ελπιζουμε αυτο να μπορει να γινει αντιληπτο. Δεν εχουμε κατι με τον κ6, ισα ισα, θελαμε να δουμε πως θα εξελιχθει στον κ7 και να το κανουμε και καλυτερα ακομη σε κ1 και κ6 αργοτερα. Γι αυτο θα παρακαλουσα να μην δημιουργουνται θεματα απο το τιποτα και να μην βλεπουμε "συνομωσιες" εκει που δεν υπαρχουν. Η ομαδα διαχειρισης εξ' ολοκληρου, δεν ειναι απενταντι στους παιχτες αλλα μαζι με τους παιχτες.
 

DeletedUser

Guest
Απαντηση στην 1 ερωτηση:

Φιλε και εγω στον Buffalo ειμαι 86 lvl που δεν θεωρειτε μεγαλο lvl αλλα εχω μαζεψει ηδη 200.000$+. Προσπαθω να μαζεψω χρηματα για την ζωνη! Δεν προσπαθω να αλλαξω την βασικη ιδεα! Να κληρωθει μια τετοια ζωνη? Εμενα προσωπικα αν μου τυχαινε αυτη η ζωνη απο κληρωση θα πηγαινα να παιξω λοττο!

Απαντηση στην 2 ερωτηση:

Ας μην στηθει ο παιχτης σε αλλο πυργο! Ας προσπαθησει να δηλωσει στην μαχη απο τους πρωτους, για να εχει μια θεση στον πυργο του! Αυτο δεν ειναι λογος να αλλαξει η βασικη ιδεα!

εστω οτι με λεφτα το θεωρεις δικαιο επειδη εσυ και 10 αλλοι εχετε 200-300κ. τις αποφυγες και τις ζημιες πως θα τις πιασεις αν δεν εχεις στοχο και δεν σε εχουν στοχο? εκτος αν εχεις και μονομαχο στον κ7 τι να πω τοτε...
 

DeletedUser

Guest
Καλησπέρα και απο εμένα!

Όσον αφορά το διαγωνισμό....πολύ σωστά τονίσατε ο,τι ,δεν μπορει με 1 μάχη και επειδή έτυχε μιάς καλής απόδοσης να σταθεί εκεί κάποιος και να ελπίζει στον υψηλότερο Μ.Ο ζημιάς ή αποφυγών κτλ...(π.χ. Κάνω 1 απλό ''ρεσκίλ'' και βγαίνω 1ος σε ζημιές ...δεν ξαναπάω σε μάχη...)
Ας λάβουμε λοιπόν υπόψιν το Σύνολο του ποσού ή αν το θέλετε σε μέσο όρο βάλτε συντελεστή ...δηλαδή Μ.Ο.(Ζημιών η αποφυγών κτλ) επί Συμμετοχή σε Μάχες / Σύνολο Μαχών.
π.χ. 20 συνολικα μάχες 3 παίκτες Α ,Β και Γ.
Ο Α με 4500 Μ.Ο. ζημιών σε 14 μάχες ο Β 3700 19 μαχες και Γ 3200 20 μάχες έχουμε
Α= 4500 επι 14/20=3150
Β= 3700 επι 19/20=3515
Γ= 3200 επι 20/20=3200 (βλέπετε οτι και η ΜΙΑ μάχη ειναι σημαντική....οπότε δεν θα μπορέσει κάποιος με 1 απλο ρεσκιλ να πάρει πρωτιά και στις 2 κατηγοριες αποφ-ζημιων)
Έτσι πιστεύω ευννοείται ο παίκτης που 1ον θα Συμμετέχει σε όλες τις μάχες, 2ον θα έχει το μεγαλύτερο Μ.Ο.

Τα οχυρά και οι μάχες.
Προτείνω να ''παραχωρηθούν'' για το διαγωνισμό 3 οχυρά, 1 κάθε μεγέθους(εθελοντικά φυσικά και με τη συμφωνη γνώμη των Πόλεων)
ωστε να λαμβάνουν χώρα εκεί ΟΛΕΣ οι μάχες και ΔΕΝ θα μπορούν να είναι πανω απο 3 ημερησίως με αυτον τον τρόπο. (ή 2 κάθε μεγέθους 6 στο σύνολο απο τη στιγμη που μιλαμε για Κ7 και υπάρχει και θεματάκι με τα χτισμένα...)

Για τα υπόλοιπα σχόλια,
Αγαπητέ Ταινια,σεβαστή η άποψή σου για τους τυχάδες και πραγματικά ΜΠΡΑΒΟ στα παιδιά που θησιάζονται στο όνομα της ΟΜΑΔΙΚΟΤΗΤΑΣ(για να κόψουν πεδία)....αλλά
.....περνάς ερώτημα που ΔΕΝ αφορά αξιοκρατικά τα κρητήρια του διαγωνισμού.
τί εννοώ...
ΝΑΙ ο Στρ εχει περισσότερη ζωή..οπότε εχει μεγαλύτερες πιθανότητες να κάνει τις περισσότερες αποφυγές.
ΝΑΙ ο Μονομάχος έχει τα κριτ. οπότε ...μεγαλύτερες ζημιές...
ΝΑΙ ο εργάτης στον πύργο του πιάνει κόφτες στα στατς...
ΑΛΛΑ ΝΑΙ ΚΑΙ ο τυχάς έχει τα δικά του μπόνους ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΣΕΒΑΣΤΑ ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΑ απο τους υπόλοιπους ΑΝ ΠΑΙΖΕΙ ''για την πάρτη του''(όπως οι άλλοι), καθώς και περισσότερες γύρες θα αντέξει να παίξει...που συνεπάγεται περισσότερες βολές...
ΚΑΙ στην κίνηση(επίθεση κυρίως) όταν θα τον ''πετάξει'' σε ''λάθος'' σημείο (λόγω βαθμου...ηγεσίας κτλ...) έχει την πιθανότητα να επιζήσει και να γυρήσει πίσω...οπότε συνεχίζει τη μάχη... αντίθετα με κάποιον άλλο που θα τον πετάξει στην έξω γωνία πύργου και θα τον βαρέσει το μισό οχυρο!(ΚΑΠΟΥΤ)
Τωρα άν λόγω στρατιγικής ''θυσιάζεται'' και λόγω της θυσίας του/ς πέσει το οχυρό...ειναι πιστεύω θέμα συμμαχίας αν θα έχει ''άλλα'' προνόμοια....όπως π.χ. και ...ας κλείσουν τα μάτια οι διαχειρηστές (θα θεωρηθεί pushing)
10-20% έκπτωση στην δημοπρασία της ζώνης!
Η τέλος πάντων ας ΜΗΝ μπεί σε δημοπρασία η ζώνη αλλα να τη διαχειρηστεί η κάθε συμμαχία όπως θέλει ''στα νόμιμα πλαίσια των κανονισμών''
όπως π.χ ψηφοφορία των μελών της για το ποιός την αξίζει περισσότερο.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Xoleras78

Γάιδαρο τους χαρίζανε και τον κοιτάζανε στα δόντια....

Μην το κάνετε το τουρνουά και θα ειναι όλοι μιά χαρά όπως πριν....
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
joahna και οι υπόλοιποι διαχειρηστές που με ΥΠΟΜΟΝΗ απαντάνε στα αυτονόητα και ήδη γραμμένα!
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
------------------------------------------------
ο κάθε πικραμένος ...''Εγώ πότε θα πάρω ζώνη ΙΝΝΟ?''.....
που ΔΕΝ θέλει να βελτιωθεί ο Κ7(και κατ επέκταση και οι άλλοι σέρβερ) και σπαμάρει με μιζέρια

ΟΛΟΙ αυτοι που άκουσαν ζώνη ΙΝΝΟ και τους τρέξαν τα σάλια οτι θα πάρουν ζώνη με κλήρωση σε μποτάκι μουχαχαχαααα
-----------------------------------------------

====================================
Μήπως τελικά θα έπρεπε τα οχυρά να έχουν ως παλιά τα ντρόπ τους, για να έχουν κίνητρο οι παίκτες να συμμετάσχουν , έστω και για την τσάντα γιατρού?
====================================
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser3541

Guest
Επανέρχομαι με πρόταση που πιστεύω θα καλύψει τους "παραπονιάρηδες" τυχοδιώκτες...
Να δοθεί έπαθλο για τον παίκτη με τις περισσότερες εύστοχες βολές!

Η λογική μου είναι ότι λόγω του μπόνους των τυχοδιωκτών αντέχουν περισσότερες γύρες με αποτέλεσμα να έχουνε περισσότερες πιθανότητες να κάνουν περισσότερες (αριθμητικά) εύστοχες βολές. Ίσως να μην είναι 100% η καλύτερη ιδέα, αλλά ένα μικρό προβάδισμα το έχουνε σε αυτό οι τυχοδιώκτες.
 

DeletedUser

Guest
νομιζω joahna δεν καταλαβες τι εννοω. δεν ειναι το θεμα αν θα κατσω εγω στον πυργο μου (πυργο στρατιωτων) αλλα οτι δεν εχω δει εδω και παρα πολυ καιρο να καθονται επιτιθεμενοι απεναντι απο τον πυργο στρατιωτων δεν λεω για 4-5 γυρες, αλλα να μεινουν ωστε να ανεβουν απο τους αριστερους πυργους, αυτο εχει σαν αποτελεσμα οι ομαδικοι παιχτες-στρατιωτες να κινηθουν προς τους αλλους πυργους για να βοηθησουν και δεν θα μπορει να ερθει στην 1η θεση αποφυγων. γιαυτο ρωταω μηπως θα επρεπε να βρεθει ενας αλλος τροπος ανταμοιβης των στρατιωτων?

τα ατομα που θα θυσιαζονται σε καποια μαχη ωστε να κλεισουν σε κρησιμα σημεια της μαχης ενα πεδιο μηπως θα πρεπει να επιβραβευονται στο τελος της μαχης με καποιο δωρο?
 

DeletedUser

Guest
1ον) Δεν εξέφρασα κανένα παράπονο για τον τυχοδιώκτη σα χαρακτήρα, απλά πρότεινα αν υπάρχει καλή διάθεση να παίξουν κι αυτοί για κάποιο δώρο...
Προφανώς δεν υπάρχει! Από τη τσέπη σας θα τα βάλετε ρε σεις?

2ον) Προς διαχειριστές: Κάντε Κ1 και Μπάχαλο το τουρνουά, αλλά μακριά από αριζόνα! Προφανώς δεν είμαστε ακόμα έτοιμοι... Όταν και άμα ωριμάσουμε ας το κάνουμε και αριζόνα.
 

DeletedUser

Guest
ελπιζω να μην εχουμε 2 παραταξεις στον κ1 , ας κανουμε κατι διαφορετικο , ας χωριστουμε σε τεσσερις ομαδες καλυτερα , ε?? τι λετε ??? .

Αριζονα ποτε να μη γινει τιποτα , ειναι καμμενος κοσμος και αν αρχισει κατι δυσκολα θα τελειωσει , στη πορεια θα χαλασει το θεμα
 

DeletedUser

Guest
το να δώσετε βραβεία στους παίχτες για αποφυγές ζημιες και τέτοια είναι πολύ μεγάλο λάθος

τα βραβεία θα είναι μονο για τις 3 πρώτες ομάδες του πρωταθλήματος

σε όλους τους παίχτες τις πρώτης ομάδας από 300 σμπόλια (λέμε τώρα) και ένα μυθικό όπλο-ζώνη-ρούχο)

στην δεύτερη ομάδα 150 σμπόλια και 100 ομόλογα

στην τρίτη ομάδα 50 σμπόλια και 50 ομόλογα

εαν πρεπει να βραβευτεί ο καλύτερος σε ζημιες-αποφυγές-λιποθυμίες να ειναι μονο από τις 3 finalist ομάδες

έτσι νομίζω πως εάν κάποιος θέλει να πάρει ατομικά βραβεία (ζημιες-αποφυγές-λιποθυμίες) θα πρέπει να παίξει ομαδικά για να φτάσει η ομάδα του στις 3 πρώτες θέσεις.

με τα παραπάνω θα αποφύγουμε πολλές μουρμούρες και τσακωμούς

θες βραβείο? παίξε ομαδικά και σπρώξε την ομάδα σου

και τα αποκαλυπτήρια έρχονται για να μάθουμε με τι παίχτες έχουμε να κάνουμε...ξέρεις εσύ
 

DeletedUser

Guest
Επανέρχομαι με πρόταση που πιστεύω θα καλύψει τους "παραπονιάρηδες" τυχοδιώκτες...
Να δοθεί έπαθλο για τον παίκτη με τις περισσότερες εύστοχες βολές!

Η λογική μου είναι ότι λόγω του μπόνους των τυχοδιωκτών αντέχουν περισσότερες γύρες με αποτέλεσμα να έχουνε περισσότερες πιθανότητες να κάνουν περισσότερες (αριθμητικά) εύστοχες βολές. Ίσως να μην είναι 100% η καλύτερη ιδέα, αλλά ένα μικρό προβάδισμα το έχουνε σε αυτό οι τυχοδιώκτες.

Μας αρέσει αυτή η ιδέα και σκεφτόμαστε να την προσαρμόσουμε και αυτή στα έπαθλα.

το να δώσετε βραβεία στους παίχτες για αποφυγές ζημιες και τέτοια είναι πολύ μεγάλο λάθος

τα βραβεία θα είναι μονο για τις 3 πρώτες ομάδες του πρωταθλήματος

σε όλους τους παίχτες τις πρώτης ομάδας από 300 σμπόλια (λέμε τώρα) και ένα μυθικό όπλο-ζώνη-ρούχο)

στην δεύτερη ομάδα 150 σμπόλια και 100 ομόλογα

στην τρίτη ομάδα 50 σμπόλια και 50 ομόλογα

εαν πρεπει να βραβευτεί ο καλύτερος σε ζημιες-αποφυγές-λιποθυμίες να ειναι μονο από τις 3 finalist ομάδες

έτσι νομίζω πως εάν κάποιος θέλει να πάρει ατομικά βραβεία (ζημιες-αποφυγές-λιποθυμίες) θα πρέπει να παίξει ομαδικά για να φτάσει η ομάδα του στις 3 πρώτες θέσεις.

με τα παραπάνω θα αποφύγουμε πολλές μουρμούρες και τσακωμούς

θες βραβείο? παίξε ομαδικά και σπρώξε την ομάδα σου

και τα αποκαλυπτήρια έρχονται για να μάθουμε με τι παίχτες έχουμε να κάνουμε...ξέρεις εσύ

Το θέμα δεν είναι αν θα δοθούν 10 ή 100 δώρα. Απλά η όλη διοργάνωση είναι ένας διαγωνισμός. Και σε ένα διαγωνισμό θα πρέπει να ξεχωρίζουν και να βραβεύονται οι καλύτεροι. Για αυτό το λόγο δεν μπορείς να πεις πως θα δόσεις σε όλους απο ενα δώρο.
 

DeletedUser

Guest
ok μαζί σας

απλά πιστεύω πως τα πολλά βραβεία θα κάνουν τις μάχες οχυρών ατομικό παιχνίδι και όχι ομαδικό

θα βλέπουμε πολλούς να κρύβονται για να κάνουν εύστοχες βολές και λιποθυμίες και πολλά αλλα

τέλος πάντων εγώ είμαι θετικός στο να γίνει το πρωτάθλημα ...εξάλλου χαίρομαι που η ιδέα μου μετά από τόσους μήνες φτάνει κοντά στο να γίνει


ετοιμαστείτε για αποκαλυπτήρια
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή