Παραξενες ιστοριες

  • Δημιουργός θέματος revolousion
  • Ημερομηνία έναρξης
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser

Guest
εντυπωσιαστηκα που δεν υπαρχει τετοιο θεμα τελος παντων...
εδω να πουμε οτι πιο παραξενο και ανεξηγητο μας εχει συμβει η εχουμε ακουσει...

αρχιζω...

αν και δεν την εχω ζησει...
Στις αρχές του 20 αιώνα, πεθαίνει μια νέα κοπέλα που την έλεγαν Μαρία στο χωριό από το οποίο κατάγεται η προγιαγιά μου.

Την άλλη ημέρα εκεί που την "έκλαιγαν" και ετοιμάζονταν για την κηδεία, αυτή σηκώθηκε ξαφνικά σαν να μην είχε συμβεί τίποτε. Κι ενώ οι υπόλοιποι είχαν τρελαθεί από την χαρά τους για αυτό το "θαύμα", αυτή τους σταμάτησε και τους είπε να μην χαίρονται.

Τους είπε ότι είχε "πάει" σε ένα μέρος πολύ όμορφο όπου έμεινε για κάποιο χρονικό διάστημα με κάποιον άγγελο. Ώσπου ξαφνικά άκουσε μια φωνή που απευθυνόταν στον άγγελο που την συνόδευε και που έλεγε: "Έκανες λάθος, την Μαρία .....(Τάδε) σου είπαμε όχι αυτήν την Μαρία."

Αυτήν η άλλη Μαρία ήταν μια κοπέλα από το γειτονικό χωριό.

Σε λίγες ώρες έμαθαν ότι η Μαρία του διπλανού χωριού, πέθανε ξαφνικά.

Ακόμη και οι άγγελοι κάνουν λάθη...
 

DeletedUser482

Guest
Το θέμα καθαρίστηκε από τo spam...
Αν δεν έχετε να προσθέσετε κάτι ή να σχολιάσετε στο θέμα που άνοιξε ο παίκτης τουλάχιστον σεβαστείτε το και μην το καταστρέφετε.
Στην περίπτωση που επαναληφθεί, θα υπάρξουν κυρώσεις και το θέμα θα κλείσει.
Μπορεί να είναι στο Off Topic, αυτό δεν σημαίνει πως είναι ανεξέλεγκτο.

Παρακαλώ τον θεματοθέτη να διευκρινίσει αν πρόκειται για χιουμοριστικό θέμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser2571

Guest
αντε ρεβολουσιον, απαντησε στον ελ τελεχι μπας και μπορεσουμε να συνεχισουμε την σοβαρη μας συζητηση!!!!
 

DeletedUser

Guest
Το θέμα είναι για παράξενες ιστορίες

παράξενος, -η, -ο

που δεν μοιάζει με ό,τι μας είναι γνωστό και οικείο

Books-aj.svg aj ashton 01.svg συνώνυμα: ασυνήθιστος, ιδιόμορφος

(για ανθρώπους) ιδιότροπος

Σας παραθέτω και εγώ λοιπόν μία παράξενη ιστορία.

Το Άσπρο Δάσος
Σε ένα μία απομακρυσμένη περιοχή του κόσμου, υπάρχει ένα δάσος. Το δάσος αυτό, λέγεται πως είναι καταραμένο από τους θεούς, και μία πηκτή ομίχλη το σκεπάζει πάντα- ακόμα και τις πιο ζεστές μεσημεριανές ώρες. Οι χωρικοί από τα διπλανά χωριά, ταξιδεύουν μεγάλες αποστάσεις προκειμένου να κόψουν ξύλα από διπλανά δάση, καθώς πιστεύουν ότι η ομίχλη του δάσους, καταπίνει για πάντα όποιον χαθεί μέσα της.

'Άσπρο Δάσος'' το ονομάζουν, σε μία προσπάθεια να κατευνάσουν την καταραμένη ομίχλη.

Όμως στην πραγματικότητα, το δάσος δεν είναι καταραμένο- αλλά μαγεμένο.


Ο Κρύσταλλος
Περίπου 150 χρόνια πριν, σε ένα μικρό χωριό ξυλοκόπων μέσα στο δάσος, που τότε δεν καλυπτόταν από ομίχλη, μία περίεργη γέννα συνέβη.

Συνήθως, όταν ερχόμαστε στον κόσμο αυτό, ερχόμαστε γυμνοί, και με άδεια χέρια. Αυτό είναι το συνηθισμένο. Το φυσιολογικό.
Αλλά περίεργα πράγματα συμβαίνουν καμία φορά, και στο χωριό, εκείνο το βράδυ, ήρθε στον κόσμο ένα κοριτσάκι, που κράταγε σφιχτά στα χέρια του έναν θαμπό κρύσταλλο.


_______​

Βασικά για να μην γράφω άδικα, να ξεκαθαριστεί πρώτα τι είδους ιστορίες επιτρέπονται, γιατί ξενερώνω να γράφω και να σβήνονται.
 

DeletedUser

Guest
Αν υπαρχουν πνευματα, θεοι, εξωγηινοι -και μας ακουνε- ελπιζω να μην υπαρχει μεταθανατια ζωη...γιατι τοτε πραγματικα την εβαψα...
 

DeletedUser

Guest
μπορει να μην ειναι χιουμοριστικο αλλα με μια βασικη προυποθεση να γραφουμε τις ιστοριες ξεροντας οτι αυτος που τις ειπε ειναι εμπιστος!

να και αλλη μια
Στο νοσοκομειο της καβαλας μετά τα μεσάνυχτα ακουγόταν ομιλίες και παράξενες φωνές στο υπόγειο.
Αρχικά η φιλη μου νόμισε οτι γιατροί ή νοσοκόμες ήταν κάτω στο υπόγειο και για αρκετό καιρό δεν έδωσε σημασία.
Μια μέρα, μια συνάδελφος της είπε να πάνε παρέα μέχρι το υπόγειο για να πάρουν κάτι πράγματα.
Η φιλη μου δέχτηκε. Εκείνη την ώρα 01:00 μεσάνυχτα, ήταν μόνες οι δυό τους στον όροφο.
Κατεβαίνοντας τις σκάλες προς το υπόγειο, οι απόμακρες φωνές ακουγόταν σα δυνατά μουρμουρητά.
Η φιλη μου παραξενεύτηκε αλλά απο φύση της είναι πολύ θαραλέα και δε τρομάζει εύκολα.
Με την άκρη του ματιού της, πρόσεξε τις αντιδράσεις της άλλης νοσοκόμας αλλά εκείνη δεν εκδήλωσε καμμιά αντίδραση.
Κάνοντας να ξεκλειδώσει την πόρτα η συνάδελφος, η μητέρα μου άκουσε κάτι να σπάει απο τη μέσα μεριά της πόρτας, κάτι σα πήλινη κανάτα.
Η φιλη μου κοντοστάθηκε, κοίταξε και πάλι την συνάδελφο νοσοκόμα αλλά και πάλι εκείνη έδειχνε σα να μην συνέβαινε τίποτα.
Πρόσεξε την αντίδραση της φιλης μου και τη ρώτησε αν συμβαίνει κάτι.
Η φιλη μου απάντησε ήρεμα πως της φάνηκε πως κάτι άκουσε...
Η συνάδελφος τη ρώτησε "απο που?"
Και τότε η φιλη μου κατάλαβε πως κάτι παράξενο συμβαίνει.
Η συνάδελφος νοσοκόμα, ξεκλείδωσε την πόρτα και μπείκε πρώτη.
Στην είσοδο της συναδέλφου στο χώρο, η φιλη μου πρόσεξε μια διάφανη-αέρινη μορφή να την κοιτά στα μάτια για 5 δευτερόλεπτα και σε απόσταση κάπου 5 μέτρων. Έπειτα η μορφή ξεγλύστρισε ήσυχα φεύγοντας απο το κλειστό παράθυρο.
Η φιλη μου πάγωσε αλλά δε πανικοβλήθηκε. Η συνάδελφος ήδη έπαιρνε τα πράγματα που ήθελε και δε πρόσεχε τη φιλη μου που βρισκόταν πίσω της.
Η φιλη μου έπειτα κοίταξε στο πάτωμα αλλά δεν είδε τίποτα κομμάτια απο κάτι που θα είχε σπάσει.
Αφού η συνάδελφος νοσοκόμα πήρε τα πράγματα που ήθελε, κλείδωσαν και ανέβηκαν σιωπηλές τις σκάλες.
Πέρασαν κάπου 3-4 μέρες και μια νύχτα πάλι, η φιλη μου ακούει φωνές και πάλι απο κάτω.
Κάπου μισή ώρα μάζευε κουράγιο και τελικά πήρε την απόφαση να πάει μόνη της στην αποθήκη.
Και πάλι, πριν ξεκλειδώσει, άκουγε φωνές, κάτι σα μουρμουρητά.
Ξεκλειδώνει, οι φωνές σταματούν.
Προχωρά αργά προς το κέντρο του δωματίου, κοντοστέκεται, τίποτα.
Έπειτα κατευθύνεται προς το παράθυρο. Λίγο πριν φτάσει, ακούει μια φωνή σαν να ήταν 10 μέτρα πίσω της να τη ρωτάει σε απλό τόνο "η γυναίκα μου πως είναι?"
Η φιλη μου γύρισε αλλά δεν είδε τίποτε.
Άναψε όλα τα φώτα στο υπόγειο, έψαξε παντού αλλά δε βρήκε κανένα άλλο ίχνος.
Αυτή η ερώτηση την παραξένεψε πολύ.
Έπειτα απο 15 μέρες περίπου, ήτανε νυχτερινή βάρδια.
Έσβηνε τα φώτα σε ένα θάλαμο ασθενών και ακούστηκε μια φωνή.
"Κορίτσι μου, έρχεσαι λίγο σε παρακαλώ?"
Ήταν η φωνή μιας πολύ ευγενικής ηλικιωμένης γυναίκας η οποία ήταν βαριά άρρωστη.
Κουβέντιαζαν για πολλή ώρα για διάφορα θέματα και σε μια στιγμή αυτή η κυρία λέει στη φιλη μου "είσαι πολύ καλός άνθρωπος...γι' αυτό τον είδες"
Η φιλη μου την ευχαρίστησε και τη ρώτησε για ποιό πράγμα μιλάει.
Η ηλικιωμένη κυρία της είπε τότε οτι συχνά, πολλά βράδια την επισκεφτόταν ο άνδρας της που είχε πνιγεί πριν δυο χρόνια στο καράβι που δούλευε.
"Αρχικά" λέει "τον έβλεπα πολύ μακριά στο διάδρομο" δεν ήθελε να με τρομάξει.
"Όσο πλησίαζε σε άλλες εμφανίσεις του, σιγά,σιγά άρχισε να μου μιλά.
Μου έλεγε οτι δε πρέπει να ανησυχώ και να μη στεναχοριέμαι.
Πολλές φορές τον έβλεπα μόνο για 10 δευτερόλεπτά, άλλοτε λίγο περισσότερο.
Τελευταία μου είπε για σένα-όχι με το όνομά σου, σε περιέγραψε.
Κορίτσι μου το νοιώθω πως δε θα ζήσω πολύ. Αλλά ήθελα πριν φύγω να το ξέρεις για να ηρεμήσεις κι εσύ."
Η φιλη μου συγκινήθηκε και έκλαιγε με αναφυλυτά.
Την καληνύχτησε.
Στη δουλειά πήγε τη μεθεπόμενη μέρα γιατί την προηγούμενη είχε ρεπό.
Περνώντας απο το δωμάτιο της ηλικιωμένης γυναίκας το είδε άδειο και καλά στρωμένο.
Ρώτησε μια συνάδελφο και της είπε πως η γυναίκα αυτή, πέθανε την προηγούμενη μέρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
ρε φωναξτε το χαρδαβελα λεμε χιχιχι

περα απ την πλακα εχω ζησει και εγω απιστευτα παραφυσικα γεγονοτα (δεν κανω καθολου πλακα ειληκρινα). αλλα τετιου ειδους βιωματα,καλυτερα ειναι να τα κρατας για το εαυτο σου.
γιατι αν δε δεις,η αν δε το ζησεις,δεν υπαρχει περιπτωση να το πιστεψεις
 

DeletedUser

Guest
ρε φωναξτε το χαρδαβελα λεμε χιχιχι

περα απ την πλακα εχω ζησει και εγω απιστευτα παραφυσικα γεγονοτα (δεν κανω καθολου πλακα ειληκρινα). αλλα τετιου ειδους βιωματα,καλυτερα ειναι να τα κρατας για το εαυτο σου.
γιατι αν δε δεις,η αν δε το ζησεις,δεν υπαρχει περιπτωση να το πιστεψεις

αδικο δεν εχεις αλλα ειναι ωραιο να τα μοιραζεσε με αλλους...
 

DeletedUser3436

Guest
εγω τι να πω? αν πω οτι ειδα τον μπεκαμ ζομπι να τριπλαρει τον ροναλντινιο με τον μαικλ τσακσον στις κερκιδες να χορευει χασαποσερβικο και τον γουιλ σμιθ ντυμενο νταρθ βειντερ να μοιραζει ποπ κορν,πειτε την αληθεια δεν θα με περασουν για τρελο?
 

DeletedUser

Guest
Το θέμα κλειδώνει μιας και δεν μπορεί να κρατηθεί εκτός σπαμ.

 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή