Νέα Ιδέα Ιδεα για την εμπερια μονομαχιων

MeliodaS

Παλαίμαχος
Καλησπερα, θα ηθελα να κανω μια προταση σχετικα με την εμπειρια των μονομαχιων,
Προς αποφυγην παρεξηγησης, θα αναφερθω στην εμπειρια μονομαχιων που σχετιζεται με το επιπεδο μονομαχιας, οχι την κλασσικη εμπειρια
(δηλαδη εδω https://prnt.sc/114pnes θα αναφερθω σ' αυτο το 103 και οχι στο 494)

Απ' οτι λεει εδω: https://wiki.the-west.net/wiki/Duels και πιο συγκεκριμενα:
"The loser will lose 1/3rd of the duelling experience they would have gained if they had won the duel."
Υπαρχον συστημα: (Ο χαμενος χανει το 1/3 εμπειρια μονομαχιας που θα επαιρνε αν κερδιζε τη μονομαχια)
(πραγματι αυτο ισχυει σχεδον κατα γραμμα, αφου στο π.χ. που ακολουθει το 1/3 του 66 ειναι το 22)
(π.χ. οταν κερδισα: https://prnt.sc/114pr8s και οταν εχασα: https://prnt.sc/114pryn εναντιον του ιδιο ατομου βεβαια)

Δεν νομιζω οτι το συγκεκριμενο εχει πολυ λογικη, δηλαδη:
- αν νικησω καποιον με μεγαλυτερο επιπεδο μονομαχιας απο εμενα, θα παρω πολλους ποντους μονομαχιας (σωστο και λογικο) κ
- αν χασω απο καποιον με μεγαλυτερο επιπεδο μονομαχιας απο εμενα, θα χασω πολλους ποντους μονομαχιας (???????????????)

- αν νικησω καποιον με χαμηλοτερο επιπεδο μονομαχιας απο εμενα, θα παρω λιγους ποντους μονομαχιας (σωστο και λογικο) κ
- αν χασω απο καποιον με χαμηλοτερο επιπεδο μονομαχιας απο εμενα, θα χασω λιγους ποντους μονομαχιας (????????????????)


Προτασεις μου
*αν χασω απο καποιον με μεγαλυτερο επιπεδο μονομαχιας απο εμενα, να χασω λιγους ποντους μονομαχιας
(που εχει κ λογικη αφου θεωρητικα ειναι ισος ή πιο δυνατος απο εμενα, εφοσον εχει υψηλοτερο επιπεδο μονομαχιας)
(ο χαμενος ας πουμε οτι θα χανει το 1/10 εμπειρια μονομαχιας που θα επαιρνε αν κερδιζε τη μονομαχια)
(δηλαδη αν ητανε να παρει 1000 εμπερια μονομαχιας αν κερδιζε, να χασει 100 μονο)


*αν χασω απο καποιον με χαμηλοτερο επιπεδο μονομαχιας απο εμενα, να χασω πολλους ποντους μονομαχιας
(που εχει περισσοτερη λογικη αφου θεωρητικα ειναι πιο αδυναμος απο εμενα, εφοσον εχει μικροτερο επιπεδο μονομαχιας)
(ο χαμενος ας πουμε οτι θα χανει την 3πλασια εμπειρια μονομαχιας που θα επαιρνε αν κερδιζε τη μονομαχια)
(δηλαδη αν ητανε να παρει 100 εμπειρια μονομαχιας αν κερδιζε, να χασει 300)


Περιμενω να ακουσω τις αποψεις των συμπαικτων κ της διαχειρησης :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Chief *Kounelos*

Μέλος
Τρο - λά - ρεις!

Χάνοντας μια μονομαχία θα αφαιρείται το ένα τρίτο της εμπειρίας μονομαχίας που θα αποκτούνταν για τη νίκη αυτή.
Ασε που σου εχει και αιτιολογια!

τι σε ενδιαφερει ..αν χασεις xp μονομαχιας???θες να βαλεις να σε βαρανε για να πεσει το λβλ σου ???..επισης δεν υπαρχει θεωρητικα!το λβλ μονομαχιας ειναι κλιμακα ακομα και καποιος με λβλ80 μπορει να εχει λβλ μονομαχιας 160 σημαινει αυτο οτι θα χασει απο καποιον που ειναι 150 λβλ ???
 
Τελευταία επεξεργασία:

MeliodaS

Παλαίμαχος
"Χάνοντας μια μονομαχία θα αφαιρείται το ένα τρίτο της εμπειρίας μονομαχίας που θα αποκτούνταν για τη νίκη αυτή.
Ασε που σου εχει και αιτιολογια!"

Τι θελεις να πεις ? ετσι δουλευει το υπαρχον συστημα...στο λινκ που εχω ανεβασει το λεει, δεν το λεω εγω, εγω απλα το επιβεβαιωνω.

"τι σε ενδιαφερει ..αν χασεις xp μονομαχιας???θες να βαλεις να σε βαρανε για να πεσει το λβλ σου ???..επισης δεν υπαρχει θεωρητικα!το λβλ μονομαχιας ειναι κλιμακα ακομα και καποιος με λβλ80 μπορει να εχει λβλ μονομαχιας 160 σημαινει αυτο οτι θα χασει απο καποιον που ειναι 150 λβλ ???"
Δεν καταλαβαινω τι θες να πεις ή τι εννοεις, το ξερω οτι ενας 80λβλ μπορει να εχει λβλ μονομαχιας 160 :p
Το συγκεκριμενο θεμα το ανοιξα, γιατι εκανα καποιες μονομαχιες και εψαξα λιγο πως δουλευει το συστημα, το οποιο παει φουλ αναλογικα, και δεν μου φαινεται σωστο, αυτο ειναι ολο...τα 2 σημεια που διαφωνω με το υπαρχον συστημα ειναι εκει που εχω βαλει (???????????????).

Γι' αυτο κ προτεινω 2 φορμουλες, για να αποφυγω αυτην την αναλογια που θεωρω προσωπικα λαθος να υπαρχει.
 

Chief *Kounelos*

Μέλος
Αφού δε διαβάζεις όλο το wiki αλλά εκφέρεις άποψη "Αυτό θα αποτρέψει τα επίπεδα μονομαχίας να αυξάνονται εκθετικά σε βάρος των μονομάχων εμπειρίας, οι οποίοι στη συνέχεια εκτίθενται σε άλλους μονομάχους με πολύ περισσότερες ικανότητες και ιδιότητες. Θα εξασφαλίσει επίσης ότι οι μη-μονομάχοι θα διατηρούν ένα επίπεδο μονομαχίας κοντά στο κανονικό επίπεδο του χαρακτήρα τους.". Και μιλάς για λβλ μονομαχίας μεγαλύτερο ίσον αβαντάζ... ενώ σου έδωσα ξεκάθαρο παράδειγμα.. συνεχίζεις xd
 

MeliodaS

Παλαίμαχος
Το διαβασα απο το Αγγλικο φορουμ κ δεν το βρηκα αυτο που λες (ισως υπαρχει αλλα δεν το προσεξα εγω), αλλα στο Ελληνικο υπαρχει οντως, οκ δεκτο

vs μεγαλυτερα επιπεδα μονομαχιας, προκειμενου να μην αυξανεται εκθετικα το επιπεδο, θα μπορουσε να ισχυει αυτο με το 1/3 για μεγαλυτερα επιπεδα μονομαχιας :)

vs μικροτερα επιπεδα μονομαχιας διαφωνεις μ αυτο @Chief *Kounelos* ?
(ο χαμενος ας πουμε οτι θα χανει την 3πλασια εμπειρια μονομαχιας που θα επαιρνε αν κερδιζε τη μονομαχια)
(δηλαδη αν ητανε να παρει 100 εμπειρια μονομαχιας αν κερδιζε, να χασει 300)


με το 1ο οπως σωστα διευκρινισες καταφερνει το συστημα να μην αυξανεται εκθετικα το επιπεδο, με αυτο που προτεινω εγω ευελεπιστω στο να γινεται να πεφτει πιο ευκολα το επιπεδο μονομαχιας :)

Το λεω αυτο αφορμομενος απο τα 2 events των νομισματων κ των τριφυλλιων που βαρεθηκαμε κυριολεκτικα να κανουμε μονομαχιες κ σε πολλους παιχτες σε καθε κοσμο ανεβηκε το επιπεδο μονομαχιας, με αποτελεσμα να δυσκολευονται να βρουν αντιπαλους για μονομαχιες εντος των εβεντς
 
Κορυφή