ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ

JOHNNY THE FOX

Νέο Μέλος
Ειλικρινά έχω αγανακτήσει με την εμμονή των κατασκευαστών του the-west να βαζουν αποστολές που χρειάζονται αντικείμενα που κατασκευάζουν επαγγέλματα άσχετα με το επάγγελμα του κάθε χρήστη... έχω αγανακτήσει να ψάχνω και να παρακαλάω να βρώ ένα,δύο ή και τρία διαφορετικά επαγγέλματα να κατασκευάσουν οι αντιστοιχοι χρήστες τα ζητούμενα αντικείμενα...και θα ήταν εντάξει, αν τους έβρισκα κιόλας...αλλά που?... δυσεύρετοι...και όταν οι αποστολές δεν γίνονται, το παιχνίδι αρχίζει και γίνεται βαρετό. Οι αποστολές εγκαταλείπονται η πρόδος μένει πίσω και μετά αναρρωτιέσαι ποιος ο λόγος να συνεχίζω να παίζω ένα παιχνίδι που αντι να σε ευχαριστεί, σε δυσκολευει και τελικά σε αγανακτεί ? Ιδού η απορία...
 

Anthraxos

Μέλος προσωπικού
Δικαστής
1)Αν μιλας για κλειστους κοσμους οπως πχ κ2-κ3-κ4 κτλ τοτε αν δεν κανω λαθος υπαρχει ενας GM που σου φτιαχνει οτι θες αρκει να του δωσεις τα υλικα.Αυτο το εκαναν τουλαχιστον για καποιες πιο μεγαλες συνταγες που ηταν δυσκολο να βρεθουν. Πιστευω οτι θα μπορουσαν να το κανουν και για σενα. Αυτα για τους νεκρους-κλειστους κοσμους
2) Τωρα αν παιζεις στους υπολοιπους κοσμους οπως κ1-Colorado-Dallas-El Paso-Fargo-Georgia..αδυνατω να πιστεψω οτι δεν βρηκες καποιον..οτι εστειλες σε 10-15 ατομα και κανεις δεν σου εφτιαξε με τα υλικα σου :p Αν γραφεις απλα στο σαλλουν "ποιος μπορει να μου φτιαξει ενα τηγανι" σπανια να σε βοηθησει καποιος..Καλυτερα στειλε ψιθυρο εσυ σε οποιον θες.

Αυτα.
 

JOHNNY THE FOX

Νέο Μέλος
Σ'ευχαριστώ έστω που έκανες μόνο και μόνο τον κόπο και απάντησες στη δημοσίευσή μου...
Ομως, όχι δεν παιζω σε κλειστό κόσμο, παίζω στον Dallas. και δεν βρέθηκε κανείς να μου φτιάξει 5 ρημαδοχαρτια που θέλει η αποστολή...και όμως δεν βρέθηκε κανείς...(???)... έπειτα είναι και το εξής πρόβλημα με την κατασκευή των κομματιών χαρτί, που είναι και αυτό από μόνο του ένα πρόβλημα...εμπλέκονται 2 διαφορετικά επεγγέλματα στην κατασκευή. αυτό του Κομπογιαννίτη για την κατασκευή των τελικών κομματιών χαρτί και του Μάγειρα για την κατασκευή των κανατιών γεμάτων νερό.....Όπως αντιλαμβάνεστε αν είναι δύσκολο να βρω κομπογιαννίτη για το χαρτί, πόσο μάλλον πιο δύσκολο είναι να βρω και μάγειρα για το μισό μέρος της κατασκευής των κανατιών με νερό......Τέλος, αυτό που δεν καταλαβαίνω σ'αυτο το παιχνίδι και γιατί επιμένουν οι κατασκευαστές να συντηρούν αυτό, ειναι πρώτον η μη ελευθερία των επιλογών σχετικά με τα επαγγέλματα..αφού απαξ και διάλεξες επάγγελμα πεθαίνεις(σταματάς να παίζεις το παιχνίδι) μ'αυτό και δεύτερον γιατί να μην μπορεί ο καθένας να φτιάχνει τα αντικείμενα που ζητάνε οι αποστολές και μόνο αυτά και μόνον όσο διαρκεί η αποστολή και εφόσον την έχεις αναλάβει.... ....αυτά
και μάλλον θα την απορρίψω και αυτήν την αποστολή όπως και τόσες άλλες αποστολές που ζητάγανε αντικείμενα από διαφορετικό/ά επαγγέλματα, από αυτό το οπλοποιού που διάλεξα στην αρχή μη γνωρίζοντας και πολά γι'αυτά τα πράγματα...ελπίζω στο μέλλον κάτι να αλλάξει σχετικά μαυτά τα θέματα (που κατά βάθος δεν το πιστεύω βέβαια),,,είδομεν!!!???
 

Anthraxos

Μέλος προσωπικού
Δικαστής
Εστειλες ψιθυρια και δεν σου εφτιαξαν?..μου φαινεται πολυ περιεργο..μονο εγω βρισκω για να μου κανουν ? :p Οπως και να εχει για να σου λυσω την απορια περι αποστολων και επαγγελματα..εχουν μπει αυτες οι αποστολες για να υπαρχει και ενα interaction μεταξυ των παιχτων.Να σου δωσω-να μου δωσεις..καταλαβες? :)
Η Inno δεν μπορει να ξερει τι αρεσει σε εμενα και σε εσενα, για αυτο και υπαρχουν τοσες πολλες αποστολες..υπαρχουν αποστολες με περιπετειες-οχυρα-μονομαχιες-ευρεση αντικειμενων κτλ..οι οποιες καλυπτουν το φασμα ολων των παιχτων..Προφανως σε καποιες θα δυσκολευτεις λιγο παραπανω.Πχ αν ειναι αποστολη που θελει να λυποθυμησεις 5 παιχτες και εσυ τα εχεις εμποριο..ε οκ θα δυσκολευτεις λιγακι στην αρχη..αλλα θα τα καταφερεις.
 

dimitrisCh

Μέλος
Εστειλες ψιθυρια και δεν σου εφτιαξαν?..μου φαινεται πολυ περιεργο..μονο εγω βρισκω για να μου κανουν ? :p
Σε πόσους κόσμους εκτός από τον Κ1 παίζεις και βρίσκεις εύκολα να σου φτιάχνουν;

1)Αν μιλας για κλειστους κοσμους οπως πχ κ2-κ3-κ4 κτλ τοτε αν δεν κανω λαθος υπαρχει ενας GM που σου φτιαχνει οτι θες αρκει να του δωσεις τα υλικα.Αυτο το εκαναν τουλαχιστον για καποιες πιο μεγαλες συνταγες που ηταν δυσκολο να βρεθουν. Πιστευω οτι θα μπορουσαν να το κανουν και για σενα. Αυτα για τους νεκρους-κλειστους κοσμους
Στον Αριζόνα δεν βρίσκεις εύκολα φανό από GM, αλλά υπάρχει κάποιος από την ομάδα διαχείρησης που φτιάχνει φανούς και τους πουλάει 150Κ. Η τιμή του φανού στον Κ1 κυμαίνεται στις 25Κ.

@JOHNNY THE FOX
Αν ήταν τόσο εύκολο να βρεις κάποιον από άλλο επάγγελμα να σου φτιάξει κάποιο αντικείμενο του επαγγέλματός του, θα σου είχαν απαντήσει περισσότεροι του ενός σε αυτό εδώ το θέμα. Κι αυτός που σου απάντησε προφανώς δεν μπορεί να σε βοηθήσει στον κόσμο που ψάχνεις χαρτιά. Δυστυχώς στον Ντάλας κι εγώ οπλοποιός είμαι και δεν μπορώ να βοηθήσω.

Δεν είναι απαραίτητο να ολοκληρώσεις οποιαδήποτε «χαζή» αποστολή σου ζητάει το παιχνίδι. Τις περισσότερες φορές δεν αξίζει να ολοκληρώνεις αποστολές οι οποίες στο τέλος σου δίνουν μερικές εκατοντάδες XP ή κάποιο μικροποσό, ή κάτι άλλο που δεν αξίζει, όπως κάποιο επίτευγμα, το οποίο δεν σου προσφέρει απολύτως τίποτε. Εκτός κι αν πρόκειται για μια αποστολή η οποία ξεκλειδώνει μια επόμενη αποστολή. Επίσης κι όταν σου δίνει κάποια ικανότητα, αλλά όπως κατάντησε πλέον το παιχνίδι, μια ικανότητα περισσότερη ή λιγότερη πάλι δεν προσφέρει πολλά, αφού στην επόμενη λοταρία μια χαμένη ικανότητα θα την υπερκαλύψεις με τα νέα ρούχα.

Τέλος, αυτό που δεν καταλαβαίνω σ'αυτο το παιχνίδι και γιατί επιμένουν οι κατασκευαστές να συντηρούν αυτό, ειναι πρώτον η μη ελευθερία των επιλογών σχετικά με τα επαγγέλματα..
Αυτοί που σκέφτονται τις αποστολές, δεν έχουν παίξει ποτέ πραγματικά αυτό το παιχνίδι ξεκινώντας από το μηδέν και στήνοντας έναν παίκτη να τον ανεβάσουν στο επίπεδο 150. Απλώς κάνουν κάποιες δοκιμές σε μερικούς κλειστούς κόσμους, φτιάχνοντας οποιοδήποτε χαρακτήρα χρειάζεται και με όσα αποθέματα χρειάζεται για να κάνουν τις δοκιμές.
 

Anthraxos

Μέλος προσωπικού
Δικαστής
Σε πόσους κόσμους εκτός από τον Κ1 παίζεις και βρίσκεις εύκολα να σου φτιάχνουν;

Σε ολους παιζω..και οποτε χρειαζομαι κατι το βρισκω συνηθως.Εκτως και αν ειναι κατι πολυ δυσκολο απο τις μεγαλες συνταγες.

Στον Αριζόνα δεν βρίσκεις εύκολα φανό από GM, αλλά υπάρχει κάποιος από την ομάδα διαχείρησης που φτιάχνει φανούς και τους πουλάει 150Κ. Η τιμή του φανού στον Κ1 κυμαίνεται στις 25Κ.

Εγω μιλησα για GM..οχι για ατομο το οποιο παιζει.Ο καθενας τις πουλαει οσο θελει..ο GM νομιζω τις φτιαχνει αν του δωσεις εσυ τα προιοντα.

Αν ήταν τόσο εύκολο να βρεις κάποιον από άλλο επάγγελμα να σου φτιάξει κάποιο αντικείμενο του επαγγέλματός του, θα σου είχαν απαντήσει περισσότεροι του ενός σε αυτό εδώ το θέμα. Κι αυτός που σου απάντησε προφανώς δεν μπορεί να σε βοηθήσει στον κόσμο που ψάχνεις χαρτιά. Δυστυχώς στον Ντάλας κι εγώ οπλοποιός είμαι και δεν μπορώ να βοηθήσω.

Το παιδι χθες μου εστειλε μηνυμα να του φτιαξω κανατες..αρα ναι μπορω να τον βοηθησω ;) .
 

DeletedUser4530

Guest
το προβλημα ειναι εντονοτερο οταν οι αποστολες εχουν χρονικο περιθωριο που συνηθως δινουν και κατι καλο και σε συνδυασσμο 2 η 3 επαγκελματων τα περιθωρια στενευουν δραματικα. σε αυτο συνηθως εχουν πλεονεκτημα αυτοι που ειναι σε μεγαλες πολεις και συμμαχιες. υπαρχουν ομως παικτες που δεν ειναι σε πολη (για δικους τους λογους που δεν εξεταζω αυτη τη στιγμη), που ομως ειναι πολυ δυσκολο να βρουν καποιον επαγκελματια της επιλογης τους (ειδικα μαγειρα νομιζω που εχει και την περισσοτερη χρησιμοτητα στα κοινα για αποστολες) ειτε σε τσατ ειτε σε ψιθυρο. για μενα πλεον οι κοσμοι αριζονα και μπαφαλο ειναι και αυτοι νεκροι κοσμοι μιας και εχουν μειωθει κατα πολυ οι παικτες και θα πρεπει να χαρακτηριστουν ως "νεκροι κοσμοι" και να υπαρχει βοηθεια απο GM οπως σε 2 3 4 5 που παρεπιπτωντως εχει βηθησει παρα πολυ αυτη η κινηση! εχει τυχει να εχω τελειωσει αποστολη με κραφτ σε 2 3 4 και οχι σε αριζονα και μπαφαλο λογο της βοηθειας του GM.
ομως δεν ειναι μονο οι αποστολες που πρεπει να φερουμε σε περας αλλα και τις δικες μας κατασκευες που μενουν στασιμες μην εχοντας την δυνατοτητα να βρουμε κραφτ αλλων επαγκελματων. τι να πω στον GM; δωσε μου 100 κανατες νερου (και απο 100 ακομα αλλων διαφορετικων κραφτ) για να προχωρησω το επιπεδο κατασκευης μου; (μην ξεχναμε τις πρασινες που δεν δινουν παντα ποντο).
ισως θα πρεπει να γνωστοποιηθει το προβλημα στην εταιρεια (αν δεν το ξερει ηδη) και να παρθουν καποια μετρα, πχ μια επανεπιλογη των επαγκελματων με καποιο τροπο, η ενας GM (η αλλος) που να ασχολειται αποκλειστικα με αυτο (θελει πολυ διαθεσιμο χρονο αν υπαρχει παρε δωσε προιοντων). επισης ενω εχω βρει παικτες που να θελουν να βοηθησουν δεν εχουν τις μεγαλες συνταγες που ειναι κι αυτο μια ακομα πετρα δυσκολιας στο ολο προβλημα.
 

Anthraxos

Μέλος προσωπικού
Δικαστής
το προβλημα ειναι εντονοτερο οταν οι αποστολες εχουν χρονικο περιθωριο που συνηθως δινουν και κατι καλο και σε συνδυασσμο 2 η 3 επαγκελματων τα περιθωρια στενευουν δραματικα. σε αυτο συνηθως εχουν πλεονεκτημα αυτοι που ειναι σε μεγαλες πολεις και συμμαχιες. υπαρχουν ομως παικτες που δεν ειναι σε πολη (για δικους τους λογους που δεν εξεταζω αυτη τη στιγμη), που ομως ειναι πολυ δυσκολο να βρουν καποιον επαγκελματια της επιλογης τους (ειδικα μαγειρα νομιζω που εχει και την περισσοτερη χρησιμοτητα στα κοινα για αποστολες) ειτε σε τσατ ειτε σε ψιθυρο. για μενα πλεον οι κοσμοι αριζονα και μπαφαλο ειναι και αυτοι νεκροι κοσμοι μιας και εχουν μειωθει κατα πολυ οι παικτες και θα πρεπει να χαρακτηριστουν ως "νεκροι κοσμοι" και να υπαρχει βοηθεια απο GM οπως σε 2 3 4 5 που παρεπιπτωντως εχει βηθησει παρα πολυ αυτη η κινηση! εχει τυχει να εχω τελειωσει αποστολη με κραφτ σε 2 3 4 και οχι σε αριζονα και μπαφαλο λογο της βοηθειας του GM.
ομως δεν ειναι μονο οι αποστολες που πρεπει να φερουμε σε περας αλλα και τις δικες μας κατασκευες που μενουν στασιμες μην εχοντας την δυνατοτητα να βρουμε κραφτ αλλων επαγκελματων. τι να πω στον GM; δωσε μου 100 κανατες νερου (και απο 100 ακομα αλλων διαφορετικων κραφτ) για να προχωρησω το επιπεδο κατασκευης μου; (μην ξεχναμε τις πρασινες που δεν δινουν παντα ποντο).
ισως θα πρεπει να γνωστοποιηθει το προβλημα στην εταιρεια (αν δεν το ξερει ηδη) και να παρθουν καποια μετρα, πχ μια επανεπιλογη των επαγκελματων με καποιο τροπο, η ενας GM (η αλλος) που να ασχολειται αποκλειστικα με αυτο (θελει πολυ διαθεσιμο χρονο αν υπαρχει παρε δωσε προιοντων). επισης ενω εχω βρει παικτες που να θελουν να βοηθησουν δεν εχουν τις μεγαλες συνταγες που ειναι κι αυτο μια ακομα πετρα δυσκολιας στο ολο προβλημα.


Στα περισσοτερα θα συμφωνησω μαζι σου.Ακομα και να μην μπει 2ος GM με αλλο επαγγελμα..θα μπορουσε ο ιδιος να δινει κατασκευες αλλων επαγγελματων εφοσον του εχεις δωσει τα απαραιτητα υλικα.Απλα δεν θα περνεις τα 2πλα.Εδωσες υλικα για 100 κανατες με νερο?..τοσες κανατες θα παρεις. Αυτο ειναι εφικτο,απλα δεν μπορει ο GM να ειναι online οποια ωρα θελουμε εμεις.Ας μπαινει 1-2 φορες την εβδομαδα συγκεκριμενες μερες κ' ωρες τις οποιες οι παιχτες θα γνωριζουν για να τους φτιαξει οτι συνταγη θελουν. Αν καποιοι δεν μπορουν αυτες τις ωρες ας δωσουν τα υλικα σε καποιον φιλο τους, να τα δωσει στον GM να του τα κανει.

Τωρα οσο αφορα αυτο που λες με τις μεγαλες συνταγες και του παιχτες τους ιδιους..ας κανουν μια προσπαθεια να την βρουν μονοι τους..Ετσι και αλλιως τα 9500$ τα πιανεις παρα πολυ ευκολα με τα τωρινα ρουχα.Σε αυτο σιγουρα δεν μπορει να βοηθησει η διαχειριση.
 

DeletedUser4530

Guest
λογο
Στα περισσοτερα θα συμφωνησω μαζι σου.Ακομα και να μην μπει 2ος GM με αλλο επαγγελμα..θα μπορουσε ο ιδιος να δινει κατασκευες αλλων επαγγελματων εφοσον του εχεις δωσει τα απαραιτητα υλικα.Απλα δεν θα περνεις τα 2πλα.Εδωσες υλικα για 100 κανατες με νερο?..τοσες κανατες θα παρεις. Αυτο ειναι εφικτο,απλα δεν μπορει ο GM να ειναι online οποια ωρα θελουμε εμεις.Ας μπαινει 1-2 φορες την εβδομαδα συγκεκριμενες μερες κ' ωρες τις οποιες οι παιχτες θα γνωριζουν για να τους φτιαξει οτι συνταγη θελουν. Αν καποιοι δεν μπορουν αυτες τις ωρες ας δωσουν τα υλικα σε καποιον φιλο τους, να τα δωσει στον GM να του τα κανει.

Τωρα οσο αφορα αυτο που λες με τις μεγαλες συνταγες και του παιχτες τους ιδιους..ας κανουν μια προσπαθεια να την βρουν μονοι τους..Ετσι και αλλιως τα 9500$ τα πιανεις παρα πολυ ευκολα με τα τωρινα ρουχα.Σε αυτο σιγουρα δεν μπορει να βοηθησει η διαχειριση.


θα απαντουσα σχετικα αλλα τωρα ειδα την ανακοινωση για το κλεισιμο των κοσμων και ξενερωσα. δεν ξερω πως και αν συνεχισω αλλα μου φαινεται ανουσιο πλεον να συζηταω για πραγματα που η εταιρεια μας εχεις γραμμενους.
 

dimitrisCh

Μέλος
ισως θα πρεπει να γνωστοποιηθει το προβλημα στην εταιρεια (αν δεν το ξερει ηδη) και να παρθουν καποια μετρα,

Ασφαλώς και γνωρίζουν, ασφαλώς και τους έχει γνωστοποιηθεί. Ασφαλώς όμως δεν πρόκειται να παρθούν οποιαδήποτε μέτρα. Δεν υπάρχει ο απαιτούμενος χρόνος, αφού δεν προλαβαίνουν να σχεδιάζουν τις επόμενες λοταρίες και τα επόμενα σετ ρούχων. Γι' αυτό άλλωστε και οι αποστολές μπαίνουν ετεροχρονισμένα, με τουλάχιστον έναν μήνα καθυστέρηση (όχι δεν είναι παλαιοημερολογίτες εκεί στην Innogames). Και μάλιστα το καρναβάλι εκεί τελείωσε μια εβδομάδα νωρίτερα, Καθολικοί γαρ. Όσον αφορά την πασχαλινή εκδήλωση, οψόμεθα! (Οι λοταρίες ακολουθούν κανονικά το ημερολόγιο).


- Μια πολύ νέα εκδήλωση με το εκπληκτικό σετ δωρεάν... α, όχι εντελώς δωρεάν, γιατί για τη συλογή
όλων των ρούχων πρέπει να ολοκληρωθούν αποστολές και να βρεθούν μερικά αντικείμενα σε δουλειές.
- Από 6 Μαρτίου έως 20 Μαρτίου.
Γι΄αυτό ξεκουραστείτε, φυλάξτε ενέργεια για τις επόμενες εβδομάδες και καλή τύχη!
Περισσότερα στο forum σύντομα.
...
Ελπίζουμε να σας ικανοποιήσουν οι αλλαγές και προσθήκες της αναβάθμισης αυτής.
Ως συνήθως ανυπομονούμε για τα σχόλιά σας.
Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι .... και τον Αύγουστο σταφύλι!

Α, και για όποιον σκοπεύει να μαζέψει τα 925 αντικείμενα που ζητάει η σειρά αποστολών, ας έχει υπόψιν του, ότι απαιτούνται συνολικά περί τις 15 ώρες από την ζωή του, βάζοντας συνεχώς εργασίες 15 δευτερολέπτων, για να αποκτήσει άλλο ένα άχρηστο σετ ρούχων και ένα επιπλέον επίτευγμα, το οποίο δεν του προσφέρει κανένα επιπλέον πλεονέκτημα στο παιχνίδι, σε σχέση με εμένα που δεν πρόκειται να το αποκτήσω, και επιπλέον 1 πόντο υγείας, ο οποίος μου είναι άχρηστος επίσης (+10 πόντοι ζωής στα οχυρά). [Εδώ ταιριάζει η παροιμία με την φοράδα στ' αλώνι, αλλά θα το κόψει η λογοκρισία.] Επιπλέον περί τις 50 ώρες για να συγκεντρωθούν οι ημιπολύτιμοι. Για τις χρυσόσκονες δεν μπορώ να μιλήσω με ακριβείς αριθμούς με 20% πιθανότητα εύρεσης, γύρω στις 100 ώρες εργασίας.

Επίσης παρακαλώ πολύ κ. cord, να τους μεταφέρεις και την άποψή μου για το The West:
Έχει μεταλλαχθεί σε ένα παιχνίδι Farmvile με περιτύλιγμα άγριας δύσης. Έχει πάψει προ πολλού, να είναι ένα παιχνίδι στρατηγικής. Αγοράζω, πουλάω, ψάχνω, ανταλλάσσω αντικείμενα. Αυτό είναι πλέον το The West. Καμία σχέση με Άγρια Δύση.
Το μόνο που μου έχει απομείνει από το παιχνίδι, είναι εκείνο το παραπλανητικό Περισσότεροι από 17 εκ. παίκτες!, το οποίο δεν μπορώ να καταλάβω σε τι ακριβώς αναφέρεται, αφού δεν μου βγαίνουν τα νούμερα: 17000000 παίκτες /200 κόσμοι = 85000 παίκτες ανά κόσμο;
 
Κορυφή