ΓΡΙΦΟΙ

DeletedUser280

Guest
νεο παιχνιδι, οποιος βρισκει πρωτος τη σωστη απαντηση θα ποσταρει και ενα δικο του γριφο.

Φανταστειτε πουλακια μου ενα τεραστιο δασος που δεν τελειωνει ποτε.
Στη μεση του δασους, ενα τρενο με εσας μεσα, ταξιδευει με 50 μιλια την ωρα.
Κάποια στιγμή σε κάποιο σημειο του δασους πισω απο το τρενο ξεσπαει μια πυρκαγια :eek:
Ο αερας φυσαει με κατευθυνση προς το τρενο και η φωτια ταξιδευει με 80 μιλια την ωρα. καποια στιγμη αναποφευκτα η φωτια θα σας προλαβει και τοτε.....

Τι θα κανετε για να μην γινεται καρβουνο, πως θα σωθειτε απο τη φωτια;

:cool::cool::cool: ο αερας φυσαει προς την ιδια κατευθυνση σε ολο το δασος και εσεις εχετε αρκετο χρονο μεχρι να σας φτασει η φωτια.
 

DeletedUser

Guest
και πάνω που πήγα να πέσω για ύπνο,
προφανως σταματάς ανάβεις φωτιά καίει τα μπροστινά και συνεχίζεις ε?
 

DeletedUser

Guest
με έπιασες απροετοίμαστο δεν έχω κάποιον κατα νού,
ένα απλό μόνο και παω να την πέσω

τι κοινό έχουν τα βαγόνια ενός τραίνου μεταξύ τους?
 

DeletedUser

Guest
δεν είναι γρίφος αλλά έχει τρένο :) αυτό μου ήρθε μόνο
 

DeletedUser315

Guest
Aν και πιστευω η απαντηση θα ειναι κουφη
εγω θα πω
ταχυτητα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
ολα τα βαγόνια κινούνται με την ίδια ταχύτητα και ιδιως το τελευταίο.
 

DeletedUser280

Guest
μηπως ειναι οι ραγες που κινηται πανω το τρενο.
 

DeletedUser

Guest
overmind +++++
απλά ακούγεται πιο ωραία :
ολα τα βαγόνια κινούνται με την ίδια ταχύτητα και ιδιαίτερα το τελευταίο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
exei bradiasei sthn agria disi....( sto the west) kai gia na mhn kikloforeis ekso apofasises na ertheis sthn larisa city (leme tora...), periferese sto saloun ..... kai ksafnika akougete ena mikros thoribos......ena mpam......meta apo ena lepto se briskei kapoios pethameno, mes sta aimata kai sta skata, mes sta zoumia ...... (se poli xalia katastash) se kapoia perioxh sthn india..........................................

ti egine?
 

DeletedUser

Guest
exei bradiasei sthn agria disi....( sto the west) kai gia na mhn kikloforeis ekso apofasises na ertheis sthn larisa city (leme tora...), periferese sto saloun ..... kai ksafnika akougete ena mikros thoribos......ena mpam......meta apo ena lepto se briskei kapoios pethameno, mes sta aimata kai sta skata, mes sta zoumia ...... (se poli xalia katastash) se kapoia perioxh sthn india..........................................

ti egine?

σου την πέσανε απο τους Black pirates?
 

DeletedUser

Guest
exei bradiasei sthn agria disi....( sto the west) kai gia na mhn kikloforeis ekso apofasises na ertheis sthn larisa city (leme tora...), periferese sto saloun ..... kai ksafnika akougete ena mikros thoribos......ena mpam......meta apo ena lepto se briskei kapoios pethameno, mes sta aimata kai sta skata, mes sta zoumia ...... (se poli xalia katastash) se kapoia perioxh sthn india..........................................

ti egine?

Eides tin apaisia diakosmisi tou saloun kai min antexontas ayto to ektroma aisthitikis, aytoktonises?
 

DeletedUser

Guest
O mikros thorivos einai to xronometro mias pirinikis vomvas pou vriskete kato akrivos apo to saloun,k ton mpam itan i ekriksi tis,an ipologiso oti vrethikes stin india se ena lepto,logika,forouses mpotes,k dn eixe pistoli,forouse kapelo,kai oxi mpantana,kai forouse kai ena roz poukamiso.
 

DeletedUser280

Guest
σταματηστε ρε, εγω θα πω τι εγινε.

πραγματι ειχα παει εκεινο βραδυ στο σαλουν, ομως θυμαμαι πως ειχα αναψει και γυρευα καυγα. σε ενα τραπεζάκι κάθονταν ο αρης301 ο χαρτοκλεφτης και μαδουσε κατι κοτοπουλα στο ποκερ. αυτον γυρευα. Οταν μπηκα ο μπαρμαν εκανε σινιάλο σε ενα λακέ που παραφυλούσε πισω απο την πορτα. την αλλη μερα ξυπνησα σακατεμενος στο νεο δελχι. Ωστοσο ζω ακομη και ανακτω τις δυναμεις μου, εχω ακομα το κλειδι που ανοιγει τη θυριδα και γνωριζω ενα όνομα που ο αρης301 αγνοει. jein.
 

DeletedUser

Guest
μάλλον είναι πιο απλό απο ότι φαντάζεστε....

το όλο πράγμα λύνεται με μια ερώτηση:

γιατί ο κολόμβος νόμιζε οτι βρήκε την ινδία ενώ ήταν στην αμερική?

πολύ απλά γιατί πήγε στην αμερική αλλά στην ουσία βρισκόταν στην ινδία.

πώς?

μα φυσικά με την παραμόρφωση του χωρόχρονου που προκαλεί ο θεσσαλικός κάμπος,
αν σκεφτούμε λογικά αυτή το γαλαξιακή τρύπα υπήρχε εκεί απο τότε μέχρι σήμερα.

εντάξει το έλυσα?
 

DeletedUser280

Guest
μμμμμμμ μαλλον οχι. εγω θα περιμενα να συνεχισεις το στορυ.
 

DeletedUser

Guest
το κατάλαβα αλλά δεν είμουν σε Ουέστ κλίμα,
ωστόσο θα ήθελα να προσθέσω οτι ο άρης301 δεν αγνοεί μόνο το όνομα Jein αλλά και την ίδια την οντότητα.
Οι νόμοι της φύσης στην Ινδία περνάνε απο τα χέρια μου.
Πως αλλιώς θα εξηγούσε κάποιος οτι είσουν σακατεμένος όπως λές και όχι πεθαμένος όπως μας λέει ο αφηγητής?
 
Κορυφή