Ανακοίνωση GM

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser6531
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser6531

Guest
Γεια χαρά καουμπόϊδες και καουμπόϊσες

Τις τελευταίες δυο εβδομάδες γίνεται μια προσπάθεια στους κλειστούς κόσμους 2,3,4,5 ωστε οι παίκτες να βρίσκουν τα προϊόντα των διάφορων επαγγελμάτων πιο εύκολα για να μπορούν να προχωρήσουν ομαλά τις αποστολές, που τον τελευταίο καιρό προστίθενται στο παιχνίδι πολύ τακτικά.

Για αυτό τον λόγο, υπάρχει σε κάθε έναν απο αυτούς τους κόσμους ένας χαρακτηρας Game Master Player, ο οποίος είναι διαθέσιμος online για μικρά χρονικά διαστήματα δυο με τρεις φορές την ημέρα, οπότε μπορείτε να του στείλετε ψίθυρο για άμεση εξυπηρέτηση. Αλλιώς, μπορείτε να επικοινωνείτε μαζί του μέσω τηλεγραφείου και να ζητάτε τα προϊόντα που ψάχνετε και αυτός θα σας τα βάλει στην αγορά το συντομότερο. Το κόστος για αυτά τα προϊόντα είναι $1000 ανά προϊόν.

Οταν συνδέεται ο Game Master Player μπορει να έχει πολλαπλά μηνύματα στο τηλεγραφείο του με πολλές παραγγελείες και αν είστε offline, ενδέχεται να βάλει τα προϊόντα που ζητήσατε στην αγορά με σημείωση το όνομα σας. Το περιεχόμενος της σημείωσης υπάρχει στον κίτρινο κύκλο δίπλα απο το όνομα του στην αγορά. Παρακαλούνται όλοι οι παίκτες να διαβάζουν το περιεχόμενο της σημείωσης πριν αγοράσουν κάποιο προϊόν γιατι μπορεί αυτό το πακέτο να προορίζεται για κάποιον συμπαίκτη τους.

Δεν υπάρχει λόγος να "παρετε" τα προϊόντα που βρίσκονται στην αγορά και προορίζονται για κάποιον άλλον επειδή το χρειάζεστε άμεσα, απλούστατα γιατί ο Game Master Player δεν θα σας αρνηθεί κανένα προϊόν, ακόμα και αν αυτό είναι δημιουργία σπάνιας συνταγής (φανός, ζώνη πυρομαχικών), αρκεί αυτό να χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά για τις απαιτήσεις κάποιας αποστολής. Ο Game Master Player έχει το δικαίωμα να σας αρνηθεί κάποιο προϊόν αν δεν έχετε σκοπό να το χρησιμοποιήσετε σε κάποια αποστολη.

Επειδη εχει διαπιστωθει οτι καποιοι παιχτες παιρνουν τα προιοντα αυτα χωρις να προοριζονται για αυτους, 2 λυσεις σκεφτηκαμε.
Ειτε ο Game Master θα σταματησει να κανει αυτη τη διευκολυνση στους παιχτες, ειτε εφεξης θα επιβαλονται ποινες χρονικου αποκλεισμου 7 ημερων σε οποιον παιχτη κανει κατι τετοιο και αφαιρεση των αντικειμενων. Και επειδη δεν ειναι σωστο να την "πληρωνουν" ολοι για τους οποιους λιγους, θα γινεται το δευτερο. Ετσι, απο εδω και στο εξης και εφοσον εχει γινει η σχετικη ενημερωση, δεν θα υπαρχει καμια δικαιολογια για τους παιχτες αυτους και η οποια αιτηση υποστηριξης για εφεση της ποινης θα απορριπτεται.

Αν παρολα αυτα, αυτο συνεχιστει, τοτε ο Game Master Player θα σταματήσει να προσφέρει τις υπηρεσίες του.
 

DeletedUser6531

Guest
Αν και δόθηκαν μερικά προϊόντα για τις αποστολες στον αριζόνα, ο κόσμος αυτός έχει πιο πολλούς ενεργούς παίκτες απο τους 2,3,4,5 και κάποιος δεν θα έπρεπε να δυσκολευτεί να βρει κάποιον να του φτιάξει κάτι απο το craft..

Όπως αναφέρθηκε στο αρχικό post, υπήρξαν μερικοί παίκτες στους κόσμους 4 και 5 οι οποιοι εσκεμμένα πήραν τα προϊόντα (πάνω απο μια φορές) που προορίζονταν για κάποιον άλλον. Και αυτοί είναι κόσμοι με λιγότερους απο 100 παίκτες ο καθένας.. Φαντάζεσαι τι θα γίνει αν ο Game Master Player βάλει υλικά στην αγορά σε κόσμο με 300 παίκτες οπως ο Αριζονα?

Τέλος, η συνταγή για φανούς υπάρχει στον αριζονα..
 

Belle Bernice

Μέλος προσωπικού
Social Media Moderator
Απλά ενημέρωσα :D γιατί δεν υπάρχει κανένας για να φτιάχνει Φανούς για όλα τα άλλα πιστεύω έχουμε, μπορεί ο gmp να βάλει 1-2 συνταγές για φανούς να τις δώσουμε σε παιδιά για να μπορούν να φτιάχνουν μήπως?? και αν τα πάρει κάποιος άλλος να ισχύουν οι παραπάνω ποινές όπως αναφέρατε για τους άλλους κόσμους ;)
 

DeletedUser4530

Guest
- τελικα την κολαση και τον παραδεισο τα κουβαλαμε.....
ειναι κριμα μια προσπαθεια βοηθειας που γινεται απο την διαχειριση, μερικοι παικτες να την καταστρεφουν.... και μετα λεμε οτι για ολα φαιει η εταιρεια η η διαχειρηση.
- καλο θα ειναι και στους δευτερους κοσμους οπως αριζονα μπαφαλο (και φοβαμαι ακολουθουνε κι αλλοι), σε αποστολες με χρονικο περιθωριο να υπαρχει κι εκει μια αμεση βοηθεια απο την διαχειρηση.
- δεν συμφωνω με το να δωθουν συνταγες μεγαλες σε συγκεκριμενους παικτες διοτι δεν εγκυαται κανεις οτι θα βοηθησουν αφιλοκερδος. ομως το βασικοτερο ειναι οτι ετσι εμεσα αναγκαζονται να δεσμευτουν ωστε να πρεπει να μπαινουν για να εξηπηρετησουν κατι που ισως δεν ειναι στα σχεδια τους το να μπαινουν σε τακτα χρονικα διαστηματα (φυσικα δεν εννοω το να εξηπηρετησουν). εκτος αν το ζητησουν οι ιδιοι.
 

Belle Bernice

Μέλος προσωπικού
Social Media Moderator
Για να πω την αλήθεια δεν θυμάμαι καν από πότε έχουν αρχίσει και ψάχνουν για Φανούς στον Αριζόνα, πόσες είναι οι φορές που διάφορα άτομα προσπαθούσαν για μέρες, να βρουν κάποιον να μπορεί να φτιάξει έναν ή αν έστω κάποιος είχε την πολυτέλεια να τύχει την συγκεκριμένη συνταγή του Φανού ή κάποιας από τις άλλες τρεις σπάνιες συνταγές. Μάλλον είναι σύμπτωση που λίγες ώρες αφού ειπώθηκε η ιδέα για να δώσει ο Game Master Player κάποια συνταγή Φανού στον Αριζόνα, βρέθηκε η συνταγή. Μια ακόμα σύμπτωση είναι που σε 300 άτομα που έχει ο Αριζόνα βρέθηκε στον δικό σας παίχτη, όπου τυχαίνει να είστε Οπλοποιός και αρχίσατε να πουλάτε Φανούς με "πρόστιμο αποκλειστικότητας" και η τιμή τους ανέρχεται στα 200.000$$ για έναν Φανό. Πολλές συμπτώσεις σε ένα μέρος, δεν νομίζετε, κύριε Μάγε του Wiki ;) ?? Και όχι δεν έχω κάτι μαζί σας, ούτε με κανέναν άλλο, ούτε καν που έτυχαν όλα αυτά. Το πρόβλημά μου είναι ότι προσπαθείτε να βγάλετε κέρδος από μια ιδέα που προοριζόταν για να βοηθηθούν τα άτομα σε έναν ακόμη νεκρό κόσμο του ελληνικού west, και η δικαιολογία σας είναι ότι οι παίχτες τα αγοράζουν... ακόμα και με 200.000$. Και μην μου πείτε ότι δεν είναι αυτό που νομίζω, ότι έτυχε να έχετε την συνταγή από πολύ πιο πριν και απλά τώρα σας ήρθε η ιδέα :D
 

DeletedUser6531

Guest
Παρ'όλο το κακεντρεχές σχόλιο σου, θα σου απαντήσω...

Όσο και αν σου φαίνετε περίεργο, την συνταγη για το φανάρι την βρήκα στον Arizona πριν μήνες. Πριν από το event που τρέχει, τελευταία φορά που χρησιμοποίησα premium στον αριζόνα ήταν 14 Ιουλίου, οπότε την συνταγή την βρήκα εκείνη την περίοδο ή και νωρίτερα... Όπως και στον Buffalo (σε έναν αλλον νεκρό κόσμο κατ'εσε) έχω βρει την συνταγή για την ζώνη πυρομαχικών και το ρακόμελο. Αν παρατηρήσεις, στο print για την συνταγη: ζωνη πυρομαχικών στον buffalo την βρήκα πριν ακριβώς 9 μήνες!!! Επίσης, όπως ξέρει ο περισσότερος κόσμος συνηθίζω να έχω το link των αποθεμάτων μου στο προφιλ μου. Τελευταία φορά που ανανέωσα το script στον buffalo είναι 3 Σεπτεμβρίου και όπως θα δείς υπάρχει ήδη στα αποθέματα μου η συνταγη ρακομελο! Ωπ, για κάτσε! Εφόσον υπονοείς οτι μπορώ να περνάω πράγματα στα αποθέματα μου έτσι απλά, γιατι να μην περάσω και μια συνταγη για φανους στον buffalo και στον κ4, όπως και μια συνταγη για ζωνες πυρομαχικών στον κ2 που παιζω για να βγαλω και σε αυτούς τους κόσμους λεφτά??? Και εφόσον υπονοείς οτι μπήκα στον κόπο να περάσω την συνταγή για φανό στα αποθέματα μου, γιατι δεν μπήκα στον κόπο να περάσω και την συνταγή για την δημιουργία γυαλιου?? Γιατι να είμαι ένας ενοχλητικός συλλεκτης που γράφει στο σαλούν οτι αγοράζει μυθικά αν μπορώ να τα έχω τόσο εύκολα? Γιατι να μην κυκλοφορώ με αναβαθμισμένα ρούχα? Σκέψου και απάντησε μου σε αυτά τα (ρητορικά) ερωτήματα..

Δεν γνωρίζω αν το έχετε συνειδητοποιήσει, αλλά αυτές οι συνταγές δεν πέφτουν σαν μάννα απο τον ουρανό. Γνωρίζω άτομα που έκαναν χιλιάδες πατήματα ανά ημέρα κάθε μέρα για μήνες στο εμπορικό γραφείο και δεν έπεφτε καν συνταγή, πόσο μάλλον την συγκεκριμένη που μπορεί να έψαχναν. Και στον Colorado είχα την τύχη να βρώ την πρώτη συνταγή για ρακόμελο πέρυσι τον Ιανουάριο, όπως και το φανάρι πριν μερικούς μήνες... Όλες τις συνταγές τις βρήκα κάνωντας μονόωρα, χωρίς καν να τις ψάχνω..Προφανώς αν τα έχεις όλα σε χτίσιμο ή μονομαχίες δεν μπορείς να καταλάβεις οτι πέφτουν δύσκολα αυτες οι συνταγες...Μόλις πρόσφατα μάλιστα (3 βδομάδες περίπου θα έλεγα) βρέθηκε η συνταγή για ζώνες πυρομαχικών στον El Paso. Κανείς δεν βγήκε νωρίτερα να παραπονεθεί οτι δεν υπάρχει συνταγη ή οτι δεν μπορεί να ολοκληρώσει αποστολες.. Και το φανάρι στον Arizona έτυχε να το βρω μέρα που δεν έκατσα να δω τις αναφορές απο το εμπορικο γραφειο. Για αυτο και ήταν άγνωστο αν την έχει κανείς μέχρι να δω οτι όντως υπάρχει απο καποιον.. Όλες οι συνταγές έχουν βρεθεί σε arizona και buffalo και είναι επιλογή του καθενός αν θέλει να πληρώσει για τα προϊόντα..

Αλλά ξέχασα, είναι στην νοοτροπία του Έλληνα μάλλον να τα περιμένει όλα έτοιμα στο πιάτο του..
Και όπως αναφέρατε, ο μάγος του wiki είμαι.. Δεν ξέρω γιατι θα πρέπει να δώσω λογαριασμό στον καθένα αλλά εξηγησέ μου γιατί να μπω στην διαδικασία να αναλάβω να βοηθήσω μερικούς νεκρούς κόσμους?? Έχω κάποιο προσωπικό όφελος?? Φυσικά και όχι... Θα μπορούσα να κρατήσω τις υποχρεώσεις μου που αφορούν αποκλειστικά το wiki και να μην ασχολούμε με τίποτε άλλο. Παρ'ολα αυτά, καθαρά για την αγάπη μου για το παιχνίδι, προσφέρθηκα θυσιάζοντας τον πολύτιμο προσωπικό μου χρόνο να δώσω μια πνοή ζωής σε μερικούς κόσμους αναλαμβάνοντας το κάτι παραπάνω...
Πραγματικά με ξεπερνά το γεγονός οτι όντως σου πέρασαν απο το μυαλό όλα αυτά που έγραψες. Επίσης, με ξεπερνά οτι πήγε να γίνει κάτι καλό και κάποιοι με την κακή τους διάθεση πάνε να το βγάλουν ξινό...

Δεν εχω να σας πω κατι αλλο, γιατι απλα πρωτον δεν προκειται να καταλαβετε απο τη στιγμη που ειστε προκατειλημενη με αντιληψεις που δεν ισχυουν και δευτερον δεν γνωριζετε πολλα πραγματα, παρα μονο οσα εσεις βλεπετε και κρινετε παντα με γνωμονα την επαναλαμβανομενη γκρινια.

Σας παροτρύνω να διαβάσετε προσεκτικά όσα έγραψα και να σκεφτείτε καλά πριν γράψετε το οτιδήποτε. Δεν θα δεχθώ άλλη επίθεση προς το πρόσωπο μου.
 

dimitrisCh

Μέλος
Αξίζει να ξοδέψει κάποιος 2x200.000$ για να ολοκληρώσει μια αποστολή, η οποία στο τέλος του δίνει ένα αντικείμενο που στην καλύτερη περίπτωση (επίπεδο 150) αποδίδει 7,5 Αντανακλαστικά;

Ομολογώ ότι διάβασα προσεκτικά όσα έγραψε άνωθεν ο Outlaw Kid, αλλά δεν κατάλαβα από που τεκμηριώνεται, ότι η εν λόγω συνταγή ήταν στην κατοχή του πριν από τις 9/11/2016 για να πιστέψουμε.

Το ζητούμενο δεν είναι, αν και πότε βρήκε και ποια συνταγή σε άλλους κόσμους, αλλά πότε περιήλθε στην κατοχή του η συνταγή για την δημιουργία φανού στον Κ6.

Και τώρα διάβασε προσεκτικά αυτά που θα γράψω πριν απαντήσεις:
7/11/2016 13:19
Ο Outlaw Kid ανακοινώνει ότι στους κόσμους 2,3,4,5 ο Game Master Player θα μπορεί να βάζει κάποια αντικείμενα στην αγορά για να μπορούν οι παίκτες να ολοκληρώσουν κάποιες αποστολές. Και επειδή παρατηρήθηκαν κάποιες «παρατυπίες», θα υπάρξουν ποινές στο μέλλον, εάν επαναληφθεί το φαινόμενο αυτό.

8/11/2016 7:08
Ο παίκτης **C*L*A*I*R*E** γράφει ότι στον Κ6 δεν μπορεί να βρεθούν φανοί.

9/11/2016 10:59
Σε μήνυμα ομάδας ο κάποιος παίκτης ρωτάει εάν έχει κάποιος την συνταγή για δημιουργία φανού.

9/11/2016 14:50
Στο ίδιο μήνυμα ομάδας άλλος παίκτης απαντάει θετικά ότι έχει την συνταγή.

9/11/2016 15:31
Ο Outlaw Kid γράφει στο φόρουμ ότι ο Game Master Player δεν μπορεί να δώσει αντικείμενα στον Κ6, γιατί ο Κ6 έχει περισσότερους παίκτες και χρησιμοποιεί ως επιχείρημα, ότι εάν βάλει αντικείμενα στην αγορά, ενδέχεται να τα πάρουν εσκεμμένα κάποιοι παίκτες. Και ενώ έχει υπάρξει ανακοίνωση για ποινές 2 ημέρες νωρίτερα.
Ταυτόχρονα ανακοινώνει ότι η συνταγή υπάρχει στον Κ6

9/11/2016 18:46
Στο ίδιο μήνυμα ομάδας ο Outlaw Kid γράφει ότι πλέον διαθέτει την συνταγή προς πώληση.

h_1479295434_7234225_5d58d82022.png

Τα ονόματα έχουν αλλαχθεί για ευνόητους λόγους.

12/11/2016 17:58
Ο Outlaw Kid αγοράζει την συνταγή για δημιουργία γυαλιού, η οποία απαιτείται για την δημιουργία φανού και μάλιστα ως από «σύμπτωση» σε τιμή αγοράς.

Έκτοτε ο Outlaw Kid πουλάει φανούς στον Κ6 αντί 200.000 (μέχρι πριν λίγο είχε 3 φανούς στην αγορά 200.000 έκαστος +5 φανούς στα αποθέματα).

Ο **C*L*A*I*R*E** το σχολιάζει καυστικά κι ο Outlaw Kid στις 14/11/2016 απαντάει, ότι η συνταγή υπήρχε στην κατοχή του εδώ και μήνες, και από «σύμπτωση» δεν το γνώριζε. Ότι βρέθηκε κάποτε, και από «σύμπτωση» δεν υπάρχει πλέον η αναφορά, από «σύμπτωση» επίσης δεν μπορεί να μας δείξει στις 14/11/2016 το σύνδεσμο με τα αποθέματά του προ 9/11/2016, όπου θα φαινόταν η συνταγή στα αποθέματα, γιατί μόνο στον Κ6 πάλι από «σύμπτωση» ανανεώνει το script με τα αποθέματα πολύ τακτικά, τουλάχιστον μέχρι 14/11/2016 που απάντησε τελευταία από «σύμπτωση» έγινε ανανέωση στο διάστημα από 9/11/2016 έως 14/11/2016, (στο προφίλ φαίνεται τελευταία ανανέωση 16/11/2016) ενώ σε αντίθεση με άλλους κόσμους (Κ7 3/9/2016, Κ9 4/11/2016, Κ11 1/10/2016) δεν γίνεται η ανανέωση των αποθεμάτων τόσο συχνά.

Ο Outlaw Kid δεν αισθάνεται υποχρέωση να δώσει λογαριασμό στον καθένα, γιατί πιστεύει ότι 200.000 για έναν φανό είναι μια λογική τιμή σε νεκρό κόσμο όπως ο Κ6, αφού σε πιο ενεργούς κόσμους όπως π.χ. ο Κ1 ο φανός πωλείται σε υποπολλαπλάσια τιμή αυτής που ο ίδιος πουλάει στον Αριζόνα.

Επίσης δεν κατάλαβα, εάν στην τελευταία του ανάρτηση απαντάει ως «Ο μάγος του wiki» ή ως ο παίκτης Outlaw Kid.
Γιατί εάν απαντάει ως ο παίκτης Outlaw Kid, έχει καλώς, εάν όμως απαντάει ως «Ο μάγος του wiki», τότε δυστυχώς είναι πολλές οι «συμπτώσεις» και ισχύει αυτό:

«ὅτι τὸν Καίσαρος ἔδει γάμον οὐ πράξεως αἰσχρᾶς μόνον, ἀλλὰ καὶ φήμης καθαρὸν εἶναι»

Και τώρα ας πάω στον Κ9 να πουλήσω τους φανούς σε 400.000 το κομμάτι, γιατί αφού ο Κ9 έχει διπλάσιους παίκτες από τον Κ6 και η ζήτηση είναι διπλάσια, το θεωρώ μια λογική τιμή.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κορυφή