Ανταλλαγή πυρών, προταση!!!

Charlie prince

Νέο Μέλος
Δεν ξερω αν υπηρχε αλλο θεμα πιο παλια, απλα θελω να πω πως το πιο σωστο θα ειναι στις μαχες οχυρων να ριχνουν πρωτα οι επιτιθεμενοι.... για πολλους λογους... οι μαχες θα εχουν πιο πολυ ενδιαφερον, οι αμυνομενοι αν και λιγοτεροι εχουν τα μπονους...

και με βαση την λογικη ρε παιδια... οταν πας να παρεις ενα οχυρο δεν πας απο εξω και λες ριξτε να ξεκινησουμε!!! ριχνεις πρωτος!!!
 

DeletedUser

Guest
ναι αλλα μολις σου ριξουν ριχνεις και εσυ μετα εστω και αν σε εχουν πιασει στον υπνο...λογικα μολις ριξουν οι αλλοι θα ριξεις ετσι δεν εχει καμεια χρησιμότητα στο παιχνιδι!
 

DeletedUser2677

Guest
πωωωωω!
συμφωνω με τσαρλι!!
φοβερο σκεπτικο!

+ απο μενα!
 

DeletedUser3190

Guest
+1 και απο εμενα γιατι οι αμυνομενοι εχουν και την πρωτη κινηση.δεν ειναι λογικο να κανουν και τα 2 οποτε ενα απο αυτα τα χαρτακτηριστηκα(να κανουν πρωτη κινηση και να βαρανε και οι ιδιοι πρωτοι)θα πρεπει να μεταφερθει στους επιτηθεμενους για να βλεπουμε και περισσοτερες νικες
 

melenmaria

Μέλος
+ και απο μενα γιατι το οχυρο και μπονους εχει και ως αμυνομενος εχεις επιπλεον
αλλα η λογικη νομιζω ειναι οτι εισαι στον πυργο σου ψηλα βλεπεις τους "κακους"
που ερχονται και εχεις το πλεονεκτημα να πυροβολησεις πρωτος.
 

DeletedUser4433

Guest
εγω αυτο με την αρχικη ιδεα θα το προχωρουσα λιγο και θα προτεινα στις μονομαχιες μεταξυ παικτων να ριχνει ο επιτιθεμενος στην πρωτη γυρα και ο αμυνομενος μονο αποφυγη...ετισ θα γινει πιο ρεαλιστικο μιας και σε πιανω στον υπνο(στα οχυρα ειναι και το οτι μαζευεται κοσμος και ετσι "ξυπνανε" οι αμυνομενοι)....θα εκανε πιο επιθετικο το παιχνιδι...σαν αντισταθμισα για τον αμυνομενο να δινοταν ανεξαρτητου κατηγοριας μονο για την πρωτη γυρα +κατι στην αποφυγη ή και + κατι στις τακτικες...
 

DeletedUser

Guest
εγω αυτο με την αρχικη ιδεα θα το προχωρουσα λιγο και θα προτεινα στις μονομαχιες μεταξυ παικτων να ριχνει ο επιτιθεμενος στην πρωτη γυρα και ο αμυνομενος μονο αποφυγη...ετισ θα γινει πιο ρεαλιστικο μιας και σε πιανω στον υπνο(στα οχυρα ειναι και το οτι μαζευεται κοσμος και ετσι "ξυπνανε" οι αμυνομενοι)....θα εκανε πιο επιθετικο το παιχνιδι...σαν αντισταθμισα για τον αμυνομενο να δινοταν ανεξαρτητου κατηγοριας μονο για την πρωτη γυρα +κατι στην αποφυγη ή και + κατι στις τακτικες...

το ρεαλιστικο στις μονομαχιες δεν ειναι το "σε πιανω στον υπνο"
στις μονομαχιες στη δυση,οι δυο συμετεχοντες που επερναν μερος,απλα περιμεναν το ενακτηριο σαλπισμα..το οποιο ηταν ενα ρολοι αν δεν απατωμαι..
και τοτε,αρχιζαν να βαρανε και οι δυο..
το ρεαλιστικο ειναι αυτο.
και ενα ακομη σχολιο για τα οχυρα...
οι επιτιθεμενοι ειναι αυτοι που μαθαινουν πρωτοι για την επιθεση..σαφεστατα αφου κανουν οι ιδιοι την επιθεση..οι αμυνομενοι πιανονται απροετοιμαστοι,και ειναι το λογικο να ριχνουν πρωτα οι επιτιθεμενοι..
ρεαλιστικα...
 

DeletedUser

Guest
ρε παιδια δηλαδη αν ερθω εγω απο κατω απο το σπιτι σου και πυροβολησω εσυ δεν θα βγεις εστω χωρις οπλο εξω?
ε αυτο γινεται με τα οχυρα!απλα βγαινεις με οπλο και θα πυροβολησεις κιολας!!!

για εμενα η ιδεα εχει σκοπο να κανει το παιχνιδι ποιο ρεαλιστικό! αλλα δεν το κανει!!!:mad: -100000 απο εμενα!
 

DeletedUser3473

Guest
ειναι πολυ καλη ιδεα!!
οπως καλη ιδεα ηταν και αυτη που ειχε ακουστει παλιοτερα...
και υποτιθετε οτι θα εμπαινε και σε αναβαθμιση με τους βραχους
που θα μπορουσαν να κρυβονται και οι επιτηθεμενοι...

και μια ιδεα απο μενα που μου ηρθε σημερα οσο σπαμαρα στο οχυρο... :gl

οι δυναμιτες (που εχει ξανακουστει να χρησημοποιηθουν σε οχυρα)
μπορουμε να κανουμε ενα συστημα ως εξης...

3 ωρες πριν ξεκινησει η μαχη του οχυρου να μπορει καποιος απ τους στρατηγους
τις επιθεσης να βαλει (πεταξει) δυναμιτες στο οχυρο... 3-4 καθε φορα...
σε πεδια που αυτος θα διαλεξει και αν πεσει σε παικτη να του αφαιρει ζωη...
αυτο θα μπορει να γινετε 1 φορα ανα ωρα το ιδιο θα μπουν να κανουν και οι αμυνομενοι...κλπ...
:w
 

DeletedUser

Guest
με λιγη επεξεργασια,ειναι πολυ καλη ιδεα ουγκ..με τους δυναμιτες...και με τους βραχους...πω....i like it!!:nw:D:))
θα ειναι πολυ ωραιο να προστεθει μια τετια δυνατοτητα στα οχυρα...!
 

melenmaria

Μέλος
αυτο με τους βραχους ας πουμε πως το καταλαβα... με τους δυναμιτες τι ακριβως να γινεται... ? να μου ερθει δυναμιτης στο κεφαλι εται ξαφνικα...?
εγω μπορω να πεταω? και που να τους βρω να τους πεταξω... 5 κοσμους δυναμιτες ψαχνω. οχι δε μου αρεσει αυτη η ιδεα...
 

DeletedUser

Guest
+1 Στην αρχικη ιδεα και επειδη οντως με βαση την λογικη πρωτα οι επιτιθεμενοι πρεπει να χτυπαν αλλα και επειδη η αμυνα εχει ηδη στα μπονους του οχυρου. Η επιθεση να μην εχει το first shoot?
 

DeletedUser

Guest
Στο μονο που δεν συμφωνω ειναι....αν ειναι 50 ατομα δεξια στη επιθεση και 4 στον πυργο εργατων και 4 στους μονομαχους λεω τωρα.....αυτοι πως θα καλυφτουν?θα πεσουν αμεσως ετσι......
 

DeletedUser5138

Guest
Ωραια η ιδεα του τσαρλι αλλα και του ουγκ.Θελωνα προσθεσω στην ιδέα του ουγκ οτι οι αμυνομενοι καλυτερα θα ηταν να τοποθετουν διαφορες παγιδες.Και αναλογα την παγιδα θα χανουν και την αναλογη ζωη οι επιτιθέμενοι.

Επισης προτεινω για το στησιμο αυτων των παγιδων να υπαρχει καποιος βαθμος δυσκολιας αναλογα την παγιδα.:D
 

DeletedUser4456

Guest
Το να ριχνουν πρωτα οι αμυνομενοι εχει πολλαπλη εννοια:
1) Του κελεφτοπολεμου, μιας και ριχνουν μπορουν και να κρυφτουν
2) Τα bonus αυτα δεν ειναι τυχαια, αλλα εχουν σαν βαση να κανουν πολυ δυσκολο να αλλαζει χερια το οχυρο, επειδη αλλιως τι οχυρο θα ητανε και επισης ειναι αδικο να εχει κανει κοπο μια πολη με χρημα, gold, time να το κτισει και ως ανταμοιβη να το χανει και ευκολα.

Οποτε εγω θεωρω σωστο ως εχει η μαχη, δηλ. το οχυρο θα το κλεψει καποιος αν και μονο αν ειναι ΠΑΡΑ πολυ καλυτερος σε δυναμικο (αρα το αξιζει κιολας) ή/και αν η ιδιοκτητρια πολη ειναι ΤΟΣΟ ανενεργη που χαρη στην αδιαφορια της θα το χασει δικαιως σε μια μαχη το οχυρο (ετσι και αλλιως δεν το εκανε τπτ).
 
Κορυφή