Halloween bug

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser

Guest
Τα παρακάτω είναι απλά η προσωπική μου άποψη.

Δεν κάθισα να διαβάσω όλα τα ποστ μιας και ήθελα να διαβάσω επιχειρήματα και όχι μύθους του Αισώπου(Ίσως πω καμιά από αυτές σε κάνα μικρό ξαδερφάκι μιας και φαίνεται είναι στην μόδα).

Θα σας κάνω μια ερώτηση.

Αν δεν είχαν μπει τα επιτεύγματα:
θα καθόσασταν να κάνετε άπειρες φορές κλικ;
Δεν θα είχατε μια επιφύλαξη απέναντι σε κάτι πρωτόγνωρο;
Θα καταλαβαίνατε ότι ήταν bug;
Θα μπαίνατε στο φόρουμ να δείτε τι τρέχει ή να στέλνατε αίτηση υποστήριξης;



Την απάντηση την ξέρουμε.

Με έρχεστε τώρα στο φόρουμ και για ένα λάθος ΔΙΚΟ σας, απαιτείτε από την εταιρία να ζητήσει δημόσια συγγνώμη.

Το καλύτερο; Άρχισαν ο καθένας να λέει το μακρύ του και το κοντό του, με ολόκληρες ιστορίες που δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με την όλη κατάσταση. Άλλος είπε για ένα παιχνίδι με bug που αγόρασε από μαγαζί (που εντωμεταξύ και κωδικούς να βάλεις ώστε να το σπάσεις για να το τερματίσεις δεν θα σε κάνει κανείς τίποτα(δεν λέω για τα online) αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία) μέχρι και στην πιο πρόσφατη με κάτι μπιφτέκια από τους μπαμπουίνους του ταρζάν(αλήθεια αυτόν ποιος θα τον αποζημιώσει; ) και περιμένουν αυτοί την εταιρία, να τους πάρει στα σοβαρά.

Σοβαρευτείτε λίγο...

Τα λεφτά και τον χρόνο που αφιερώσατε να τα σκεφτόσασταν πριν σας θολώσει η απληστία. Μπορούσατε να κάνετε πολλά. Αλλά όχι, προτιμήσατε τον εύκολο δρόμο φυσικά και τώρα έρχεστε και ζητάτε τα ρέστα λέγοντας ότι η εταιρία δεν σέβεται τα λεφτά σας ενώ εσείς δεν τα σέβεστε.

Αν είναι δυνατόν. Όταν δίνεις αυτά τα ρημάδια, ξες μωρέ αυτά τα χάρτινα(τώρα πια κέρματα) που σε δίνουν, για το αίμα που φτύνεις κάθε μέρα για 8 και βάλε ώρες. Ναι ναι εκείνα που σε βοηθούν να ταΐζεις την οικογένεια σου. Ανα μπράβο αυτά τα γιούρος που λένε και οι Εγγλέζοι.

Όταν λοιπόν τα χρησιμοποιείς, ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ. Μην περιμένεις να το κάνει ο άλλος για σένα. Ζούμε σε έναν κακό κόσμο και ο διαδικτυακός είναι ακόμη χειρότερος.

Ακόμα και σε παιχνίδι να τα δίνεις, ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ, ακόμη και 24 ώρες να χρειαστεί να περιμένεις, αν δεις κάτι πρωτόγνωρο θα στείλεις αίτηση υποστήριξης. Πόσο μάλλον όταν έχεις 3 χρόνια διαδικτυακή εμπειρία σε παιχνίδια που, από ότι φαίνεται νά'χαμε για νά'χαμε είναι αυτά 3 χρόνια.

Μιλάμε για τον κόπο σου εδώ. Είναι ένα παιχνίδι όντως, αλλά είναι ένα παιχνίδι που έδωσες ΛΕΦΤΑ, εκείνα τα γιούρος που λέγαμε.

Ήταν στο χέρι σας, είτε από άγνοια, είτε επίτηδες κάποιοι χρησιμοποίησαν ένα bug με στόχο για το γνωστό επίτευγμα. Αν και η γνώμη μου είναι ότι η πλειοψηφία το γνώριζε ότι ήταν bug.

Αλλά και δώρο από την εταιρία να ήταν, στο τέλος θα γκρινιάζατε ότι το παιχνίδι είναι βαρετό, τόσο εύκολο που είναι και δεν έχετε να κάνετε τίποτα.

Κλείνοντας , από την στιγμή που δεν φάγατε μόνιμο θα έπρεπε να λέτε και ευχαριστώ.

Καλό σας βράδυ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser3057

Guest
Grrr 6 μερες ακομα εκτος.Θα ειχα τελειωσει τις αποστολες μεχρι τωρα γμτ αν δεν ηταν για το μπαν.Θελω το παιχτρονι μου πισω τωραααα!!Θα γινω καλο παιδι απο εδω και περα,εβαλα μυαλο,θα ενημερωνω για ολα τα προβληματα του παιχνιδιου,θα σεβομαι ολους τους αντμιν,θα πω μεχρι και ευχαριστω στους Germans,θα αγορασω πολλους σβολους,οχι αλλα παραπονα στο φορουμ απλα βγαλτε το :cns μπαν και θα τα κανω ολα αυτα promise! :lf:p
 

DeletedUser

Guest
Τα παρακάτω είναι απλά η προσωπική μου άποψη.

Δεν κάθισα να διαβάσω όλα τα ποστ μιας και ήθελα να διαβάσω επιχειρήματα και όχι μύθους του Αισώπου(Ίσως πω καμιά από αυτές σε κάνα μικρό ξαδερφάκι μιας και φαίνεται είναι στην μόδα).

Θα σας κάνω μια ερώτηση.

Αν δεν είχαν μπει τα επιτεύγματα:
θα καθόσασταν να κάνετε άπειρες φορές κλικ;
Δεν θα είχατε μια επιφύλαξη απέναντι σε κάτι πρωτόγνωρο;
Θα καταλαβαίνατε ότι ήταν bug;
Θα μπαίνατε στο φόρουμ να δείτε τι τρέχει ή να στέλνατε αίτηση υποστήριξης;



Την απάντηση την ξέρουμε.

Με έρχεστε τώρα στο φόρουμ και για ένα λάθος ΔΙΚΟ σας, απαιτείτε από την εταιρία να ζητήσει δημόσια συγγνώμη.

....................................

Κλείνοντας , από την στιγμή που δεν φάγατε μόνιμο θα έπρεπε να λέτε και ευχαριστώ.

Καλό σας βράδυ

εύγε παλικάρι μου
εσύ έχεις λαμπρό μέλλον!!!

σε βλέπω εάν ήσουν διαχειριστής να έπαιρνες την θέση του mad σε κάνα 5ρι μήνες

σεβαστή η άποψη σου πάντως
 

melenmaria

Μέλος
Θα μπαίνατε στο φόρουμ να δείτε τι τρέχει ή να στέλνατε αίτηση υποστήριξης;

Μπηκα στο φορουμ και δεν ειδα ΚΑΜΙΑ ενημερωση οπως και ολοι οι αλλοι...
Δεν ασχολουμαι με τα επιτευγματα ουτε εχω αναγκη 1000 εξπι.
Αν δε πετυχαινα τυχαια τον κορντ να ενημερωνει στο τσατ θα ειχα πατησει πολλες φορες να δω τι στο καλο θελει αυτος ο μπαρμαν.
Εγω μπαγκ θεωρω κατι που δεν εχει πεσει στη αντιληψη των προγραματιστων και οχι ο,τι ειναι μπροστα στα ματια ολων και ποσο περισσοτερο της εταιρειας
που αφου ο κορντ ενημερωνει απο τις 12 που μπηκε η αποστολη σημαινει οτι ειναι γνωστο και η εταιρεια το ξερει.

Δε λεω πως πολλοι δεν το εκαναν επιτηδες. Αλλα υπηρξαν πολλοι παιχτες που το εκαναν μην καταλαβαινοντας οτι ειναι μπαγκ.
Να καουν τα χλωρα μαζι με τα ξερα δεν ειναι σωστο, αν εσυ το βλεπεις αλλιως τι να πω?

Καλο σου βραδυ...

--------------------------------------------------------
Και για την ιστορια ο ταρζαν ειναι μπαναρισμενος γιατι με τη μαγειρικη της τζειν ειχε απιβδισει και επεσε με τα μουτρα στα μπιφτεκια.
 

DeletedUser

Guest
Μπηκα στο φορουμ και δεν ειδα ΚΑΜΙΑ ενημερωση οπως και ολοι οι αλλοι...
Δεν ασχολουμαι με τα επιτευγματα ουτε εχω αναγκη 1000 εξπι.
Αν δε πετυχαινα τυχαια τον κορντ να ενημερωνει στο τσατ θα ειχα πατησει πολλες φορες να δω τι στο καλο θελει αυτος ο μπαρμαν.
Εγω μπαγκ θεωρω κατι που δεν εχει πεσει στη αντιληψη των προγραματιστων και οχι ο,τι ειναι μπροστα στα ματια ολων και ποσο περισσοτερο της εταιρειας
που αφου ο κορντ ενημερωνει απο τις 12 που μπηκε η αποστολη σημαινει οτι ειναι γνωστο και η εταιρεια το ξερει.

Δε λεω πως πολλοι δεν το εκαναν επιτηδες. Αλλα υπηρξαν πολλοι παιχτες που το εκαναν μην καταλαβαινοντας οτι ειναι μπαγκ.
Να καουν τα χλωρα μαζι με τα ξερα δεν ειναι σωστο, αν εσυ το βλεπεις αλλιως τι να πω?

Μπήκες στο φόρουμ και δεν βρήκες τίποτα, σε εμποδίζει αυτό να στείλεις αίτηση υποστήριξης; Μιλάμε για τα λεφτά και το χρόνο που ξόδευες τόσο καιρό. Απλά λέω ότι ήταν στο χέρι όλων να το ψάξουν και πιο βαθιά το θέμα, πόσο μάλλον όταν έχουν δώσει ένα κάρο λεφτά.

Εγώ με τα 7+ χρόνια εμπειρίας από online games που έχω ασχοληθεί κατά καιρούς και γενικότερα στο διαδίκτυο, θα σε εξηγήσω τι είναι πραγματικά το bug.

Λέμε ότι υπάρχει bug σε ένα παιχνίδι και γενικότερα σε ένα πρόγραμμα όταν γίνεται κάτι που δεν θα έπρεπε να συμβαίνει και επηρεάζει τον τρόπο του παιχνίδιου(βλέπε γρήγορη επίτευξη του επιτεύγματος με ένα απλά συνεχόμενα κλικ ή πτώση του σέρβερ κτλ). Το ότι γνωρίζεις για το πρόβλημα δεν σημαίνει ότι παύει να υπάρχει(να είναι bug).

Η εντύπωση που με έδωσαν οι περισσότεροι εδώ είναι ότι υποτιμούν τον προγραμματισμό πόσο μάλλον ενός παιχνιδιού. Στο προγραμματισμό έστω 1 χαρακτήρα να βάλεις λάθος, μια παραπάνω .(τελεία) μπορεί να κάνει το πρόγραμμα να σταματάει να δουλεύει και πάει λέγοντας. Σκέψου ολόκληρες λάθος σειρές χαμένες μέσα σε άλλες σειρές. Μπορεί να πάρει από ώρα μέχρι και μήνα ώστε να βρουν τι φταίει ανάλογα και την πολυπλοκότητα του προγράμματος.

Επίσης τα bug δεν είναι ανακοινώσιμα. Παρά μόνο σε ακραίες περιπτώσεις που το bug προκαλεί την πτώση του σέρβερ με αποτέλεσμα να επηρρεάζει το παιχνίδι όλων. (Αυτό το συνάντησα μόνο 1 φορά και όχι σε παιχνίδι browser).

Το ότι ο Cord έτυχε να το μάθει δεν σημαίνει ότι το έμαθε και η εταιρία(εκείνη την στιγμή(δηλαδή αν πήρε το μήνυμα)) ή το ότι μπόρεσε επιτόπου να ξεκινήσει την διόρθωση.

Όλα αυτά τα λέω επειδή βλέπω να πέφτει ΌΛΟ το φταίξιμο στην εταιρία, ενώ υπήρχαν επιλογές. Εδώ σε ένα ποστ του Cord, ο ίδιος είπε ότι αρκετοί παίκτες έστειλαν αίτηση υποστήριξης για να μάθουν τι γίνεται και έτσι σώθηκαν.

Πιο έξυπνοι ήταν δηλαδή εκείνοι;
 

DeletedUser

Guest
Όλα αυτά τα λέω επειδή βλέπω να πέφτει ΌΛΟ το φταίξιμο στην εταιρία,

παλικάρι μου έλα σε παρακαλώ πρόσεξε ποσο απλό είναι το θέμα


από που ξεκινα όλο αυτό?

από την εταιρία και τους προγραμματιστές

εάν ήταν ok θα ήταν όλα ok
δεν είναι ok όμως και μην ψαχνόμαστε αλλου...
εκεί είναι το πρόβλημα

δεν γίνετε όλοι να βλέπουν την αποστολή και κανεις να μην κάνει τίποτε από την εταιρία παρα να μοιράζει ban

τις προ άλλες μια μεγαλη εταιρία ( το έδειξε και η τηλεόραση κάνα μηνα πριν περίπου) ανακοίνωσε να μην καταναλώνουν οι πελάτες τους μια παρτίδα από κάτι κονσέρβες αν θυμάμαι καλα και αποζημίωσε όσους το έκαναν πριν την ανακοίνωση τους

έτσι είναι η μεγάλες εταιρίες
Για την innogames ήταν τόσο δύσκολο να προστατέψει τους πελάτες τις από την σούπερ γκάφα τον προγραμματιστών τις?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser4062

Guest
Όλα αυτά τα λέω επειδή βλέπω να πέφτει ΌΛΟ το φταίξιμο στην εταιρία, ενώ υπήρχαν επιλογές. Εδώ σε ένα ποστ του Cord, ο ίδιος είπε ότι αρκετοί παίκτες έστειλαν αίτηση υποστήριξης για να μάθουν τι γίνεται και έτσι σώθηκαν.

Πιο έξυπνοι ήταν δηλαδή εκείνοι;

Καλά, συγνώμη, ενημέρωναν στην αίτηση υποστήριξης ότι πρόκειται για bug (άρα γνώριζαν την ύπαρξη του bug) και όχι στο φόρουμ;
 

DeletedUser

Guest
Υπαρχει το ασπρο..υπαρχει και το μαυρο..
Για ολα τα πραγματα εαν καποιος θελει να την πει στον αλλον..υπαρχει και αντιθετο..
Καλημερα να πεις σε καποιον..μπορει να σου πει Με κοιταξες στραβα..Το ειπες καπως..
...και οι 500 που μπαναριστηκαν δεν ηξεραν τι ηθελαν..και οι 500 ειναι ανωριμοι..και οι 500 λειτουργησαν πονηρα..
Ειναι σαν να βρεχει..και να λες δεν βρεχει..
Το αν ειναι λαθος στο προγραμμα..ΕΙΝΑΙ ΦΩΣ ΦΑΝΑΡΙ.Τι καθομαστε και λεμε τωρα?
Εγω θα πω ..οτι και οι 500 που μπαναριστηκαν..ειναι ολοι τους χρυσα παιδια..Γιατι εγω εστω και σε online παιχνιδι σεβομαι και αξιολωγω ανθρωπους ακομα και εαν δεν τον δω ποτε..
Τρια χρονια τωρα ολοι μαζι εδω μεσα τα λεμε..Τρια χρονια λοιπον..δημιουργησαμε φιλιες..συναισθηματα..
..και σε αυτο υπαρχει ομως το αντιθετο..ΚΡΥΟ ΑΙΜΑ ΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ..ΕΥΓΕ..

ΟΧΙ..Ειναι θεμα ηθικης..
δεν γραφουν ολοι τους εδω μεσα για πλακα..
Λυπαμαι που δεν το ηξεραν και οι υπολοιποι..να πατησουν και αυτοι αλλες 300 φορες το κουμπακι..
Δεν ειναι πονηρια..ειναι αγνοια..Δεν ειναι εξυπναδα..αλλα κανουν αυτο που τους δινεται η δυνατοτητα..και νομιμα..Δεν καταπατουν..και ουτε φανταζονται..
ΔΕν εχουν προθεση να προσβαλλουν..ουτε να μειωσουν..
..και προπαντων εδω οσοι μιλησαν..εχουν και αλλες δουλειες να κανουν..Ομως τους πνιγει το δικιο..
..και επειδη ξερω τι θαγινει τωρα..Περιμενω με αγωνια απο φιλο.να κατσει και να αναλυσει την καθε μου σειρα..Κανενα προβλημα..

Ειπαμε..υπαρχει και το αντιθετο..η αντιδραση..η εξυπναδα..το κρυο αιμα που λεω και εγω..Ρεσιταλ..
ΜΕ ΤΡΕΛΛΑΑΑΑ..
ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ..ΑΠΛΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ..
Καλημερα αδερφια..
 

DeletedUser3920

Guest
Ειχα πει οτι δεν ασχοληθω με το ολο ζητημα... Γιατι ουτε ειμαι αμεσα θιγομενος(δεν την εκανα πουθενα την αποστολη πανω απο μια φορα και αρα δεν εχω ποινη) γεγονος για το οποιο θα μπορουσατε και να με κατηγορησετε(η γνωστη και μη εξαιρετεα εκφραση, οποιος ειναι εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λεει)..Αλλα επειδη βλεπω πολλα λεω να τοποθετηθω και εγω..καλο ειναι να υπαρχει πολυφωνια..

Κατ αρχην θεωρω λαθος να λαμβανεις ενα παιχνιδι ως επιχειρηση στην οποια ο πελατης εχει παντα δικιο..Ενα παιχνιδι ειναι ενας ζωντανος οργανισμος , εχει κανονες , γινονται λαθη, διορθωνονται, το παιχνιδι αναπτυσσεται και το ιδιο και οι εν γενει ''πολιτες'' του(ναι αυτοι ειστε εσεις)..Σε εναν οργανισμο λοιπον πριν ξεκινησει αυτος θεσπιζονται καποιοι κανονες εξαρχης , οι οποιοι λεει η ιδρυτικη αρχη(στην προκειμμενη η εταιρια, στην περιπτωση ενος κρατους οι νομοθετες , ή οι εθνοσυνελευσεις κ.ο.κ), θα τους εφαρμοζουμε σε καθε περιπτωση ωστε να υπαρχουν εκεινες οι αρχες που θα καθιστουν τον οργανισμο μας δημοκρατικο και βιωσιμο...Στον οποιο θα υπαρχει η αξιοκρατεια και η ισοτητα μεταξυ των μελων της εκαστοτε κοινοτητας..

Ενας απο αυτους για το παιχνιδι μας ειναι οτι '' Η εκμεταλλευση λαθων του παιχνιδιου aka bugs(ναι υπαρχουν και αυτα γιατι κανεις δεν ειναι θεος ωστε να μην λανθανει) οδηγει σε μονιμο αποκλεισμο.. Η εταιρια ομως επειδη υπηρχαν πολλοι παραβατες και δεν ηθελε να αφησει το παιχνιδι με 3 παιχτες , εδωσε μια συμβολικη ποινη για να διατηρηθει η συμμορφοση στην πολιτικη και στους νομους της και κανεις να μην μπορει να μιλησει για αναξιοκρατια...

Προτιμω να βλεπω το παιχνιδι που παιζω σαν μικρο οργανισμο και οχι ως επιχειρηση, γιατι?? γιατι πολυ απλα προτιμω να λαμβανομαι ως μελος με δικαιιωματα και φωνη παρα ως μηχανη που δινει λεφτα αρα αυτος ο καιροσκοπισμος του επιχειρηματια να με κρατησει και αρα να εχω παντα δικιο γι αυτον..Προτιμω να διεκδικω αυτα που θελω και οχι να μου τα δινουν επειδη θα θελουν να με κρατησουν σαν αβουλη μηχανη χρηματος..Απλα λιγη τροφη για σκεψη..

Επισης σκεφτειτε ποτε διεκδικειτε τις δημοκρατικες αρχες..Παντα?? Ή εκει που σας συμφερει?? Εγω αν κρινω απο αυτο το παραδειγμα μαλλον το δευτερο συμβαινει.Μαθετε επιτελους πως η δημοκρατια , και οι κανονες που επιβαλλονται λογω αυτης δεν ειναι κατι καιροσκοπικο και που εξυπηρετει το συμφερον μας... Δεν ειναι ετσι..αυτο ειναι πελατειακες σχεσεις... Διαχωρειστε τα..Οταν παραβαινεις κατι πρεπει να τιμωρησαι για αυτο και οχι να περιμενεις αφεση επειδη πληρωνεις..αυτο ειναι η νοοτροπια του νεοελληνα και δυστυχως μας κραταει σε εποχες 20ου αιωνα(αυτο ειναι μια γενικη παρατηρηση)..

Υ.Γ Σταματηστε να προβαλετε αυτα τα ακυρα παραδειγματα , χαριζετε γελιο δεν λεω...αλλα ειναι ακυρα και δεν εχουν σχεση με το θεμα..Ποιος τα λαμβανει ως επιχειρηματα?? Επιχειρημα: Προιον λογικης με σκοπο να πεισεις για τα λεγομενα σου..Υπαρχει η στοιχειωδη λογικη σε αυτα τα παραδειγματα? (ρητορικο ηταν)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
@sasbarawolous

Όταν έκανες εγγραφή για να παίξεις, αποδέχτηκες τους όρους/κανόνες, με λίγα λόγια την πολιτική της εταιρίας;

Η πολιτική της εταιρίας για τα bugs είναι ότι δεν ανακοινώνονται(http://forum.the-west.gr/showpost.php?p=108887&postcount=269 δες το ν1) , όμως σε δίνει και την δυνατότητα να προστατευτείς αν δεις κάτι παράξενο μέσω της αίτησης υποστήριξης.

Ήσουν εκεί στα κεντρικά της εταιρίας για να ξες αν έτρεχαν ή καθόντουσαν;

Ας μην συγκρίνουμε καταστάσεις στις οποίες τα λάθη μπορεί να κοστίσουν ανθρώπινες ζωές με αυτό που έγινε στο west , λίγο σεβασμός τουλάχιστον στους ανθρώπους που έχασαν δικούς τους από τέτοια λάθη.

@smiolo

Δεν γνωρίζω τις ώρες που συνέβησαν τα γεγονότα πόσο μάλλον και πως έγιναν. Απλά σε παραθέτω και εσένα το ποστ του Cord (http://forum.the-west.gr/showpost.php?p=108887&postcount=269 δες το ν1) όπου εξηγεί γιατί δεν έγινε θέμα στο φόρουμ.


Όπως και νά'χει εγώ απάντησα με επιχειρήματα στο γιατί δεν φταίει η εταιρία που την πατήσατε. Για το bug φταίει η inno, αλλά φταίει και για το ότι ενώ είδες κάτι πρωτόγνωρο για τα δεδομένα του παιχνιδιού, δεν κάθισες 1 λεπτό να στείλεις αίτηση υποστήριξης ρωτώντας απλά πράγματα όπως:

Στην αποστολή του haloween σε ένα σημείο μπορείς να ξανακάνεις την ίδια αποστολή ξανά και ξανά. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή το έκανε η εταιρία για να βοηθήσει με τα επιτεύγματα;

Άμα είχατε καθίσει 1 λεπτό να στείλετε το παραπάνω, δεν θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα τώρα;
 

DeletedUser

Guest
Ήσουν εκεί στα κεντρικά της εταιρίας για να ξες αν έτρεχαν ή καθόντουσαν;

είσαι πολύ βαθιά νυχΤομενος παλικάρι μου

μπούρου μπουρού και κοκο τίποτε

λες λες και το μονο που καταφέρνεις είναι να εξοργίζεις τα αλλα παιδιά με αυτά που λες

ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΥΡΟΣ

συνέχισε
 

DeletedUser

Guest
Παρακαλώ πολύ μην μού στεναχωρείτε τον mad18......

Παρεμπιπτόντως δίνει ακόμη κρυστάλλινη σφαίρα και καρδιά κογιότ. Να ζητήσει συγγνώμη η εταιρεία για ένα λάθος που δεν έχει διορθώσει;;;;
Δεν ξέρω..... (ίσως να μπλοφάρει)
 

dimitrisCh

Μέλος
Ο Μήτσος παίζει το The West, ένα browsegame το οποίο επίσης παίζουν πολλές χιλιάδες άλλοι Μήτσοι, πάσης φυλής και εθνικότητας, αρκετά χρόνια.

Εκείνο το βράδυ του Σαββάτου, λίγο μετά τα μεσάνυχτα, ο Μπάρμαν του εμφάνισε μια αποστολή, η οποία έλεγε ότι θα έπρεπε να περιμένει 8760 ώρες για να την αποδεχθεί, αφού την ολοκληρώσει. «Ωραία», σκέφτηκε ο Μήτσος. «Η εταιρία που φτιάχνει το παιχνίδι, σκέφτηκε κι εμάς που πήραμε πέρυσι το δρεπάνι και μας κάνει ένα δωράκι 10XP» Πάτησε ολοκλήρωση αποστολής και έλαβε τα 10XP. Προς έκπληξη του, ο μπάρμαν του εμφάνισε εκ νέου την ίδια αποστολή. «Κάτι δεν πάει καλά», σκέφτηκε ο Μήτσος. «Ας γράψω στην υποστήριξη και θα μου απαντήσουν» Κάθισε έγραψε ένα ticket στην υποστήριξη.

«Τώρα θα πρέπει να πάω στην πόλη φάντασμα για να συνεχίσω την αποστολή», σκέφτηκε και φόρεσε το σετ Ινδιάνου, καβάλησε το Quarter, και έβαλε κίνηση για την πόλη φάντασμα. Για να μην περιμένει πολλές ώρες, ξόδεψε και μερικούς σβόλους, για να φθάσει γρήγορα. Όταν τελικά έφθασε στην πόλη φάντασμα, έκανε αποδοχή την εκεί αποστολή και πάτησε ολοκλήρωση. Έλαβε την αφίσα του σερίφη, και είδε πάλι ότι του εμφανίζει την ίδια αποστολή, και ότι πρέπει να περιμένει, πάλι 8760 ώρες. Δεν κάθισε να υπολογίσει πόσο χρονικό διάστημα είναι οι 8760 ώρες, αλλά αυτό δεν είχε σημασία, αυτός πήρε την αφίσα του σερίφη, που χρειαζόταν, για να συνεχίσει την αποστολή και τα 50 XP που έδινε η αποστολή. Πήγε στον μπάρμαν, έδωσε την αφίσα του σερίφη, και έλαβε και 20 XP που δίνει η αποστολή και προς έκπληξη του, πάλι του εμφάνισε την ίδια αποστολή. «Αφού γράφει να περιμένω 8760 ώρες, θα πρέπει να περιμένω», σκέφτηκε και συνέχισε με την αποστολή του σερίφη η οποία του έδωσε άλλα 10 XP, και πάλι όμως του εμφάνισε την ίδια αποστολή. Μετά έβαλε κίνηση για την γριά, ώστε να συνεχίσει με την επόμενη αποστολή. Ξόδεψε και μερικούς σβόλους, για να μειώσει τον χρόνο διαδρομής. Φθάνοντας στον δότη αποστολής στην γριά, προς έκπληξη του είδε πως δεν υπάρχει άλλη αποστολή. «Φαίνεται ότι μέχρι εδώ ήταν και δεν συνεχίζει άλλο», σκέφτηκε ο Μήτσος. Η ώρα ήταν περασμένη και έβαλε τον παίκτη του να επιστρέψει στην πόλη του στην άλλη άκρη του χάρτη και να κοιμηθεί στο ξενοδοχείο της πόλης του. Για καλή του τύχη, δεν χρησιμοποίησε σβόλους αυτή την φορά.

Την επόμενη ημέρα που ξαναμπήκε στο παιχνίδι, έβαλε τον χαρακτήρα του να κάνει κάποιες εργασίες και μερικές μονομαχίες και βγήκε μια βόλτα.
Το μεσημέρι που επέστρεψε ξαναμπήκε στο παιχνίδι, και προς έκπληξη του είδε ότι υπήρχαν κάποιες αποστολές διαθέσιμες, η μία του ζητούσε το σκίτσο του φαντομά και να μονομαχήσει τον κακό δίδυμο, και η άλλη να νικήσει τον χάρο. «Φαίνεται είχαν ξεχάσει να τις βάλουν», σκέφτηκε, «αλλά γιατί τις βγάζει με λάθος σειρά;», αναρωτήθηκε ο Μήτσος. «Ας ρίξω και μια ματιά στο φόρουμ», σκέφτηκε, γιατί από την υποστήριξη δεν του είχαν απαντήσει ακόμη. Δεν βρήκε κάτι, μόνο κάποιοι μιλούσαν για ένα Halloween bug και ότι τις αποστολές τις βγάζει επανειλημμένα. «Τι είναι αυτό το bug πάλι», αναρωτήθηκε ο Μήτσος. Έτυχε να μην μιλάει και αγγλικά. «Κι αυτοί οι υπεύθυνοι δεν γράφουν κάτι, για να ξέρω τι να κάνω». Μερικούς από τους συμπαίκτες του που ρώτησε, δεν γνώριζαν ούτε εκείνοι, τι είναι όλα αυτά. Έβαλε λοιπόν κίνηση για τον δότη αποστολής η γριά, στην άλλη άκρη του χάρτη. Ξόδεψε πάλι μερικούς σβόλους για να μειώσει την διαδρομή και βγήκε από το παιχνίδι. Αργότερα όταν ξαναμπήκε στο παιχνίδι, στην γριά που έφθασε, είδε ότι τώρα ήταν διαθέσιμες οι αποστολές. Τις έκανε αποδοχή και έβαλε τις ανάλογες εργασίες για να βρει τα αντικείμενα που ζητούσε η γριά και βρήκε τα αντικείμενα που χρειαζόταν και ολοκλήρωσε τις αποστολές.

«Τώρα θα βάλω να κάνω εξερεύνηση για να βρω και το σκίτσο του φαντομά και να δείρω τον κακό δίδυμο, αφού αυτή είναι η σειρά», σκέφτηκε και έβαλε όλη την ενέργεια που του είχε απομείνει να κάνει εξερεύνηση. Η εργασία που είχε βάλει τελείωσε, αλλά σκίτσο δεν βρήκε. «Τι γκαντέμης είμαι», σκέφτηκε, «ας βάλω άλλη μια ώρα, γιατί δεν έχω άλλη ενέργεια, μερικές φορές δεν το δίνει με την πρώτη» Έβαλε λοιπόν πάλι να κάνει εξερεύνηση. «Ας ξαναρίξω πάλι μια ματιά στο φόρουμ, μήπως υπάρχει κάτι νεότερο, και ίσως γράφουν κάτι, τι είναι αυτό το bug» Στο φόρουμ δεν υπήρχε κάτι νεότερο. Περίμενε να τελειώσει η εξερεύνηση, και δεν είχε βρει το σκίτσο. Δεν είχε άλλη ενέργεια, και δεν ήθελε να ξοδέψει άλλους σβόλους για να φορτώσει ενέργεια. «Μα είμαι, τόσο γκαντέμης, να μην μπορώ να βρω το σκίτσο του φαντομά;. Πέρυσι το είχα βρει σε μισή ώρα. Θα συνεχίσω αύριο» Έπρεπε άλλωστε να επιστρέψει και στην πόλη του στην άλλη άκρη του χάρτη. Έβαλε κίνηση για το ξενοδοχείο της πόλης του. Δεν είχε κάτι άλλο να κάνει και βγήκε από το παιχνίδι.

Την άλλη μέρα όταν ξαναμπήκε, έβαλε πάλι να κάνει εξερεύνηση, αλλά σκίτσο δεν βρήκε, και μπήκε στο φόρουμ, να δει τι συμβαίνει, και αν άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα. Εκεί διάβασε ότι και άλλοι είχαν το ίδιο πρόβλημα με εκείνον και ότι το σκίτσο του φαντομά, δεν το είχε βρει κανένας ακόμη. Κάποια επίσημη ανακοίνωση, δεν υπήρχε, αν ήταν δυνατόν να βρεθεί το σκίτσο ή όχι, παρά μόνο ότι αυτοί που φτιάχνουν το παιχνίδι είχαν κάνει κάποια λάθη και ότι τις αποστολές τις έβγαζε συνέχεια, και όσοι τις πάτησαν πολλές φορές θα τιμωρηθούν και ότι αν νικήσει τον χάρο θα πάρει έναν πόντο ικανότητας. «Ευτυχώς εγώ τις πάτησα μια φορά και δεν θα με τιμωρήσουν εμένα», χάρηκε ο Μήτσος. «Αφού δεν δίνει το σκίτσο, δεν έχει νόημα να συνεχίσω να ψάχνω». Μια απάντηση στην αίτηση υποστήριξης, δεν είχε λάβει ακόμη. Έριξε μερικές φάπες στον χάρο και πήρε ένα πόντο ικανότητας και 100 XP.

Μετά από δυο ημέρες ο Μήτσος διάβασε στο φόρουμ, ότι κάποιος είχε βρει το σκίτσο, αλλά στο φόρουμ δεν υπήρχε κάτι επίσημο που να το επιβεβαιώνει αυτό. Απλώς όλοι μάλωναν, αν θα έπρεπε να τιμωρήσουν ή όχι αυτούς που πάτησαν πολλές φορές στις αποστολές, γιατί αυτό λέει απαγορεύονταν. «Ήμουν πολύ τυχερός, ευτυχώς δεν πάτησα κι εγώ, διαφορετικά θα με τιμωρούσαν κι εμένα. Ας δοκιμάσω κι εγώ 15 λεπτά εξερεύνηση» Έβαλε την εργασία και ως εκ θαύματος βρήκε το σκίτσο, νίκησε τον κακό δίδυμο και πήρε τα 200 XP.

Την επόμενη ημέρα έλαβε επιτέλους και μια απάντηση από την υποστήριξη, που έλεγε ότι υπήρχε κάποιο πρόβλημα με τις αποστολές και ότι η εταιρία φρόντισε να διορθώσει το λάθος. Κάποιος συμπαίκτης μάλιστα του είπε, ότι η εταιρία έδωσε μια ολιγοήμερη παράταση 3-4 ημέρες, δεν γνώριζε ακριβώς πόσες, στον χρόνο που θα μπορούσε να ολοκληρώσει τις αποστολές και μετά τις 5 Νοέμβρη, αλλά μια επίσημη επιβεβαίωση δεν υπήρχε πουθενά, και ούτε ενδιαφέρθηκε να ρωτήσει, γιατί αυτός είχε ήδη ολοκληρώσει την αποστολή.

Ο Μήτσος είναι πολύ χαρούμενος που δεν παρανόμησε και δεν τιμωρήθηκε, όπως πολλοί άλλοι, που ήθελαν λέει, άκουσον άκουσον, να πάρουν μια στρουθοκάμηλο και γι’ αυτό πατούσαν συνέχεια.
Αισθάνεται όμως ο μακάκας της όλης υπόθεσης. Ακόμη δεν έχει καταλάβει τι ακριβώς είναι αυτό το bug, ούτε καν πως στην ευχή προφέρεται δεν ξέρει, γιατί δεν μιλάει και αγγλικά.
«Κοίτα να δεις φίλε μου, τι μπορεί να σου τύχει. Κι αν δεν ήταν αυτό, το πως το λένε, bug, και έπρεπε να είχα πατήσει πολλές φορές και δεν πάτησα, θα είχα χάσει την στρουθοκάμηλο και οι άλλοι που είχαν πατήσει, θα έκοβαν βόλτες στο The West με στρουθοκάμηλο, ενώ εγώ όχι», σκέφτηκε ο Μήτσος...

Όλα τα παραπάνω είναι μια πραγματική ιστορία, με πρωταγωνιστές στην θέση του Μήτσου χιλιάδες πραγματικούς παίκτες με διαφορετικά ονόματα, σε πολλούς κόσμους του The West, και ο μόνος λόγος της ύπαρξης της είναι για να αντιληφθούμε όλοι μας, πως εξακολουθούν να σκέφτονται ορισμένοι.
 

DeletedUser

Guest
Kαλημερα σας καλοι μου φιλοι..

Γραφουμε και ξαναγραφουμε..και παει λεγοντας..
Μπαινω στην ουσια λοιπον..

Αγαπητοι κυριοι της Innogame..

Eιναι πραγματικα κριμα αυτο που συμβαινει..
Δειξτε μας τις σκεψεις σας..Δειξτε μας και υποδειχτε μας τα λαθη μας..Δωστε μια απαντηση στα παιδια και σε οσους ιδιαιτερα φωναζουν ολες αυτες τις ημερες..

Δεν ζητανε και δεν θελει να του χαρησει κανενας τιποτα..Ζηταμε μια φωνη..μια ομορφη εξηγηση να τελειωνουν ολα..

Εχει επικεντρωθει ο κοσμος σε κατι που πραγματικα εμενα προσωπικα με εκπλησει σαν θεμα..
Εισαστε μια μεγαλη και σοβαρη εταιρεια και το πιστευω..Εχετε απεσταλμενους σας διαχειριστες..ΧΡΥΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΕΛΕΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ..
Εχετε παικτες ηγετες μεσα στο παιχνιδι οπου τελος παντων δειτε το σαν κεφαλαιο σας ..Αυτα τα παιδια σας φερνουν κοσμο στο παιχνιδι και σας εχουν σταθει..
Πολλα απο αυτα τα παιδια εχουν προθεση να σταματησουν απο το παιχνιδι..και δειτε κυριοι σεβαστοι ανθρωποι της Innogame..τι θα θα ακολουθησει μετα..

Ειναι ευκολο για εσας..Το ξερω..
Να λυθει αμεσως..με μια εξηγηση σας..ΕΠΙΣΗΜΗ ΟΜΩΣ..

Πιστευω οτι βαρεθηκαμε ολοι να γραφουμε και να ασχολουμαστε με ενα τετοιο θεμα εδω και ημερες..
Πιστευω και εσεις ..ΟΛΟΙ.
Με λυπει το γεγονος να τελειωσει αδοξα ετσι και το δικο μου παιχνιδι..
Μπαινοντας μεσα και βλεποντας αποντες φιλους και μεγαλους παικτες..μπαινω πλεον στην διαδικασια να κανω και εγω κατι αναλογο..
Υπηρετησα αυτο το παιχνιδακι 3 χρονια και σεβαστηκα τους παντες..Οπως προς Θεου με σεβαστηκατε και εσεις..Δεν εχω παραπονο..
Ζητω λοιπον σαν πιστος στρατιωτης του παιχνιδιου..και με το οποιο δικαιωμα εχω..και στα ορια του σεβασμου..ΜΙΑ ΑΜΕΣΗ ΛΥΣΗ ΚΥΡΙΟΙ ΤΗΣ INNOGAME..
ΠΑΡΤΕ ΘΕΣΗ..
Τα παιδια που θιχτηκαν ιδιαιτερα,,ΑΥΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ..
..και για μενα τον ταπεινο στρατιωτη σας αλλα με την μεγαλη προσφορα μου σε ολους τους τομεις εδω μεσα..ΖΗΤΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΘΕΤΙΚΑ..
ΖΗΤΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΣΑΚΩΘΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ..

Εχθες 5-6 φιλοι..ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΚΑΙ ΑΞΙΟΛΟΓΑ ΑΤΟΜΑ..ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ..ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ..

Αυτο το μικρο θεμα ..ΕΓΙΝΕ ΜΕΓΑΛΟ..Λυπαμαι..

Ακομα και τωρα δεν ειναι αργα..Ζηταμε να ασχοληθειτε..Μια ανακοινωση..Μια προσπαθεια απο ολους να κυλησουν ολα ομαλα..
Δεν με ενδιαφερει εαν παρουν ολοι ΜΙΑ ΣΤΡΟΥΘΟΚΑΜΗΛΟ..ΕΛΕΟΣ..

Ειστε σοβαροι ανθρωποι αξιοτιμοι κυριοι της Innogame..Θα αφησετε να συνεχισθει για πολυ ακομα αυτο?Νομιζω πως οχι και δεν πρεπει..
Ζηταω συγνωμη εαν μπαινω στα χωραφια σας..Η ΠΡΟΘΕΣΗ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ..Δεν χρειαζεται να εξηγησω τι θελουμε..Εσεις ξερετε καλυτερα και σας εχουμε εμπιστοσυνη..
Εχω το δικαιωμα ομως να πω την γνωμη μου..και στα ορια του σεβασμου..απαιτω σε εισαγωγικα να την ακουσετε και να την σεβαστειετε..
Αξιοτιμε κυριε cord..
Nιωθω την πιεση που εχετε και σας την αναγνωριζω εγω προσωπικα..Σας ζητω να ακουσθω εκει που πρεπει..Σας ζητω να ακουσθουν τα παιδια που εγραψαν..

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΕΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ
 

cord

Ex-The West Team
Μετα απο επικοινωνια που ειχαμε σημερα και χτες με την εταιρεια και αφου συγκεντρωσαμε και παρουσιασαμε την δυσαρεσκεια των παιχτων που εκαναν post στο θεμα αυτο, εκ μερους της InnoGames και της Ελληνικης διαχειρισης σας ενημερωνουμε οτι:

"H ΙnnoGames λυπαται πραγματικα και ζητα μια ειλικρινη συγνωμη για την οποια αναστατωση προκαλεσε η δυσλειτουργια (bug) της αποστολης Halloween πριν μερικες ημερες.

Κατανοουμε πληρως την οποια δυσαρεσκεια των παιχτων που ελαβαν ποινη, κατι που επρεπε ομως να γινει για να διασφαλισουμε την ποιοτητα του παιχνιδιου καθως υπαρχουν κανονες και πρεπει να τηρουνται χωρις διακρισεις αλλα και για το καλο των παιχτων που δεν εκμεταλευτηκαν (ακομη και εν αγνοια τους) το προβλημα που υπηρξε.

Κανουμε παντα το καλυτερο δυνατο για τους παιχτες μας, και θα συνεχισουμε να το κανουμε προσφεροντας νεα πραγματα αλλα και διορθωνοντας τα οποια λαθη προκυπτουν στο συντομοτερο δυνατο διαστημα.

Σας ευχαριστουμε που στηριζετε τα παιχνιδια μας.

Φιλικα,

:: ΙnnoGames GmbH
:: Eληνικη ομαδα διαχειρισης"




_________________________________________________________
Σας παραθετουμε, στατιστικα στοιχεια για τις ποινες που επιβληθηκαν:

gr1:
Ποινη σε 75 παιχτες, αφαιρεθηκαν 0 στρουθοκαμηλοι και 0 καμηλες
gr2:
Ποινη σε 21 παιχτες, αφαιρεθηκαν 0 στρουθοκαμηλοι και 0 καμηλες
gr3:
Ποινη σε 21 παιχτες, αφαιρεθηκαν 0 στρουθοκαμηλοι και 0 καμηλες
gr4:
Ποινη σε 14 παιχτες, αφαιρεθηκαν 0 στρουθοκαμηλοι και 0 καμηλες
gr5:
Ποινη σε 29 παιχτες, αφαιρεθηκαν 0 στρουθοκαμηλοι και 0 καμηλες
gr6:
Ποινη σε 46 παιχτες, αφαιρεθηκαν 0 στρουθοκαμηλοι και 0 καμηλες
 

DeletedUser

Guest
Kατι ειναι και αυτο .:w
ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟς ΟΤΙ ΕΔΩΣΕ ΑΓΩΝΑ Ο COMA ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
ποτε στα 3 χρονια που παιζω δεν εγινε λογος απο την εταιρια για δυσλειτουργια
μαλλον η φωνη μας (ορισμενων)εφτασε στα αυτια τους
ευχαριστω προσωπικα λοιπον τον coma
και για αυτους που βιαστικαν να επιτεθουν σε συμπαικτες τους ..............................................................................
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
επιτέλους!!!!

ευχαριστούμε όλα τα παιδιά τον cord και την ομάδα του που κάνανε ότι καλύτερο μπορούσαν και μάλιστα έφερε και θετικό αποτέλεσμα

από την άλλη όλοι όσοι βγήκαν να κράξουν όλες αυτές τις φωνές που παραπονιόντουσαν για όλο αυτό που έγινε θα τους μονο ότι ΕΚΤΕΘΗΚΑΝ στα ματια όλων τον υπολοιπων

μερικές φορες είναι καλύτερα να μασάς παρα να μιλάς:p

τέλος καλο όλα καλά
 

DeletedUser

Guest
Mπραβο ..Αυτο ειναι..
Μπραβο στον cord και στην ομαδα τω διαχειρηστων για αυτην την εξελιξη..

Οι οποιες αντιδικιες να ανηκουν στο παρελθον..και για να ξερουμε για την επομενη φορα..ΟΛΑ ΛΥΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΔΙΑΛΟΓΟ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΑ..

Καλη συνεχεια παιδια σε ολους σας..

Παμε να χαρουμε το παιχνιδακι μας..:wk


υ.γ.Ενα μεγαλο Μπραβο και σε οσα παιδια στηριξαν με ηθος και σεβαση την γνωμη τους..
Ειμαι χαρουμενος.. και τιμη μου.. που ειμαι αναμεσα σας..
Συγνωμη στους διαχειριστες εαν ξεφυγαμε καποιοι εδω μεσα..

ΤΟ ΝΑ ΚΡΑΤΑΣ ΙΣΣΟΡΟΠΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ..
ββ..
 

DeletedUser3409

Guest
Ευχαριστούμε και συγνώμη αν σας ταλαιπωρήσαμε όλους σας!!! Μπράβο Cord γιατί αυτό είναι σίγουρα δικό σου κατόρθωμα!!!:gl
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή