Τακτικές για το 2ο τουρνουά οχυρών

Anthraxos

Μέλος προσωπικού
Δικαστής
Καλησπερα παιδια..εδω περα θα συζητησουμε τις τακτικες που μπορουμε να εφαρμοσουμε..τιποτα δεν ειναι απολυτο ειμαι ανοιχτος σε ολες τις αποψεις..Θα παρακαλουσα μονο οποιαδηποτε γνωμη εκ'φερεται να υπαρχει και μια αιτιολογηση οπως η δικια μου απο κατω για να καταλαβω πως σκεφτεστε.

Υ.Γ Διεγραψα το προηγουμενο μηνυμα που ειχα γραψει γιατι μας εστειλε ο cord τα ατομα με τα αποθεματα τους.Αρα το μηνυμα αυτο αφορα μονο τις τακτικες !
 
Τελευταία επεξεργασία:

cord

Ex-The West Team
ΟνομαΑποθεματα
hasapakis
Belle Bernice
siastam
skotadopsixos
jeffronymo
Anthraxos
King-Stratos
ian
fonias14
GandalfBlack
western eagle
Memento.mori
kwstas182
cotao
Ythabhoth
LAHANODOLMAS
Skinwalker
Hombre
MIKIA
Captain America
chris52
Κotsos97
blondy
stemar
JA FortFighter
Don Bafo
*Βossman*
KOZATOS
MITsaris
sirilov
sot k
kostaggelis
kako sunapantima
ANDI1
dog300
TooFatTooFurious
jimperix7
Chris Vasiliadis
MyTurn21
George Kamikaze
Revolver Ocelot
samdimi
siras
BONGO
poweryellow
lillium
madcap
*Darth Vader*
Rokos69
el diablo
kanonierhs
melenmaria
black.thunder
KokeMorales
ilena
str74
-Holanter-
RIO-GRANDE
KOXIBA
Lethal SniPer
remington-13-
El Locko
selakano
bitzamas
Pit-Bull-23
thunderchris
Dimitris.T
polukarpos
ibos
skarpe
d1m1tr1s
elenag
menidiatis
demin
kikia
NedLock
koutrou98
Lupstak
Sakis4PAOK
jef andro
joseandro 21
Missyou
akersekomis
canis
Aroi
dani26Samurai
falidas
KONSTANTINOS
The Death Horseman
Dionissis
Nagual
ManolioS81
eomerxvnp
CR-M
Hoffman13
teleiwmenos
yiannosyc
sakislim
chrisrolley
lupstak
antams
Zaba.
acherontas
Issildour
niknavy
10eggs
Kabanaki
MEMOS1
MAKAROS79
cool 44
rafpro
*GOAT*
psamdio
El Diabolo
sos.ta
noolas
jtboss
anodinos
bakat1
KLaiD
O ENFIAS
jtalex
lucian13
LeivasSs
johnkou
LichKing
rouxlidis
Ghost-21
Hau
kirilatis
GeoMat
BeverP
karmelita1
Chief *Kounelos*
malvina
kallaxan
Monkey D. Dragon
D4RKside*
keitomar
johnfage
snag
Charlie prince
mainas-a
giwrgos.avra
nautilus
MPAMIAS
jtsio
john411
Ranger9
Guardian Angel
FRED BEAR
apso23
1
3
3
2
1
3
3
3
2
1
1
1
3
2
2
2
1
1
1
1
1
1
3
3
3
3
3
3
1
1
1
1
2
1
3
3
1
1
1
2
1
3
3
3
1
3
1
3
1
1
2
1
1
3
1
1
2
2
1
2
1
2
1
2
1
2
1
1
3
2
2
1
3
1
3
3
1
1
1
3
3
3
1
3
1
1
2
3
2
3
1
1
1
1
2
2
1
1
1
1
2
3
2
1
1
1
3
2
1
2
1
3
1
1
2
1
1
1
3
1
1
3
1
1
3
3
2
1
1
1
1
1
1
1
1
3
1
3
2
1
1
1
3
2
1
1
1
3
1
2
1
1
- Την επιλογη κατηγοριας χαρακτηρα θα την κανουν οι παικτες μονοι τους οταν θα μπουν στον νεο κοσμο.
- O lupstak ειναι περασμενος εδω 2 φορες, αλλα στη λιστα που ειναι να σταλει στους διοργανωτες ειναι οκ, οποτε μην δινετε σημασια.
 

Anthraxos

Μέλος προσωπικού
Δικαστής
Καλησπερα παιδια..με μια προχειρη καταμετρηση βλεπω οτι εχουμε επιλεξει 72 ατομα στο νο1...31 ατομα στο νο2 και 45 ατομα στο νο3.Αυτο συνοπτικα σημαινει οτι 72 ατομα εχουν παρει σετ χομπρε 31 ατομα εχουν παρει σετ garret και ανιχνευτη και 45 ατομα εχουν παρει θηκη garret-pizzaro και οπλα χομπρε.Δεν χρειαζεται να γραψετε το ονομα σας απο κατω σχετικα με το τι επελεξε ο καθενας..ο cord μας βοηθησε και postαρε ολων τις επιλογες.

Εδω πρεπει να πουμε οτι καποια παιδια αναγκαστικα θα παιξουν με σετ ανιχνευτη..δεν γινεται διαφορετικα.Αλλα θα εχουν πανω τους οπλα και σελες hombre..οποτε ελπιζω αυτο να βοηθαει.Υπαρχει και η επιλογη του pizzaro που εγω θεωρω πολυ ικανο σετ..αλλα θα το δουμε αν χρειαζομαστε περισσοτερη ζωη να επιλεξουμε το ανιχνευτη .

ΠΛΑΝΟ

Η δικια μου η σκεψη για το πως θα μοιραστουμε στις μαχες..εφοσον ειμαστε 140 ατομα θα ηθελα:
(τα νουμερα ειναι προσεγγιστικα)
20-25 μονομαχους με σκετη ηγεσια
60 τυχαδες με φουλ ζωη
50 στρατιωτες
10 εργατες

Αιτιολογηση επιλογης:Θεωρω οτι το παιχνιδι παιζετε στους τυχαδες.Αρα θα ηθελα να εχουμε περισσοτερους τυχαδες για να κοβουν τομεις κτλ.

Τωρα αυτα τα νουμερα μπορουμε να τα αλλαξουμε..εξαρταται απο τα ρουχα κτλ
Για αυτο θα σας παρακαλεσω να μην κανει κανενας επιλογη χαρακτηρα..και να μην κινηθει απο μονος του.Θα υπαρχει αναλυτικος οδηγος για ολους για το τι πρεπει να κανετε.

Περιμενω τις ιδεες σας απο κατω,σαφως με καποια επεξηγηση για να δω πως σκεφτεστε και οχι να πεταμε ξερα νουμερα :p
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser6533

Guest
Το 3ο σετ αν δεν κάνω λάθος έχει και το σετ Πιζάρο. Δεν είναι καλύτερο αυτό για εργάτες ή και τυχαδες αποτι είναι το ανιχνευτή;
Το λέω γιατί παίζω εργάτη σε 2 κόσμους και παρότι δεν το έχω δοκιμάσει σε κανονικές μάχες, νομίζω ότι το Πιζάρο με όπλα χομπρε ή όπλο Γκόρντον και μονής είναι ο καλύτερος τρόπος να παίξεις εργάτη τώρα.
Αν ισχύει αυτό τότε έχω να ανταλλάξω ένα σετ ρούχων και αλογοσελων χομπρε με Πιζάρο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Anthraxos

Μέλος προσωπικού
Δικαστής
Το 3ο σετ αν δεν κάνω λάθος έχει και το σετ Πιζάρο. Δεν είναι καλύτερο αυτό για εργάτες ή και τυχαδες αποτι είναι το ανιχνευτή;
Το λέω γιατί παίζω εργάτη σε 2 κόσμους και παρότι δεν το έχω δοκιμάσει σε κανονικές μάχες, νομίζω ότι το Πιζάρο με όπλα χομπρε ή όπλο Γκόρντον και μονής είναι ο καλύτερος τρόπος να παίξεις εργάτη τώρα.
Εχεις δικιο σοτ..δεν το ανεφερα εγω..εχει και σετ πιζζαρο μεσα..αρα θα μπορουμε να μειωσουμε τους μονομαχους και απο εκει..Ευχαριστω για την επισημανση το διορθωνω !
 

cord

Ex-The West Team
Οσοι εχετε τετοιες αλλαγες τις στελνετε στον Athraxos που τα συγκεντρωνει ολα.
Ειχαμε πει οντως μεχρι τις 4 το απογευμα αλλα "συνεχιζουμε κανονικα το προγραμμα μας" απο τις 4 το απογευμα και μετα εμεις, εχουμε ακομη 1μιση ωρα!
Μου λενε διαφορα οι διοργανωτες αλλα κανω οτι δεν ακουω :D
 

DeletedUser5084

Guest
Καλησπέρα σε όλους, δεν είχα αντιληφθεί εξ αρχής ότι η επιλογή χαρακτήρα θα γίνει εντός του νέου κόσμου αλλά πως επιλέγεται αυτόματα ο χαρακτήρας του παίχτη που δηλώσαμε ο καθένας μας από τον κόσμο της επιλογής μας. Πίστευα δηλαδή πως θα παίξω με εργάτη εφόσον δήλωσα παίχτη από Κ1 που είναι εργάτης.

Συνεπώς αντιλαμβάνομαι πως το στήσιμο της ομάδας, η επιλογή χαρακτήρων και τα σετς είναι πολύ κρίσιμοι παράγοντες και καθορίζουν κατά πολύ τη πορεία μας στο τουρνουά.

Η ζωές συνεχίζουν να παίρνουν ή να αντιστέκονται στα οχυρά οπότε κατά τη γνώμη μου το σετ Hombre είναι μονόδρομος, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων (βλ. μονομάχοι).

Το έργο των αρχηγών είναι πολύ κρίσιμο και καθοριστικό για τη πορεία μας, ας του βοηθήσουμε όπως μπορούμε ο καθένας. Καλή επιτυχία εύχομαι, καλό κουράγιο με όσο το δυνατόν σοφότερες επιλογές και συνδυασμούς.

Η εταιρεία έστησε ένα πολύ δίκαιο τουρνουά φέτος όσον αφορά τη δυναμική της κάθε παράταξης. Θα παιχτούν όμορφες μάχες βασισμένες κυρίως στη στρατηγική και όχι στα υπερόπλα ή τούμπανα-χαρακτήρες. Πάμε λοιπόν να το απολαύσουμε όλοι παρέα, χωρίς πολλές γρίνιες (όσο γίνεται..)

Κάλή αντάμωση στο πεδίο της μάχης
 

DeletedUser6572

Guest
Οσοι εχετε τετοιες αλλαγες τις στελνετε στον Athraxos που τα συγκεντρωνει ολα.
Ειχαμε πει οντως μεχρι τις 4 το απογευμα αλλα "συνεχιζουμε κανονικα το προγραμμα μας" απο τις 4 το απογευμα και μετα εμεις, εχουμε ακομη 1μιση ωρα!
Μου λενε διαφορα οι διοργανωτες αλλα κανω οτι δεν ακουω :D
Ελλάδα είσαι κονρτ πες τους χαλαραααα!
On topic: δεν πρέπει να μας μαζέψουν οι αρχηγοί κάποια στιγμή και βάση ρούχων που έχουμε διαλέξει να μας πουν εσύ θα γίνεις πχ εργάτης στρατιώτης μονομάχος κλπ? Για να μην κάνουμε του κεφαλιού μας μέσα
 

cord

Ex-The West Team
Ελλάδα είσαι κονρτ πες τους χαλαραααα!
On topic: δεν πρέπει να μας μαζέψουν οι αρχηγοί κάποια στιγμή και βάση ρούχων που έχουμε διαλέξει να μας πουν εσύ θα γίνεις πχ εργάτης στρατιώτης μονομάχος κλπ? Για να μην κάνουμε του κεφαλιού μας μέσα
Αυτο θα γινει οταν θα μπειτε ολοι οι παιχτες στον νεο κοσμο και θα βρισκεστε στη πολη η οποια κατα πασα πιθανοτητα θα φερει το ονομα "Greece".
Εκει, οι αρχηγοι θα ειναι λογικα ιδρυτες (αν ξεχασουν κανεναν οι διοργανωτες πειτε σε μενα, θα εχω και εγω προσβαση στα εργαλεια διαχειρισης για οτι μπορει να προκυψει), οι οποιοι φανταζομαι οτι θα συνεννοηθουν μεταξυ τους και θα μοιρασουν αρμοδιοτητες.
Φυλο (ανδρας/γυναικα) μπορειτε να επιλεξετε κατα την πρωτη εισοδο απο οτι εχω μαθει, κατηγορια χαρακτηρα θα επιλεξετε λογικα αναλογα με τις οδηγιες των αρχηγων.

Επισης, το προφιλ πολης και τα προφιλ ολων των παιχτων δεν πρεπει να ειναι προσβλητικα, υβριστικα και η συμπεριφορα σας στα γενικα chat αλλα και στα chat πολεων και οχυρων πρεπει να ειναι σωστη κτλ τα ξερετε αυτα, μην τα ξαναλεμε.
Αναβαθμισεις σε αντικειμενα δεν επιτρεπονται, αποστολες (οσες θα ειναι διαθεσιμες, οι εποχικες λογικα δεν θα υπαρχουν), μονομαχιες με παιχτες αλλων χωρων επιτρεπονται κανονικα (βαρατε τους κανονικα δηλαδη :D). Οι δημιουργιες επιτρεπονται και αυτες κανονικα.
 

Anthraxos

Μέλος προσωπικού
Δικαστής
Καλημερα σας.Θα δημιουργει εντος της ημερας ενα καινουργιο thread στο forum ( ο cord θα το κρατησει ψηλα και αυτο :D ) το οποιο θα ειναι κατα καποιον τροπο και ο οδηγος για το πως θα κινηθουμε στο διεθνες.Δεν θελω να στειλω εδω περα τον οδηγο γιατι εχει γινει ψιλο σπαμ αυτο το topic.Αν ειναι το κραταμε για συζητησεις οπως ειπα περι τακτικων κλπ. Θα σας παρακαλουσα επισης οσο μπορειτε να ελεγχεται τακτικα το τηλεγραφειο σας-τα 3 threads που εχουν δημιουργηθει για το συγκκεριμενο διεθνες. Καλο θα ηταν να το σπαμμαρετε και στους φιλους αν τυχον δεν εχουν δει καποια καινουργια αναρτηση δικια μου η των υπολοιπων αρχηγων.

Για να παρετε μια μικρη γευση για τον οδηγο.Θα περιλαμβανει το πως θα κινηθουμε απο την 1η στιγμη που θα μπουμε στον κοσμο+αποστολες+επαγγελματα. Για αυτο σας ξαναλεω θα πρεπει να ενημερωνοντε και οι 150 παιχτες γιατι ολοι θα χρειαστουν για να ειμαστε ετοιμοι την ωρα της μαχης !

Υ.Γ Παμε για την κουπα? :( :D
 

dimitrisCh

Μέλος
Τακτική
Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια

Η τακτική αποτελεί ένα σύνολο μεθόδων που ακολουθούμε για να νικήσουμε κάποιον αντίπαλο. Αφορά στον τρόπο διεξαγωγής μίας μάχης (κατάλληλη διάταξη και χειρισμοί/ελιγμοί ώστε να αποκτηθεί το τακτικό πλεονέκτημα). Αποτελεί επιστήμη και τέχνη (βασίζεται στην εμπειρία και στο ταλέντο). Η τακτική μπορεί να είναι επιθετική ή αμυντική.

Εκτός από τον πόλεμο, ο όρος εφαρμόζεται και σε άλλους τομείς δραστηριοτήτων, πχ στα παιχνίδια, στο εμπόριο, στη διεξαγωγή διαπραγματεύσεων, κτλ.

Η τακτική βρίσκεται σε κατώτερο επίπεδο ιεράρχησης από τη στρατηγική. Όταν κάνουμε πολεμικές επιχειρήσεις, όταν ενεργούμε εμπορικά ή όταν παίζουμε ένα παιχνίδι, θέλουμε να επιτύχουμε ένα στρατηγικό στόχο. Για παράδειγμα, στο σκάκι ο στόχος είναι να αιχμαλωτίσουμε τον βασιλιά του αντιπάλου. Στην περίπτωση αυτή, έχουμε καταστρώσει ένα στρατηγικό σχέδιο, σύμφωνα με το οποίο προσπαθούμε να εφαρμόσουμε τη στρατηγική μας, όμως και ο αντίπαλος κάνει με την σειρά του ορισμένες κινήσεις. Όταν αναβάλλουμε τις στρατηγικές μας κινήσεις για να εκμεταλλευτούμε άμεσα κάποια αδυναμία του αντιπάλου, που προέκυψε από τις κινήσεις του, λέμε ότι αλλάζουμε τακτική, ή ότι δίνουμε ένα τακτικό κτύπημα στον αντίπαλο. Επομένως, η τακτική εξαρτάται άμεσα από τις κινήσεις του αντιπάλου.

Επίσης, η τακτική αλλάζει δραστικά με την εξέλιξη της τεχνολογίας.

Αιτιολογηση επιλογης: Εδώ καταστρώνεις στρατηγική, δεν εφαρμόζεις τακτική. Τακτική κάνεις την ώρα της μάχης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Anthraxos

Μέλος προσωπικού
Δικαστής
Τακτική
Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια

Η τακτική αποτελεί ένα σύνολο μεθόδων που ακολουθούμε για να νικήσουμε κάποιον αντίπαλο. Αφορά στον τρόπο διεξαγωγής μίας μάχης (κατάλληλη διάταξη και χειρισμοί/ελιγμοί ώστε να αποκτηθεί το τακτικό πλεονέκτημα). Αποτελεί επιστήμη και τέχνη (βασίζεται στην εμπειρία και στο ταλέντο). Η τακτική μπορεί να είναι επιθετική ή αμυντική.

Εκτός από τον πόλεμο, ο όρος εφαρμόζεται και σε άλλους τομείς δραστηριοτήτων, πχ στα παιχνίδια, στο εμπόριο, στη διεξαγωγή διαπραγματεύσεων, κτλ.

Η τακτική βρίσκεται σε κατώτερο επίπεδο ιεράρχησης από τη στρατηγική. Όταν κάνουμε πολεμικές επιχειρήσεις, όταν ενεργούμε εμπορικά ή όταν παίζουμε ένα παιχνίδι, θέλουμε να επιτύχουμε ένα στρατηγικό στόχο. Για παράδειγμα, στο σκάκι ο στόχος είναι να αιχμαλωτίσουμε τον βασιλιά του αντιπάλου. Στην περίπτωση αυτή, έχουμε καταστρώσει ένα στρατηγικό σχέδιο, σύμφωνα με το οποίο προσπαθούμε να εφαρμόσουμε τη στρατηγική μας, όμως και ο αντίπαλος κάνει με την σειρά του ορισμένες κινήσεις. Όταν αναβάλλουμε τις στρατηγικές μας κινήσεις για να εκμεταλλευτούμε άμεσα κάποια αδυναμία του αντιπάλου, που προέκυψε από τις κινήσεις του, λέμε ότι αλλάζουμε τακτική, ή ότι δίνουμε ένα τακτικό κτύπημα στον αντίπαλο. Επομένως, η τακτική εξαρτάται άμεσα από τις κινήσεις του αντιπάλου.

Επίσης, η τακτική αλλάζει δραστικά με την εξέλιξη της τεχνολογίας.

Αιτιολογηση επιλογης: Εδώ καταστρώνεις στρατηγική, δεν εφαρμόζεις τακτική. Τακτική κάνεις την ώρα της μάχης.


Καλημερα φιλτατε dimitrisch...ευχαριστουμε για την ενημερωση και την σημασια των λεξεων "τακτικης-στρατηγικης' . Αλλα πιστευω οτι ολοι καταλαβαμε τι εννοουσα οταν το εγραψα εξ αρχης ;)
 

Anthraxos

Μέλος προσωπικού
Δικαστής
Παιδες..εδω ειναι ενα poll οπως σας ειπα για να δουμε τι χαρακτηρα μπορει ο καθενας απο μας να παιξει.
https://www.surveymonkey.com/r/RKKSN7B Θα παρακαλουσα να συμπληρωσετε απο κατω και το ονομα σας που ζηταει για διευκολυνση δικια μας !

Y.Γ. Οσοι εχουν καποιο προβλημα με το link..ας μου στειλουν μηνυμα(2 μερες εμειναν..μην χασομεραμε αλλο :p )
 

Anthraxos

Μέλος προσωπικού
Δικαστής
Κορυφή