Μάχες συμμοριών & Φρουράς – Ληστείες τραπεζών – Πλιάτσικο καταστημάτων.

  • Δημιουργός θέματος Dr.love
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
Μια ιδέα μου ήρθε για να γίνονται περισσότερες μονομαχίες και μάχες μεταξύ παικτών τώρα που αρχίσανε οι περισσότεροι να βαριούνται τις απλές μονομαχίες και ψάχνουμε κάτι το διαφορετικό, πιστεύω πως θα φέρει αρκετή ζωντάνια στο παιχνίδι.

Σκέφτηκα λοιπόν να υπάρχει η δυνατότητα θα δημιουργηθούν διάφορες συμμορίες των 5 ατόμων που θα μπορέσουν να πραγματοποιήσουν μάχες με άλλες συμμορίες, να ληστεύουν πόλεις κτλ. Το θέμα είναι αρκετό μεγάλο καλό θα ήταν να το διαβάσετε όλο αν και θα σας κουράσει λίγο. :w:w


Ας ξεκινήσω με το θέμα ληστειών τραπεζών και πλιάτσικο των καταστημάτων στις πόλεις. Μια συμμορία να έχει την δυνατότητα να μπορεί να κηρύξει επίθεση σε μια πόλη και να πραγματοποιηθεί αυτή επίθεση για παράδειγμα μετά από 8 ώρες, (ή 10-12 ώρες αυτό το συζητάμε). {Θεωρούμε πως η πόλη έμαθε για την επίθεση χάρη τους κατασκόπους τους ή από τις μυστικές υπηρεσίες, τέλος πάντων λεπτομέρειες} Το να υπάρχει ένα χρονικό διάστημα είναι πολύ σημαντικό θα το εξηγήσω παρακάτω το γιατί. Όσων αφορά την αμοιβή Η αμοιβή μιας επιτυχείς επίθεσης θα είναι το 10% των χρημάτων της τράπεζας της πόλεις και κάποια αντικείμενα από τα καταστήματα αυτής της πόλεις. Ας αναλύσω το θέμα τις αμοιβής περισσότερο, το 10% των χρημάτων μια πόλεις μπορεί να ακούγεται πολύ αλλά αν μια πόλη έχει π.χ. 50,000$ που είναι αρκετά χρήματα το 10% μας κάνει 5,000$ το οποίο θα διαιρείται δια του 5, οπότε το κάθε μέλος τις συμμορίας θα κερδίζει από 1,000$ δηλαδή μείων 5,000$ στην πόλη, αν στην τράπεζα είναι 15,000$ το 10% μας κάνει 1,500$/5=300$ σε κάθε μέλος της συμμορίας. Επίσης από τα καταστήματα της πόλεις το σύστημα αυτόματα (κάτι σαν τον έμπορα) θα διαλέγει 4-5 αντικείμενα από τα οποία θα διαλέξουν 1-2 το πολύ ο ληστές. Έτσι ώστε να μην μπορέσουν οι συμμορίες με μια επίθεση να αποκτήσουν πολύ καλά αντικείμενα σύγχρονος να υπάρχει και η δυνατότητα να διαλέξουν το αντικείμενο που θέλουν την ώρα που ληστεύουν το κατάστημα.


Το σενάριο αυτό θα γίνει αν φυσικά δεν έχει προσωπική φρουρά-άμυνα η πόλη που δέχεται την επίθεση. Σαν φρουρά της πόλης πάλι θα είναι μια συμμορία, απλά αυτή προστατεύει την πόλη κατά των επιθέσεων από τις άλλες συμμορίες. Η πόλη για να αποκτήσει μια από αυτές της συμμορίες ως φρουρά της πόλης θα τους μισθώνει έναντι κάποιου χρηματικού ποσό και για ορισμένο χρονικό διάστημα. Το όφελος για την πόλη θα είναι περισσότερο αφού δεν θα είναι μια εύκολος στόχος των συμμοριών και δεν θα χάνει χρήματα από την τράπεζα της πόλης. Πριν σας είπα πως πρέπει να υπάρχει ένα χρονικό διάστημα από την στιγμή που έχουν κηρύξει την επίθεση μέχρι να πραγματοποιηθεί η μάχη. Σε αυτό το χρονικό διάστημα αν υπάρχει προσωπική φρουρά στην πόλη το κάθε μέλος της φρουράς πρέπει να δεχτεί να μπει στην μάχη για την άμυνα της πόλεις, (εξάλλου για αυτό θα πληρώνεται) αλλά και για να μπορέσει πέσει για ύπνο αν δεν έχει αρκετούς πόντους ζωής, να αλλάξει ρούχα κτλ ή να μπορέσει σε αυτό το ελάχιστο χρόνο η πόλη θα βρει μια συμμορία για να την βάλει σαν φρουρά της πόλεις. Αν κερδίζει την μάχη η φρουρά της πόλης, η φρουρά θα κερδίζει, αφενός εμπειρία από την μάχη + έχει τον μισθός που του δίνει η πόλη. Η συμμορία που θα χάσει δε θα μπορέσει να κάτι άλλη μάχη συμμοριών για της επόμενες 48 ή 72 ώρες, ο κάθε παίκτης θα μπορέσει να κάτι μονομαχίες, άλλο η μάχη συμμοριών άλλο η μονομαχίες τετ-α-τετ. Κάτι παρόμοιο με τις μάχες των οχυρών απλά σε πολύ μικρότερη κλίματα και χωρίς κατακτήσεις. Τώρα αν κερδίσει πάλι επιτιθέμενοι εκτός από τα προηγούμενα να πάρουν και εμπειρία από την συμπλοκή. Η εμπειρία αυτή θα ορίζεται από κάποιο αλγόριθμο (ανάλογα με την συνολική ζημιά που έκανε η μια συμμορία στην άλλη, πόσους γύρους κράτησε, κτλ.) Εντάξει αυτό βλέπουμε…


Ας έρθουμε στο θέμα μάχης μεταξύ τους. Μια συμμορία να μπορέσει να κηρύξει σε μια άλλη είτε για λόγους επίδειξης δύναμης είτε για να κερδίσουν την χρηματική αμοιβή από την πιθανή επικήρυξη κάποιος συμμορίας από τον σερίφη μια πόλης που η επικήρυξη θα γίνει με βάση τα χρήματα της τράπεζας της πόλης. Η μάχες μεταξύ τους θα βασίζεται στο γνωστό σύστημα μονομαχιών που ξέρουμε, (όπως και της μάχες συμμοριών-φρουράς) θα υπάρχει και μια ιεραρχική σειρά εντός της κάθε συμμορίας. Κάθε γύρο θα βγαίνει ένας παίκτης από κάθε συμμορία και θα κάνει μια από της κλασσικές μονομαχίες που ξέρουμε με έναν από την άλλη πλευρά, στο δεύτερο γύρο θα βγουν άλλοι και πάει λέγοντας. Οι μάχες αυτές θα είναι μέχρι τελικής πτώσεως δηλαδή μέχρι να λιποθυμήσουν όλα τα μέλη της μια από της δύο πλευρές. Αφού ολοκληρωθεί η πρώτος μεγάλος γύρος (ο κάθε παίκτης αφού έχει κάνει κ από μια μονομαχία) θα αρχίσουν πάλι τις μονομαχίες με όσους πόντους ζωής έχουν, αλλά με διαφορετική σειρά ή με την ίδια ανάλογα με το τι θα αποφασίσει ο μεγαλύτερος σε βαθμίδα μέλος της συμμορίας. Αν ο αρχηγός τους τυχαίνει να είναι offline τότε τα σκήπτρα θα το αναλαμβάνει ο δεύτερος με βάση την ιεραρχική σειρά, λέμε τώρα αν είναι offline και τα 4 υψηλόβαθμα μέλη τότε θα δίνει εντολές ο κατώτερος σε βαθμίδα, με λίγα λόγια των έλεγχο της μάχης θα κάνει ο παίκτης που θα είναι online και με την μεγαλύτερη βαθμίδα εντός της συμμορίας. Αν όλοι τους είναι offline τα τότε η μάχη να γίνει με βάση την ιεραρχική σειρά των μελών εντός της συμμορίας.
Τώρα θα μου πείτε για την να γίνεται όλοι αυτή η φασαρία; Καλό είναι να γίνει έτσι όπως ξέρουμε το διαφορετικό στήσιμο ικανοτήτων παίζει μεγάλο ρόλο στις μονομαχίες αν ο αρχηγός τους καταλάβει ποιος παίκτης θα βγει για μονομαχία τότε θα ωθήσει των παίκτη που έχει το κατάλληλο στήσιμο ικανοτήτων. Με άλλα λόγια ένα κουραστικό αγώνα για την καλύτερη δυνατή στρατηγική. Η μάχη θα πάει έτσι μέχρι να λιποθυμήσουν όλα τα μέλη μια συμμορίας. Οι νικητές εκτός από την δόξα (χεχε πλάκα κάνω) θα κερδίσουν εμπειρία και θα στερήσουν από την άλλη συμμορία να κάνει άλλη παρόμοια μάχη για άλλες 48 ή 72 ώρες.


Είπα αρκετά ελπίζω να έχω καταφέρει να εξηγήσει αυτά που θέλω και να μην σας έχω μπερδέψει.

Ευχαριστώ,
Dr.love
 

DeletedUser4456

Guest
Συμφωνω μαζι σου και ειχα προτεινει παλιοτερα κατι πολυ παρομοιο εδω...
Ας ελπισουμε οι προτασεις μας να πιανουν καποιο τοπο βεβαια... :w
 

DeletedUser

Guest
καλό! είχα διαβάσει και το ποστ του μερσυ και ελπίζω να μπει κάτι παρόμοιο.. θα δώσει άλλον αέρα στο παιχνίδι...
 

DeletedUser4825

Guest
ωραιο σαν ιδεα αλλα δυσκολο να πραγματοποιηθει
 

DeletedUser5259

Guest
καθολου δυσκολο και πολυ καλη ιδεα φιλε μου μπραβο!
 

DeletedUser4651

Guest
+1111

πολυ καλη ιδεα...οντως εχω αρχισει να βαριεμαι με τις μονομαχιες και αυτο θα ηταν πολυ καλο να γινει...
 

DeletedUser

Guest
παιδια και εγω συμφωνω ειναι πολυ καλη ιδεα αλλα αμα γινει εγω πιστευω ολοι θα ενθουσιαστουν με τη νεα ιδεα και τα οχυρα θα πεσουν πολυ......γιατι πολυ απλα θα υπαρξουν οι εξυπνοι που θα κηρυσουν ταυτοχρονα μαχη σε οχυρο και μαχη σε μια πολη και τα μελη της πολης η θα μεινουν να υπερασπιστουν την πολη η θα πανε στο οχυρο με αποτελεσμα η να χασουν η τα $ του θησαυροφυλακιου η να χασουν το οχυρο,ειναι το αντοιστοιχο των πολλαπλων στα οχυρα.......πιστευω θα πεσουν πολυ οι συμμετοχες στα οχυρα και αυτο επιδρα αμεσα τους οχυρομαχους γιατι θα αναγκαστουν να αλλαξουν τις ικανοτητες τους σε μονομαχους......ξαναλεω οτι αυτη ειναι μονο η προσωπικη μου γνωμη και δεν λεω οτι αυτο θα γινει.....
 

DeletedUser

Guest
παιδια και εγω συμφωνω ειναι πολυ καλη ιδεα αλλα αμα γινει εγω πιστευω ολοι θα ενθουσιαστουν με τη νεα ιδεα και τα οχυρα θα πεσουν πολυ......γιατι πολυ απλα θα υπαρξουν οι εξυπνοι που θα κηρυσουν ταυτοχρονα μαχη σε οχυρο και μαχη σε μια πολη και τα μελη της πολης η θα μεινουν να υπερασπιστουν την πολη η θα πανε στο οχυρο με αποτελεσμα η να χασουν η τα $ του θησαυροφυλακιου η να χασουν το οχυρο,ειναι το αντοιστοιχο των πολλαπλων στα οχυρα.......πιστευω θα πεσουν πολυ οι συμμετοχες στα οχυρα και αυτο επιδρα αμεσα τους οχυρομαχους γιατι θα αναγκαστουν να αλλαξουν τις ικανοτητες τους σε μονομαχους......ξαναλεω οτι αυτη ειναι μονο η προσωπικη μου γνωμη και δεν λεω οτι αυτο θα γινει.....

Συμφωνώ σε αυτό που είπες, αυτό που το σκέφτηκα κ εγώ, αλλά μέτα είδα πως αφού για την προστασία της πόλης θα είναι μόνο η φρουρά της πόλης που είναι το πολύ 5 άτομα,αυτό δεν θα επιρεάσει τα μέλη της πόλης. Αν η φρουρά της πόλης είναι από την ίδια πόλη τότε από 50 άτομα που χωράει μια πόλη, μόνο 5 άτομα δεν θα πάνε στην μάχη, 45 άτομα είναι ελεύθεροι. Αν όμως η φρούρα της πόλης δεν είναι από την ίδια πόλη αλλά από άτομα από τις άλλες πόλεις τότε όλα τα μέλη θα μπορέσουν να πάνε στην μάχη.

Σκεφτήκα πως συμμορίες να μπορούν να δημιουργηθούν από παίκτες ανεξάρτητα σε πια πολη είναι. Ώστε να μπορούμε κάνουμε συμμορίες με παίκτες με διαφορετικό στυλ μονομαχίας.
 

DeletedUser

Guest
ετσι αλλαζει το πραγμα......... συμφωνω απολυτα με την ιδεα.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

black.thunder

Μέλος
Και πάλι κάτι δεν κολλάει παιδιά. Πολύ καλή ιδέα γιατρέ. Άλλα θα χάσουν την αξία τους τα οχυρά νομίζω. Τη μάχη δεν κάνουν μόνο η αμυνόμενη και η επιτιθέμενη αν έχουν 3 πόλης από 1 πλευρά μάχη συμμορίας 3χ5=15 άτομα δεν θα μπορέσουν να πάνε στη μάχη. Θέλει και άλλο δουλειά η ιδέα.
 

DeletedUser

Guest
Και πάλι κάτι δεν κολλάει παιδιά. Πολύ καλή ιδέα γιατρέ. Άλλα θα χάσουν την αξία τους τα οχυρά νομίζω. Τη μάχη δεν κάνουν μόνο η αμυνόμενη και η επιτιθέμενη αν έχουν 3 πόλης από 1 πλευρά μάχη συμμορίας 3χ5=15 άτομα δεν θα μπορέσουν να πάνε στη μάχη. Θέλει και άλλο δουλειά η ιδέα.

Λογικά οι συμμορίες αν και από τα άτομα από διαφορετικές πόλεις θα είναι πιθανόν από την ίδια συμμαχία οπότε αν γίνουν 3 μάχες συμμοριών, -15 άτομα από την μια πλευρά/συμμαχία αλλά θα είναι και -15 άτομα από την άλλη πλευρά, μην το ξεχνάμε αυτό.
Η αναλογία δεν θα αλλάξει.

Τώρα μπορεί να υποθεί και η απόψη πως εκ του αποτελέσματας 30 άτομα δεν θα πάνε στην μάχη του οχυρού, όμως εγώ όπως και οι περισσότεροι στρατιώτες/μονομάχοι δεν πάνε σε μάχες οχυρών ούτως η άλλως είτε βαριούνται, είτε δεν τους αρεσεί, είτε όπως εγώ που δεν μου αρέσει να είμαι σε μάχη οχυρού χωρίς να έχω τις κατάληλες ικανότητες. έχουμε δει συμετοχές 5-10% από τεράστιες συμμαχίες.

Όντως έχουν χάσει λίγο τα οχυρά σε κάποιους κόσμους αλλά όταν από 600 άτομα τώρα πηγαίνουν μόνο 60 άτομα σε μάχη οχυρού άρα κάτι άλλο φταίει. Ίσως οι ηγεσίες των συμμαχίων να προσπαθήσουν να αυξήσουν το ενδιαφέρων για τις μάχες οχυρών. Μπορεί και να μην φταίει τίποτα απλά μερική να μην τους αρέσουν οι μάχες οχυρών δεν μπορείς να των φέρεις με το ζόρι... ότι και να κάνεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser3876

Guest
Να σας πω την αλήθεια βαριόμουνα να το διαβάσω... συγνώμη γιατρέ... αλλά κατάλαβα τι εννοείς από αυτά τα λίγα που κοίταξα...Πολλοί θεωρούν με το δίκιο τους πως δεν είναι ωραίες τέτοιες ιδέες γιατί θα αμόλαγαν μονομάχους και θα γινόταν μπάχαλο παντού(κάτι σαν να κατεβαίνουν κουκουλοφόροι στο σύνταγμα) αλλά σκεφτείτε οι συμμορίες να γινόντουσαν από 4 άτομα μόνο και κάθε ένας διαφορετικός χαρακτήρας ώστε να κάνει ο καθένας κάτι διαφορετικό.
Βεβαίως και θα καταργούνταν η μάχη οχυρού αλλά δεν πιστεύω ότι θα πρέπει να είναι και αυτό στυλ flash game
Τώρα να σας πω την αλήθεια βρήκα και ένα αρνητικό...πιο πολύ μοιάζει με μπράβους νυχτερινών μαγαζιών παρά άγρια δύση:gl:gl:gl
 

DeletedUser

Guest
firstroad μερικά από αυτά που λες κατάλαβα αλλά δεν κατάλαβα γιατί να γίνεται μπάχαλο? Επίσης γιατί στην άγρια δύση δεν υπήρχαν συμμορίες, αν έβαζες τα λεφτά σου στην τράπεζα ήσουν 100% ότι δεν θα πειράζει κανείς?

και κάτι άλλο όταν μια πόλη έχει μαζέψει 300,000$ (μερικές φορές το είδαμε) και μετά κάθε μέρα βαράει 2-3 οχυρά extra.

Τότε δεν γίνεται μπάχαλο? δεν χάνουν το ενδιαφέρουν τους για τις μάχες οχυρές? δεν σκοτώνει αυτό το πράγμα τις μάχες οχυρών? Σε αυτήν την κατάσταση όταν 5-10 άτομα προσπαθούν να διαλύσουν την γλύκα από τις μάχες οχυρών οι υπόλοιποι τι μπορούν να κάνουν???????

απάντηση απολυτός τίποτα απλά παρακολουθούν πως μια πόλη καταστρέφει όλων τον κόσμο στο θέμα των μαχών οχυρών.
 

DeletedUser5612

Guest
Συμφωνω απολυτα! Δε μπορουν 5-6 ατομα να κανουν εκατονταδες παιχτες να τρεχουν....
Και ο νοων νοειτω........
 

melenmaria

Μέλος
ή μπορουν εκατονταδες (μπορει και χιλιαδες/εκατομμυρια) παιχτες να τρεχουν για 5-6...
 

DeletedUser3876

Guest
λοιπόν γιατρέ κοίτα
υπήρχαν όπως λες συμμορίες και μάλιστα πάρα πολλές... αλλά αλλιώς δούλευαν οι ληστείες
δηλαδή έμπαιναν οι κύριοι, έκλεβαν, και εκεί που πήγαιναν να την κάνουν τους έπαιρναν στο κυνήγι, κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό από το παιχνίδι
και όπως είπες έχουμε δει τρομερά ποσά σε τράπεζες πόλεων αλλά κανείς δεν κάνει τόσες πολλές μάχες γιατί έχουμε φτιάξει τις συμμαχίες όπως πολύ καλά ξέρεις και βάζουμε το πολύ 2 η κάθε συμμαχία, συμφωνώ απολύτως πως πρέπει να δοθεί μια λύση για αυτά τα λεφτά που μαζεύονται
Να σου πω εγώ πως σκέφτομαι τώρα...
Από μία μάχη οχυρού δεν μπορείς να πάρεις πάνω από 2000 ΠΕ και 2000$ (τρομερά ποσά το ξέρω αλλά ακραίως εφικτά) αλλά μας αρέσει πολύ έτσι δεν είναι; και τις βάζουμε σε ώρες που είναι πολύ δικοί μας μέσα για να πάρουμε τα οχυρά. Τώρα σε μία ληστεία τράπεζας αν έχει 300.000$ όπως λες το κάθε άτομο θα πάρει 5000 και ένα αντικείμενο άγνωστης αξίας και δεν ξέρω για ΠΕ επίσης θα στείλω μήνυμα σε άλλους 5 στην πόλη μου να κανονίσουν αφού γυρίσουν από την βόλτα τους το Σάββατο και να έχουμε βάλει την ληστεία για τις 4 το πρωί. Τι γίνετε τότε;
Και να το δουν δεν νομίζω να μπει κανένας
Όσο για το μπάχαλο, φαντάσου να ανοίξει καινούριος σέρβερ τι θα γίνει......
 

DeletedUser3876

Guest
Θα ήταν ωραίο αν ήταν παρόμοιο με την μαχη οχυρού
πχ

άλλες ικανότητες
η τράπεζα αντί για το οχυρό
και να μην ήταν στην μέση
να δίνει πιο πολύ χρήμα παρά ΠΕ

δηλαδή θα είναι σχεδόν ίδιο αλλά θα έχουν πιο πολλές επιλογές οι παίκτες
χρειάζονται ΠΕ εκεί χρειάζονται χρήμα εκεί
έχουν ηγεσία; οχυρό...έχουν τακτικές; ληστεία
και έτσι κάπως
 
Κορυφή