Τράπεζα

  • Δημιουργός θέματος pistolero xstream
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
Στοίχημα πως κάποιος με έχει προλάβει και από κάτω θα δω μόνο παρατηρήσεις..:p

Εγώ προτείνω απλά να έχει η τράπεζα ένα σύστημα δάνειοδότησης και να πληρώνει ο άλλος ένα μικρό ποσοστό καθημερινά, με ποινές ανάλογα με την καθυστέρηση και τόκους...σαν σήμερα ένα πράγμα...με την έννοια παίρνω δάνειο και μου χρωστάς...το λέω κυρίως λόγω του έμπορα...τυχαίνει να βρω προϊόντα αναγκαία και να μην έχω τα λεφτά...αλλά σαν ιδέα έχει και άλλες χρήσεις...έτσι θα έχει μια παραπάνω χρηση η τράπεζα...
 

DeletedUser4433

Guest
+++++++++

πραγματικα πολυ καλο, αν και λιγο εως πολυ δυσκολο στην εφαρμογη του...πχ πες οτι παιρνεις ενα δανειο 1000$ και καθε μερα πρεπει να δινεις 50$ σαν πλρωμη και εισαι 2 μερες ανενεργος...τι θα γινει??και αλλα τετοια μικροπροβληματα...
 

DeletedUser4999

Guest
θα παίρνουν κάτι απο τα αποθέματα ίσως
 

DeletedUser3473

Guest
και αν καποιος ξοδεψει ολα τα λεφτα και τα αποθεματα του και δεν εχει λεφτα να πληρωσει το δανειο το οποιο θα εχει φτασει στα υψη...τι θα γινετε?
θα του περνουν το κρεβατι στο ξενοδοχειο τις πολης του? :w
 

DeletedUser

Guest
Η τράπεζες δεν ρισκάρουν τα χρήματα τους δίνοντας δάνειο σε όποιον νάνε, ζητάνε πάντα εγγυητές αν γίνει αυτό ποιός ή τι θα εγγυάται πως θα πάρει πίσω τα χρήματα του η τράπεζα?? Μήπως θα βάζουμε υποθήκη κάποια αντικείμενα?? Και αν δεν είμαστε κάτι πληρωτές να μας παίρνει πίσω το αντικείμενο? Μπορεί αλλά πιστεύω πως δεν χρειάζεται.

Σαν ιδέα καλή ακούγεται αλλά δεν είναι κάτι απαραίτητο αν το πρόβλημα είναι πως μπορεί να βγει στον έμπορα καλά αντικείμενο τότε απλά είτε μπορούμε να φροντίσουμε να έχουνε πάντα ένα χρηματικό πόσο στην τράπεζα είτε να έχουνε μερικά πράγματα στα αποθέματα μας για να μπορέσουμε να τα πουλήσουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
πρεπει να δουλεψουμε για να βγαλουμε χρηματα,η να κανουμε αποστολες η μονομαχιες..τοσες δραστηριοτητες υπαρχουν.ας μην επιλεγουμε τον ευκολο δρομο..
αυτο θα προκαλεσει μια σειρα απο αλυσιδωτες αλλαγες,καθως θα αχρηστευτει η αγορα με το να βαζουμε αντικειμενα ως υποθυκη,ενω θα μπορουσαμε καλιστα να τα δημοπρατησουμε στην αγορα.
δε συμφωνω..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Εντάξει εγώ δεν το παω τόσο μακριά...εγώ λέω απλά πως θα μπορούσαμε να δανειστούμε λεφτά(άσχετα από το τι έχει το θησαυροφυλάκιο) και να ορίσουμε τις επιλογές σε λογικά πλαίσια(πχ αποπληρωμή μέχρι τις τάδε) και σε περίπτωση καθυστέρησης να ανεβαίνοι το ποσό(πχ ο φόρος της τράπεζας που είναι 4%)

-Έτσι θα αγοράζουν τα προϊόντα που έχουν άμεση ανάγκη κάποιοι
-Θα μάθουν μερικοί τι σημαίνει οικονομία(Για να μην πουλάνε από τα αποθέματα)
-Μια παραπάνω χρήση της τράπεζας
-θα μπορούσε να επεκταθεί σε δανειοδότηση από το θησαυροφυλάκιο μιας πόλης έτσι ώστε να κερδίζει μια πόλη από αυτούς που καθυστερούν(Άλλη μια αρμοδιότητα για τους ιδρυτές)

Από την άλλη δε
-Δεν θα τρέχουμε για 3000$ και βάλε δολλάρια αλλά θα τα παίρνουμε σιγά σιγά
-Να πάψει να υπάρχει το πρόβλημα με τις πονηρές αγοραπωλησίες στην αγορά
 

DeletedUser4456

Guest
Οχι, δεν νομιζω οι τραπεζες της εποχης εκεινης να δινανε δανεια χωρις ενεχυρα. Και εφοσον αν θες χρηματα μπορεις να πουλησεις ενα αντικειμενο και να το ξαναγορασεις (χανοντας τα μισα λεφτα βεβαια) αυτο ειναι σαν ενας εμμεσος δανεισμος ενεχυροδανειστηριου.
Οποτε διαφωνω, συμφονωντας με τον LSD πιο πανω.

Οσο για τις ποινες αγορας, καλο θα ητανε να βγαλουν πλαφον μεσω προγραμματισμου και να σταματησουν να τιμωρουνε τους παιχτες αδικα. Πλαφον οπως δεν σε αφηνει να πουλησεις κατι σε πολυ χαμηλη τιμη, να βαλουν και ανω οριο λοιπον.
 

DeletedUser

Guest
και αν καποιος φτιαξει ενα 2ο λογαριασμο για να παρει τα χρηματα και να τα δωσει σε καποιον αλλο μεσω αγορας τοτε πως θα εξοφληθει το ποσο?:sad
 

DeletedUser

Guest
και αν καποιος φτιαξει ενα 2ο λογαριασμο για να παρει τα χρηματα και να τα δωσει σε καποιον αλλο μεσω αγορας τοτε πως θα εξοφληθει το ποσο?:sad

κατσε προτα να γινη αυτο το σηστημα και μετα πες της αποριες σου :wk
 

DeletedUser

Guest
διαφωνω.το παιχνιδι με ολες αυτες τις ιδεες που λετε χανει την ωραιοτητα αλλα και την δυσκολια του.Πολλοι παικτες σταματουν με ολες αυτες τις ευκολιες που μπαινουν συνεχως.πρεπει πρωτα να "επενδυσουμε" σε καποιες περιπετειες οπως κοσμο 1 που θα κρατανε το ενδιαφερον των παικτων να μενουν στο παιχνιδι και οχι να το ευκολινουμε και να χανει την πασα ουσια.
 

DeletedUser

Guest
Στοίχημα πως κάποιος με έχει προλάβει και από κάτω θα δω μόνο παρατηρήσεις..:p

Εγώ προτείνω απλά να έχει η τράπεζα ένα σύστημα δάνειοδότησης και να πληρώνει ο άλλος ένα μικρό ποσοστό καθημερινά, με ποινές ανάλογα με την καθυστέρηση και τόκους...σαν σήμερα ένα πράγμα...με την έννοια παίρνω δάνειο και μου χρωστάς...το λέω κυρίως λόγω του έμπορα...τυχαίνει να βρω προϊόντα αναγκαία και να μην έχω τα λεφτά...αλλά σαν ιδέα έχει και άλλες χρήσεις...έτσι θα έχει μια παραπάνω χρηση η τράπεζα...

κιτα δν ινε κακι ιδεα αλα αμα κανισ ξεχασι το κοστοσ και το 8ιμι8ι μετα απο ενα μεγαλο διαστιμα τι 8α κανι 8α πλιροσι 10000000000$?δν ινε τοσο καλο
 
Κορυφή