BLACK PIRATES: 1η maxxedout πόλη, Ευχαριστήρια και συμβουλές

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser

Guest
Καλημέρα σας,

είχα αποφασίσει να παραλείψω αυτό το ποστ αλλά υπήρξαν τρεις βασικοί λόγοι που με υποχρεώνουν να βγω και να "κομπάσω". Δεν είμαι τόσο ψώνιο αλλά το κάνω για να διαλυθεί το μυστήριο και να βοηθήσω κυρίως και όλους τους παίκτες πόλεων που μας πλησίασαν ευγενικά και ζήτησαν βοήθεια στο game.

α) Κάποιοι μας κατηγορούν οτι κλέψαμε (ελάχιστοι αλλά υπήρξαν)
β) Κάποιοι θεωρούν ανήθικες τις μεθόδους μας.
γ) Κάποιοι (οι περισσότεροι) μας στέλνουν συγχαρητήρια που έχουμε φτιάξει μια ωραία πόλη και ζητάνε συμβουλές για να εξελίξουν και τις δικές τους(για αυτούς κυρίως γίνεται αυτό το ποστ)

Καταρχήν να δηλώσω οτι δεν είμαι πια δήμαρχος της πρώτης πόλης ούτε και την διοικώ πια. Διετέλεσα για ένα μήνα περίπου δήμαρχος, έκανα ότι καλύτερο μπορούσα και τώρα η εξουσία παραδόθηκε στους επόμενους. Εγώ ήδη είμαι σε άλλη μικρότερη πειρατική πόλη οπου συνεχίζω να κτίζω (και να τις μαζεύω άσχημα από τους πιστολέρο της γειτονιας:D)

Το σύστημα των BLACK PIRATES:

Όταν πρωτομπήκα στο game δεν είχα καν σκοπό να παίξω, μου είχαν πει οτι παίζει στον ελληνικό κόσμο 1 ο velis(ο εμπνευστής των BLACK PIRATES στις φυλετικες και ένας εκ των τριών ιδρυτών) και έφτιαξα account για να μπω να τον "δουλέψω λίγο" που την είδε καουμπόης. Αποδείχτηκε οτι ήταν άλλος velis οπότε έμεινα εγώ ως μοναδικός εκ των ιδρυτών σε ένα παιχνίδι που ουτε καν το ήξερα. Έπαιξα μερικά levels, καταστρέφοντας πλήρως τον χαρακτήρα μου με τα skills για μια-δυο μέρες και μετά πήγα στα φορουμ του εξωτερικού μπας και πάρω χαμπάρι τι συμβαίνει.

Σας πληροφορώ οτι δεν είναι κανα δύσκολο game, μέσα σε 3 ώρες είχα ενταχτεί σε μεγάλο βαθμό και είχα στήσει και το πλάνο. Το μόνο που χρειαζότανε ήταν και άλλοι παίκτες από διάφορες ειδικότητες για να με πλαισιώσουν. Εδώ δούλεψε το όνομα των Πειρατών, ακολουθούν τα γεγονότα και οι ενέργειες σε βήματα:

1) Έκανα δουλειές μόνο για λεφτά στην αρχή, κάπου στο επίπεδο 12-14 είχα μαζέψει αρκετά για να ιδρύσω την πόλη
2) Με το που την ίδρυσα δεν έκτισα τίποτα(είχα κατασκευή 3-4 περίπου και χάλια χαρακτήρα) και μίλησα με άτομα στο φορουμ που είχαν πει οτι είναι κτίστες
3) Η πόλη ήταν η 10η που ιδρύθηκε, οι πόλεις τότε βομβαρδίζονταν όπως και τώρα από αιτήσεις πρόσκλησης.
4) Έφτιαξα προκαθορισμένα μηνύματα (για να μην πληκτρολογώ και όλη τη μέρα) οπου έλεγα να αναφέρουν τι χαρακτήρα έχουν και τις βασικές ικανότητες που με ενδιαφέρουν
5) Μάζεψα τους 4 πρώτους κτίστες και αρχίσαμε το κτίσιμο.

Οικονομικό μοντέλο:
Επειδή οι κτίστες πρέπει να μαζεύουν λεφτά για αντικείμενα τους ζήτησα να συνεισφέρουν ελάχιστα στην πόλη και να μαζεύουν ότι μπορούν για να ψωνίζουν καλύτερα αντικείμενα.Που βρέθηκαν τα λεφτά; Μα με την εξειδίκευση και την προπώληση κατοικιών:)D). Αφού μάζεψα τους 35-40 πρώτους που θα απαρτίζανε την πόλη τους είπα "Μάγκες, έχουμε χώρο για 5 άτομα, όποιος με εμπιστεύεται εμένα και το όνομα των Πειρατών(λέμε τώρα...) μένει και βοηθάει, όποιος δεν θέλει δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Με το να μείνει αποδέχεται οτι θα μπαίνει μια φορά την ημέρα στην πόλη να συνεισφέρει χρηματα ΜΟΝΟ για 5 λεπτά και μετά θα φεύγει για να μπαίνει ο επόμενος."
Έτσι στην ουσία είχαμε 40 μέλη να συνεισφέρουν και όχι 2-3 άτομα να μαζεύουν χρήμα για να κτίζουν αντίστοιχα 2 ή 3 κτίστες. Αυτό το γεγονός παρόλο που είμασταν καρα-νουμπάδες και με χάλια χαρακτήρες μας επέτρεψε να κτίζουμε από την αρχή αρκετά γρήγορα, αφού τα λεφτά δεν τελείωναν ποτέ. ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ: Αν κάποιος πιστεύει οτι είναι "ανήθικη" τακτική αυτό να κάτσει εκείνος να κάνει τον τροχονόμο στην πόλη του για να μπαινοβγαίνει ο κόσμος(άλλοι ξεχνάγανε να βγούνε, άλλοι ξεχνάγανε να βάλουν χρήματα) και να λιώνει στα τηλεγραφήματα και μετά να δω αν θα τολμήσει να αφήσει κάποιον να του πει οτι υπερίσχυσε με κάποιον εύκολο τρόπο. Εγώ και στη συνέχεια οι τρεις Πύλαρχοι ΛΙΩΣΑΜΕ όσο δεν πάει στα μηνύματα για να μπορέσουμε να διατηρήσουμε τη λειτουργία της ιδιάζουσας οικονομίας μας.

Παράλληλα εφαρμόσαμε την πάγια τακτική των ξένων server (αυτή του πάσο), που πολλοί κράζουν επειδή δεν λένε να καταλάβουν οτι δεν υπάρχει εμπόριο στο παιχνίδι και οτι το παιχνίδι δεν είναι single-player αλλά πρέπει οι παίκτες να βρίσκουν τρόπο να υπάρχει συνεργασία και αλληλεπίδραση. Το γεγονός του 1/4 της τιμής είναι επειδή οι ίδιοι οι προγραμματιστές είχαν προβλέψει μια τέτοιου είδους λειτουργία στις πόλεις όποτε δεν θέλω να ακούω για κόσμο που λέει οτι είναι bug (ελεοςςςςςςς).

Όταν σε μια πόλη υπάρχει μια φωνή που την "ακούει" ο κόσμος σπάνια κάνει ο καθένας του κεφαλιού του. Με το που μαζεύτηκαν και 4-5 παίκτες(με πρώτους πρώτους τους TakashiMiike, Unpalepsable που με βοήθησαν απίστευτα) με λίγες γνώσεις περαιτέρω στο παιχνίδι οι οδηγίες που έδινα πια ήταν πάναπλες και τις ακολουθούσαν όλοι. Κτίστηκε η εμπιστοσύνη οτι υπάρχει μια οργανωτική ομάδα που ξέρει τι κάνει. Έτσι όταν λέγαμε...

τυχοδιώκτες -> όλα στις παγίδες -> Το έκαναν όλοι
κτίστες -> όλα στην κατασκευή-> μην συνεισφέρετε χρήματα, δώστε τα στον σαμάνο -> το έκαναν
παίκτες -> συνεισφέρετε γιατί το μινιμουμ είναι 20$ ή 30$ ή 40$ επί το επίπεδο σας αλλιώς φεύγετε (ειδικά αυτό και αν το ακολούθησαν κατα γράμμα)
παίκτες -> ΟΧΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ -> σας αναγκάζουν να καταστρέψετε τον χαρακτήρα σας....Θα πάρετε στο μέλλον αντικείμενα που θα σας βοηθήσουν να τελειώσετε κάποιες αποστολές. Ουτως η άλλως είναι ανούσιο ένας χαρακτήρας να τις ολοκληρώσει ΟΛΕΣ.

Εμάς η βάση μας ήταν η ισχυρή οικονομία, η πειθαρχία όλων μας στους κανόνες που θέσαμε (δεν επέβαλλα κάτι στους άλλους σαν δικτάτορας, βγάλαμε την οπτιμουμ στρατηγική και την ακολουθήσαμε όλοι κατα γραμμα, με εμένα απλό καθοδηγητή).

Με λίγα λόγια ΚΑΘΕ πόλη μπορεί να αναπτυχθεί γρήγορα χωρίς απαραίτητα βετεράνους παίκτες, χωρίς πλάγιες μεθόδους και χωρίς cheating (άλλωστε όσοι παρατηρήσατε είμασταν σε θέση να κοντράρουμε και την πρώτη πόλη στην κατάταξη για καιρό που αποδείχτηκε οτι είχε δεχτεί λίγο παράνομο "μπουστάρισμα").

Άρα με λίγα λόγια τι χρειάζεστε!
α) Οικονομικό μοντέλο
β) Τυχοδιώκτες να φέρνουν χρήματα
γ) Πιστολέρο να φέρνουν λιγότερα χρήματα και να βαράνε αντίπαλους πιστολέρο για να προστατεύουν τους κτίστες(όσο μπορεί να γίνει αυτό)
δ) Κτίστες που δεν συνεισφέρουν χρηματικώς αλλά ρίχνουν 2 δίωρα το πολύ την ημέρα στο κτίσιμο και μετά κάνουν δουλειές για να ανεβάζουν XP και να μαζεύουν λεφτά για αντικείμενα (ράγες, τηλέγραφοι, σταθμοί τραίνων, φέρετρα, εξόρυξη σιδήρου, ράντζα, ανεμόμυλοι)



Ευχαριστήρια:

Η πόλη των BLACK PIRATES κατάφερε με την συνεχή και πυρετώδη ενασχόληση των παικτών της να πετύχει την άτυπη πρωτιά που θα κοσμεί το προφίλ της για καιρό, αυτό του πρώτου maxout στον πρώτο ελληνικό κόσμο.

Πρώτα θέλω να ευχαριστήσω τους κτίστες...Συμφώνησαν και δούλεψαν άκοπα στο να κτίσουμε μια πόλη η οποία δεν θα ήταν καν δικιά μας. Είμαστε νομάδες πια, χωρίς πόλη και απλά ιδρύουμε και κτίζουμε άντρα πειρατών!

Τους τυχοδιώκτες: Υπήρξαν άτομα που αντί να ψωνίσουν το φανταχτερό αντικείμενο που είχαν σταμπάρει συνεισέφεραν χιλιάρικα και διχίλιαρα για να μην μείνει η πόλη χωρίς χρήματα

Τους πιστολέρο: Όπως και οι τυχοδιώκτες έτσι και αυτοί έβαλαν στην άκρη την προσωπική εξέλιξη και ότι κατάφερναν να μαζεύουν το έριχναν στην πόλη

Τους επισκέπτες: Μιλάμε για πάνω από 500 άτομα τα οποία συνεργάστηκαν με τη μορφή του πάσο άψογα. Ήρθαν, έκαναν τις αγορές τους και τίμια κατέθεσαν ακριβώς το πόσο που τους αναλογούσε. Μας ανταπέδωσαν την εμπιστοσύνη που δείξαμε με το παραπάνω και μας βοήθησαν όσο δεν πάει.

Όσους μας έκραξαν: Πολλά άτομα μιας κράξανε στο φόρουμ, νουμπάδες, ανήθικους, αλήτες, cheaters και πολλά άλλα μας έχουν αποκαλέσει. Σας πληροφορώ ότι από τα περισσότερα από αυτά τα άτομα δέχτηκα τη συγνώμη τους,τα βρήκαμε και μέσα από συζήτηση αλληλοβοηθήκαμε στο να στήσουμε καλύτερα τους χαρακτήρες μας.


Όσο για τους Λαρισαίους...πολύ κακό δημιούργησα για το τίποτα. Τους ευχαριστώ και εκείνους διότι στις απευθείας συζητήσεις μας(ακόμα και τηλεφωνικά) μιλήσαμε πολιτισμένα και μου έδωσαν και εκείνοι τα φώτα τους για το παιχνίδι καθώς και μια πρόσκληση για καφέ στην Λάρισα που ευελπιστώ να δεχτώ σύντομα όταν οι δουλειές μου θα με φέρουν προς τα εκει:)

Όσο για τον Μιχαλάκη, ότι και να λένε μερικοί εγώ θέλω να υπενθυμίσω οτι ήταν ο πρώτος βετεράνος σε αυτό το φόρουμ που έδινε οδηγίες και λινκς και μας βοήθησε όλους. Μπορεί να έσφαλλε κάπου, αλλά το παραδέχτηκε σαν κύριος και το θέμα έληξε εκεί...Παρακαλώ όλες τις πλευρές να κοιτάξουμε και πάλι το παιχνίδι αυτό καθεαυτό.


Καλη συνέχεια σε όλους
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
ss

bravo re si.sostos odigos alla apo edo kai pera mporei na min doulepsei 100% giati den exoume kaaliterous xtistes kai den einai toso megali i diafora ton ponton kai ktirion oste na exoume 1 2 poleis top gia na poulane passa.kata ta alla oi odigies peri xaraktira kai apostolon einai sigoyra leitourgikes kai exei dikio o overmind kai pali bravo..to kako me to game einai oti otan foularei i poli xanei to endiaferon tis kai prepei na xtisei kainourgia kai pali bravo
 

DeletedUser

Guest
Χρήσιμες οι συμβουλές σου φίλε!:)
Εκ μέρος των noobάδων σαν κι εμένα ευχαριστώ!:)
 

DeletedUser

Guest
Θα συμφωνήσω με τον tsan φίλε μου.Αλλά έχω 1 ερώτηση:γιατί τυχοδιώκτες -> όλα στις παγίδες ?:confused::confused:
 

DeletedUser

Guest
Υπάρχουν δύο βασικές συμβουλές στο διεθνές

όλα στις παγίδες
όλα στο κρύψιμο

οι δουλειές θα αποκαλύπτονται σιγα σιγα από μόνες τους.


επειδή τότε είχα δεί μονο το "όλα στις παγίδες" αυτό συμβούλευα και στους παίκτες. Το "όλα στο κρύψιμο" είναι λίγο πιο tricky και θέλει λίγο ψάξιμο από όποιον το εφαρμόσει.
 

DeletedUser

Guest
εγώ που είμαι τυχοδιώχτης πχ,τι μου προτείνεις?
 

DeletedUser

Guest
ε κοιτα, προτείνω το "ΟΛΑ στις παγίδες" αλλα αν αλλάξει το παιχνίδι στο επόμενο update μπορεί να πάθει και εκεί κόσμος μεγάλη ζημιά.

Ήδη οι κτίστες ξέρουμε οτι θα φάμε μεγάλο πλήγμα με τις αλλαγές. Αντί για Κατασκευή χ 3 το κτίσιμο θα θέλει κατασκευή χ 2. Το στήσιμο του κτίστη παραμένει το ίδιο αλλα με το που μπει το update οι μικρότερες πόλεις θα καθυστερούν ακόμα πιο πολύ στην εξέλιξη. και δεν θα φταίνε οι Πειρατές,οι Λαρισαίοι ή οι Fools Gold που θα είναι με διαφορά μπροστά στην κατάταξη και όλοι οι υπόλοιποι πολύ πίσω.....
 

DeletedUser

Guest
Yparxei kai trito path, ayto me to emporio.
Alla ayto einai MONO gia na ftaseis poly grigora se poly apodotikes douleies gia xrimata/drops (oi 2 douleies me indianous). Apo to 27 lvl, kai poly nwritera me ta katallila rouxa.
Apo kei kai pera exeis kolisei me douleies pou i kalyteri dinei 35% empeiria, gia na ftaseis tin epomeni prepei na pas konta 50 lvl kai na foras kai ta katallila rouxa, kai gia na ftaseis 50 lvl me mia mono douleia pou dinei 35% tha sou vgei i pisti.

Opote emporio = to grigorotero path gia xrimata, apadekto omws gia kapoion pou thelei na vlepei ton xaraktira tou na ekselisetai apo to na menei stasimos. Gi ayto kai den proteinetai.

Stisimo pagidwn, exei para polla ofeli einai to pio balanced kai to pio apodotiko path gia tyxodiwkti kata ti gnwmi mou.
 

DeletedUser

Guest
Ήδη οι κτίστες ξέρουμε οτι θα φάμε μεγάλο πλήγμα με τις αλλαγές. Αντί για Κατασκευή χ 3 το κτίσιμο θα θέλει κατασκευή χ 2. Το στήσιμο του κτίστη παραμένει το ίδιο αλλα με το που μπει το update οι μικρότερες πόλεις θα καθυστερούν ακόμα πιο πολύ στην εξέλιξη. και δεν θα φταίνε οι Πειρατές,οι Λαρισαίοι ή οι Fools Gold που θα είναι με διαφορά μπροστά στην κατάταξη και όλοι οι υπόλοιποι πολύ πίσω.....

Den tha ginei telika i allagi, meta to kraksimo pou fagane.
 

DeletedUser

Guest
Υπάρχουν δύο βασικές συμβουλές στο διεθνές

όλα στις παγίδες
όλα στο κρύψιμο
οι δουλειές θα αποκαλύπτονται σιγα σιγα από μόνες τους.


επειδή τότε είχα δεί μονο το "όλα στις παγίδες" αυτό συμβούλευα και στους παίκτες. Το "όλα στο κρύψιμο" είναι λίγο πιο tricky και θέλει λίγο ψάξιμο από όποιον το εφαρμόσει.

Θα συμφωνήσω μαζί σου, άσχετα αν εγώ ανεβάζω μόνο το εμπόριο :)

Πάντως με όλα στο κρύψιμο, οι δουλειές "Κυνήγι λύκων" (63% εμπειρία) και "Προστασία αποίκων" (60% εμπειρία), εμφανίζονται ακόμα και χωρίς καθόλου ρούχα στα lvl 26-27.
Είναι μαζί με τις παγίδες, οι καλύτερες ικανότητες για να ανεβαίνεις lvl, όπως πολύ σωστά είπες.

Aπό εκεί και πέρα εγώ προτίμησα το εμπόριο απλά και μόνο για την ανεύρεση αντικειμένων.
Για τις δε αποστολές...μπορεί να μην αξίζουν σε εμπειρία και χρήμα αλλά είναι και αυτός ένας τρόπος παιχνιδιού. Πάντα έχεις μπροστά σου ένα στόχο, έστω και μακροπρόθεσμο.
Γι αυτό προτίμησα τον πρώτο χαρακτήρα μου στον κόσμο 4 στον αγγλικό server, να τον κάνω mixed-adventurer, ανεβάζοντας skills ανάλογα με τις αποστολές.
Κόλλησα φυσικά εδώ και 20 μέρες στην τελευταία αποστολή του lvl 33 και στις 2 πρώτες του lvl 36, αλλά όπως λέει και ο ποιητής "σαν βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος" :)
 

DeletedUser

Guest
Εγώ προς το παρόν ακολουθώ την τακτική που περιέγραψε ο Phoinikas παίζοντας όλες τις αποστολές (δε χρωστάω καμία) γιατί αλλιώς το παιχνίδι είναι απίστευτα βαρετό. Δεν θα με θεωρούσα εντελώς mixed-adventurer βέβαια γιατι έχω επικεντρωθεί πολύ στις πράσινες και μπλέ ιδιότητες. Το έλλειμα από τις υπόλοιπες το καλύπτω με τον σωστό εξοπλισμό και τον σαμάνο. Βαθμολογικά είμαι πλεον σταθερά στην πρώτη 15αδα, οπότε μπορώ να πώ οτι σαν σύστημα δεν έιναι και άσχημο.
 

DeletedUser

Guest
Είχα γράψει στο φόρουμ πριν από μία εβδομάδα: (οπότε όποιος το διάβασε δεν χρειαζόταν την σημερινή ανάλυση)

08-01-09, 12:31
dimpapoul
Junior Member

Εγγραφή: 01-01-2009


Επειδή μπήκατε όλοι μαζί από το tribal wars, και αναπτύξατε την πόλη γρηγορότερα (αρχικά με τον τρόπο της Λάρισας, μέχρι να γίνουν κατοικίες και να μπείτε όλοι στην πόλη), προσπαθείτε να εκμεταλευτείτε αυτούς που παίζουν στα ίσια το παιχνίδι, δημιουργώντας καινούργιες παρέες και ομάδες

(τα παραπάνω είναι μέρος των τότε λεγομένων μου)
 

DeletedUser

Guest
είχα γράψει στο φόρουμ πριν από μία εβδομάδα: (οπότε όποιος το διάβασε δεν χρειαζόταν την σημερινή ανάλυση)

08-01-09, 12:31
dimpapoul
junior member

εγγραφή: 01-01-2009


επειδή μπήκατε όλοι μαζί από το tribal wars, και αναπτύξατε την πόλη γρηγορότερα (αρχικά με τον τρόπο της λάρισας, μέχρι να γίνουν κατοικίες και να μπείτε όλοι στην πόλη), προσπαθείτε να εκμεταλευτείτε αυτούς που παίζουν στα ίσια το παιχνίδι, δημιουργώντας καινούργιες παρέες και ομάδες

(τα παραπάνω είναι μέρος των τότε λεγομένων μου)

ότι ναναι....σας πληροφορώ ότι μόνο 4 άτομα είμασταν από φυλετικες...οι περισσότεροι που σκάσανε από φυλετικές και ζήτησαν πρόσκληση είτε προτίμησαν να πάνε σε άλλες πόλεις (λόγω του καταιγιστικού μοντέλου της πόλης των πειρατών, είτε πήγαν στην αποικία black pirates 2)χαχαχαχαχαχαχαχα....άκυρο

το ονομα φέραμε από τις φυλετικές, όχι 50 άτομα!:d
 

DeletedUser

Guest
"μάγκες, έχουμε χώρο για 5 άτομα, όποιος με εμπιστεύεται εμένα και το όνομα των πειρατών(λέμε τώρα...) μένει και βοηθάει, όποιος δεν θέλει δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

από που τα ξέρανε το όνομα των πειρατών? από τον μαυρογένη?
 

DeletedUser280

Guest
λολ και ξανα λολ. οχι οτι συμφωνο αλλα μ αρεσε η εκφραση
 

DeletedUser

Guest
από που τα ξέρανε το όνομα των πειρατών? από τον μαυρογένη?

pali den katalabainw....an ennoeis oti opoios exei paiksei fyletikes tote einai mauros peiratis kai irthe edw pera gia na paiksei stin poli mas, tote tha eprepe tin prwti mera na exw 1000-1500 meli...


Empasei periptwsei den katalabainw pou to pas, alla epeidi oute kai esy ksereis, to afinw...kali synexeia
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή